Урожайний шкідник з болота - земляна щур

Земляна (або водяна) щур - це велика біда для будь-якого фермера або городника.

Дуже часто навесні під снігом можна виявити не рівні ряди перезимували грядок, а пориту землю з безліччю отворів.

Гризун дуже швидко розмножується, а тому через деякий час після появи, починає влаштовувати набіги на сараї та інші допоміжні споруди.

Зовнішній вигляд земляного пацюка і фото

Земляна щур відноситься до великих гризунам-шкідників, але фактично не є щуром. Насправді це - миша-полівка, точніше, найбільший вид цього сімейства (про види полівки ми розповідали тут).

Тварина має розмір від 16, 5 до 22 см (з них хвіст становить 6-13 см) і масу тіла від 180 до 380 грам.

Тіло масивне, з великою головою і тупою мордою, невеликими майже невидимими вушками. Хвіст круглий, довгий, покритий дрібними волоссям.

Взимку шерсть густа і довга, влітку - коротка і рідкісна. Розрізняються по виду вовни пацюки, які живуть в різних місцях проживання або різного віку.

Забарвлення спини - темно-бура, різних відтінків, живіт - брудно-білого кольору. Часом зустрічаються повністю чорні тварини.

Пальці на передніх лапах короткі, закінчуються довгими, малоізогнутимі кігтями. Задні лапи витягнуті. Відмінно плаває.

Яскраві фото земляного пацюка:

Поширення і розмноження

Земляну щура можна зустріти в європейській частині країни, на Кавказі, в Сибіру (крім областей Крайньої Півночі). Велика чисельність гризунів зосереджена на півдні Сибіру і в Середній Азії.

Для життя вибирає вологі місця - по берегах водойм, болотах і сирих лугах. При високій чисельності популяції може заселяти сади, поля і городи.

Під час паводків мігрує, переселяючись в більш сухі і зручні місця для життя.

ДОВІДКА! Часто живе в населених пунктах, поселяясь на присадибних ділянках і створюючи ходи в тонких стінах і під підлогою.

У південних регіонах при комфортних умовах земляна щур може розмножуватися весь рік. В інших місцях процес відбувається з весни до осені, два-три рази.

Кількість особин в приплоді залежить від часу життя тварини - чим старше самка, тим більше може принести дитинчат. Потомство виводиться під землею, в окремому обладнаному місці.

При досягненні віку в один місяць, молодняк починає жити самостійно.

В оптимальних умовах чисельність земляного пацюка розростається в кілька разів, і їх кількість може досягати 400 тварин на гектар поля.

Спосіб життя

Гризун проявляє активність круглий рік, взимку практично весь час проводить під землею. За часом доби найбільша життєдіяльність зосереджена ввечері і вночі.

З нори вилазить тільки на короткий проміжок часу, відходячи на незначну відстань - як правило, під час поїдання рослин, що знаходяться на землі.

Влітку під час найбільшої спеки і взимку закупорює нори зсередини. Земля, що виникає під час риття проходів, викидається на поверхню, утворюючи невеликі плоскі купи різного розміру і на різній відстані від точки виходу.

Підземні ходи розташовуються в 10-15 см від поверхні грунту. Гніздо зазвичай складається з великої мережі лабіринтів, гніздовий камери і декількох складів із запасами.

ДОВІДКА! Якщо біля місця проживання земляного пацюка живуть кроти, то вони можуть користуватися готовими проритих ходами останніх, щоб швидко добиратися до коренів і бульб.

Відмінності від інших гризунів

Від сірого щура земляна відрізняється м'якою шерстю і більш коротким хвостом без кільцевих лусочок.

Від кротів відрізняються меншими розмірами підземних ходів, які до того ж мають неправильну форму. Також щури взимку не впадають в сплячку.

Сліди схожі на відбитки сірих полівок, але мають велику довжину кроку - 6-8 см.

Щоб порівняти земляну щура з іншими гризунами, ми пропонуємо прочитати про форель, про слепушонка звичайну, про Червону і Рудої полівці і полівки-економці.

Шкода людині-фермеру і способи боротьби

Прориваючи нори, тут же з'їдає всю зустрічається їжу. Земляна щур найбільше знищує люцерну, також завдає істотної шкоди рису в період дозрівання, бавовні, пшениці, ячменю, деяким баштанних культур, в тому числі кавунів і диням.

Також завдає шкоди молодим деревам, перегризаючи їх під землею у кореневої шийки або серйозно обгризаючи кору - особливо часто «дістається» черемшині, яблуням, вербі.

Їсть дрібних тварин - польових мишей, раків, молюсків, комах та інших (про те, чим харчуються полівки в степу, лісі, на лузі, читайте тут). Спритно плаває і лазить по деревах, плюндруючи пташині гнізда.

Може поселятися в людських оселях, де поїдає харчові продукти і корми. Може прогризати глинобитні стіни і прокладати ходи під підлогою.

Природними ворогами земляного пацюка є собаки, кішки, шакали, лисиці, ласки і багато інших хижі види, а також птиці - сови, орли, польові луні.

ДОВІДКА! Методи боротьби різні, і їх умовно можна розділити на радикальні, коли за мету ставиться повне знищення гризуна, і гуманні, якщо потрібно прогнати щура з місця проживання.

Спочатку, всі способи поділяються на:

  • Механічні пристрої - сюди відносяться всілякі пастки, капкани, відлякувачі;
  • Тварини - кілька кішок на ділянці, де живуть земляні щури, не зможуть переловити всю популяцію, але здатні відлякати гризунів і змусити покинути місце проживання;
  • Хімічні речовини - використовується розпорошення отруйних газів: окису вуглецю, хлору, або розбризкуються на грунт речовини, злизавши які щур загине.

Радикальні методи - пастки і отрути, використовуються тоді, коли немає багато часу на відлякування. Однак варто мати на увазі, що пацюки - розумні тварини, і не підійдуть до механізму якщо побачать, що в ньому хтось загинув.

Крім цього, радикальні методи можуть також шкодити іншим тваринам і рослинам, які перебувають поблизу.

Гуманні методи припускають відлякування гризунів:

  • Ультразвукові відлякувачі - установка на ділянці приладів, що генерують ультразвук. Буває, що деякі гризуни не реагують на нього, а також пристосовуються до постійного подразника;
  • Випалювання - в нори поміщають речовини, що виробляють їдкий неприємний запах. Це може бути палена шерсть, зв'язки полину або м'яти. Одним з цікавих виходів є посадка на ділянці чорної бузини, коріння якої виділяють в грунт ціаніди, отруйні для щурів;
  • Заповнення нір водою - земляні щури відмінно плавають, проте, їм доведеться покинути таке місце проживання.
ВАЖЛИВО! Не потрібно зволікати при виявленні на ділянці земляного пацюка, як позбутися ви повинні вибрати самі, але не можна пускати справу на самоплив - чим більше часу проходить, тим більше стає їх популяція, а значить, важче буде повністю позбутися від гризунів.

висновок

Земляна щур - небезпечний гризун, який селиться на берегах річок, боліт, а також на городах і полях. Живе під землею, де риє ходи-лабіринти.

Знищує посадки рису, ячменю, пшениці, бавовни, молоді дерева. Методи боротьби з гризуном різноманітні, і діляться на радикальні (пастки, отруйні гази і приманки) і гуманні (відлякувачі, псування нір).

Відео

На відео можна добре розглянути земляну щура в воді:

Схожі Статті