Увага! Загроза вашим посадкам! Південноамериканська томатна міль та інші міновані

Велике сімейство молей включає найрізноманітніших шкідників, що живуть в квартирах, продовольчих складах, полях і садах.

Один з небезпечних видів - мінуюча міль, загрозлива томатам, каштанам, яблуням і іншим рослинам.

Боротися з шкідником складно, застосовуються комплексні заходи, що включають профілактику і знищення вже з'явилися комах.

Мінуюча міль: зовнішній вигляд і звички

Свою назву мінуюча міль отримала через харчових пристрастей гусениць. Вони вигризають довгі ходи в листі рослин. Із зовнішнього боку аркуша пошкодження не видно, однак уражене рослина швидко втрачає життєві сили, никнет, в'яне і неминуче гине. Що знаходиться всередині листа комаха надійно захищене оболонкою яйця і не виходить на поверхню до перетворення на метелика.

На відміну від невиразних і малопомітних представників сімейства молей, мінують особини мають досить яскраву зовнішність. Помаранчеві або цегляно-коричневі крила і тільця дорослих комах рясно вкриті білими смужками і плямами. Колір залежить від різновиду.

Метелики дрібні, розмах крил досягає 1 см. Доросла комаха мають довгий хоботок для висмоктування рослинного соку.

Статевозрілі самки відкладають яйця, проколюючи оболонку листа. У кладці близько 50 яєць, вони можуть розподіляться по різним листю. З яєць вилуплюються личинки, захищені щільним коконом. Комахи не виходять на поверхню листа, починаючи посилено харчуватися соками рослини і прокладаючи тонкі ходи.

Наступний етап - перетворення личинки в гусеницю. На цій стадії комаха обзаводиться розвиненими ногами, що дозволяють швидко пересуватися, освоюючи нові території. Гусениця має потужний ротовий апарат, який легко справляється навіть з самими щільними листям.

В стадії гусениці комаха розширює заздалегідь прокладені ходи всередині аркуша, не вибираючись на поверхню. Через півтора тижні активного харчування комаха окукливается, а потім перетворюється на метелика і вибирається на поверхню, починаючи новий життєвий цикл.

Мінують молі живуть колоніями, що несе особливу небезпеку для посадок.

Після відкладання яєць на світ одночасно з'являються тисячі личинок, масово поїдають листя рослин. Колонія гусениць здатна знищувати цілі плантації, а перетворившись в метеликів, вони перемістяться на нові території.

Велика частина минирующих молей харчується листям певних видів рослин: кінських каштанів, томатів, картоплі, жимолості. Але зустрічаються і «універсали», здатні ласувати зеленню будь-яких чагарників, квітів і овочевих культур.

Комахи не тільки пошкоджують рослини, висмоктуючи з них життєві соки, а й активно переносять вірусні захворювання: мозаїку, фузаріозне в'янення і ін.

Зелена

Зелена або листова мінуюча міль пошкоджує посадки сої, баштанних культур, різноманітних чагарників, селери або тютюну. Мінери небайдужі і до садовим квітам: фіалкам, майорця, хризантеми.

У початковій стадії (фаза відкладання яєць) присутність шкідника можна виявити за численними проколів на поверхні листа.

Пізніше на зовнішній або внутрішній стороні з'являються звивисті ходи, добре помітні на просвіт. Зазвичай личинка рухається по краю листа, виїдаючи найсоковитіші і найменш жорсткі частини.

Американська «гроза томатів»

Південноамериканська томатна міль - комаха з Південної Америки. Завдає величезної шкоди помідорам, картоплі, баклажанів та інших пасльонових (про картопляної молі можна дізнатися тут). Кілька років тому мінери почали з'являтися в Європі. Шкідники проникають в теплиці, переносяться з розсадою.

Личинки і гусениці вражають всі частини рослини, діючи протягом усього вегетативного циклу. Заражені рослини никнуть, листя жухнут і обпадають, зав'язі засихають, що не розвиваючись в плоди, а вже утворилися томати починають гнити прямо на кущі. У стадії, коли стає помітним поразку посадок томатної міллю, заходи боротьби з шкідниками дуже складні.

