Все про правильному зберіганні картоплі в овочесховище: умови, температура, етапи та методи

На сезонний продукт картопля попит залишається високим протягом всього року. При недотриманні умов в місцях зберігання бульби втрачають смак і якість, стають м'якими, зморщеними і темними. Щоб виростити хороший урожай картоплі, доводиться чимало потрудитися.

Також важливо забезпечити йому комфортні умови для правильного зберігання. Адже картопля повинна зберегти свої поживні і смакові властивості до нового врожаю, тому що використовуємо ми його в їжу круглий рік. При правильному зберіганні в належних умовах цього добитися не дуже складно. Тому, перед закладкою овоча на зберігання повинно бути враховано все. Підготовка картоплі. Довгострокове зберігання картоплі в квартирі взимку може бути забезпечено тільки правильною підготовкою.

умови

температура

Сама відповідна температура для зберігання картоплі (в будь-який час року) - 2-3 градуси тепла. При даній температурі він знаходиться в стані спокою, тобто, не ростуть корені і нічого не замерзає.

Якщо температура буде вища, то бульби почнуть «прокидатися», готуватися до весняної посадки.

Процес «пробудження» бульб картоплі:

 1. Пробуджуються вічка.
 2. Виростають паростки.

А в шкірці (в верхньому шарі) починає накопичуватися соланін (токсична речовина). Якщо ж температура буде наближена до 0 градусів, то це значно вплине на смакові якості картоплі. У нього з'явиться солодкуватий присмак, який зможе зіпсувати смак будь-якої страви.

Відбувається це через те, що крохмаль перетворюється на цукор при низькій температурі, при цьому злегка підморожене картопля починає дуже швидко псуватися.

Вологість повітря

Вимоги до вологості повітря при зберіганні картоплі:

 • Оптимальна вологість повинна забезпечуватися на рівні 80 - 85%, при таких параметрах бульби не будуть «всихати», тобто, не будуть втрачати свою масу в процесі зберігання.
 • При сухому повітрі смакові якості картоплі псуються, бульби стають сухими і млявими, зникає соковитість.
 • Якщо ж, навпаки в овочесховище буде надто висока вологість, то можлива поява грибкових захворювань і загнивання коренеплодів.

інші

Умови для зберігання картоплі:

 • Повинна бути обов'язково забезпечена вентиляція.
 • Не допускається дно овочесховища цементувати, покривати статевої дошкою, лінолеумом і іншими схожими матеріалами, тому що буде легко накопичуватися волога і поступово з'являтися пліснява. Найкраще засипати дно піском, або дрібним щебенем або галькою (матеріалами, які добре вбирають вологу).
 • За два тижні до закладки в овочесховище бульб його потрібно продезінфікувати. Після будь-якої обробки сховище необхідно на дві доби закрити, а потім гарненько провітрити.
 • Не можна допускати, щоб на картоплю потрапляли прямі сонячні промені, він через це почне накопичувати в собі токсичний глікозид (зеленіти), є його вже буде неможливо.
 • Цьому коренеплоду небажані ніякі «сусіди», єдиний виняток можна зробити для буряка (її краще розкласти зверху картоплі) - це сприятливий «сусід». Буряк відмінно вбирає в себе зайву вологу, при цьому даному коренеплоду вона не шкодить.
 • Якщо доводиться видаляти гнилу картоплю, то потрібно прибирати не тільки один бульба, а й ті, які лежали поруч (при тісному контакті всі довколишні бульби заражені інфекцією, навіть якщо зовні вони виглядають здоровими).
 • Необхідно не допустити проникнення в сховище ззовні різних шкідників: щурів, мишей і слимаків.

Складнощі в зберіганні картоплі виникають через крохмалю і води, які містяться в бульбах у великій кількості.

Овочесховище є не у всіх, тому багатьом буде цікаві інші способи зберігання картоплі: на балконі, в ящику.

етапи

Можна виділити кілька основних важливих етапів зберігання картоплі в сховищі, причому, на кожному з них буде потрібно створення різних режимів вологості і температури.

 1. Перший - відразу після збирання врожаю необхідно розсортувати картопляні бульби і виконати їх просушку. Тривалість цього періоду складе приблизно від 7 до 12 днів. Необхідна для цього етапу температура повинна бути в межах 15 - 17 градусів.
 2. Другий - це так званий лікувальний період, тобто, період, коли відбувається загоєння деяких пошкоджень, а також дозрівання бульб. Температуру тут потрібно підвищити до 20 градусів і вологість повітря забезпечити в межах 90-95%.
 3. Третій - далі, перед тим, як закласти картоплю на тривале зберігання, необхідно його охолодити. Температуру потрібно знижувати поступово (кожен день на 0, 5 градуса) і довести її до 3 градусів.
 4. Четвертий - основний період зберігання. Необхідна вологість у цей час повинна підтримуватися приблизно 80 - 85%. При періодичному провітрюванні, коли змішується внутрішній і зовнішнє повітря, як раз легко можна досягти оптимальних показників.
 5. П'ятий - перед тим, як починати виїмку картоплі, потрібно поступово бульби розігріти. Це убезпечить їх від зайвих механічних пошкоджень, так як охолоджений картопля досить крихкий.

Методи організації сховища взимку

навалом

Цей спосіб зберігання вважається найбільш простим, тому що тут не потрібно ніяких особливих капітальних витрат.

Не потрібно купувати стелажі і спеціальну тару, так як картопля просто насипається по всій площі сховища. Єдине, що необхідно забезпечувати - хорошу вентиляцію.

Зазвичай при цьому способі застосовують вентиляційні канали напівкруглої форми.

Метод навалом дозволяє:

 • легко завантажувати і вивантажувати картопля;
 • повністю використовувати всю корисну площу приміщення.

контейнерним способом

Плюси цього варіанту зберігання:

 • В одному приміщенні можливо закладати на зберігання різні сорти картоплі.
 • Можливість організовувати поступову відправлення споживачу (протягом усього сезону). Адже контейнери (в потрібній кількості) можна частково переміщати для прогріву перед відправкою, інші в цей час залишаються охолодженими.

Як довго можуть лежати запаси?

Тривалість зберігання коренеплоду залежить від сорту:

 1. Картопля ранніх сортів може зберігатися не більше 5 місяців, до грудня краще його використовувати.
 2. Середньостиглі та середньопізні сорти зберігаються приблизно 5 - 7 місяців.
 3. Пізні сорти здатні не втрачати своїх якостей протягом 10 місяців за умови правильного змісту.

Закладати на зберігання картоплю треба тільки дозрілий з щільною шкіркою. Зберігання картоплі в погребі чи підвалі - найбільш поширений спосіб. Також рекомендується ізолювати картопля дерев'яними конструкціями від бетонних або цегляних стін підвалу.

У підсумку можна сказати, що при бажанні картоплю можна зберегти цілим і неушкодженим до наступного врожаю. Просто потрібно докласти для цього деякі зусилля. А завдяки сучасним овочесховищ, побудованим за новими технологіями, автоматизованих систем вентиляції для коренеплоду легко створюються оптимальні умови для зберігання.

На нашому сайті можна знайти інформацію про те, скільки можна зберігати очищену картоплю, в тому числі в воді в холодильнику, і чи можна там зберігати сирої і приготований коренеплід.

Схожі Статті