Теплиця з підігрівом або як зробити тепла підлога в теплиці своїми руками

Теплиці були створені людиною для того, щоб мати можливість займатися вирощуванням культурних рослин незалежно від пори року за вікном.

Один з найважливіших питань, пов'язаний з обробітком ґрунту за склом парника, - це «Як забезпечити в теплиці оптимальний мікроклімат, здатний підтримувати зростання і благополуччя рослин навіть в сильні морози?».

Для цього варто звернути увагу на різні способи підігріву грунту. У цій статті вам представлені різноманітні види обігріву теплиць за рахунок теплого грунту, які ви цілком зможете зробити самостійно.

Для чого потрібен підігрів грунту в теплиці?

Підігрів грунту в теплиці має досить велику кількість переваг:

  • Швидке дозрівання і зростання врожаю;
  • Можливість терморегуляції, створення особливого мікроклімату, необхідного для вирощування нових культур, більш вибагливих або теплолюбних;

 • Вирощування розсади в більш холодну пору;
 • Збільшений період збору врожаю;
 • Обігрів грунту прискорює розвиток коренів, кореневищ, бульб та інших підземних органів, що суттєво зміцнює рослини;
 • Багато пристроїв підігріву грунту здатні також давати невеликий бактерицидний ефект;
 • Економія енергії: у більшості сучасних систем обігріву вкрай високий коефіцієнт корисної дії (близько 90%).

Грунтові обігрівачі виконують свою функцію, не знижуючи при цьому вміст кисню в повітрі, що значно економить витрати на вентіляцію.Так що теплиця з підігрівом - не тільки зручно, але й вигідно. Тим більше, що підігрів грунту в теплиці своїми руками - це доступно кожному.

Які бувають системи обігріву грунту?

Отже, щоб організувати тепла підлога в теплиці, необхідно розуміти що таке обігрів грунту. Він буває кількох видів.

Водяний обігрів. У багатьох виникає питання, а чи можна організувати обігрів грунту в теплиці за допомогою води? Так, безумовно. Принцип подібної системи аналогічний принципу роботи теплого водяного статі, по трубах якого циркулює гаряча вода. Інакше - це підігрів грунту в теплиці пластиковими трубами.

Система достатня економна в плані використовуваних ресурсів, але можуть виникнути деякі складності з монтажем.

Найкраще використовувати водяний обігрів для великих за площею теплиць і парників, а також для будівель, що знаходяться в безпосередній близькості до житлового будинку.

Електрообігрів. Цей вид системи обігріву досить популярний через те, що всі комплектуючі, такі як нагрівальні кабелі, плівки та мати, досить широко поширені в наш час.

Так що дістати і змонтувати систему обігріву грунту, в основі якої розташовуються вищеперелічені електричні елементи, не складе труднощів. Однак ціна цих комплектуючих елементів і тарифів за електроенергію може бути досить високою.

Біообогрев. Найекономніший вид обігріву. Основа біообогрева грунту - це біоматеріал (наприклад, гній, тирсу або опале листя), який розкладається з виділенням тепла.

Біообогрев грунту - це не тільки створення оптимальної температури для вирощування рослин в холодні пори року, це ще й додаткове добриво.

Для найкращого ефекту слід використовувати не чисті матеріали, а їх поєднання: гній із соломою, тирса з корою, тирса з гноєм і корою. Перед тим, як закладати біоматеріал в грунт для теплиці своїми руками, його потрібно розпарити.

Як найкраще забезпечити підігрів землі в теплиці? Способів підігріву кілька: обробка негашеним вапном, окропом або нагрів на сонці в розпушеному вигляді. Біопаливо готове до застосування, коли від нього починає виходити пар.

Недоліки: по-перше, в тому, що температури можна досягти відносно невеликий (до 25 градусів за Цельсієм), яка поступово буде падати протягом декількох місяців. По-друге, неможливо регулювати температуру в теплиці.

Грунт в теплиці: обігрів тепловими гарматами. Такий агрегат, як теплова гармата, відмінно підійде для обігріву за площею теплиці, але вартість обладнання висока, а обігрів грунту проводиться тільки на поверхні. У нашій же статті ми акцентуємо увагу саме на прогріванні грунту.

Найефективнішим, нескладним в монтажі і порівняно економічно вигідним способом обігріву грунту в теплиці є саме водяний обігрів.

Про самостійної його установці детально ми розповімо в наступному розділі.

Водяна тепла підлога своїми руками

Як вже було сказано, система обігріву грунту прокладки труб з циркулюючої по них гарячою водою буде найбільш ефективна, якщо буде розташовуватися поблизу будинку з локальним джерелом гарячої води. В такому випадку в якості нагрівача води можна використовувати побутової водогрійний котел або бойлер.

Якщо ж теплиця знаходиться на великій дистанції від житлового будинку, то можна прокласти труби від будинку до теплиці під землею.

