Вирощуємо красивий квітка: розмноження і подальший догляд за герберою в домашніх умовах

Гербери встигли здобути любов квітникарів. Це трав'яниста багаторічна рослина, яку ще називають трансваальской ромашкою. Яскраві квіти, які дійсно схожі на великі ромашки, стають дедалі популярнішими, в тому числі і для самостійного розведення будинку. У багатьох будинках ці дивовижні квіти радують око своєю красою і різноманітністю.

Сьогодні ми поговоримо про способи розмноження цієї прекрасної квітки в домашніх умови і догляді за ним. Також ви можете подивитися корисне відео на дану тему.

Як розмножувати?

Основні способи розмноження гербери:

 • Живцювання. Досить популярний спосіб. Добре успадковуються сортові ознаки. Можна отримати кілька саджанців одного рівня розвитку. Найлегше цим способом розмножуються рослини віком до 3 років.
 • Посів насіння. Цей спосіб підходить, коли необхідно багато саджанців. Однак результати можуть вийти нерівномірними. Крім того при пророщування насіння можуть не зберегтися сортові особливості рослини і можуть з'явитися відхилення.
 • Розмноження листом. Цей спосіб може не зберегти сортові ознаки рослини, але для нього потрібно трохи посадкового матеріалу і часу.
 • Розподіл куща. Хороший спосіб для омолодження вже дорослої рослини або розмноження певного сорту. Повністю зберігаються сортові ознаки. Найкраще підходить для рослин від 4 років з добре розвиненою кореневою системою.

Результат буде прямо залежати від обраного способу, тому необхідно враховувати всі плюси і мінуси кожного.

Важливо: При розмноженні гербери вегетативно як материнської рослини потрібно вибирати здоровий кущ без ознак хвороби.

Як розмножити і виростити помаранчеву герберу, ми розповідали в нашому матеріалі.

Покрокова інструкція

Будь-який з перерахованих способів розмноження гербери доступний в домашніх умовах. Гербера не любить сильного заглиблення в грунт.

При будь-якому способі розмноження висаджувати саджанці потрібно так, щоб розетка листя перебувала трохи вище грунту.

живцями

Черенковать кущ гербери можна в період з травня по липень. Як правильно розмножити герберу живцями:

 1. Гострим ножем відрізати від материнського куща невелику частину кореневища з 2-3 листочками.
 2. Вкоротити листя на третину довжини.
 3. Висадити підготовлені живці в квіткові ємності, що не заглиблений їх в грунт. Грунт повинна бути вологою і теплою.
 4. Створити парник. Для цього ємності з живцями можна накрити плівкою або пластиковими стаканчиками. Покривний матеріал не повинен стосуватися рослини. Так само в ньому можна голкою зробити невеликі отвори для вентиляції. Це дозволить уникнути застою вологи.

Цей спосіб можна назвати найлегшим і ефективним.

насінням

Вуличні гербери розмножуються насінням тільки навесні. Сіяти розсаду можна вже в березні. Кімнатні гербери можна розмножити цим способом в будь-який час року.

Покрокова інструкція по вирощуванню гербери з насіння:

 1. Вибрати насіння віком не старше 6-8 місяців. Після досягнення цього віку насіння мають дуже низьку схожість.
 2. Підготувати ємність, насипати в неї землю і злегка зволожити з пульверизатора.
 3. Розподілити насіння по поверхні субстрату. Присипати їх зверху тонким шаром землі і ще раз його трохи зволожити.
 4. Накрити ящики з розсадою склом або плівкою так, щоб вийшла міні-теплиця.
 5. Періодично недовго провітрювати ємність з насінням і зволожувати субстрат, обприскуючи його. Через 8-10 днів повинні з'явитися сходи.
 6. Пікірувати розсаду в окремі квіткові ємності, коли на саджанцях з'являться 3-4 листочка.

Оптимальна температура для розсади - 18-20 0С. Насіння гербери люблять хороше освітлення, проте потрапляння прямих сонячних променів допускати не можна.

