Вирощування помідорів з насіння у відкритому грунті: посадка і правила догляду

При вирощуванні томатів у відкритому грунті потрібно дотримуватися певних вимог. Для того, щоб отримати якісний урожай помідорів, рекомендується використовувати насіння районованих сортів, створити найкращі умови для рясного плодоношення.

Розглянемо далі, як правильно посадити томати і що потрібно зробити, щоб виростити здорові і смачні плоди.

Для наочності пропонуємо познайомитися в статті з інформативним відео про посадку томатів у відкритий грунт

особливості культивування

Для вирощування помідорів з насіння у відкритому грунті найчастіше вибирають середньо і низькорослі сорти. При цьому способі отримані кущі томатів на сонячному світлі швидше наздоганяють рослини, які виросли розсадним методом. Такі помідори мають більш сильну листя і активовану імунну систему. Вони відразу ж адаптуються до дії ультрафіолету.

Переваги висаджування помідорів у відкритому грунті:

 • активна імунна система;
 • сильна листя;
 • безмежний простір для нарощування кореневої системи;
 • відсутність стресу від перевалки томатів в грунт з горщика;
 • відсутність захворювання чорною ніжкою в 100% випадків.

Якщо говорити про недоліки, то в першу чергу це невисока схожість, що виникає внаслідок загублених насіння через недостатній догляд, загиблих від холоду і достатку вологи, неякісного насіннєвого матеріалу.

Коли і де садити томати?

У Росії розсаду помідорів висаджують після 12-14 травня, так як в цей час існує мінімальна загроза несподіваних нічних заморозків. Робити посадку ранньої весни не варто, оскільки повітря і земля холодні, і насіння томатів спатимуть до сприятливих теплих днів.

Висаджувати необхідно в тому місці, яке захищене від сильних поривів вітру. Рослини на відкритих ділянках часто гинуть від заморозків і різких похолодань. Найвдаліший ділянку для посадки - це грядки, на яких раніше росли кабачки, гарбуз, огірки, бобові та пізні сорти капусти. Не варто садити в той місці, де були перці, помідори, картопля і баклажани.

Важливо! Рекомендується вибрати добре освітлені, відкриті і захищені від вітру грядки, це допоможе зійти томатам у великій кількості.

Як підготувати грунт для посадки?

Підготовку грунту фахівці рекомендують проводити восени. З цією метою після збору врожаю вноситься:

 • гній;
 • зола;
 • компост.

Землю треба перекопати і залишити в цьому виді до весняних днів. Це дозволить їй за зимовий час насититися поживними елементами. За півмісяця до посадки грунт розпушують і поливають великою кількістю води. Деякі городники накривають її поліетиленовою плівкою, що допомагає прогріванню. Коли підготовка з тих чи інших причин не була проведена, можна садити насіння у відкритий грунт в лунки.

Підготовка посівного матеріалу

Насіння помідорів обов'язково протруюють і гартують. У першому випадку їх замочують в розчині марганцівки на 15 хвилин. Загартовування проводиться наступним чином - насіння загортають в тканину, складену в 3 шари, і поміщають на 1-2 дня в холодильник, де зберігаються овочі. Такий підхід дозволяє прискорити сходи і проростання рослин.

Також можна садити сухі або пророщене насіння. Для того щоб вони дали паростки, їх кладуть на бинт або марлю, складену в 3 шари. Після цього залишають в теплому місці при температурі + 26 ° С ... + 28 ° С. Потрібно стежити щоб тканина не була сухою. Після появи черешків насіння можна висаджувати.

Як правильно сіяти?