Для цього доведеться витратити додаткові сили і ресурси для того, щоб ізолювати труби, які проходять по вулиці.

А також встановити додатковий дистанційний пульт апарат безпосередньо для теплиці.

Елементи опалювальної системи:

 • опалювальний котел або піч;
 • труби;
 • розширювальний бачок;
 • димохід;
 • циркуляційний насос.

Для циркуляції води не обов'язково дію насоса. У бюджетних варіантах водяне опалення зазвичай функціонує за рахунок різниці між тисками гарячої та холодної води.

Розширювальний бачок може бути як відкритого типу, так і закритого. Він необхідний і може бути як покупним, так і спаяним самостійно.

Вид опалювального котла може бути різним:

 • газовий котел;
 • електронагрівальний котел;
 • котел під тверде паливо;
 • грубка з цегли або металу на вугіллі або дровах.

Останній варіант найбільш зручний як з точки зору економічності, так і з точки зору простоти установки. Зібрати своїми руками невелику цегляну піч не складе труднощів, а в якості палива можна використовувати не тільки вугілля і дрова, а й тирсу і будь-який інший дерев'яний і паперовий побутове сміття.

Відповідно до вибраного джерелом обігріву підбирається і димохідна труба:

 • звичайний димар з цегли;
 • з суміші азбесту і цементу;
 • металева труба;
 • двостороння «сендвіч» труба.

фото

Дивіться на фото: підігрів грунту в теплиці своїми руками, схема водяного опалення,

Монтаж системи обігріву грунту

 1. Піч або котел можна встановити як в передбаннику теплиці, так і безпосередньо всередині, головне - це спорудити під них фундамент.Для грубки з цегли найкраще підійде бетонний фундамент, а для металевої - з листа стали або покривного матеріалу з суміші азбесту і цементу.

  УВАГА: Найголовніше - забезпечити конструкції максимальну стійкість і дотримати всі заходи пожежної безпеки.

 2. Димохідна труба. Шви між частинами димовідвідної труби і зазори в місцях з'єднання з піччю або котлом необхідно герметично закрити, щоб попередити потрапляння диму всередину тепліци.Прі герметизації стиків розчином необхідно використовувати саме глиняний, так як він є найбільш термостійким.
УВАГА: Незалежно від способу опалення в зимовій теплиці необхідна система вентиляції повітря.
 1. До вихідного і вхідного отворів котла приєднуються тільки труби з металу, що мають однаковий діаметр, причому довжина труб може різнитися. Труби із пластику же можна встановлювати тільки в видаленні (мінімум 1-1, 5 метра) від котла.
 2. Перед тим, як почати монтаж самого грунтообогревающего елемента, встановлюється розширювальний бачок. Він повинен знаходитися в найвищій точці споруди, недалеко від печі або котла.Для максимально безпечного функціонування встановлюється автоматичний повітряний запірний клапан і манометр.

Переходимо безпосередньо до монтажу самого грунтообогревающего елемента:

 1. У підставі теплиці укладається теплоізоляційний матеріал. Самий економічний варіант - це пінопласт шаром від 0, 5 см.Для найбільшої ефективності же рекомендується укладати ізолятори з фольгою: пенофол, ізолон і ін.

  Альтернативний варіант - це спеціальні мати, їх використовують щоб зробити теплі підлоги для теплиці. Вони не тільки захищають від втрати тепла і енергії, але також дозволяють найбільш надійно зафіксувати труби з гарячою водою.

 2. На плівці розміщуються труби для води з пластика. УВАГА: Не використовуйте туби зі сталі, так як через вологість грунту вони піддадуться корозії, що веде до руйнування труб і забруднення грунту.

  Також краще не використовувати труби з низькою теплопередачей, так як такі труби випромінюють мінімум тепла. Укладати трубки необхідно починаючи від стін, поступово рухаючи до центру приміщення.

  При такому розташуванні процеси охолодження і передачі енергії від труб грунту будуть відбувається рівномірно по всій площі теплиці.

 3. Труби підключаються до обігрівальної системі. Рекомендується також встановлювати на обігрівач терморегулятор, щоб температуру води можна було автоматично регулювати. УВАГА: Безпечна і доброчинна температура для рослин - від 35 до 40 градусів за Цельсієм.
 4. Труби водяного обігріву засипаються шаром грунту близько 40-50 см. Така товщина оптимальна для рослин, так як запобігає термічне пошкодження коренів.

На перший погляд обігрів тепличного ґрунту може здатися нелегкою справою.

Природно, для монтажу подібних конструкцій потрібні певні кошти і вміння, але, застосувавши весь свій завзятість і інформацію з нашої статті, ви неодмінно досягнете успіху і отримаєте винагороду у вигляді по-літньому квітучого тепличного городу в зимову холоднечу.

Також читайте все про те, як зробити теплицю зимову з опаленням грунту, тут.

Схожі Статті