У орхідеї коріння ростуть вгору: чому це відбувається і що робити в такій ситуації?

Коренева система орхідей називається повітряної. При вирощуванні в горщиках частина корінців знаходяться в грунті, інші з них можуть рости вгору, виходячи за його межі. У такій ситуації рослина вимагає уваги і особливого догляду.

Що робити з такими корінцями, до чого це може привести і як доглядати за рослиною в цій ситуації - читайте далі.

Рослина в природі

У природних умовах рослина характеризується епіфітна формою існування. Росте в ущелинах, на кам'янистому ґрунті, кріпиться гіллястими відростками до дерев і великим рослинам, які не паразитуючи на них.

Недолік поживних речовин орхідея заповнює з навколишнього середовища завдяки повітряній кореневій системі:

 1. Такі коріння товщі підземних, являють собою відростки довгастої округлої форми. В їх поверхні знаходиться губчастий шар клітин (веламен), вбирає з повітря вологу і поживні речовини.
 2. Під веламеном знаходиться судинна сітка, що виконує функцію накопичувача вологи (транспортується в інші частини рослини).

Кімнатні орхідеї адаптовані до домашніх умов, їх коренева система живиться з субстрату (знаходиться під шаром грунту). Іноді можливий вихід частини коренів назовні. Це вважається нормою, але зовнішній вигляд повітряних відростків служить індикатором самопочуття квітки.

Чому корінці вилазять назовні і тягнуться вгору?

Поява відкритих коренів не говорить про захворювання, це служить сигналом про необхідність скорегувати догляд за орхідеєю. Можливі причини:

 1. Недолік вологи. Проблема часто виникає взимку, коли через опалювальних приладів в приміщенні знижується вологість і підвищується температура повітря. Коріння починають рости вгору в пошуках вологи в навколишньому середовищі.
 2. Надмірна полив. Квітка формує додаткові відростки, щоб не загинути від гниття коренів.
 3. Слабке освітлення. Порушується фотосинтез, рослина викидає назовні відростки для поглинання відсутнього світла.
 4. Щільний грунт. У тісних умовах коріння вилазять назовні в пошуках простору. Така ситуація можлива при неправильному розмірі горщика.

Ще одна причина - низька якість субстрату, який не підходить квітки.

До чого може привести?

Відкриті коріння в здоровому стані при правильному догляді не заважатимуть розвитку.

Небезпеку становить ситуація, коли коренева частина під грунтом перестає рости, а повітряні коріння розростаються. У перспективі це призводить до хвороб і гниття.

Ігнорування сигналів про погане самопочуття квітки може привести до наступного:

 • висихання корінців;
 • почорніння, поява іржі;
 • утворенню цвілі, грибків.

Зовнішні відростки сприйнятливі до надлишку добрив, вологи, їх легко травмувати.

Що робити з корінцями, які вилізли з горщика?

Якщо коріння орхідеї вилізли з горщика, їх не потрібно обрізати. Слід відрегулювати полив і контролювати кількість світла.

Частою причиною надмірного зростання повітряних відростків стає тісний горщик, орхідею слід пересадити. Робити це потрібно після закінчення цвітіння, в іншому випадку переселення стане сильним стресом для рослини.

При необхідності екстреної пересадки, з метою акумулювання сил квітки, квітконоси обрізають (за 2 дні).

Покрокова інструкція:

 1. Акуратно дістати квітку, захопивши розетку, не пошкоджуючи коріння і відростки. Горщик попередньо можна занурити у воду, щоб субстрат розмокнув. При необхідності ємність зламати або розрізати.
 2. Промити кореневий кому в теплій воді, видалити залишки грунту. Прилиплі частки акуратно від'єднати.
 3. Провести візуальний огляд кореневої системи. Ножицями зрізати засохлі і хворобливі відростки. Попередньо інструмент і місце зрізу продезінфікувати.
 4. Для профілактики захворювань коріння промити в слабкому розчині марганцівки.
 5. При виявленні в коренях шкідників рослина замочити в теплій воді на 2-3 години, потім обробити протипаразитарною засобом.
 6. Засохле листя розрізають уздовж, від стебла кожна половинка від'єднується викручуванням.
 7. Дати висохнути квітки протягом 8-12 годин.
 8. Новий горщик повинен бути ширше кореневої частини на 2-3 см. Обов'язкова наявність дренажних отворів. Перед висадкою ємність промивається в мильному розчині.
 9. На дно нового горщика помістити дренажний шар. Притримуючи коріння квітки на середній глибині, засипати субстрат (оптимальний склад - соснові тріски, деревне вугілля та мох в співвідношенні 5: 1: 2).
Стовбур рослини повинен щільно триматися, але грунт не можна сильно утрамбовувати. Неприпустимі також зайві порожнечі.

Догляд за рослиною в цій ситуації

Зростаючі вгору коріння сильніше схильні до впливу несприятливих факторів.

Правила догляду:

 1. У літній період квітка тримати на тіньовій стороні. Не можна допускати попадання сонячного світла.
 2. Підтримувати температуру повітря на рівні + 20-22 ℃, виключити близькість опалювальних приладів.
 3. Поливати квітка після висихання грунту (виключити пересихання або перезволоження).
 4. Вчасно прибирати хворі відростки. Якщо залишити орхідею в теплій воді на годину, здорові корінці стануть ніжно-зеленого кольору. Такий спосіб дозволяє визначити хворі і старі коріння, їх зовнішній вигляд залишається без змін через нездатність вбирати вологу.
 5. Пересадку орхідеї проводити кожні 2 або 3 роки. Робити це краще навесні, коли у рослини активуються процеси росту. Рослина легше переживе пересадку, якщо залишити частину старого субстрату.
Почервоніння кінчиків корінців - не захворювання, це свідчення їхнього росту. Огрубіння - природний процес старіння, такі відростки рекомендується обрізати, щоб виключити розвиток хвороботворних мікроорганізмів.

Інші рекомендації:

 1. При симптомах фузаріозу рослина ізолюють, заражені ділянки зрізують (зрізи знезаражують).
 2. При появі іржі або почорніння виключають опік коренів, поливають рослину тільки м'якою водою. Горщик виставляють на вологу підставку, підвищують вологість повітря.
 3. Якщо цвіль утворюється на відкритих відростках, квітка пересаджують в новий грунт.

Орхідея - квітка з особливим біологічним будовою. Зовнішні зміни коренів не завжди говорять про наявність проблеми. Прояв своєчасної турботи і уважності забезпечить хороше самопочуття, здоров'я і квітучий вигляд рослини.

Схожі Статті