Рекомендуємо подивитися відео про вирощування гербери з насіння:

листом

Так само для гербери можливо розмноження листом. Для цього потрібно:

 1. Вибрати частину стебла з листом і вузлом. Вузол - це невелике ущільнення, з якого пізніше повинні з'явитися нові корінці. Зрізати держак потрібно під ним.
 2. Зрізати гострим стерильним ножем обрану частину.
 3. Висадити зрізаний матеріал в теплий поживний грунт.
 4. Накрити плівкою або пластиковим стаканчиком для створення парника. У парнику обов'язково створити невеликий отвір для вентиляції.
 5. Протягом тижня листок повинен пустити коріння, після чого його можна розділити і розсадити по квітковим ємностей.

діленням куща

Розподіл куща - найпопулярніший спосіб розмноження гербери і в домашніх умовах він дає більш високі результати. Проводити процедуру краще всього на початку березня.

Для розмноження гербери діленням куща потрібно:

 1. Вийняти квітка із землі разом з корінням.
 2. Розрізати грунтові сегменти на кілька частин гострим стерильним ножем. На кожній отриманої частини повинні бути мінімум 2 точки росту і частина кореневої системи.
 3. Обробити зрізи товченим вугіллям і висадити в окремі горщики. Коренева шийка при посадці повинна бути вище рівня землі на 1-2 см (про те, як посадити герберу і як доглядати за рослиною, читайте тут).
 4. Поставити горщик з саджанцями на тиждень в притінене прохолодне місце.
 5. Через 3-4 тижні кожна частина куща дасть нові коріння.
Порада: Після висадки в грунт ні материнське рослина, ні відокремлений саджанець 2 дні не потрібно поливати. Після цього полив можна здійснювати тільки по краях горщика, щоб уникнути попадання води на кореневище.

Можливі проблеми

Найпоширеніша проблема при розмноженні і догляді за герберою - виникнення грибкових захворювань (про те, як розпізнати і лікувати хвороби кімнатної гербери, читайте тут). Гербера не любить застою води, і молоді сіянці цієї рослини найчастіше гинуть при зайвому поливі. Чому у гербери жовтіють листя і як це вилікувати, можна дізнатися тут.

Погана вентиляція і зайва волога може привести до появи таких захворювань:

 • Фітофтора.
 • Сіра гниль.
 • Борошниста роса.
 • Фузаріоз.
 • Ризоктонія.

Так само проблеми можуть виникнути при дуже великому вмісті азоту в ґрунті. Гербера не любить азотосодержащих добрив. Від підгодівлі органічними добривами теж краще відмовитися.

подальший догляд

Якщо герберу планується вирощувати у відкритому грунті, то висаджувати її в грунт можна тільки після того, як пройде час нічних заморозків (про те, як посадити садову герберу і який подальший догляд за нею, можна дізнатися тут). У горщик на підвіконні саджанці можна висадити, як тільки вони зміцніють (про те, як правильно доглядати за гербери в горщиках, можна дізнатися тут).

Основні умови, необхідні для утримання гербери:

 • Температура. Для періоду цвітіння значення температури повинні бути в межах 16-24 0С, в період спокою близько 12-14 0С (про те, чому кімнатні гербери не цвітуть і правила догляду, можна дізнатися тут).
 • Освітлення яскраве, але розсіяне. І саджанці, і дорослі рослини краще притіняти від яскравого полуденного сонця.
 • Вологість повітря. Гербера любить високу вологість. Обов'язково обприскувати рослина дрібним водяним пилом або протирати листя вологою губкою.
 • Полив помірний. Поливати герберу потрібно по краю горщика або в піддон, це дозволить уникнути застою вологи. Якщо через деякий час після поливу вода в піддоні залишилася, її необхідно вилити, інакше коріння можуть загнити.
Увага: Вода при поливі і обприскуванні не повинна потрапляти на розетку листя і квіти.

Як доглядати за кімнатної герберою в домашніх умовах, читайте в нашому матеріалі.

висновок

Розмноження гербери досить простий процес. Головне - створити оптимальні умови, схожі з природними. Для цього досить дотримуватися режиму поливу і освітлення, а так само підтримувати потрібну температуру. Вибір відповідного способу розмноження дозволити продовжити життя існуючим рослинам і отримати нові саджанці, здатні цвісти кілька місяців.

Схожі Статті