Все про посадку часнику під зиму: коли восени це робити, як вибрати сорт, як закладати у відкритий грунт?

Часник це корисна культура, вирощуванням якої займаються багато власників присадибних ділянок. Але мало хто при цьому знають всі особливості цього процесу. Розуміння цих деталей дозволяє збільшити урожай озимого часнику і підвищити його якість.

Розглянемо в статті, коли і як правильно садити часник восени на дачі чи на городі, на яку глибину потрібно закладати і інші тонкощі посадки, щоб він був великий і смачний. А також дамо кілька корисних порад, які точно допоможуть домогтися бажаного врожаю.

Чому виникає це питання

Так, чому виникає питання, навіщо садити часник в осінній період під зиму? Хоча більшість городників використовують саме озимі сорти часнику, мало хто може виразно пояснити його переваги. Основні причини, чому посадити озимий сорт часнику зручніше наступні:

 • Менше клопоту навесні. У той час, коли висаджується більшість культур витрачати час на часник нераціонально.
 • Менший термін вегетації. Якщо порівняти час від появи перших сходів до збирання, то воно несильно відрізняється. Але озимий часник має перевагу в посадці - в той час як ярий буде тільки посаджений в землю і навіть не починає рости, озимий вже викине перші листя. За рахунок цього він дає урожай на 3 - 5 тижнів раніше, ніж ярий.

Озимий часник можна садити на дачній ділянці і зменшити весняні клопоти, отримавши при цьому більший урожай.

У чому відмінність від весняної посадки?

Незважаючи на те, що озимий та ярий часник це практично одна культура, відмінності в посадці є. Озимий часник садиться глибше ярого, допускається посадка в кілька ярусів. При цьому схема посадки озимих сортів може бути частіше ярих, на врожаї це практично не позначається.

Менше вимоги до грунту - якщо затримка навесні через низьку температури може стати критичною і позначитися на врожаї часнику, то рання або пізня посадка такого впливу не робить (коли садити часник навесні?). Зубчик в будь-якому випадку вкорениться і швидко зійде навесні, мінімізувавши прорахунок.

Про те, як садити озимий часник навесні, написано тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся про те, як садити навесні ярий часник.

Особливості в залежності від кліматичної зони

Залежно від кліматичної зони і локальних місцевих умов розрізняється спосіб і схема посадки. Однозначних рекомендацій немає, в залежності від поточного року, локальних температурних особливостей глибина і схема посадки може дещо відрізнятися.

У зоні помірного континентального клімату - Підмосков'ї і середня смуга Росії схема посадки повинна бути 20 на 25 або рідше. Глибина повинна бути більше 5 см, щоб під час морозів після відлиги не було промерзання посівного матеріалу. Оптимальна посадка часнику на глибину в 7-9 см і додаткове мульчування на зимовий період.

У Південній частині Росії садити можна на меншу глибину і частіше. Допускається посадка за схемою 20 на 20 або 20 на 15 в шаховому порядку. При регулярному мульчировании можна садити на глибину в 3-5 см, без мульчування бажано садити на глибину в 10-15 см. Так у рослин буде достатньо вологи для формування головки.

Вибір озимого сорту

Перш ніж йти на ринок в пошуках посадкового матеріалу, необхідно навчиться розрізняти ярі та озимі сорти. Нерідкі випадки, коли недобросовісні продавці видають ярої часник за озимий і навпаки.

Для озимого часнику характерні такі ознаки:

 1. Яскраво виражений центральний стебло.
 2. Форма зубчиків і їх розташування нагадує часточки апельсина. У озимого часнику тільки один ряд зубчиків.
 3. Оболонка зубчиків жорстка і досить суха.

Озимий часник відрізняється за всіма показниками:

 1. Немає яскраво вираженого стебла, він може розташовуватися не в центрі.
 2. Багаторядність зубчиків. Їх форма хаотична, вони можуть розташовуватися в декілька рядів.
 3. М'яка оболонка зубчиків. За структурою вона більше нагадує лушпиння цибулі, ніж тверду оболонку.

