Унікальний метод вирощування помідорів в мішках. Посадка і догляд за врожаєм

Томати, на відміну від багатьох культур, найкраще розвиваються при вирощуванні в мішках. Основна перевага полягає в тому, що помідори в мішках можна пересувати з одного місця на інше, не пошкодивши при цьому їх кореневища або стебла.

Спочатку цей спосіб здається вельми незвичайним, але вже досить давно користується популярністю, стаючи з кожним роком все більш поширеним і популярним. Всі мінуси і плюси посадки томатів в мішечках розглянемо в цій статті.

Опис суті методу

Суть методу зводиться до того, що, посадивши саджанці помідорів в мішки, можливо, чекати високої врожайності. Для здійснення цієї задумки потрібні відповідні мішки, субстрат для наповнення, місце, де можна їх розташовувати, опори для підв'язки і здорові саджанці. Цей спосіб вирощування томатів не надто відрізняється від вирощування традиційним методом.

В даному випадку мова йде про те, щоб проводити вирощування томатів в мішках, коли розсаду потрібно висаджувати не у відкритий грунт на городах, а в мішки з грунтом, яка в великому асортименті продається в спеціальних магазинах.

Вирощуючи в мішках помідори, потрібно проводити стандартні процедури: полив, підживлення, підв'язку, розпушування, пасинкування. Томати, на відміну від багатьох овочів, досить добре розвиваються при вирощуванні їх в мішках. Пересаджувати рослини таким способом дуже легко: томати в мішках можна легко переставити з одного в інше місце, не переживаючи, що ушкодяться коріння або стебла.

Плюси і мінуси

Серед переваг даного методу посадки наступні:

 • У разі настання передчасних холодів або заморозків можна мішки пересунути в найбільш утеплене приміщення.
 • При поливанні волога потрапляє прямо до кореневої системи рослин, а не розтікається по поверхні землі, що економить кількість необхідної води для поливу.
 • Скорочення часу на полив через повільне випаровування вологи.
 • Грунт набагато швидше зігрівається під сонячними променями і набагато менше охолоджується в нічний період часу.
 • Томати набагато менше піддаються різного роду захворювань.
 • Зменшується загроза поширення шкідників та інфекцій.
 • Мінімальна потреба сил і часу для прополки, підгортання, розпушування, збору врожаю.
 • Відчутне зростання загальної врожайності посадок.
 • Грунт після збору врожаю помідорів можна застосовувати на інших частинах квітника або городу.
 • Урожайність томатів в мішках не залежить від якості ґрунту, в якій вони вирощуються
 • Зникає такий шкідливий чинник, як бур'яни.
 • Компактність: такий метод вирощування економить місце для вирощування інших культур і дає можливість розміщувати мішки в будь-якому місці.

До недоліків даного способу вирощування томатів відносяться:

 • При переміщенні мішки з томатами можуть порватися, враховуючи нижні отвори. Але вони необхідні для запобігання загнивання кореневищ у помідорів і застою води в грунті.
 • Колір мішків потрібно вибирати світлий, тому що темні відтінки притягують тепло, а через це помідори будуть погано рости і сильно перегріватися, а також треба буде збільшити в кілька разів кількість води для поливу.
 • Можливо переборщити з поливом. Якщо вчасно не додивитися, то помідори загинуть.
 • Необхідність використання додаткових матеріалів на відміну від традиційного способу посадки культур.
 • Потрібно заздалегідь продумати підготовку і час на посадку і залицяння за томатами.
 • Буде потрібно дуже частий полив. Потрібно продумати місце розташування мішків на ділянці таким чином, щоб колодязь або колонка знаходилися поблизу.
Лити воду слід конкретно в дренажну колону, інакше від надлишку вологи коренева система рослин може згнити.

підготовка

мішечків

Для вирощування томатів таким методом можна використовувати великі мішки з-під цукру (на 30 і більше кілограмів), оскільки вони більш міцні, добре пропускають повітря і воду, ніж аналогічні поліетиленові.

В даному випадку треба обрізати кути для утворення спеціальних дренажних отворів. Але це не заважає для посадки помідорів взяти і поліетиленові мішки.

При підготовці матеріалів для посадки томатів слід звернути увагу на колір мішків: краще, щоб вони були світлих тонів, але якщо таких немає, то темні мішки потрібно обернути світлим (білим) матеріалом, щоб кореневища у них не перегрівалися. А матеріал, з якого зроблені мішки, не так сильно важливий; вони можуть бути зроблені з поліетилену або можна взяти мішки, в яких раніше знаходився цукор.

насіння

Існує можливість купити насіння в спеціалізованому магазині або заготовити їх попередньо власноруч. Перш ніж, посадити в грунт томати, потрібно підготувати насіння за 62-67 днів до цього - розсада томатів повинна бути 55-60 днів + тиждень для появи сходів (детально про те, як виростити розсаду томатів китайським способом, читайте тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся про беспікіровочном способі посіву насіння).

Насіння потрібно спочатку калібрувати в 3% -му розчині кухонної солі (3 г на 100 мл води). Протягом декількох хвилин порожні насіння спливуть, а якісні опустяться на дно. Потім насіння потрібно знезаразити в розчині марганцівки або розчині перекису водню протягом тридцяти хвилин. Далі потрібно загартувати насіння в холодильнику протягом двох днів при температурі + 1 ° C.

Якщо застосовувати покупні насіння, то треба простежити за терміном придатності. Розсада буде сходити набагато краще, якщо насіння будуть з найменшим строком придатності.

решти матеріалу

Грунт: З метою підвищення врожайності томатів найкраще підготувати спеціальну грунт перед їх посадкою. Заздалегідь підготовлений грунт для томатів не повинен бути сильно лужним або кислим, краще зробити його нейтральним. Для отримання ефекту пухкості в землю слід додати вермикуліт, деревна тирса і пісок.

