Всі секрети підготовки насіння огірків до посіву на розсаду: як впорядкувати і відбракувати, особливості знезараження, пророщування і загартування

Перед тим, як висівати насіння на розсаду, необхідно підготувати грунт, вибрати відповідну тару.

У стимулюючих процедурах потребує і посівний матеріал.

Підготовка насіння огірків до посіву на розсаду забезпечує максимальну схожість, розсада виростає міцною, здоровою, життєздатною.

Сьогодні будемо розглядати такі питання - грунт для розсади огірків: склад, як приготувати землю своїми руками? Як підготувати насіння огірків до посадки, чи треба їх замочувати і як проростити насіння огірків на розсаду?

підготовка ґрунту

Огірки люблять легкий, поживний грунт. Куплені суміші не підійдуть. У них багато торфу, що має занадто кислу реакцію.

Готові субстрати недостатньо поживні, вони не забезпечують нормального розвитку кореневої системи огірків.

Краще скласти грунт для розсади огірків самостійно. Варто спробувати один із запропонованих варіантів:

 • суміш садової або дернової землі з перегноєм, торфом і перепрілими тирсою в рівних пропорціях;
 • дернова земля, змішана з перепрілим компостом;
 • садові або дернова земля, змішана з перегноєм, вермікультом або перлітом;
 • торф, з'єднаний зі старими тирсою, перегноєм, коров'яком і промитим річковим піском.

Для суміші краще використовувати землю, в яку будуть пересаджені підросли огірки. Кращий легкий піщаний грунт, важка земля з домішкою глини не підійде. Субстрат повинен мати нейтральну або слаболужну реакцію.

Перед змішуванням грунт потрібно просіяти, а потім прожарити в духовці або мікрохвильовій печі. Така обробка, що триває не менше півгодини при температурі 90 градусів, вбиває шкідливі мікроорганізми і личинки комах, що ослабляють розсаду.

Ще один варіант обробки - пропарювання. Земля викладається на дрібнопористий сітку і поміщається над ємністю з киплячою водою. Обробка ведеться 30-45 хвилин, потім грунт остуджують. Якщо можливості теплової обробки немає, землю можна проморозити, ця процедура гарантує хороший ефект.

Просіяний грунт викладається в пластикові пакети або мішки з тканини, після чого поміщається в морозильну камеру або на балкон (в зимовий період). Субстрат витримується на холоді кілька діб, потім вноситься в приміщення і залишається для відтавання.

ПОРАДА! Посилити поживність грунту допоможуть мінеральні добавки, що містять необхідні для розсади азот, калій і фосфор.

У субстрат вводять деревну золу, суперфосфат, сечовину, сірчанокислий калій або сульфат калію. Всі компоненти ретельно перемішуються. Грунтосуміш можна приготувати заздалегідь. Частина варто залишити для подальшого підсипання в стаканчики з розсадою.

підготовка насіння

Для стовідсоткової схожості і отримання міцної розсади перед посівом насіння проходять ряд заходів.

Процес підготовки складається з:

 • калібрування;
 • знезараження;
 • пророщування;
 • гарту.

Для посадки підходять насіння, зібрані протягом останніх 10 років. Варто враховувати, що з кожним роком схожість знижується, у примірників дев'ятирічної давності вона може скласти менше 50%.

Найкращі якості демонструє матеріал, зібраний за 2-3 роки до посіву. Щоб контролювати процес, насіння, зібрані самостійно, розкладають по пакетиках із зазначенням дати врожаю.

Спочатку насіння сортуються вручну, пустотілі та деформовані відбраковуються. У процесі калібрування можна розсортувати посівний матеріал за розміром (він залежить не тільки від якості, але і від сорту). Вважається, що більш великі екземпляри відрізняються кращою схожістю і дають життєздатні перспективні паростки.

Після ручного калібрування посівний матеріал заливається підсоленою водою і ретельно перемішується. Доброякісні насіння опустяться на дно, непридатні для посадки спливуть. Якісний матеріал виймають з сольового розчину, обмивають чистою водою і просушують, розклавши на серветці або паперовому рушнику.

Наступний етап підготовки - знезараження.