У місцях, де фіксується поява мінуючої томатної молі, оголошується карантин, що поширюється на всю продукцію, від насіння і розсади до зрілих плодів.

Далі ви побачите фото томатної молі:

Каштанова

Каштанові мінери з'явилися в Європі раніше томатних різновидів.

Цей вид спеціалізується на кінських каштанах, що прикрашають вулиці багатьох південних міст. Комахи захоплюють великі території, при цьому лялечки і личинки без проблем переносять зимівлю.

ДОВІДКА! Боротьба зі шкідниками ведеться на державному рівні.

Каштанові алеї щорічно проходять обробку хімічними препаратами, на профілактичні заходи виділяється особлива стаття міського бюджету. Серед найефективніших і дорогих методів - ін'єкції в стовбури дерев сучасних інсектицидів.

Вишнева і яблунева міль

Шкідники, що спеціалізуються на плодових деревах, поселяються на приватних подвір'ях і в великих промислових садах. Комахи зимують в щілинах в корі, виходячи на поверхню на самому початку весни. Самки відкладають яйця в тільки що розпустилися листя, гальмуючи розвиток дерев, цвітіння і утворення зав'язі.

Виявити шкідників в кроні дуже складно, зазвичай це відбувається в стадії глибокого ураження. Для залучення і виявлення шкідників на плодові дерева розвішують невеликі жовті дощечки.

Колорадські жуки, кроти, капустянки, мокриці, мурахи, нематоди, павутинні і пилові кліщі, п'ядуна, слимаки також є шкідниками садів і городів і про них докладно можна прочитати в інших наших статтях.

заходи боротьби

Вирішити проблему мінуючої молі допоможуть вчасно вжиті рішучі заходи. Варто врахувати, що боротися з личинками і гусеницями дуже складно, отрутохімікати на них діють погано. Зате в ході активних заходів можна знищувати дорослих комах і запобігати новим кладки і подальше розширення колонії.

  1. Почати роботу стоїть з ретельного контролю посадок. Уважний огляд листя дозволяє виявити крихітні проколи - сліди яйцекладок. Всі уражені листя обриваються і негайно спалюються. Профілактичні огляди тривають протягом усього сезону. Особлива увага приділяється рослинам, розташованим по сусідству з ураженими екземплярами. Запобігти появі мінерів простіше, ніж намагатися винищити вже розвинулася колонію.
  2. Під час передбачуваного вильоту дорослих комах уражені посадки накривають нетканим матеріалом. Цей прийом ефективний для чагарників, томатів, картоплі та інших пасльонових, а також для баштанних культур.
  3. Допомагає ретельне проливання листя дерев зі шланга. Процедуру краще проводити до стадії цвітіння і повторювати щодня.
  4. Теплиці необхідно обробляти інсектицидами до висадки рослин. Перед посадками розсаду ретельно перевіряють, щоб виключити зовнішнє зараження. Куплені дорослі рослини і саджанці витримуються в карантині не менше 1, 5 тижнів.
  5. У теплиці можна підселити хижих комах, що харчуються личинками мінерів і дорослими особинами. У садівничих центрах продають комах-наїзників, безпечних для рослин і людини.
  6. Посадки, сильно уражені шкідниками, можна обприскувати інсектицидами на базі пиретрума. Процедура проводиться 5-6 разів з інтервалом в 2-3 дня. При необхідності обробку доведеться повторити. Допомагає і проливання грунту водним розчином піретруму. В якості профілактики можна проводити періодичні обприскування настоєм аптечної ромашки.

Мінери, що завдають величезної шкоди садівникам і городникам - не вирок. З дорослими комахами і їх личинками можна боротися, застосовуючи комплексні заходи. Бажано об'єднатися з сусідами, масові заходи допоможуть знищити вже наявні рої і попередити появу нових.

У висновку пропонуємо вашій увазі відео «мінера»:

Схожі Статті