Вирощування смачною і корисною буряка в Росії. Які сорти кращі для середньої смуги?

Бурак, або буряк - це одна з найпоширеніших овочевих культур, відома на території колишньої Київської Русі ще з 10-11 століть. Відбулися сучасні сорти цього смачного і корисного овоча від дикого буряка, яка століттями виростала на територіях Далекого Сходу та Індії.

У ній великий відсоток вмісту антиоксидантів, заліза, вітамінів групи В і калію. Посівні площі буряка займають в Росії приблизно 10% від загальної площі всіх посівних площ культур відкритого грунту.

Особливості російського клімату

Середня смуга Росії досить обширна. У неї входять Центральний регіон і землі на північ від нього, Черноземье, Поволжі. У цій місцевості помірно-континентальний клімат: літо тепле, а зима сніжна й морозна. Рельєф переважає рівнинний. Землі досить родючі завдяки кільком повноводним річках. Ці умови сприяють вирощуванню безлічі культур, в тому числі і буряка, яка відноситься до виду амарантового.

Всход у цієї рослини не так розтягнутий, як у інших коренеплодів, а вирощування мало залежить від поливу і погодних умов. Ризик при посадці буряка насамперед пов'язаний з масовим ураженням рослини паразитами, що потрібно враховувати при виборі сорту. Буряк може рости практично на будь-яких грунтах, але оптимальною будуть гумусні глиняні з хорошою структурою. Про те, які сорти буряка найбільш придатні для вирощування у відкритому грунті, читайте тут.

Як правильно вибрати різновиди бурака?

Для середньої смуги найкраще підходять ранньостиглі або ультраранні сорти. Однак щодо другого варіанту варто враховувати, що їх термін зберігання при запасанні невеликий. Літо в середній смузі зазвичай короткий і досить прохолодне, тому пізні сорти визрівають погано.

Як і деякі озимі культури, буряк можна висаджувати не тільки влітку, а й восени. У цьому випадку термін визрівання культури в наступному сезоні зменшується, незважаючи на короткий вегетаційний період і невелика кількість теплих днів, приблизно на два тижні.

Які підходять для вирощування в даному кліматі?

Сорти буряка діляться на цукрові, кормові та столові, а за терміном дозрівання на ранні, середні та пізні. З цього в першу чергу потрібно виходити при виборі сортів для посадки.

Кормові сорти більше цікаві фермерам, які тримають худобу, але більшості необхідні саме столові. Вони ж найчастіше залучають дачників. Цукрові буряки представляє цінність для бажаючих виготовити цукор в домашніх умовах.

 1. Вибір столових сортів буряків для посадки в середній смузі досить великий. З ранніх сортів можна виділити

  • «Єгипетську плоску»;
  • «Червоний куля»;
  • «Червоний куля покращений».

  Визрівають вони близько 90-105 днів, масу мають від 300 до 500 грам в середньому, мають соковиту ніжну м'якоть. Придатні вони і для подзимних посівів.

 2. Середньостиглі сорти, на які варто звернути увагу:
  • «Циліндра»;
  • «Бордо 237»;
  • «Детройт»;
  • «Борщова».

  Всі вони визрівають до 120 днів, солодкі. За масою істотно розрізняються. Якщо, наприклад, плід сорти «циліндра» може досягати ваги в 700 грам, то «Детройт» має середню вагу 150-200 грам. Як правило, мають гарну лежкістю, холодостійкі і стійкі до стрілкування.

 3. Нарешті, рекомендовані пізні сорти буряка для середньої смуги - це «Ренова» і «отаман». Визрівають 110-130 днів, плоди темно-червоні вагою до 350 грам. М'якоть темно-червона, соковита, без кольцеватості.
 4. Кормові сорти буряка - це технічні рослини, які необхідні для харчування тварин. Бульби їх багаті вітамінами, необхідними для овець, кіз і корів.

  Висаджувати їх можна вже в квітні, а доглядати за ними дуже просто. Головне - це вчасно здійснювати полив. Тут для середньої смуги виділяється сорт «лада».

  Малоцветушний, плоди білого або рожево-білого кольору. Форма овально-циліндрична з загостреним підставою. Інші популярні сорти:

  • «Титан»;
  • «Первісток»;
  • «Маршал»;
  • «Північна помаранчева».
 5. Цукрові сорти буряка, як правило, вирощуються великими агрогосподарствами для потреб цукрової промисловості. У плодах міститься до 20% цукру (про найсолодших сортах можна дізнатися тут). Вирощується вона на чорноземних грунтах, а кращими сортами вважаються гібриди, виведені в Німеччині, наприклад:
  • «Алабама»;
  • «Емілія»;
  • «Модус».

  З вітчизняних можна виділити такі, як:

  • «Богема»;
  • «Бона»;
  • «Ларка».

Кращі з них

При виборі кращих сортів для даного клімату Росії віддавати перевагу слід не схильним до цветушности і лежання сортам буряка червоного і іншого кольору. У деяких районах, де поблизу відсутні водойми і річки, потрібно віддавати перевагу посухостійким сортам, тому що доводиться користуватися свердловинним методом. Холодостійкі сорти, очевидно, вибираються при малій кількості теплих днів, прогнозованому в період визрівання.

Особливу увагу варто приділити посадці подзимних сортів буряка: вони додатково вимагають мульчування грядок компостом або торфом, що потрібно враховувати перед посадкою.

Із столових сортів фахівці в цій області радять «червоний куля покращений», так як період дозрівання менше, ніж у аналогів, а решта важливі якості (лежкість, морозостійкість і т д.) Нічого їм не поступаються. Серед кормових виділяють «маршал» і «титан», як невибагливі і максимально збагачені вітамінами плоди. «Алабама», «модус», «Лукас», «емілія» і «Данте» - найкращі, на думку деяких селекціонерів, сорти цукрових буряків.

Буряк різних видів, в тому числі і листову, можна вирощувати не тільки в середній смузі Росії, але і в більш несприятливих кліматичних умовах, наприклад, на Уралі. Читайте про це в наших статтях.

Буряк - це овоч, який широко застосовується в різних галузях господарства. Більш того, за цією культурою, як правило, легко доглядати. Плоди столового буряка володіють відмінними смаковими якостями, а кормова дуже корисна для тварин. Однак характеристики різних сортів сильно розрізняються і, щоб не прогадати з правилами посіву, догляду та зберігання, спочатку потрібно дуже уважно підійти до процесу вибору.

Схожі Статті