ДОВІДКА! Іноді посівний матеріал проходить необхідну обробку до продажу (на пакетику повинна бути відповідна позначка).

Якщо ж знезараження не проводилося, доведеться зробити його самостійно. Не варто ризикувати здоров'ям саджанців і майбутнім урожаєм.

Насіння прогріваються при температурі 60 градусів близько 3 годин. Перегрівати їх не можна. Потім вони на 30 хвилин опускаються в водний розчин марганцівки, після чого ретельно споліскують чистою водою.

Існують і альтернативні методи знезараження. Посівний матеріал можна обробити ультрафіолетовою лампою протягом 5 хвилин. Процедуру проробляють безпосередньо перед посівом. Якщо відразу посадити насіння неможливо, після опромінення їх упаковують в світлонепроникний пакет.

Продезінфікувати насіння і одночасно підживити їх цінними мікроелементами допоможе замочування в зольному настої (2 ст. Ложки золи наполягають в 1 л теплої води протягом 3 діб). Обробка триває 30 хвилин, потім вони просушуються.

Останній, але дуже важливий етап - гарт, що підвищує імунітет рослин. Спочатку насіння пророщують у вологому тканини. Потім вони переміщаються в холодильник на кілька діб.

Спочатку насіння ставлять в більш холодну зону, потім переміщують на нижні полиці. Посівний матеріал під час загартування не повинен пересихати, тканину, в яку він загорнутий, часто зволожують з пульверизатора.

Як пророщувати насіння огірків на розсаду?

ВАЖЛИВО! Деякі городники воліють висаджувати сухе насіння. Основна мотивація - пророслу матеріал дуже вразливий, ніжні молоді паростки легко травмуються, що уповільнює зростання розсади.

Однак більшість любителів все ж замочують насіння, намагаючись прискорити процес розвитку саджанців і гарантувати схожість посівного матеріалу. Якщо втечі не проклюнутся, їх можна не висаджувати в грунт, не позичати горщики з субстратом і дефіцитне місце на підвіконні.

Як замочити насіння огірків на розсаду? Для замочування використовується м'яка вода: дощова, тала або кип'ячена. Не можна використовувати жорстку хлоровану водопровідну воду. Заливати насіння не варто, набагато краще діє волога бавовняна тканина.

Деякі городники використовують вату, але такий спосіб небезпечний. Ніжні паростки можуть заплутатися в довгих волокнах, витягти їх, не зламавши, буде дуже складно.

Насіння загортають в бавовняну тканину або рогожку, рясно змочену теплою водою, а потім поміщають в поліетиленовий пакет. Він не дасть волозі випаровуватися і забезпечить необхідне тепло. Вони проростуть за 3 дні.

Замість пакета можна використовувати скляну банку з щільною кришкою, яка створює ефект парника. Банку з насінням ставиться в тепло. Ніколи не кладіть її на прилади опалення, намагаючись прискорити процес прокльовування.

Для поліпшення схожості перед пророщуванням огіркові насіння можна замочити в водному розчині стимулятора росту. Обробка триває 10-12 годин. Процедура дуже багато важить для дорогих і рідкісних сортового насіння, вона гарантує майже стовідсоткове пророщування посівного матеріалу.

Підготовка до посіву може зайняти чимало часу, тому починати її потрібно заздалегідь. Знезаражений грунт, збагачений поживними компонентами, може зберігатися досить довго, а насіння повинні пройти необхідні процедури безпосередньо перед посівом. Нехтувати важливими підготовчими заходами не можна, адже саме від них залежить майбутній урожай.

Корисні матеріали

Вивчіть інші корисні статті про вирощування та догляду за розсадою огірків:

 • Як правильно вирощувати на підвіконні, балконі і навіть в підвалі?
 • Поради з вирощування в різних ємностях, зокрема в торф'яних горщиках і таблетках.
 • Дізнайтеся терміни посадки в залежності від регіону.
 • Причини чому витягується розсада, сохнуть і жовтіють листя і яких хвороб схильна?
 • Всі секрети пікіровки, поливу та підгодівлі молодих сходів.

Схожі Статті