Від Москви до самих до окраїн - де і як в Росії вирощують картоплю?

Ця цінна продовольча культура в Росії є дуже важливим продуктом харчування. І якщо в 18 столітті його вирощували тільки на аптекарських городах і в ботанічних садах, то сьогодні він росте тут практично повсюдно.

Зараз в Росії вирощують картоплю повсюдно: від південних районів до Полярного кола, від західних кордонів до Далекого Сходу. Однак основні його масиви розташовані в помірних за кліматичними умовами районах країни.

Природно, в різних кліматичних умовах застосовується різна агротехніка, враховуються біологічні особливості, але результат досягається завжди.

Необхідні умови

  • Грунт. Картопля дуже любить пухкий, легкий, піщаний грунт, багату гумусом, причому, відкриті ділянки. Дуже сприятливо позначається на врожаї посадка попередників: озимих зернових і бобових культур. Грунт відмінно очищається від шкідників і збудників хвороб, а також збагачується корисними речовинами.
  • Освітленість. Дуже важлива для успішного розвитку рослини правильна освітленість, картопля бажано висаджувати на добре освітлених, сонячних ділянках. Поруч небажані дерева і чагарники, так як в їх тіні врожайність різко зменшиться.
  • Вологість. Вимоги до вологості досить великі, один кущ за сезон випаровує 60 - 70 л води. Найбільше вологи потрібно в період бутонізації картоплі і в період наростання бульб. Якщо ж вологи буде в цей час недостатньо, то, відповідно, урожай буде значно знижений.
Пропонуємо Вам ознайомитися з іншими нашими статтями:

  • Як вирощувати картоплю з насіння?
  • Як скласти бізнес-план по вирощуванню картоплі в промислових масштабах?
  • Звідки родом коренеплід і де він найбільш популярний?

Російська специфіка

У Росії, на відміну від інших країн (де картопля росте досить компактно) його висаджують на рівнинах і в гористій місцевості, в різних кліматичних поясах, в різних широтах. Він росте і в районах з тривалим світловим днем ​​і в жаркому, навіть посушливому кліматі (наприклад, на Північному Кавказі). Через такого специфіки розроблено велику кількість різних технологій і по вирощуванню, і з прибирання, і зі зберігання цього коренеплоду.

Райони обробітку овоча

Де в РФ вирощується основна частина врожаю?

Основна маса картоплі вирощується в Централь-чорноземний район і в Нечорноземної зоні. Дуже високих результатів добиваються у Воронезькій, Курській, Самарської і Пензенської областях.

Як картоплю вирощують в окремих регіонах?

Сибір

У Сибіру досить часто трапляються пізні весняні заморозки, а восени рано починає знижуватися температура повітря, в липні дуже сильна спека, а в серпні завжди рясні дощі сильно поливають землю. Умови на півночі далекі від ідеальних, але спеціально для Сибіру виведені среднеранние і скоростиглі сорти, які здатні давати хороший врожай (про те, як отримати багатий врожай ранньої картоплі, можна дізнатися тут).

способи обробітку

Посадка картоплі в Сибіру можлива тільки при прогріванні землі до 8 градусів тепла (на 15 см в глибину), земля повинна бути обов'язково легкої і пухкої.

ВАЖЛИВО! Гній потрібно вносити тільки під перекопування восени, навесні робити цього не можна, так як картопля може загинути. Приблизно за місяць до посадки потрібно дістати коренеплоди з підвалу на пророщування.

Існує три найбільш поширених способу посадки картоплі в Сибіру:

  1. Однорядковий - роблять рівні ряди на відстані приблизно 60 - 70 см, висаджують бульби в 25 см один від одного. При такому різкому кліматі найоптимальніша глибина посадки - близько 7 см.
  2. Стрічковий - цей спосіб, в основному, використовують в промислових масштабах. Відстань між двома борознами залишають 30 см, далі наступні розташовують тільки через 110 см. Коли трактором підгортають кущі, то нічого не пошкоджується, яку точно вивірене.
  3. Гребневий - цей варіант застосовують на «важкої» переувлажненной грунті. Принцип його на попередній спосіб, але відрізняється висотою ряду, вона становить приблизно 20 см, дозволяє зібрати урожай на 2 тижні раніше.

Після посадки землю потрібно замульчувати (листовим опадом або соломою) шаром приблизно 15 - 30 см. Через два тижні після появи сходів необхідно провести перший полив (про те, коли потрібно проводити полив картоплі, читайте тут). Другий полив потрібно зробити в той час, коли почнеться стадія бутонізації та грунт просохне приблизно на 7 см в глибину.

Періодично грунт розпушують, щоб кисень надходив до бульб, в ідеалі потрібно це робити після кожного дощу або поливу. Після появи сходів картопля підгортають, потім другий раз це роблять коли висота куща буде приблизно 15 - 17 см.

Періодично потрібно в міжряддя підкладати мульчу з скошеної трави або сіна, тому що в Сибіру можливі навіть червневі заморозки. Як тільки починає підсихати картоплиння, починаються жнива. Ранні сорти тут дозрівають до середини серпня.

Детально про нові, нетрадиційні способи посадки картоплі на присадибній ділянці, можна дізнатися тут.

Забайкаллі

Особливість вирощування картоплі в цьому регіоні в тому, що для нього використовують гребневую посадку, бульби закладають приблизно на 10 см в глибину. Також популярний ще в Забайкаллі китайський метод, суть якого в тому, що в міру зростання куща під корінь постійно підсипається земля (при цьому не забувати удобрювати).

Нижегородська область

У Нижньогородській області варто скористатися ранніми сортами для посадки картоплі, краще пророщених бульбами.

Не забувати про добрива, підгортання і прополку. Поспішати не варто, краще зайнятися цим в травні, слід також пам'ятати, що мульчування (навколо куща) дуже сприятливо діє на розвиток куща.

Підмосков'ї

Кращими сортами картоплі для Підмосков'я будуть ранні та середньоранні сорти, які у відкритому грунті висаджувати можна після закінчення весняних заморозків.

За народними прикметами цей час збігається з цвітінням черемхи. У цьому регіоні для картоплі добре підходять суглинна і супіщаних грунт.

Спосіб посадки тут вибирають будь-який, але найбільше популярності у гребневого способу. Також не потрібно забувати про добрива.

висновок

Підводячи підсумок, можна впевнено сказати, що вирощування картоплі в Росії відбувається дуже успішно, причому в різних зонах, дуже несхожих один на одного. При тенденції до скорочення площ для посадки, тим не менш, врожайність збільшується завдяки правильним технологіям. Садівники теж постійно пробують нові способи вирощування картоплі, експериментують і домагаються відмінних результатів.

Схожі Статті