Вирощування винограду в теплиці: чому не плодоносить? Тонкощі технології поливу і підгодівлі

Протягом багатьох років виноград залишається символом родючості, джерелом корисних вітамінів і кращою сировиною для виробництва вин.

Власник виноградника не залишиться в накладі, особливо якщо правильно піклується про майбутній урожай. У нашому регіоні виноград перспективно вирощувати в якості тепличної культури, що обумовлює короткий період літа, раннє настання холодів, часті весняні заморозки.

Плюси вирощування в теплиці

Вирощування винограду в теплиці актуально як для центральної смуги Росії, так і для південних регіонів. У першому випадку можна виростити сорти, які просто не встигнуть дозріти в умовах відкритого грунту, а на півдні можна отримати урожай ягід набагато раніше встановленого терміну. Крім цього:

 • вирощування в тепличних умовах дозволяє захистити рослину від негараздів природи (дощу, вітру, туману, перепадів температури);
 • набагато зручніше здійснювати догляд, особливо навесні і восени;
 • смакові якості ягід нітрохи не гірше тих, що дозрівають на рослинам у відкритому грунті;
 • ягоди менше розтріскується, оскільки захищені від попадання крапель дощу;
 • укриття дозволяє захистити від комах і птахів, а так само від багатьох захворювань і шкідників. Знижується кількість хімічних обробок проти мілдью, оїдіуму;
 • поруч з виноградом можна висаджувати інші сільськогосподарські культури в міжряддях: суницю, редис, ріпу, зелень (петрушку, цибулю, кріп, базилік);
 • іноді в тому ж приміщенні садівники вирощують тюльпани та інші цибулинні квіти на подальший продаж.

вибір сортів

У тепличних умовах можна вирощувати різні сорти винограду. Досвід виноградарів показує, що найбільш вдалими серед них є столові сорти з раннім або дуже раннім терміном дозрівання:

Болгарія стійка (Королева Парижа) - болгарський янтарно-жовтий виноград. Відрізняється високою стійкістю до захворювань, не вимагає хімічних запилення, добре плодоносить.

Пісня (Біле диво) - відрізняється дуже раннім терміном дозрівання. Ягоди великі, цукрові, жовто-зеленого забарвлення.

Лора - дає високі показники врожайності, відрізняється великими гронами і соковитими ягодами. При гарному догляді маса окремих грон може досягати 2-2, 4 кг.

Прозорий - хороший сорт для вживання в їжу, приготування домашніх страв і напоїв. Ягоди визрівають цукрові і ароматні.

Крім перерахованих видів можна віддати вибір: Аркадії, Раннього північному, Російської коринку, Московському сталого, Мічурінському і іншим.

Деякі виноградарі набувають саджанці різних термінів вигонки, що дозволяє отримувати урожай протягом усього теплого сезону з весни до пізньої осені. Можна комбінувати ранні сорти з більш пізніми.

Зверніть увагу, що не кожен сорт вдало підходить для вирощування в теплиці, наприклад, Грудневий і Восторг краще плодоносять в умовах відкритого грунту.

Вимоги до теплиці

Як виростити виноград в теплиці? Перед тим як приступити до посадки лоз потрібно правильно вибрати і обладнати приміщення.

 • найбільш вдалою вважаються конструкції арочного типу. Такі часто вибираються для вирощування квітів;
 • висота теплиці повинна бути від двох з половиною до трьох метрів. Загальна площа вибирається виходячи з цілей вирощування. Для вживання ягід в їжу і домашніх заготовок підійде невелике приміщення, а для продажу його площа може становити більше 20-30 квадратних метрів.

Про те, як побудувати і посилити теплицю з полікарбонату, як зробити арочну, односхилий (пристінну), з віконних рам або вибрати вже готову теплицю, а також як правильно розташувати будова на ділянці, можете уточнити на нашому сайті.

Види теплиць для винограду:

 1. Плівкові - добре підходять в якості сезонного укриття. Вони дозволяють захистити рослину від примх природи, підтримувати його розвиток і зростання, отримати більш якісний урожай.
 2. Укриття з полікарбонату - підходять для внесезонного (цілорічного) застосування. У них встановлюються підтримуюча конструкція і спеціальні кватирки для провітрювання.

У спеціалізованих магазинах представлений широкий вибір конструкцій, які можна придбати ділянки. До кожної конструкції додається детальна інструкція по збірці і використання. Деякі фірми навіть пропонують послуги по збірці такого приміщення.

Це збільшує грошові витрати, але зводить до мінімуму клопоти і витрачений час. Багато городників воліють робити такі конструкції самостійно з підручних засобів, адже це економить грошові витрати в 4-5 раз.