Якщо дивитися часник на грядці, то озимі сорти легко визначити по стрілці. Яровий часник її не викидає, розмножуючись тільки зубчиками.

У таблиці наведено сорти відповідні практично для будь-яких регіонів Росії.

Назва сортуТермін дозрівання, днівКількість зубків, шт.смакВага головки, гр
підмосковний95-1005-7гострий50-65
шістдесятий87-987-11гострий40-60
Ювілейний83-1226-11напівгострий40-60
озимий Комсомолець110-1256-13напівгострий40-60
Зубренок87-984-6напівгострий50-70
Любаша110-1207-9дуже гострий110-120
надійний87-986-7гострий60-70
Новосибірський75-854-10напівгострий25-35

Важливо звернути увагу на термін дозрівання і співвіднести його з місцевими умовами. Якщо для південних регіонів підійдуть всі сорти, то чим північніше регіон, тим менше період вегетації і тим скоростиглим повинен бути часник.

Вибір часу: коли восени?

Терміни посадки безпосередньо залежать від кліматичної зони вирощування озимого часнику. Чим північніше розташовується кліматична зона, тим раніше необхідно висаджувати часник:

 • Для середньої смуги Росії це кінець серпня - середина вересня.
 • Для південної частини Росії це середина вересня - початок жовтня.

В цілому можна визначити терміни посадки так - за 20-25 днів до стабільно низьких температур.

Важливо! Стабільно низькі це менше +5 днем ​​і менше 0 вночі. Якщо рік холодний, садити потрібно раніше, якщо очікується тепла осінь - терміни посадки можна трохи зрушити.

Покрокова інструкція: як висаджувати зимовий сорт у відкритий грунт?

Перш ніж приступати до безпосередньої посадці, необхідно підготувати всі інструменти і матеріали:

 • Інвентар. Якщо садити часник рядками на невелику глибину, то знадобиться сапа і граблі. Якщо садити рядками на велику глибину (7 - 9 см), то варто підготувати річний плуг. При посадці на глибину більше 10 см зручніше використовувати кілочок і молоток. Для зручності на кілочку можна намалювати позначку, на яку він буде встромлятися в землю.

 • Грунт. Вибір місця для грядки має значення - часник вимоглива культура. Щоб отримати хороший урожай, кислотність повинна бути нейтральною або зниженою. Грядка орієнтується з півночі на південь і повинна бути піднята, якщо грунтові води залягають близько до поверхні.

  За 3 - 4 тижні до посадки грунт необхідно підготувати. Для цього рівномірно розкидається 6 - 10 кг компосту або 40 гр суперфосфату і 10 гр хлористого калію на кв.м. Потім грядка перекопується і акуратно розрівнюється. За час, що залишився грунт осяде і набере достатньо вологи для росту часнику. За 2 - 3 дні до посадки необхідно розкидати сечовину з розрахунку 30 гр на кв м. Та пролити водою.

 • Посадковий матеріал. Зубчики ретельно сортують і відбирають - посівний матеріал повинен бути великим, здоровим і без пошкоджень. Для прискорення сходів і кращого розвитку бажано проростити насіннєвий матеріал. Перед посадкою пророслі зубчики необхідно обприскати 1% розчином мідного купоросу, а безпосередньо перед висадкою замочити на 5 хвилин в розчині Фітоспорін. Аналогічні операції проводяться і для бульбочек.

