Уховертка: чим небезпечна для людини звичайна «двухвостки»

Не багатьом відомо, що комаха щипавки - це звичайнісінька двухвостки. Двухвосток у великій кількості можна зустріти в садах, городах, а іноді і в житлових приміщеннях.

Про це комасі ходить чимало страхітливих чуток. Двухвостки вважають отруйною, здатної вбити людину, а саме: заповзти йому в вухо, прокусити перетинку і висмоктати мозок.

Але все це не більше, ніж міфи. Що ж насправді являє собою щипавки? Чим вона харчується, як розмножується, і якої шкоди завдає?

Розмноження та види комахи

Щипавки (Dermaptera лат.) Відноситься до загону Шкірястокрилі, комах з неповним метаморфозом (відсутність стадії лялечки у комах) .Це невелика комаха довжиною близько 2-3 х сантиметрів, бурого забарвлення. Назву свою комаха отримало завдяки своєму хвосту з двома клешнями (зубчастими щипцями) на кінці.

За формою хвіст нагадує щипці косметолога, за допомогою якого проколювали вуха женщінам.Імеет пару коротких крил, але літає вкрай рідко. На голові розташовані очі, вуса і потужні щелепи. Щипавки боїться денного світла, веде нічний спосіб життя.

Фото уховерток:

розмноження

Запліднення двухвосток зазвичай відбувається в кінці літа.

Запліднені самки зимують в грунті в заздалегідь підготовлених гніздах Кладка яєць зазвичай відбувається навесні, але буває і восени, в цьому випадку самка зимує в гнізді разом з відкладеними яйцями.

Самець теж знаходиться в одному гнізді з самкою, але до настання весни доживає рідко.

Відклавши яйця, (одна кладка містить від 40 до 100 яєць) самка постійно знаходиться поруч з майбутнім потомством, оберігаючи яйця від зазіхань непроханих гостей весь період їх дозрівання аж до появи личинок.

Личинки від дорослих особин відрізняються розміром тулуба і відсутністю крилець. Поступове перетворення відбувається в міру линьок, поки щипавки чи не перетвориться на дорослу комаху.

. Щипавки - не єдині комахи, яких можна зустріти на наших городах і садових ділянках. Більшість з них - шкідники.

Читайте корисні матеріали про колорадського жука, хруща, медведку, мурах, павутинних кліщів, п'ядунів, сарану, слимаків, совку-метелика, тлю і трипси.

представники уховёрток

У всьому світі налічується близько півтори тисячі видів цієї комахи.

Ось тільки деякі з них:

 1. Уховертка звичайна.

  Досягає в довжину 1, 5-2 см, має темно-бурий окрас і сильно розвинені м'язи. Уміло користується кліщами, здатна ними захоплювати і утримувати здобич, а також захищатися як списом.

  Веде переважно нічний спосіб життя, вдень ховається, вночі добуває їжу. Раціон залежить від місця проживання: рослинна їжа, деревні грибки, дрібні комахи.

 2. Уховертка звичайна

 3. Прибережна щипавка.

  Поширений по всьому світу і живе в самих різних кліматічекіх і природних зонах. Важливе значення має тип ґрунту - піщані і суперпесчание грунту по берегах річок, озер і морів, а також в лісосмугах.

 4. Уховертка прибережна

 5. Мала щипавка.

  Найдрібніший представник цього сімейства. Поширений всюди, в довжину не перевищує 6, 5 мм. Відмітна особливість веде денний спосіб життя.

 6. Мала щипавка

 7. Азіатська щипавка.

  Відрізняється яскравим забарвленням - чорний з жовтими плямами в зоні надкрильніков. Має сильно вигнуті кліщі і веде денний спосіб життя.

  Як видно з назви - мешкає в азіатських регіонах. Може мігрувати, здійснюючи перельоти. При невеликій швидкості висота руху може становити до 100 метрів, тривалість таких масових перельотів - два тижні.

 8. Азіатська щипавка

 9. Середньоазіатська щипавка.

  Вид, повністю втратив крила, мешкає високо в горах, в лісах субальпійського пояса.

 10. середньоазіатська щипавка

 11. Гвінейська печерна щипавка.

  Відрізняється від інших видів в зв'язку зі специфікою свого місця проживання. Живе в печерах, де повністю позбавлена ​​сонячного світла. Як наслідок - практично відсутня зір, кінцівки і вусики сильно подовжені, пігментація зовнішніх покривів дуже бліда.

 12. Аріксенія.

  Індо-малайський вид уховерток. Живуть в печерах, причому деякі підвиди здатні паразитувати на своїх сусідів - кажанів. Зовні більше нагадують личинку, крила відсутні повністю, клішні дуже слабкі, зір поганий, а тіло покрите густою рослинністю.

 13. Гемімера.

