Вся інформація про фітофтороз картоплі від «А» до «Я». Сорти, стійкі до даного захворювання

Що ж це за захворювання таке - Фітофтороз картоплі? Виявляється, це надзвичайно небезпечне явище, яке вражає як бульби, так і зелену масу рослини.

За статистикою 15% всього врожаю коренеплоду щорічно піддається цьому захворюванню. Іноді показники збільшуються до 50%.

Однак досвідчені дачники знають, які заходи необхідно вжити, щоб врятувати урожай. Основний метод впливу - це профілактика.

Зі статті можна дізнатися що представляє собою фітофтороз, чим він небезпечний для картоплі і як його виявити. А також інформацію про сорти картоплі, який не боїться цього захворювання.

опис фітофтори

Причинами прояви захворювання фітофтороз є нижчі гриби, ооміцети, які в основному знаходяться в землі. Зараження фітофторою відбувається, коли інфекція потрапляє всередину рослини. Що стосується картоплі, інфікування йде від бульб.

Заражена грунт, посівний матеріал служать джерелами розвитку захворювання.

Період дозрівання збудника становить від 3 днів до двох тижнів, що обумовлено таким швидким поширенням захворювання. Спори переносяться вітром, і розлітатися на десятки кілометрів. Також для створення патогенних мікроорганізмів необхідні відповідні погодні умови: підвищена вологість і різкі перепади температур. Саме навесні, з її теплими днями і холодними ночами, створюються сприятливі умови для активізації фітофтори.

фото

Нижче на зображеннях показано, як виглядає захворювання на картоплі.

Де і коли утворюється?

Грибкова інфекція вражає стебла, листя і коренеплоди сільськогосподарських рослин. Більший відсоток становить сімейство Пасльонових.

В першу чергу фітофтора нападає на бульби картоплі, адже зараження відбувається через грунт, що містить патогенні мікроорганізми.

Тому вони є першими цілями поразки, а потім йде подальше поширення. Через 10-15 днів хвороба перекидається на перець, томати, баклажани. Інфекція утворюється при сприятливих умовах:

 • підвищеної вологості;
 • при появі роси;
 • під час туманів;
 • при коливаннях нічний і денний температури повітря;
 • в заболочених або підтоплених ділянках місцевості.

Агресивність фітофторозу безпосередньо залежить від метеорологічних чинників. У дощовий період, рано вранці під час роси підглядати спалах захворювання. Оптимальний температурний режим: вдень + 15-20 ° С, вночі не нижче + 10 ° С. Суха і спекотна вважаються несприятливими погодними умовами для фітофторозу, розвиток припиняється.

Чим небезпечне?

Фітофтороз вважається серйозним головним болем аграріїв всього світу. Основна небезпека захворювання - неймовірна швидкість розвитку. Від 1 хворого рослини може протягом 7 днів заразиться ціла грудка або посадка. Інфекція передається бульб, на які вона потрапляє, навіть при зберіганні.

Якщо пошкоджено 10% зеленої маси куща, то перешкоджати захворюванню вже неможливо. Слід видалити і спалити рослина. Фітофтора є причиною втрати якості врожаю, заражає посівні матеріали, впливає на стійкість рослин до інших захворювань. Важливо, що грибковий патоген відрізняється живучістю, не гине навіть від зимових холодів.

Як виявити?

Поява цієї недуги відзначають на бульбах, стовбурі, листках. Розвиток починається в період цвітіння. Перші ознаки з'являються через тиждень після зараження. Можна побачити буро-коричневі плями на листі в нижній частині куща, потім суперечки перекидаються і ушкоджують верхні частини молодих пагонів. У дощову погоду на цих листах помітна біла цвіль - сліди спороношения міцелій.

На хворих частинах рослини нерідко з'являється вторинна інфекція, яка і призводить до загибелі урожай, перетворюючи коренеплід в гнилу масу. Листя чорніє, в'яне і засихає. Якщо захворювання не зупинити, але згодом рослина загине повністю.

лікування хвороби

Як же боротися з фітофторою? Дане захворювання є невиліковним. При усуненні його слід вдаватися до агротехнічним заходам і обробкою хімічними препаратами. Для припинення проектування хвороби є схема обробки овоча:

 1. У перший раз обробку проводимо, коли кущ картоплі сягне 25-30 см висоти. В якості препаратів краще вибрати 1% бордоською рідиною, мідний купорос або сернокислую мідь.
 2. В обов'язковому порядку перед періодом цвітіння обприскування виконати Епін, Ексіолом, але якщо погода спекотна і відсутні дощі, тоді обмежитеся Силоміць або Крезацин.
 3. Через 2-3 тижні в дію вступають фунгіциди контактної дії - оксихлорід міді, препарат Ефаль або Дітан М-45. Застосовувати їх строго відповідно до зазначеної інструкції на упаковці.
 4. Якщо застосовуєте хімікати в профілактичних цілях, тоді дозування слід зменшити вдвічі.
 5. При сильному пошкодженні слід використовувати оксихом, Ридоміл МЦ або Ридоміл Голд МЦ, неодмінно після двох тижнів обробку потрібно повторити.
 6. За закінчення цвітіння бадилля обробляють хімічною речовиною Браво, дана процедура також вимагає повторення через 7-10 днів.
 7. У період дозрівання коренеплоду кропити рослини препаратом АЛЮФОМ.
 8. Якщо після проведеної процедури пішов дощ - її слід повторити.
Серед городників популярний метод боротьби з фітофторою у вигляді народних засобів лікування, які можна без побоювання застосовувати на будь-якому етапі вегетації. Радять використовувати молоко з додаванням йоду, часниковий настій, деревну золу.

