Всі причини появи білих плям на розсаді баклажанів: від чого з'явилися, рекомендації як від них позбутися

У порівнянні з огірками, томатами, перцями або іншими овочами, виростити міцну розсаду баклажанів складніше.

Молоді саджанці можуть в'янути, витягуватися, зупиняти своє зростання, але найнебезпечнішою і важко усуненою проблемою є білі плями на розсаді баклажанів.

Існує кілька варіантів дій при виникненні такої ознаки.

Причини появи білих плям на листках

Існує кілька факторів, що впливають на появу білих плям на листках баклажан. В першу чергу при виникненні такої ознаки, необхідно уважно оглянути розсаду на наявність шкідників.

Робити цю процедуру краще за допомогою лупи. Якщо при вивченні листя комах не було виявлено, то шукати причину білих плям треба в помилках при догляді за розсадою.

Чому на розсаді баклажанів з'явилися білі плями:

 • опіки сонячними променями (причиною опіку на листках може стати не тільки сонце, а й ультрафіолетова лампа, яка використовується для створення тепла і світла);
 • різкі перепади температури;
 • спекотна атмосфера і підвищена вологість повітря (такі умови ідеальні для виникнення грибкових захворювань);
 • нестача калію (на листках з'являються білі плями, що переходять в коричневу облямівку);
 • надлишок добрив (будь-який розчин для поливу треба використовувати відповідно до інструкції);
 • переохолодження коренів дуже холодною водою при поливі;
 • борошниста роса (в даному випадку білі плями на листі виглядають у вигляді нальоту, який поступово ущільнюється і поширюється по стеблах);
 • фомоз (друга назва - суха гниль, плями мають світле забарвлення з невеликими вкрапленнями);
 • біла плямистість (грибкове захворювання, що переноситься з грунтом, друга назва - септоріоз, білі плями такої хвороби мають темну окантовку).
ДОВІДКА! При ураженні розсади сухою гниллю, вилікувати її не вийде. Рослини треба видалити, а що залишилися обприскати добривами.

Що робити, якщо на розсаді баклажан з'явилися білі плями?

Спосіб позбавлення баклажан від білих плям залежить від причини їх появи. Для кожної конкретної помилки існує спеціальний метод її виправлення.

Наприклад, якщо негативним фактором стали сонячні промені, то розсаду треба захистити від їх впливу за допомогою газети, паперу або тканини.

При виявленні шкідників чи хвороб доведеться докласти більше зусиль для порятунку молодих баклажан.

Способи усунення білих плям на баклажанах в залежності від причини їх появи:

 • при створенні неправильні умови для розсади необхідно в найкоротші терміни створити сприятливу атмосферу, вивчити інформацію про вирощування цієї культури і застосувати мінеральні добрива для відновлення здоров'я рослин;
 • якщо вражена велика частина листа, то від нього треба позбутися (рослини в критичному стані також рекомендується ізолювати або викинути);
 • при нестачі калію баклажани треба поливати спеціальними калійними розчинами (є у вільному продажу в будь-якому спеціалізованому магазині);
 • при виникненні опіку листя ультрафіолетом рекомендується збільшити відстань між листям і лампою, а рослини на протязі декількох тижнів підгодовувати добривами;
 • поповнити запас калію допомагає розчин на основі золи (в одному літрі води кімнатної температури треба розвести столову ложку золи, розчин використовувати для щоденного поливу до зникнення проблеми);
 • ліквідувати наслідки надлишку мінеральних добрив допоможе слабкий розчин марганцівки (в більшості випадків достатньо кількох поливів);
 • якщо баклажани поливали занадто холодною водою, то виправити ситуацію допоможе уважне ставлення до розсади і дотримання правил її вирощування (мінімальна температура води для поливу повинна бути не нижче +22 градусів);
 • після використання занадто холодної води для поливу, молоді городні культури треба реанімувати за допомогою поживних добрив.
ВАЖЛИВО! Від розсади з білими плямами в більшості випадків не варто позбавлятися. Якщо вилікувати такі баклажани, то по врожайності вони не поступатимуться своїм конкурентам.

Якщо причиною появи білих плям на баклажанах стала борошниста роса, то позбавлятися від неї треба з особливою увагою. Захворювання швидко поширюється, а уражені ділянки засихають і відпадають. Врятувати розсаду допоможуть «Фундазол» або кальцинована сода (0, 5%).

Покрокова інструкція:

 1. Підготувати розчин «фундазолом» або кальцинованої соди (1 г одного з розчинів розлучається в 1 л води).
 2. Обприскати листя розсади (краще використовувати хороший розприскувачі).
 3. Повторювати процедуру один раз в тиждень протягом місяця.

Як позбавлятися від захворювання, якщо його причина - шкідники?

Присутність шкідників на розсаді тягне за собою появу білих плям на листках результатом життєдіяльності комах. Мікроскопічні паразити харчуються соком рослин, а на місцях їх скупчення утворюються світлі ділянки, можуть бути навіть прозорі плями.

Зазвичай розсаду вражають: тля, павутинний кліщ, трипси, білокрилка. Якщо визначити різновид шкідника самостійно не виходить, то можна звернутися за допомогою до фахівця будь-якого спеціалізованого магазину, що реалізує підгодівлі і добрива для рослин.

До поширених засобів боротьби з шкідниками на розсаді відносяться:

 • «Іскра М»;
 • «Кеміфос»;
 • «Актара»;
 • «Актеллік»;
 • «Конфідор»;
 • «Танрек» та ін.
ДОВІДКА! Асортимент препаратів проти шкідників, що з'являються на розсаді баклажан, змінюється і доповнюється. При виборі певного засобу рекомендується прислухатися до думки досвідчених городників або фахівців.

Інструкція з використання препаратів від шкідників на розсаді баклажан:

 1. 2 мг препарату треба розвести в 5 л води (дозування залежить від ступеня зараження рослин, при розведенні препаратів важливо враховувати всю інформацію, зазначену в спеціальних інструкціях);
 2. отримати розчин рекомендується поливати молоді баклажани щодня протягом 4 тижнів (здійснювати полив краще в ранкові години).

Кращим способом боротьби із захворюваннями розсади є якісна і своєчасна профілактика.

Будь овоч при вирощуванні вимагає особливої ​​уваги і належного догляду.

Перш ніж займатися вирощуванням баклажан, рекомендується заздалегідь вивчити інформацію про нюанси того процесу.

Помилки можуть призвести до загибелі розсади і марної витрати часу.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дізнайтеся яких хвороб схильні баклажани: що робити якщо падає, витягується або зовсім гине розсада? Причини пожовтіння і скручування листя. А також які шкідники можуть атакувати молоді саджанці?

Схожі Статті