Вирощування полуниці в теплиці круглий рік: поради та тонкощі

Одна з найулюбленіших ягід - полуниця - не завжди дає бажаний урожай при вирощуванні у відкритому грунті. Її смакові якості залежать від погодних умов.

На грядці полуниця страждає не тільки від них, але і від хвороб, і від садових любителів смачної ягоди - птахів, мишей і шкідників.

Хочеться не тільки виростити багато полуниці, а й мати можливість ласувати їй якомога довше протягом року.

Полуниця в теплиці

Полуниця, як і будь-який садова рослина, прекрасно росте і плодоносить в теплиці. Переваги такого способу вирощування ягоди очевидні:

 • можливість створення сприятливого мікроклімату для високого врожаю;
 • можливість вирощування на стелажах, що дозволяє економити площу;
 • зниження ризику зараження різними хворобами і, як наслідок, підвищення врожаю;
 • отримання полуниці цілий рік, або починаючи з ранньої весни, в залежності від цілей вирощування (для особистого споживання, на продаж).

У теплиці легше доглядати за рослинами, тому що посадки можна розмістити на стелажах в горщиках або контейнерах. Відпадає необхідність постійної прополки грунту, що полегшує догляд. У теплиці можна організувати автоматичну систему поливу.

Також, на сайті ви можете дізнатися: як вирощувати полуницю в теплиці, секрети вирощування полуниці в теплиці за голландською технологією і тонкощі з вирощування малини в теплиці круглий рік.

види

Все залежить від того, з якою метою вирощується ягода. Якщо виключно для особистого вживання, то площа і оснащення такої теплиці будуть одними. Якщо на цьому робиться бізнес, то і якість і розміри теплиць будуть набагато більше.

Каркасні

Підійдуть тим, хто хоче отримати ранній урожай. Зазвичай каркасні теплиці покриваються плівкою. Переваги їх у тому, що вони не дороги і легко розбираються і встановлюються. Недолік - поганий захист від морозів. Такі теплиці не годяться для цілорічного вирощування полуниці.

скляні

Це варіант, який прекрасно підходить для організації полуничних плантацій в промислових масштабах. Великі плодорозсадник використовують саме такий тип теплиць.

У них можна монтувати системи внутрішнього опалення, створювати необхідне освітлення і використовувати різні допоміжні технічні засоби, що полегшують догляд за посадками (автоматизовані системи поливу і внесення добрив).

Недоліком для особистого користування є трудомісткість будівництва - необхідність підводити фундамент, значні розміри. Сюди ж можна віднести і крихкість скла. Перевагою такої конструкції можна вважати її довговічність.

полікарбонатні

Полікарбонат - сучасний матеріал, який суттєво полегшив життя садівникам і став найбільш затребуваним при будівництві теплиць на присадибних ділянках. Він прекрасно підійде для будівництва теплиці під полуничні грядки.

Недоліком є його немаленька вартість, але і використовуватися він буде не один рік.

Гідність такої теплиці - можливість створення необхідних умов для отримання врожаю (так само як і в скляній теплиці).

Найбільш зручним і надійним для вирощування полуниці в будь-яких масштабах вважається теплиця з полікарбонату. Початківці виробники все частіше відмовляються від скла, вважаючи за краще йому гнучкий, міцний і довговічний полікарбонат.

Домашня оранжерея

Цілком можливо виростити невеликий урожай полуниці для своєї сім'ї навіть в квартирі. Особливо, якщо використовувати голландську технологію. Для домашнього вирощування цілком підійде кімната в квартирі, утеплена лоджія і навіть гараж.

Кімната сама по собі вже буде теплицею, в якій в першу чергу повинно бути встановлено спеціальне освітлення. Те ж стосується і гаража, де крім додаткового світла повинен бути ще і обігрів. Створити в домашніх умовах оранжерею для вирощування полуниці не складно, і не зажадає великих фінансових вкладень.

Устаткування, що полегшує догляд

Теплиця - це будинок для рослин. У ньому вони захищені від погодних неприємностей - вітру, дощу, заморозків. Для того, щоб створити такі умови, а також полегшити собі догляд за досить примхливої ​​ягодою, теплицю можна обладнати всілякими пристосуваннями, а також грамотно організувати робочий простір в ній.

грядки

Грядки можна зробити традиційні - на грунті. А можна встановити стелажі в кілька ярусів так, щоб доступ до них був легкий і зручний. На стелажах полуницю вирощують в окремих горщиках або в контейнерах.

Зручним вважається голландський метод вирощування - в підвісних грядках або в горизонтальних ящиках.

обігрів

Якщо планується вирощувати полуницю круглий рік, теплиця повинна бути опалювальної. На півдні може використовуватися біопаливо.

У середніх і північних регіонах його недостатньо, тому краще змонтувати постійно діючу систему опалення.

Це може бути підігрів грядки знизу, свого роду «тепла підлога» для рослин. Для цього при будівництві капітальної теплиці під грядками прокладаються труби, по яким в холодну пору року подається гаряча вода.

Для обігріву повітря монтується контур водяного опалення.

освітлення

Скляні і полікарбонатні теплиці гарні тим, що в них простіше провести електричне освітлення, ніж в плівкових. При вирощуванні суниці в осінньо-зимовий період їй завжди потрібно досвечивание, тому для отримання врожаю наявність фітоламп обов'язково.

