Важливо знати: селера і петрушка - це одне і те ж чи ні? Порівняльна таблиця

Петрушка і селера - це добре відомі рослини, широко застосовуються в кулінарії і народній медицині. Їх охоче вирощують на дачах і навіть на підвіконнях ентузіасти-городники. І хоч це зовсім різні рослини їх нерідко плутають.

Далі розповімо докладно про ці дві рослини і в чому їхня відмінність, способи вирощування, які існують способи вживання.

Також корисно прочитати про корисні властивості цих коренеплодів, і як вони використовуються в народній медицині.

Визначення та ботанічний опис

Петрушка (рід Petroselinum) - зазвичай дворічна рослина, що відноситься до сімейства Зонтичні або Селеровому. Всього відомо два види петрушки. Вирощують як листові, так і кореневі сорти петрушки.

Довідка. У 2011 р петрушка, а точніше насіння, була додана в список рослин, що містять наркотичні речовини.

Селера (рід Apium) - трав'янисті рослини, рід відноситься до сімейства зонтичних і налічує 17 видів. Від назви цього роду походить і все найменування сімейства Зонтичні або Селеровому, Apiaceae. Вирощують три форми селери:

  • кореневої;
  • стебловий;
  • листової.

На вигляд ці сорти селери добре помітні. У кореневого коренеплід трохи виходить із землі і добре помітний, стебловий селера має щільні наповнені соковиті стебла, тоді як листової селера відрізняється розвиненою листковою пластинкою і порожнистим черешком.

Як видно, це не одне і теж рослини і здається, що складно їх сплутати. Однак, у них дуже схожа форма листя, і часто вибираючи зелень до столу в супермаркеті, можна не розгледіти, яка саме пряна трава попалася. А потім вдома дивуватися, що це петрушка якось дивно пахне.

Чим відрізняються?

Можна виділити кілька основних відмінностей петрушки і селери, які стосуються не тільки зовнішнього вигляду, але і враховують такі тонкощі як хімічний склад і регіон походження:

  1. Перше і основне відмінність - запах. Обидва рослини містять ефірні масла, але відтінки аромату абсолютно різні.
  2. У петрушки немає черешкова форми.
  3. Дикі представники цих трав зустрічаються в різні регіонах. Петрушка зростає в Греції, Македонії, Алжирі, Іспанії. Селера зустрічається в країнах Середземномор'я, в добре зволожених місцях, наприклад, по берегах річок.

А тепер подивимося на область їх застосування.

Область застосування в кулінарній справі дуже схожа. Петрушка - одна з найпоширеніших пряних трав, свіже листя додають у салати, також її використовують в сушеному і замороженому вигляді. Її додають у всілякі овочеві, м'ясні і рибні страви, широко використовують в домашньому консервуванні.

Селера також додають в м'ясні страви (дуже добре поєднується з качкою), овочеві та грибні страви. Добре відомий такий простий рецепт з коренем селери: натерти на тертці моркву селера і яблуко, додати салатну заправку, наприклад, масло.

Сухі корені як петрушки, так і селери використовують в різних пряних сумішах, додають в бульйони і соуси. Петрушку використовує кожна господиня, тому у нас є стаття про зберігання цієї зелені взимку. Також читайте про відмінності петрушки від кінзи, про заборону на кучерявий сорт і про годування тварин петрушкою.

Що корисніше?

Обидві пряні трави містять вітаміни і мікроелементи, їх рекомендується вживати, щоб збалансувати свій раціон і зробити його більш повноцінним.

Таблиця - Вміст мікроелементів на 100 г рослини

мікроелементиПетрушка (зелень)Селера (коренеплід)
Залізо, мг6, 20, 7
Магній, мг5020
Калій, мг554300
Кальцій, мг13843
Марганець, мг0, 160, 158
Натрій, мг56100
Мідь, мг0, 1490, 07
Фосфор, мг58115
Цинк, мг1, 070, 33
Селен, мкг0, 10, 7

Калій та магній необхідні людині для нормальної роботи серця і профілактики серцево-судинних захворювань.

Селера містить більше натрію, ніж кальцію. Тому селера сприяє розчиненню солей в організмі і дуже корисний для суглобів. Це його відрізняє від петрушки.

Важливо! Обмежте вживання селери під час вагітності, особливо на великих термінах. Селера може спровокувати маткові скорочення і привести до передчасних пологів.

У народній медицині обидва рослини широко використовуються. Так, петрушка застосовується для поліпшення апетиту і роботи всієї системи травлення. Петрушка знижує пітливість, освіжає порожнину рота, дуже корисна для шкіри, має тонізуючу і осветляющим дією. Корисна і для чоловіків, так як підвищує потенцію, і для жінок, оскільки сприяє нормалізації менструального циклу. Про лікувальні властивості петрушки читайте тут.

Селера нормалізує водно-сольовий обмін, корисний для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту, має заспокійливу дію. Селера, як і петрушка, корисний для чоловічого здоров'я. Жінкам він також корисний, так як знімає хворобливість місячних і показаний при клімаксі.

При вживанні соку селери будьте обережні. Так як він розширює стінки судин і протипоказаний при варикозному розширенні вен.

Селера знадобиться, якщо ви хочете схуднути. Ця чудова рослина чудово тим, що організм при його перетравленні витрачає енергії більше, ніж її отримує. Це його властивість називають також «негативною калорійністю».

Як бачите, і петрушка і селера несуть користь здоров'ю, на що зайвий раз вказує приказка. «Хочеш бігати швидше, Їж побільше селери!»

Схожі Статті