Відсікти зайве в ім'я пишного цвітіння або поради, як правильно обрізати бегонію

Бегонія - прекрасна рослина, яку можна вирощувати вдома, на балконі і в саду. Багато починаючі квіткарі не знають, як правильно робити обрізку бегонії - процедуру, без якої неможливо вирощувати квітку.

Бегонія потребує догляду практично з самого початку росту. Рослина витягує гілки досить швидко, і, якщо вчасно не контролювати процес, всі сили бегонії підуть в галузі, а не в листя і крону.

Обрізка робиться відповідно до бажаної формою. Бегонії, чиї паростки досягли 10 см, теж необхідно обрізати вище верхньої бруньки. Після правильно виконаної обрізки через два тижні починають з'являтися бічні пагони.

Що таке обрізання?

Одним з властивостей рослин є їх необмежене зростання при наявності необхідних поживних речовин в грунті. Згодом кімнатні квіти втрачають привабливість через розростання гілок, стають неакуратними і перестають радувати око. Старі гілки втрачають сили і відбирають соки у молодих, не даючи розвиватися.

Для омолодження і облагородження бегонії використовують обрізку - видалення певних пагонів і обмеження зростання нових.

Обрізання зайвих стебел покращує зовнішній вигляд, стимулює ріст молодих пагонів, дозволяє зберегти баланс між надземними і підземними частинами. У квітучих рослин обрізка допомагає сформувати квітучу крону, видалити зайві квітки або зовсім обрізати цветонос для збереження життєвих сил. Прищіпка відрізняється тим, що видаляється тільки невелика верхівка втечі. При обривання апикальной (верхівкової) нирки прокидаються так звані «запасні» бічні.

Прищіпка використовується для того, щоб збільшити розгалуження рослини, а обрізка - для омолодження і формування крони.

Прищіпка у бегонії проводиться тоді, коли немає можливості провести обрізку - наприклад, у дуже молодих рослин.

Юні кущі ще не сформували старих пагонів, які потрібно обрізати. Прищіпка дозволяє сформувати крону необхідної форми.

У обрізку потребують кущові сорти, оскільки мають тенденцію до швидкого зростання і мельчанія листя.

Як правильно позбавлятися від непотрібних пагонів до і після цвітіння?

 • Замислюючись про те, як обрізати бегонію, важливо пам'ятати, що обрізка і прищіпка виробляються далеко не у всіх сортів. Існують сорти, що не потребують процедурі (наприклад, Королівська Рекс).
 • Обрізку проводять секатором. Не варто різати гілки ножицями і тим більше обламувати їх - такі травми не підуть бегонії на користь.
 • У декоративнолистних форм обрізається квітконосне втечу.
 • Обрізка проводиться в міру витягування гілок.
 • При догляді за ампельними сортами верхівки обрізаються регулярно.
 • Крону починають формувати практично відразу з моменту покупки рослини.
 • Обидві процедури проводяться або до цвітіння, або відразу після.
 • В обов'язковому порядку видаляють засихають квітконоси і підсихають листя (про те, чому у бегонії скручуються листя і що при цьому потрібно робити, читайте тут).
 • Чи не проводять одночасно пересадку і обрізання - подвійний стрес шкідливий для квітки.

Рекомендується спочатку обрізати рослину, дочекатися початку росту бічних пагонів, і тільки після цього пересадити в новий грунт. Пересадку так само можна провести ранньою весною до початку активного росту, а після періоду адаптації обрізати зайві і нежиттєздатні пагони.

Не викидайте стебла які залишилися після обрізки. Це прекрасний матеріал для розмноження бегонії. Щоб при цьому не виникло труднощів з вирощуванням і доглядом за рослиною, рекомендуємо ознайомитися з іншими нашими матеріалами:

 • Покрокова інструкція по розмноженню кімнатної бегонії вкорінюються.
 • Секрети успішної посадки бегонії в домашніх умовах.
 • Особливості пересадки бегонії. Догляд за рослиною після процедури.
 • Поради та рекомендації, що робити далі, якщо бегонія відцвіла. Особливості підготовки до пробудження.
 • Як виростити кімнатну бегонію, щоб вона була красивою і здоровою?

Чи можна прищипувати?

 1. Прищіпка проводиться навесні до початку цвітіння, або відразу після цвітіння до закінчення літа.
 2. Процедура проводиться за допомогою гострих ножиць або секатора. Проводити прищіпку можна і руками, але це може травмувати стебла.
 3. Серед пагонів знаходять наймолодші і нерозгалужені.
 4. Прищипують верхівка пагонів до першої від верхівки бічній нирки - зазвичай це не більше 2-3 см.

Видалення гілок для пишного цвітіння

Для гарного і пишного цвітіння проводять обрізку кімнатної бегонії на зиму (про те, чому бегонія не цвіте і як домогтися гарних бутонів, можна дізнатися тут). Перший раз проводиться тоді, коли рослина досягне висоти 8-10 см.

Верхівка обрізається, щоб активізувати ріст бічних бруньок. Другу обрізку проводять при зростанні 12-15 см для розгалуження. Її можна замінити прищіпкою.

У цей час формується майбутня крона квітки. Далі обрізку проводять у міру всихання і дорослішання пагонів. Іноді обрізають кілька квітконосів для більш тривалого і рясного цвітіння. Крону регулярно проріджують, прибираючи старі і переросли пагони, молоді - прищипують для розгалуження.

Обрізку на зиму обов'язково проводять у бульбових бегоній, у решти сортів - на розсуд квітникарів. Зимове зрізання дозволяє сформувати більш густо квітучі рослини.

Пропонуємо переглянути відео про правильне видаленні гілок бегонії:

Як доглядати після процедури?

Для запобігання попадання інфекції в рану зрізи обробляють товченим деревним або активованим вугіллям, золою. Іноді місця зрізів прикривають на кілька днів тканими пов'язками. Після обрізки рослині необхідний невеликий період спокою. Горщик з бегонією затінюють - ставлять в притінених частина будинку або захищають шторкою. Зменшується кількість і частота поливів.

Режим поливу поступово повертають після того, як в зростання рушать бічні пагони. Після відновлення поливного режиму рослина потребує підгодівлі. На зиму це робити не рекомендується, краще підгодовувати бегонію навесні і влітку. Перегодовувати не варто, оскільки введення додаткових поживних засобів змінює pH (кислотність) грунту. Найкраще підходять азотсодержащие добрива.

Обрізка є необхідною процедурою для формування здорового і красивого куща. У самому процесі немає нічого складного, з ним впорається і початківець квітникар. При грамотному підході до обрізку і прищіпки, з урахуванням сорту і пори року, можна отримати чудове рослина, довгі роки радує око.

Схожі Статті