Вирощуємо кливию в домашніх умовах: секрети і тонкощі розмноження оксамитових тропічних дзвіночків

Кливия - приголомшливий мешканець багатьох підвіконь, зовні дуже схожий на лилейник або невелику лілію. Однак відноситься він до сімейства Амарилісові і доводиться родичем таких рослин як амариліс, гиппеаструм і неріне.

Чудові колокольчіковідние квітки, зібрані в парасольку, можуть не один місяць радувати власника своїм виглядом. Клівії давно стали улюбленицями багатьох квітникарів.

У нашій статті ми детально розглянемо особливості вирощування і розмноження цього милого квітки. Також ви можете подивитися корисне відео на дану тему.

Яким чином розмножується квітка?

Найважливішим для розмноження відмінністю Клів від інших рослин цього сімейства є те, що підземна частина рослини представлена ​​не цибулинами, як у інших амарилісових, а м'ясистим кореневищем з додатковими коренями. А значить, і способи розмноження будуть дещо відрізнятися. Для Клів в основному застосовується вегетативні способи розмноження, тобто частинами кореневища і відростками, і насіннєвий спосіб. Розглянемо кожен з них більш детально.

Як посадити пагони і частини кореневища?

Найбільш часто використовується розмноження пагонами, так званими дітками, оскільки це менш трудомісткий і порівняно швидкий спосіб. До недоліків способу відноситься те, що так не можна розмножувати молоді рослини, тобто необхідна наявність самих пагонів. Відкидають дітки повинні мати як мінімум 4 листа.

відбір матеріалу

У період пересадки рослини пагони гострим ножем відокремлюються від материнської рослини з частиною кореневища. Всі зрізи потрібно обробити деревним вугіллям, оскільки коріння Клів схильні до загнивання, а вугілля має підсушують дією. Слід звертатися з молодими пагонами вкрай обережно і уникати будь-яких пошкоджень, так як коріння рослини дуже крихкі.

Важливо: Квітуче рослина не пересаджують і не розмножують. Пересадка і розмноження проводяться після цвітіння Клів, в період спокою.

Вимоги до посуду і грунту

Для молодих пагонів використовують горщики з діаметром близько 7 см. Можлива посадка декількох діток в одну посуд.

В якості грунту можна вибрати суміш листової землі і піску, суміш піску і торфу або чистий вологий пісок. Дуже важливо, щоб грунт був невлагоемкой, так як кливия гостро реагує на підвищену вологість субстрату, в якому її вирощують.

Також на дні горщика повинен бути дренажний шар, щоб в надлишки води не привели до гниття коренів і загибелі рослини. Для дренажу можна використовувати шматочки битої цегли, гальку, керамзит.

Процес пересадки в домашніх умовах

Доросле материнське рослина пересаджують раз в 1-3 року, в залежності від віку рослини. Горщик має бути на 3-5 см більше попереднього. Грунт для Клів потрібно живильний, наприклад, суміш глинисто-дернової і листової землі, іноді застосовують грунт для орхідей.

Рослина пересаджують простий перевалкою, але якщо є необхідність у відділенні діток, то коріння дуже обережно розправляють і обмивають від старого грунту. При посадці в новий горщик потрібно стежити, щоб коренева шийка перебувала над рівнем грунту для запобігання загнивання.

Про те, як пересаджувати кливию в домашніх умовах, читайте тут.

Рекомендуємо подивитися відео про пересадку кливии:

Укорінення молодих рослин

Отсаженного дочірні пагони після посадки не поливають 3-4 дні, потім обережно відновлюють помірний полив. Молоді рослини зацвітуть тільки через 2-3 роки, але важливо не створювати в цей час рослинам період спокою, щоб вони продовжували нарощувати зелену масу і заповнювати корінням простір горщика (якщо ваша кливия не цвіте, можна прочитати цю статтю). Тоді цвітіння буде більш пишним.

Домогтися цього можна систематичним, але не надто рясним поливом і підгодівлею. Метод вважається оптимальним, так як вимагає набагато менше часу і сил, а дочірні рослини набагато раніше почнуть радувати цвітінням.

Рекомендуємо подивитися відео про укоріненні діток клівії:

Розподіл підземної частини стовбура

Трохи рідше використовують розмноження частинами кореневища. Отримують посадковий матеріал також під час пересадки. Важливо звертати увагу, щоб в відрізаному шматку кореневища була нирка, з якої в подальшому буде розвиватися втечу. Всі зрізи, як і в попередньому випадку, слід обробити деревним вугіллям.