Для того, щоб в подальшому до виникнення зав'язі не підживлюють томати, потрібно мішки наповнити наполовину перегноєм, а другу частину засипати звичайної землею. Також роль наповнювача може виконати компост.

Опори для підв'язування томатів: Можна підв'язувати помідори мотузкою, дротом або рейкою, яку слід натягнути над мішками, до якої кущики будуть прив'язуватися шпагатом. У мішки також можна вставити дерев'яні опори.

Детальна інструкція: крок за кроком

У тарі з-під цукру

Найкраще використовувати для посадки томатів таким способом мішки білого кольору з-під цукру, так як вони відрізняються міцною щільністю в порівнянні з поліетиленовими. Потім потрібно взяти лопатку і насипати в мішок два відра компостної землі.

У разі застосування мішків з-під цукру, то за отвори можна не переживати. За особливою технологією виробництва вони вже пророблені заздалегідь. Завдяки білому кольору рослини не перегріються і кореневища будуть швидше розвиватися.

По-перше, вирощування високорослої сорти помідорів на увазі наповнення грунтом третій частині обсягу. По-друге, якщо відбувається посадка низькорослого сорту, то тоді мішок наповнюється строго наполовину. Потім мішки треба виставити щільно один до одного в теплицю, а верхню частину мішка слід вивернути назовні.

Посадка відбувається таким чином:

 1. Поживну суміш слід насипати в мішок.
 2. З контейнера треба пересадити в кожен мішок по два-три рослини в залежності від їх висоти.
 3. Кореневища томатів слід зверху присипати землею, шийка повинна знаходитися на рівні землі.
 4. Грунт потрібно ретельно утрамбувати.
 5. Потім слід полити висаджені сіянці.
 6. Далі треба перемістити мішки з томатами в теплицю. Якщо холоду пройшли, тоді їх можна винести і в город.

У поліетиленових мішечках

 1. У разі використання поліетиленового мішка для посадки помідорів слід вирізати отвори для саджанців, при цьому зрізавши для цього верхівку мішка по лінії розрізу.

  Такі мішки розраховані найкраще для посадки трьох саджанців томатів в один мішок.
 2. Далі треба виконати з боків мішка дренажні отвори.
 3. Потім потрібно зробити в грунті для висадки саджанців невеликі лунки. Розміри таких лунок повинні відповідати розмірам ємності з якої буде висаджуватися рослина.
 4. Саджанець слід дбайливо вийняти і пересадити в вириту лунку.
 5. В якості опори можна взяти невеликі кілочки або натягнути мотузку.
 6. В кінці висадки томати треба рясно окропити.

Як доглядати за насінням томатів перед і після посадки?

Перед посадкою томатів в мішки потрібно провести якісну дезінфекцію насіння. Насіння слід заздалегідь замочити в перекису водню або в розчині марганцівки. У разі купівлі насіння необхідність у цій процедурі автоматично відпадає. Перед посадкою насіння слід заздалегідь проростити: потрібно на добу покласти їх в теплу воду і обернути у вологу тканину на кілька днів до проростання.

Також їх треба підсушити до сипучості. Потрібно виконати спеціальні борозенки на відстані декількох сантиметрів один від одного за допомогою ручки, якісно полити і посіяти насіння з проміжками близько трьох сантиметрів. Потім слід накрити контейнер прозорою плівкою до проростання, періодично зволожуючи і провітрюючи.

Більше про те, як обробляти насіння томатів перед посівом, читайте в окремому матеріалі.

Якого результату треба чекати?

При вирощуванні помідорів в мішках, плоди достигають набагато раніше, ніж при вирощуванні традиційним методом (приблизно на дві-три тижні раніше встановленого терміну). Томати, вирощувані в мішках, значно випереджають за чисельністю на кожному кущі ті рослини, які ростуть у відкритому грунті.

Помідори при такому способі виходять набагато соковитіше, крупніше (про складнощі і особливості вирощування великих томатів можна дізнатися тут). Їх вага може досягати навіть одного кілограма. Такі плоди не тріскаються, а їх м'якоть набагато щільніше і мясистее, ніж плоди томатів, що ростуть на грядках.

поширені помилки

 • Надмірний полив. Не потрібно надто заливати грунт, оскільки відтік зайвої вологи з мішка відбувається досить повільно, і коріння можуть загнити.
 • Недостатнє знезараження перед наступною посадкою томатів.
 • Після збору врожаю землю можна кинути в компостну яму, а мішки зберегти, так як їх можна застосовувати ще неодноразово. Але перед наступною посадкою потрібно неодмінно обробити мішки знезаражувальним складом, особливо якщо помідори хворіли.
 • Недостатній догляд за рослинами при зниженні температурного режиму. При похолоданні потрібно розгорнути верхній вільний край мішка і прикрити саджанці; на деякий час можна перетягнути мішки в більш утеплене приміщення.
 • Недостатнє знезараження. Потрібно перш за все проводити дезінфекцію насіння, грунту і ємностей для вирощування томатів для профілактики виникнення захворювань, а не виробляти лікування рослин від хвороб.

Саме завдяки посадці томатів в мішки виходить навесні легко захистити їх від заморозків, створити сприятливі умови для розвитку рослин і отримання хорошого врожаю.

Багато, хто займається городництвом, постійно намагаються знайти всілякі способи для підвищення врожайності вирощуваних продуктів і спрощення самого процесу посадки. Радимо подивитися наші матеріали про інших нестандартних методах вирощування томатів: по Маслову, в бочці, в перевернутому вигляді, на двох коренях.

Схожі Статті