Вирощування капусти у відкритому грунті: посадка і догляд за овочем

Капуста - рослина з роду хрестоцвітних. Вона буває різна - червоно і білокачанна, брюссельська, кольорова, пекінська та інші види, і щоб вирощувати їх на дачі важливо знати, як це правильно робити.

У статті ми розповімо, як садити овоч насінням, а також про те, як вирощувати будь-яка з цих рослин у відкритому грунті. Дамо рекомендації по догляду за молодою білокачанної капустою, а також продемонструємо фото. Крім того, ви зможете ознайомитися з корисними та інформативними відео по темі.

Особливості

Вирощування капусти у відкритому грунті вимагає уваги. Особливо, коли з'являються перші сходи. У цей період рослина може піддатися атаці шкідників, які здатні знищити паростки за пару годин. Для того щоб захистити рослину, існує два способи:

 1. Щоденний огляд. Якщо помічені дірочки на листках, потрібно присипати ділянку золою.
 2. Попередньо закрити капусту плівкою. Разом з цим можна робити хімічну обробку.
Порада: не слід забувати про огляд листя. Необхідно стежити за вологістю землі.

Капуста - світлолюбна рослина, тому ділянка не повинна перебувати в тіні. Не бажано її садити після ріпи, буряка, томату і редиски. Капусті не підходить кислий грунт. В цьому випадку потрібно зробити вапнування грунту. Готувати землю для вирощування необхідно восени. Грунт удобрюють перегноєм або гноєм і перекопують. Навесні в грунт додають торф і деревну золу.

Як вирощувати розсаду?

Як же правильно виростити, наприклад, білокачанну капусту, щоб посадити її на дачі і урожай при цьому був хороший? У домашніх умовах пророщують розсаду, а потім пересаджують в парники. При вирощуванні у відкритому грунті паростки висаджують у відкритий ґрунт. Попередньо необхідно підготувати інвентар. Знадобляться ємності для замочування насіння, лопатка, рукавички, а також лійка.

Підготовка і пророщування насіння

Якщо насіння були зібрані самостійно, їх спочатку тримають не більше 20 хв в гарячій воді, температура якої приблизно 50 градусів. Потім поміщають на кілька хвилин в холодну воду і просушують. Для покупних насіння попередня підготовка не потрібна, її проводять виробники.

Для пророщування насіння використовують пухкий грунт з великою домішкою торфу. Необхідний помірний полив. Потрібно використовувати додаткове освітлення. Приміщення, в якому знаходиться насіння, потрібно провітрювати.

У перші два тижні капуста буде рости повільно. Перші листочки з'являться через півтора місяці.

Сіяти насіння можна в ящики або спеціальні торф'яні горщики. Починають вирощувати розсаду в останніх числах березня. Посів здійснюють великими насінням. Це підвищить врожайність.

Рекомендуємо подивитися відео про вирощування розсади капусти з насіння:

Посадка в город

Коли садити розсаду? Висаджувати розсаду можна тільки зміцнілу, у якій з'явилася темно-зелене забарвлення. Схема посадки не складна - лунки для саджанців повинні бути на відстані 60 см. Їх попередньо поливають і удобрюють перемісила з землею деревною золою. Потім знову поливають.

Висадку проводять в похмурий день або ввечері. Під час висадки рослина заглиблюють в грунт до першого справжнього листка. Коріння і стебло добре обжимають грунтом.

Після посадки розсаду бажано затінити на 3 дні, щоб вона краще прижилася.

Рекомендуємо подивитися відео про висаджуванні розсади капусти у відкритий грунт:

Догляд за молодим овочем

 1. Полив. Поливають капусту кожен день - вранці і ввечері водою, температурою 18 градусів, не допускаючи пересихання. Інтенсивність регулюють залежно від погоди.
 2. Підживлення. Через два тижні після висадки розсади, її підгодовують фосфатними добривами. Можна використовувати курячий послід і гній. Через два тижні проводиться ще одна підгодівля тими ж компонентами. Подальше добриво проводиться за потребою.
 3. Підгортання. Для проведення підгортання знадобиться ручна мотижки або сапа. На відстані 20 - 25 см від саджанця по колу підгортають землю до стебла. Не можна засипати точку росту. За допомогою цього методу борються з капустяної мухою. Підгортання зазвичай проводять через 40 днів після висадки розсади. Далі підгортання проводять через кожні два тижні, а закінчують, коли капуста розкидає листя.

мульчування

Мульчування - покриття землі захисним шаром. Переваги проведення процедури:

 • зменшення частоти поливів;
 • усунення бур'янів;
 • грунт зберігається в пухкому вигляді;
 • захист грунту від вимивання верхнього шару під час рясного дощу;
 • грунт збагачується поживними речовинами.