Шматочки кореневищ акуратно поміщають в суміш піску з торфом і обмежують полив на 2 дня. Потім полив поступово повертають. Цвісти рослина, отримане таким способом, почне на 3-4 рік життя.

Розведення насінням

Наступний спосіб більше підійде ідейним людям, закоханим у квітникарство. Він менш ефективний і більш трудомісткий, але і більш цікавий. Особливо цікавим він стає, якщо вдома вже є кілька Клів різного забарвлення. В такому випадку можна спробувати отримати гібрид цих двох рослин і відчути себе справжнім селекціонером.

підготовка

Звичайно ж, насіння можна просто купити в магазині, але тоді вони будуть вимагати особливої підготовки до посадки. Вона включає в себе розм'якшення насіння перед посадкою в грунт.

А ось насіння, отримані від материнської рослини, не вимагають вимочування, і отримувати їх набагато цікавіше. Під час цвітіння Клів перехресно запилюють, можливо як запилення різних квіток однієї рослини, так і запилення двох різних Клів. Готовність до запилення визначають по самому квітці.

Коли на рильце маточки з'явиться невелика крапелька, а тичинки почнуть обсипатися, можна приступати до запилення. Для цього вологою ватною паличкою або зубочисткою обережно провести по тичинку, щоб частина пилку залишилася на інструменті, а навіщо перенести її на верхівку маточки.

Якщо запилення мало успіх, то квітка почне в'янути, а в його підставі утворюється зелена зав'язь. Вона-то в подальшому і утворює плід. На одній рослині може бути одночасно кілька плодів, які ніяк не будуть заважати розвитку один одного, але можуть псувати деякий час її зовнішній вигляд. Згодом ягода Клів почервоніє і стане м'якою, що буде говорити про її зрілості. Але не варто поспішати їх зривати до посадки. Насіння рекомендується висаджувати відразу з плоду, щоб ні не встигли висохнути.

Увага: Не дивлячись на привабливий вид ягід Клів, їх ні в якому разі не можна їсти.

посів

Насіння садять в контейнер з живильним середовищем, як правило, це суміш піску, торфу і дерну. Строго дотримується, щоб між насінням було 2 см, а глибина посадки не більше 1-1, 5 см. Якщо насіння все-таки висохли, то перед посадкою в грунт їх витримують близько тижня в теплому місці у вологому тканини або марлі. Через 4-6 тижнів з'являться перші сходи, за півроку рослина може наростити до шести листочків. З появою перших листя можна розсадити сіянці в окремі ємності. У перший рік їх пересаджують двічі, потім раз на рік, збільшуючи діаметр горщика на 2-3 см.

Перші три роки Клів не влаштовують періоду спокою, дозволяючи наростити коріння і листя. Молоді рослини з насіння зацвітуть тільки на 4-5 рік життя. Кливия - отруйна рослина, необхідно, що діти і тварини не мали доступу до рослини, щоб уникнути отруєння. Після всіх маніпуляцій, що проводяться з рослиною, слід ретельно мити руки і інструменти.

Вибір способу селекції

Найчастіше застосовується вегетативний спосіб. Він не вимагає особливих умов, тривалого очікування і може бути частиною щорічної пересадки. Молоді відкидають пагони вже досить розвинені і набагато раніше почнуть цвісти. Але іноді дорослі великогабаритні екземпляри просто неможливо пересадити. Або ж рослина може просто не давати нових відростків. Тоді можна вдатися до другого способу.

Насіннєвий метод рідко використовується в зв'язку з малою ефективністю, але дозволяє розмножити рослина, яке складно пересадити, а також відкриває нові горизонти щодо селекції на підвіконні. Застосовуються його, в основному, в холодну пору року.

Скільки б не був цей метод цікавим, його можна використовувати далеко не завжди. Його варто застосовувати, якщо рослині більше 8 років, воно здорово і отримує достатньо живлення. Велика кількість обмежень виправдано тим, що плодоношення сильно виснажує рослину.

Пропонуємо прочитати інші статті про клівії:

  • Види клівії і догляд за рослинами.
  • Як доглядати за Клів будинку?

висновок

Кливия - зовсім незвичайне рослина. Складно утриматися від спокуси отримати ціле поле пишноти шляхом досить простого розмноження. При цьому зовсім неважливо, який саме спосіб був обраний для цього. Тут набагато важливіше отриманий результат.

Схожі Статті