системи поливу

Можна, звичайно, витрачати час на ручний полив. А можна його автоматизувати. Найпростіші краплинні системи і технологічні автоматичні системи - це питання масштабів вирощування.

Крапельний полив дозволяє істотно економити воду і подавати її до рослин дозовано в необхідній кількості. У продажу є безліч типів систем, її можна зробити і своїми руками.

Для краплинного поливу має значення стабільна централізована подача води на ділянку. Якщо теплиця встановлюється на ділянці приватного будинку з постійним проживанням, то ця проблема легко вирішувана.

Автоматичні системи поливу доцільно встановлювати в теплицях для промислового вирощування ягода. Вона окупитися разом з іншими вкладеннями в бізнес.

вентиляція

Вентиляційні люки, або, просто кажучи, кватирки повинні бути обов'язково. При будівництві їх потрібно передбачити на даху і в торцевих стінах.

Кватиркового вентиляція виправдовує себе тільки в невеликих теплицях. Іноді її може не вистачити, особливо в безвітряну погоду.

Якщо мова йде про великих площах, виправдана установка автоматичної вентиляції. Сучасні системи клімат-контролю з допомогою електронної апаратури автоматично підтримують оптимальний режим температури за допомогою витяжних і циркуляційних вентиляторів.

зручність доступу

Це одне з важливих умов. Внутрішньо простір теплиці має бути влаштовано так, щоб можна було дістатися без праці до будь-якого її куточка, особливо, якщо полуниця вирощується в грунті на традиційних грядках. Ширина їх не повинна перевищувати 0, 7-1 м.

Висота стелажів регулюється під зріст ту людину, яка буде здійснювати основний догляд за полуницею.

Зручно відокремити в теплиці місце (наприклад, невеликий тамбур), де буде зберігатися інвентар, необхідний для догляду.

фото

Візуально ознайомитися з основними аспектами технології вирощування полуниці в теплиці побудованої власними руками, можна на фото нижче:

Розташування

На присадибній ділянці місце для теплиці має бути рівним, чи не багнистих (низинка не підійде) і розташованим недалеко від будинку. Поряд не повинно бути будівель і дерев, від яких може падати тінь на теплицю.

Будівництво теплиці в безпосередній близькості до будинку має ряд переваг. Так простіше і дешевше провести до неї комунікації - воду і електрику. Деякі садівники взагалі прилаштовують її до дому. У холодну пору року в теплицю можна потрапити, не виходячи на вулицю.

Будівництво теплиці для вирощування полуниці цілий рік

Перш, ніж приступити до будівництва, необхідно до дрібниць продумати її внутрішній устрій і зробити креслення. Далі слід розрахунок кількості будматеріалу і засобів, які будуть на неї витрачено.

При плануванні промислового вирощування треба врахувати, що полуниця - це високорентабельний бізнес, окупність становить 100%. Відповідно, чим більше сучасної і технологічною буде теплиця - тим вище урожай, який в ній буде рости не один рік.

фундамент

Капітальна теплиця вимагає хорошого підстави. Для цього будується фундамент. Він може бути стрічковим або стовпчастим. Найчастіше робиться стрічковий фундамент.

 • траншея повинна бути заповнена піском на 20 см нижче поверхні землі і ретельно утрамбована;
 • опалубка в траншею встановлюється на 20 см вище рівня землі і прогладивается по периметру металевим прутом або арматурою;
 • посилена таким чином оправлення заливається бетоном;
 • по периметру теплиці поверх залитого бетону робиться цегляна кладка в один ряд. До нього буде зручно кріпити стійки каркаса;
 • на цеглу кладеться гідроізоляційна прокладка з руберойду.

каркас

Стійки каркаса можуть бути зроблені з металевого профілю перетином 50 х 40 мм. Вони кріпляться за допомогою анкерних болтів на рівній відстані один від одного. Знадобиться профіль стієчний і спрямовує.

Вертикальні стійки виконуються з стійкового профілю, горизонтальні частини каркаса - з направляючого. Між собою вони з'єднаються саморізами або клепкою.

Всі кути повинні бути укріплені трикутними елементами. Це додасть конструкції міцність.

покриття

Найбільш практичне покриття - полікарбонат. З його використанням рекомендується будувати прямі теплиці з двосхилим дахом. Справа в тому, що при великій дузі згину, цей матеріал частково втрачає свою світлопроникність, що дуже важливо для вирощування полуниці.

Рекомендується полікарбонат товщиною 6 мм. Оптимальний розмір осередків - 75 х 75 см. Від того, як буде закріплений полікарбонат, залежить теплоізоляція теплиці. Є 2 способи кріплення:

 1. Кріплення за допомогою накладок. У місці примикання матеріалу до каркасу кладуться смужки гуми. На них встановлюються листи. Зверху накладається металева смуга і закріплюється саморізами. Шви можна додатково обробити герметиком.
 2. Кріплення за допомогою Н-образного профілю. Спосіб кріплення наочно представлений на малюнках.

Кутові стики закриваються куточками і ущільнюються гумою або герметиком.

Залишається тільки зробити кватирки і встановити двері - і теплиця готова.

Детальніше дізнатися, як побудувати теплицю власними руками можна на відео нижче:

Вдалою роботи і хороших врожаїв!

Схожі Статті