Коли все готово, грунт осів, посівний матеріал готовий і терміни дозволяють, можна приступати до посадки:

 1. При виборі місця необхідно звертати увагу на попередні культури. У часнику з картоплею і цибулею схожі хвороби і шкідники, тому їх чергувати не рекомендується. Оптимально садити часник після томатів, огірків, капусти, гарбуза або кабачків. Про те, після яких культур можна садити часник і що можна садити після часнику, докладніше написано тут.
 2. Глибина посадки залежить від кліматичних і локальних умов і різниться в різних частинах Росії. Найчастіше садять на глибину 5-7 см, щоб захистити рослину від морозів і вимерзання. Останні роки поширення набуває схема з різною глибиною посадки - парні ряди садять на глибину в 5-7 см, а непарні на глибину в 10 -15 см. Це дозволяє ущільнити посадки і отримати більший урожай з тієї ж площі. При посадці бульбочек на насіння глибина повинна бути 3-5 см.
 3. Схема посадки теж залежить від кліматичних умов, але в меншому ступені. Найчастіше часник садять за схемою 20 см міжряддя і 15-20 см між рослинами. При різнорівневої осаді можна скоротити ширину міжрядь і зрушити розташування рослин в шаховому порядку. Бульбочки для отримання зубків можна садити за схемою 10 на 10 см або 10 на 5 см.
 4. Процес посадки на невелику глибину виглядає наступним чином: за допомогою сапи або невеликого плужка нарізаються борозенки, в які акуратно вкладається посадковий матеріал. Після укладання рядок проливається Фітоспорін і закопується. Коли все рядки висаджені грядка додатково розрівнюється граблями і мульчують.
 5. При посадці на глибину в 10 см і більше нарізати борозенки стає важко. Тому використовується кілочок і молоток. Товщина кілочка підбирається так, щоб зубчики легко входили в вийшла лунку, але при цьому не переверталися при падінні. Кілочок забивається на потрібну глибину і акуратно виймається. В отриману лунку виливається трохи розчину Фітоспорін, потім опускається зубчик корінням вниз, в лунку висипається трохи землі, поливається і засипається повністю.
Всім нашим читачам, які цікавляться посадкою часнику, ми можемо порадити прочитати цікаві і корисні статті про те, як посадити овоч за допомогою садильники і як вирощувати його будинку.

подальший догляд

Восени додаткового догляду не потрібно, часник вкорениться і замре при перших заморозках. Після танення снігу залишки мульчі краще прибрати - так земля швидше прогріється.

При появі перших сходів рослини необхідно підгодувати розчином коров'яку 1 до 10 з розрахунку 3 літри на кв м. Через 2 - 3 тижні підгодівля повторюється, можна додатково внести 1 ст. ложку нітрофоски на відро. Це прискорить наростання зеленої маси і розвиток рослини в цілому.

Після появи стрілки часник необхідно підгодувати деревною золою. Стакан води розчиняється на 10 літрів і вноситься 1 л. на кв м. Це прискорить формування головок і збільшить урожай.

Важливо! Після появи стрілок їх необхідно виламати. В цей час рослина закладає головку і формує насіння для розмноження. Тому якщо не виламувати стрілки, то сила рослини буде витрачатися на обидва напрямки. Тому досить залишити тільки частина стрілок для формування насіння на майбутній рік.

Можливі проблеми і труднощі

При ретельному відборі насіннєвого матеріалу часник практично не хворіє і дає хороший урожай. Але є фактори, які можуть знищити посадки:

 • Малосніжна холодна зима. Якщо очікується така зима, то безпосередньо перед першими снігами бажано повторно замульчувати грядку. Мульча утримає сніг і створить додатковий теплоізолюючий шар.
 • Високий рівень ґрунтових вод. Часник погано переносить сверхвлажной землю, рослина швидко гине. У такій ситуації необхідно формувати підняту грядку.
 • Глинисті і суглинні грунту. Якщо родючий шар тонкий, то необхідно зменшити глибину посадки. У суглинистой грунті часник практично не формує головку.

В цілому часник досить невибаглива культура. При невеликому досвіді і налагодженому сівозміні він вимагає уваги всього 6 разів на рік: під час підготовки, посадці, підгодівлі і збиранні врожаю.

Схожі Статті