Підготовчі роботи

Зверніть увагу на підготовчі роботи, які необхідно провести перед висадкою саджанців:

 1. Лоза може перебувати як усередині конструкції, так і за межами. Головне стебло рослини при цьому повинен обов'язково входити в закриту зону, тому в нижній частині стінки робиться отвір.
 2. Підготуйте грунт. Для вирощування підходить родюча, пухка, легка грунтова суміш, яку можна приготувати з землі, піску, суглинку, торфу, товченої крейди (з розрахунку 90 грам на кожній другій десятилітрове відро грунту) і мінеральних добрив. Щоб у рослини розвинулися міцні глибинні коріння рекомендується насипати суміш в підготовлену глибоку траншею.
 3. Зверніть увагу, що температура ґрунту в приміщенні повинна бути тепліше, ніж на вулиці. Оптимальну температуру можна досягти завдяки штучному обігріву.
 4. Щоб захистити рослину від сонячних опіків всередині приміщення натягується система з опорного дроту (в горизонтальному положенні) з проміжками в 20-30 см. Верхню дріт при цьому розташовують на 35-40 см нижче коника і мінімум в 35 см від скла.
 5. Обов'язково подбайте про хороше дренажі. Якщо його немає, додатково прокладете труби.

особливості посадки

Технологія вирощування винограду в теплиці, включає в себе ряд правил:

 • молоді кущики починають висаджувати в кінці зими;
 • схема посадки винограду в теплиці наступна: для посадки викопується глибока і широка яма (не менше 35-40 см). На дні ямки по центру можна зробити невелику насип (як при посадці яблуні), розташувати вертикально саджанець по центру, розправити коріння, засипати землею, злегка утрамбувати і полити;
 • перед висадкою бажано внести органічні добрива (компост, перезрілі гній).
 • зверніть увагу на відстань між саджанцями, які мають складати не менше 50-65 см. Тільки так лоза отримає достатньо вільного місця для розвитку і формування основного стебла.
 • не забудьте оглянути зовнішній вигляд молодих кущиків і корінці до посадки. Рослина має бути здоровим і міцним.

Правила підрізування

Після посадки саджанців потрібно провести пасинкування. Зрізають слабкі пагони, щоб рослина не витрачає на них сили під час росту, а спрямував їх на здорові гілочки.

Суцвіття з недозрілими квітками в міру необхідності слід так само видаляти. Обрізку безплідних стебел проводять до рівня 5 листа. Для пагонів другого порядку - до першого листочка.

З плином часу необхідно зробити проріджування грон. Гострими ножицями обережно зрізають внутрішні ягоди, разом з якими на лозах видаляють різні дрібні частинки. Не забудьте вручну опиліть виноград. Для цього досить злегка струсити гілочки з розпустилися суцвіттями.

Восени обрізають довгі гілки до рівня початкової нирки, а обрізку стебел проводять на дві третини всієї довжини.

Полив і підгодівля

Щоб отримати хороший врожай за виноградом потрібно правильно доглядати, дотримуватися правил підгодівлі і поливу рослини.

Особливості поливу:

 1. Перший полив проводиться відразу після посадки.
 2. Потім для підтримання оптимальної вологості грунту молоді кущики поливають один раз в 6-7 днів.
 3. У період цвітіння полив припиняють, як і в період формування ягід. Надмірна вологість негативно позначиться на якості врожаю.
 4. Зверніть увагу, у вечірній час тепличний виноград не поливають. Надлишок вологи в повітрі призведе до розтріскування ягід.

Внесення добрив:

 • азотні підживлення застосовуйте вкрай обережно;
 • перед посадкою бажано вносити органічні добрива;
 • під час розпускання бруньок можна знести аміачну селітру для хорошого розвитку листя і формування бутонів, а перед цвітінням - суперфосфат;
 • протягом подальшого зростання вносять тільки позакореневе добрива. Суперфосфат і золу використовують після закінчення періоду цвітіння.

зимівля винограду

До настання перших холодів рослина потрібно сховати під укриття (приблизно в середині жовтня).

Для цього лози нахиляють до землі, накривають щільним шаром ялинових гілок і руберойдом.

Як укривного матеріалу можна використовувати так само ковдри, синтепон, тирса.

Якщо дах у теплиці знімається, рослина може зимувати під відкритим небом під снігом.

Проблеми з плодоношенням

Чому не плодоносити виноград в теплиці?

 • нестача поживних речовин (цинку, марганцю, бору) - почніть правильно підгодовувати рослина;
 • може зустрічатися і зворотна ситуація - надлишок азотистих добрив.

  У цьому випадку рослина віддає всі сили на формування зелені, погано плодоносить або не приносить ягід зовсім;

 • позначається на врожайності і технологія обрізки. До горошенія, що не дозріванню ягід призводить несвоєчасне проріджування лоз. Так само слід проводити міжсезонну обрізку гілочок.

Вирощування винограду в теплиці - заняття клопітка, що віднімає багато часу і зусиль. Але, отриманий результат того вартий. Правильна підготовка приміщення, дотримання технології посадки і хороший догляд дозволять отримати швидкий, рясний, смачний урожай!

Корисні відео про вирощування винограду в теплиці:

Схожі Статті