Пізнавальне відео про захворювання картоплі фітофторозом і його лікуванні:

Профілактика для захисту бульб

Щоб звести ризик виникнення захворювання слід:

 1. Щовесни перед посадкою коренеплоду проводити обробку грудок хімічними препаратами для знищення залишилися патогенів.
 2. Не застосовувати в якості посівного матеріалу, бульби пошкоджені фітофторозом.
 3. Вибирати грядки для картоплі на рівних ділянках землі, в низинах можливість поширення інфекцій більше.
 4. Грунт повинен бути легким, пухким, добре дренований.
 5. На ділянках після томатів, перцю, баклажанів, картопля радять вирощувати не раніше, ніж через 5 років.
 6. Важливо розташовувати грядки з пасльонових далеко один від одного.
 7. Рекомендується садити сорти картоплі стійкі до фітофторозу.
 8. До і вчасно посадки можна застосовувати калійно-фосфорні добрива, а при збільшенні молодих бульб в розмірі, калійну складову підвищити в 1, 5-2 рази.
 9. Не допускати заростання грядок, усувати бур'яни.
 10. Використовуйте прийом підгортання, який також допоможе від зараження фітофторою.
 11. Відразу після визрівання картоплі, його краще прибирати, і дати висохнути в теплому, сухому, провітрюваному місці.

Стійкі до захворювання сорти

Посадковий матеріал, безумовно, впливає на якість і кількість зібраного врожаю. Ідеальний варіант - елітні сорти картоплі. Вони більш стійкі до різного роду захворювань, шкідливі комахи обходять їх стороною, а також мають відмінні смакові характеристики. Однак вибір сорту коренеплоду також залежить від ареалу зростання.

Для північного заходу Росії

Клімат на даній території досить холодний. Зимової період триває з листопада по лютий, весна прохолодна, а влітку спостерігається лише пару тижнів спеки, а в решту часу - хмарність та опади. Тому в таких умовах далеко не кожен сорт може рости і давати хороший врожай.

чарівник

Середньоранній вид, окрас бульб - білий, маса їх 180-220г. М'якоть також біла. Має хороші показники в процесі приготування, підлозі крихкість, відмінний смак, вміст крохмалю 18-22%. Даний сорт не боїться облому паростків, в «деткованіі" також не помічений.

Добре зберігається. Сорт стійкий до раку, фітофторозу, парші, вірусним захворюванням. Чарівник має потужну і сильну кореневу систему, що навіть посуха не є проблемою, залишаючись зеленим і пружним. Цвітіння рясне, присутній легкий аромат від суцвіть.

казка

Середньоранній період дозрівання. Бульби овально-округлою формою, білі з рожевими плямами навколо вічок. Самі очки дрібні.

Хороші смакові характеристики і лежкість. Вміст крохмалю 14-17%. Даний сорт не любить надлишку вологи.

Казка може давати з одного куща від 30-50 бульб, проте ця характеристика залежить від параметрів вирощування. Урожайність сорту залишає 40 000 кг / га.

загадка Пітера

Середньостиглий сорт.

Форма овальна, колір - червоний з дрібними рожевими очима.

Має високу врожайність. Наявність крохмалю 14-19%.

Непогані характеристики зберігання.

Сорт стійкий до раку, парші, макроспориозу, фітофтори, ризоктониозу.

Ліга

Універсальний, ранній, високоврожайний, сорт вітчизняної селекції.

Хороший смак, крохмаль 14-17%.

М'якоть кремова. Стійкий до захворювань.

Правильна овальна форма бульб, колір - білий.

для Уралу

Екватор

Середньостиглий сорт. Бульби формує в кінці літа.

Має високий вміст крохмалю до 20%.

Смакові якості добрі. Стійкий до фітофторозу.

Бульби картоплі довгасті, рожеві з дрібними вічками.

Санте

Універсальний сорт, виспевает за 80-90 днів.

Бульби жовтого кольору, овальної форми, з гладкою шкіркою.

Має відмінні стійкі характеристики до фітофторозу, раку, нематоди, вірусів.

Урожайність з 1 куща 800-1000г. М'якоть світло-жовта. Вміст крохмалю низька 10-14%.

Тімо

Скоростиглий сорт фінської селекції.

Має морозостійкі якості, не сприйнятливий до картопляного раку, альтерніозу, фітофторозу.

Бульби округло-овальної форми, білого відтінку.

Повного лікування від фітофторозу у картоплі домогтися неможливо. Але варто дотримуватися правильних агротехнічних вимог і своєчасного проведення профілактичних заходів. Тільки таким чином, можна врятувати урожай картоплі.

Схожі Статті