  Мешкає в тропічній Африці. Цей вид належить до паразитів, оскільки мешкає в основному на шкірі Хомякова щури. Зір відсутня, короткі кінцівки і немає крил. Відмітна особливість - яйця розвиваються в личинки безпосередньо в тілі самки. Деякі вчені пропонують виділити цих комах в окремий загін і не брати до уваги їх щипавками.

живлення

Ці комахи невибагливі і всеїдні. Улюбленою їжею є фрукти, овочі, рослини, особливо садові квіти.

Не гидують вони останками дрібних комах. Часто в пошуках їжі можуть заповзти в житловий будинок, де харчуються харчовими залишками зі столу, знищують кімнатні рослини, можуть заповзти в платтяна шафа і пошкодити одяг.

Щипавки не люблять денного світла, виповзають в пошуках їжі вночі. Вдень збираються в купку під корою дерев, у щілинах дощок, під камінням, вважаючи за краще темні і вологі укриття.

У будинках їх можна зустріти в ванних приміщеннях, туалетах, підвалах.

Чи небезпечна для людини

Уховертка: чим небезпечна для людини? Все моторошні розповіді про підступність двухвостки, яка може погубити людину, проникнувши в його вухо і пошкодивши мозок не більше ніж вигадка.

Звичайно, вона може заповзти в вухо якомусь дачникові, якщо того раптом захотілося подрімати прямо на землі. Що буде якщо в вухо залізе щипавка? Ніякої небезпеки для вуха і мозку комаха не представляє.

У цьому випадку не варто впадати в паніку, а по можливості відразу ж звернутися до лікаря і той витягне нещасну комашку назовні.

ВАЖЛИВО! Щипавки не отруйна. Померти від її укусу неможливо. Комаха може вкусити тільки обороняючись, якщо раптом побачить в вас джерело небезпеки. Місце укусу може почервоніти, в цьому випадку шкіру необхідно обробити антисептиком.

Шкода і користь уховёрток

ці невеликі комахи завдають неабиякої шкоди садам, городам, пасікам, харчуючись рослинами, фруктами, ягодами і пелюстками квітів (особливо від них страждають троянди і жоржини). Знищують запаси бджіл у вуликах. При великому скупченні на ділянці можуть дочиста сгризть молоду розсаду.

ВАЖЛИВО! Удобрюючи землю в теплиці перегноєм будьте уважні, не занесіть разом з ним щипавки, можете втратити все врожаю.

У посушливу пору двухвостки завдають серйозної шкоди плодовим деревам, обгризаючи кінчики листя і підточуючи їх коріння.

Але є від двухвосток і користь. Поїдаючи опале фрукти і ягоди, останки дрібних комах, щипавки діють як санітари садових ділянок, очищаючи їх від гнилі. Харчуючись павутинним кліщем і попелицею, вони допомагають вижити рослинам, які страждають від цих паразитів.

Не тільки щипавки і інші комахи здатні завдати непоправної шкоди вашим посадкам. На нашому сайті ви зможете знайти корисну інформацію і про інших шкідників саду і городу.

Читайте все про диких щурів, землерийку, кротів, кажанів і мишей звичайних, ховрахів, диких хом'яків. А також про способи боротьби з проволочником, сараною, білокрилкою, пилильщиком і морквяної мухою.

методи боротьби

На городі або в саду

 • Залити місце скупчення комах киплячою водою;
 • розкласти пастки у вигляді вологих ганчірок, на які будуть збиратися двухвостки, потім пастки знищити;
 • глибоко перекопати ділянку восени, це допоможе знизити кількість небажаних гостей у наступному році;
 • щипавки бояться запаху оцту, потрібно розкласти на ділянці просочені оцтом губки для миття посуду.
Читачам, які цікавляться щипавками, можуть бути корисні статті і про таких шкідників: дрозофіла, клопи, мокриці, нематоди, цикади, капустянки, колорадські жуки, пилові кліщі, картопляні молі.

В будинку

 • Ретельно провести прибирання в приміщенні, заткнути всі щілини і ліквідувати всі протікання труб, щоб в будинку були відсутні вологі місця, настільки улюблені щипавки;
 • розкласти по дому приманки з харчових продуктів (висівки, крутий жовток яйця) з домішкою инсектицидного кошти або звичайною борної кислоти;
 • ОБЕРЕЖНО! Принади розкласти в місцях, не доступних дітям і тваринам.
 • при масштабних навалах двухвосток необхідно викликати санітарно-епідеміологічну службу.

Ось і вся необхідна інформація про всі достоїнства і недоліки уховёрток. Зовнішній вигляд цієї комахи достатньо не упереджений, може бути тому про щипавки і ходить стільки страшних чуток.

Пропонуємо вашій увазі відео про нашестя уховерток:

Схожі Статті