Існує кілька основних схем посадки насіння помідорів у відкритому грунті:

 1. Стрічкова. Вона підходить для великих площ. Для неї викопують траншею глибиною в 30 см. У ній робляться маленькі ямки, відстань між якими має бути 30-40 см. Якщо садять високорослі помідори, то вони повинні розташовуватися в 90 см один від одного. Для маленьких кущиків досить 80 см. Такий спосіб заощаджує землю і створює зручні умови для поливу крапельної системою і шлангом.
 2. Квадратна гніздовий. Така схема підходить для рунистих сортів помідор. Мінімальна відстань між екземплярами - 50 см, а між квадратами - 80 см. Це розміщення дає можливість сформувати комфортні умови при обробленні ґрунту, поливу та збору врожаю.
 3. Шахова. Насіння висаджують у траншеї по обидва боки в шаховому порядку. Такий спосіб дозволяє скомпонувати посадку, заощадивши площу.
 4. Стрічкова гніздовий. Формують стрічку з траншеї, а висадку насіння виробляють відразу за двома її сторонам. Відстань між траншеями повинна бути велика - як мінімум 1.5 м. Дистанція між кущами становить 20-30 см. Ця схема економічна і підходить для маленьких кущиків.

Початковий догляд

Після того, як насіння висаджені у відкритий грунт рекомендується зробити невеликий парник. Для цього встромляються в землю дуги з жорсткою дроту, на які накидається плівка, що закріплюється по периметру цеглою. Посів томатів слід провітрювати мінімум 1 раз в день, бажано днем, щоб температурний перепад ні високим.

Увага! Після того як з'явилися перші сходи або при виникненні ризику поворотних заморозків вночі зверху парника накидають лутрасил. Робити це потрібно тільки на ніч. Після встановлення температури + 20 ° С ... + 23 ° С, парник прибирають.

Полив і внесення добрив

Найоптимальніший варіант поливу - це дворазовий протягом семи днів. У деяких випадках достатньо і одного разу, але при цьому він повинен бути рясним, щоб рослина запаслося водою на найближчі сім днів. На ефективність поливу впливає ряд факторів. В першу чергу - це тип поливу під корінь. Такий варіант необхідний для того щоб наситити необхідною вологою рослина і одночасно з цим зберегти вологість повітря на належному рівні.

Також полив може виконуватися по борознах, при цьому головне, щоб краплі не потрапляли на листя. Це обумовлено тим, що вони перетворюються в лінзи і сонячні промені обпалюють рослина.

Грунт зволожувати треба помірно - не допускати пересихання і не переливати. Ідеально, якщо вода буде кімнатної температури або дощова.

Перша підгодівля коренева і робиться через 2-3 тижні після проростання. Вона рідка і готується з 5 гр сульфату калію і 50 гр простого суперфосфату на 1 відро води. До цього часу насінню вистачає речовин, які знаходяться в грунті. Потім графік внесення добрив складається так, щоб за весь вегетаційний період рослина отримали 3-4 підгодівлі. Якщо грунт бідна, то їх кількість можна збільшувати.

В якості підгодівлі можна використовувати дріжджі: на 5 л теплої води йде 1 кг дріжджів. Маса настоюється протягом доби, після чого половина рідини розлучається з такою ж частиною води.

В якості другої підгодівлі використовують обприскування або позакореневе підживлення карбамідом. Для її приготування розводять у відрі води 5 гр добрива. Також в розчин додають трохи марганцівки, так щоб рідина була злегка рожевого відтінку.

Наступна підгодівля комплексна. Можна використовувати один з наступних варіантів:

 • будь-яке готове комплексне добриво з азотом;
 • дріжджова підгодівля;
 • 1 ст.л. нітрофоски на 1 відро води;
 • 0.5 л курячого або 1 л коров'ячого гною з 2 ст золи і 20 гр суперфосфату.

Температурний режим

Помідори - це одні з найбільш теплолюбних культур, так при температурі:

 • + 14 ° С ... + 16 ° С - починається проростання і формуватися сходи;
 • + 25 ° С ... + 30 ° С - сходи активно проростають;
 • + 10 ° С - ріст припиняється;
 • нижче + 12 ° С і вище + 30 ° С - цвітіння припиняється, зав'язі опадають;
 • до + 5 ° С і більше + 43 ° С - рослина швидко пошкоджується і гине;
 • нижче + 0.5 ° С - помідори гинуть моментально.

У відкритому грунті виростають здорові помідори, які мають щільне листя і потужну добре розвинену кореневу систему. Але для отримання багатого врожаю потрібно докласти зусиль - правильно підготувати грунт, створити всі необхідні умови для розвитку рослини.

Схожі Статті