Перед проведенням мульчування видаляють бур'яни і розпушують землю. Не можна укладати мульчу на холодний грунт. Товщина шару складає 2 - 8 см в залежності від матеріалу. Найдешевше застосовувати різні рослини і їх залишки.

Мульчування проводять з використанням наступних рослин:

 1. Відмінно підійде жито. Коли капуста підросте, жито зрізають, а отриману солому залишають на поверхні грунту. Розкладаючись, солома буде живити капусту азотистими сполуками.
 2. Кропива, скошена трава, сіно, солома.
 3. Тирса. Цей матеріал негативно впливає на патогенну флору.
 4. Торф і компост. Компост служить також як добриво.

Існує таке поняття, як неорганічне мульчування. Для цього використовують поліетиленову плівку: прозору або чорну. Вибір матеріалу залежить від сезону. Чорну плівку використовують спочатку висаджування, її залишають на 3 - 4 тижні. Прозору плівку вибирають влітку. Внаслідок цього бур'яни не з'являться на городі.

Збір і зберігання врожаю

Важливо: Збір врожаю проводиться в міру того, як дозріває капуста. Головне не допускати розтріскування. Якщо посіяні пізні сорти, їх можна залишати до перших заморозків.

Збирається білокачанна капуста в суху теплу погоду. Якщо ж урожай зібрали під час дощу, його необхідно просушити і відправити на зберігання.

Зібрані качани можна зберігати наступними способами:

 1. Підвішування в підвалі. Сховище попередньо охолоджують до 0-1 градуса і обов'язково провітрюють.
 2. Дорощування. Рослини переносять в підвал і кладуть в ящики або просто на підлогу, засипають землею, піском або торфом. «Грунт» зволожують протягом двох місяців. Температуру підтримують в межах трьох градусів. Даний спосіб дозволить качанів зміцніти і набрати вагу.
 3. Зберігання в ямах або траншеях. На дно сховища кладуть солому і далі качани капусти. Урожай збирають до промерзання землі. Такий метод зберігання, дозволяє зберегти капусту свіжою протягом трьох місяців.

Рекомендуємо подивитися відео про прибирання і зберіганні капусти:

Хвороби і шкідники

Капуста, як і всі овочеві культури, на жаль, уражається великою кількістю шкідників і хвороб, що потребують спеціальних заходів боротьби.

Найбільш поширені шкідники:

 1. Хрестоцвіті блішки. Вражають листя капусти. Також можуть пошкоджувати точку росту, що веде до загибелі рослини. Личинки мають світло-жовте забарвлення.

  Методи боротьби: обприскування інсектицидами розсади. При масовій появі шкідника проводять запилення тютюновим пилом із золою в співвідношенні 1 до 1. Інтервал обробки 4 дня.

 2. Капустяна міль. Гусениці мінують листя, залишаючи не зворушеним епідерміс верхньої сторони листа у вигляді «віконечка». Часто ушкоджують точку росту і формується качан, обплітаючи його павутиною. Великої шкоди завдають в посушливий період.

  Методи боротьби: обробляють хімічними або біопрепаратами.

 3. Капустяна білявка. Сприятливим періодом для появи шкідника є жаркий і посушливий сезон. Пошкоджує пластинку листя і внутрішність качанів. Гусениці зеленого кольору з жовтою смужкою уздовж спини.

  Методи боротьби: такі ж, як і при появі капустяної молі.

 4. Капустяна совка. Завдає істотної шкоди врожаю. Вражає листя і качани, проробляючи в них глибокі ходи.
 5. Капустяна муха. Пошкоджують коріння.

  Методи боротьби: обробка крайових смуг полів тютюновим пилом з гашеним вапном або золою.

 6. Стебловий скритнохоботнік. Пошкоджує розсаду. Страждають листя і стебла.

  Методи боротьби: обробка інсектицидами.

 7. Капустяна попелиця. З масовою появою листя покриті попелицею, яка висмоктує сік з рослин. Кочан не утворюється.

  Методи боротьби: знищення бур'янів, обприскування інсектицидами.

Капуста може дивуватися усіма видами рослинних захворювань, викликаних грибковими, бактеріальними і вірусними збудниками.

 • Найбільш поширене захворювання - це чорна ніжка. Уражається коренева шийка. Розсада засихає.
 • Кіла капусти. Грибкове захворювання в результаті якого на коренях з'являються нарости. Качани не утворюються.
 • Несправжня борошниста роса. На уражених листках з'являються жовті плями.
 • Альтернаріоз. Спочатку з'являються чорні плями на листі, а потім покриваються нальотом.
 • Бактеріоз або чорна гниль найбільш небезпечна для капусти. На листках з'являються дрібні темні плями.

Рекомендуємо подивитися відео про хвороби капусти і про способи боротьби з ними:

висновок

При вирощуванні капусти може виникнути чимало проблем. Однак це не повинно лякати. При наявності певних знань можна отримати великий урожай.

Схожі Статті