Вуличні клопи - лісовий, зелений, деревне, ягідний: опис видів з фото, ніж шкідливі і як від них позбавитися

При слові «клоп» (heteroptera) не скривився хіба що геміптеролог. Так називають людей, які вивчають цих напівжорсткокрилих загону комах.

Візитною карткою цих комах є специфічний смердючий запах, що виділяється спеціальними залозами в разі небезпеки. Сьогодні поговоримо про вуличних представників цих комах.

Класифікація

У сучасній класифікації виділяють чотири підродини:

 • сліпняки (отримали назву через відсутність очей);
 • мереживниці (мають прозорі надкрила, немов виткані з тонкого мережива);
 • хищнеци (хижі, харчуються кров'ю тварин і людини);
 • клопи щитники (назва отримали за спинку - панцир, за формою нагадує щит).

хищнеци

Харчуються комахами і їх личинками. Для людини небезпеку представляють триатомові клопи. Велика комаха (до 20 мм в довжину) чорного кольору за формою нагадує паличку. Кусають людину вони рідше, ніж популярні постільні клопи. Але зі слиною проникають паразити трипаносом.

Вони переносять небезпечну хворобу Шагаса. Проти неї медицина безсила. Симптоми: головний біль, утруднене дихання, болі в області серця, судоми. Тому його ще називають «клоп вбивця» або «поцілункового клоп».

Поспішаємо заспокоїти. На нашому континенті страшні комахи не живуть. Ареал Південна Америка.

Решта три підродини загрожують садам, городам, хлібним злакам.

Сліпняки і мереживниці

Невеликий шкоди плодовим деревам приносять два представника:

  • яблуневий сліпняки (вражає молоде листя яблунь);

  • грушева мереживниця (мешкає в південних регіонах на грушах, яблунях, вишнях).

Методи боротьби з ними зводяться до весняної побілки стовбурів дерев вапном і очищенні саду від бур'янів.

щитники

Садово-городні культури активно поїдають клопи підродини щитників. Вони ж славляться особливо сильним ароматом (клоп вонючка). Відомо кілька десятків видів щитників, сюди відноситься. Ми поговоримо про найбільш поширених з них.

Деревне клоп: фото нижче

Капустяний і ріпаковий клопи. Покинувши навесні місця зимівлі, шкідники накидаються на бур'яни. Пізніше атакують розсаду капусти, редьку, гірчицю, ріпу. За це отримали ще одну назву - хрестоцвіті.

Комах виділяє яскраве забарвлення і красивий малюнок на спинці. Один від одного відрізняються забарвленням.

Капустяного плутають з улюбленцем дітей - солдатиком. Вони дійсно дуже схожі. Спинки у обох червоні. Відрізняється капустяний кількістю плям на щитку і надкрилах. Їх у нього шість.

Ріпаковий клоп має блискучу спинку. Колір її варіюється від чорного з металевим відливом до зеленого, іноді з синюватим відтінком. У молодих особин на кінці щитка і надкрилах по одному плямі жовтого кольору. Спереду такого ж кольору поздовжня смуга. З віком малюнок стає білим або червоним.

Капустяний виростає до 10 мм в довжину, ріпаковий меншого розміру (від 5 до 8 мм).

Істотної шкоди приносять личинки. З'являються вони вже через 7-14 днів після того, як самка відклала жовтувато-сірі яйця (кількість їх може досягати трьохсот штук). Від дорослих щитників личинки відрізняються розміром і відсутністю крил. Як і старші особини, личинки проколюють хоботком лист рослини і висмоктують сік.

Важливо! Клопи здатні знищити до 40% врожаю капусти. Особливо небезпечні вони для розсади.

Якщо молоді сходи в'януть, скручуються, жовтіють, на листках хрестоцвітих культур з'являються білі або жовтуваті плями пора бити на сполох.

Що робити?

Якщо шкідники не встигли розплодитись, їх можна зібрати вручну. Велику колонію доведеться виганяти різними препаратами. У промисловому городництві використовують всілякі пестициди. Клопов вони винищують швидко. Заодно негативно впливають на здоров'я людини, накопичуючись в рослинах.

Кращим рішенням буде використання екологічно безпечних природних компонентів.

З них готують настої і відвари для обприскування овочевих культур.

 • Лушпиння цибулі (200-300 гр.) Залити десятьма літрами гарячої води. Настоювати не менше п'яти діб, процідити.
 • Більш ефективний настій з ріпчастої цибулі. Велику цибулину треба дрібно порізати, залити водою, настоювати протягом шести годин в закритій ємності.
Важливо! Так як настій не підлягає тривалому зберіганню, приготувати його треба в необхідному для обприскування кількості.
 • Гірчицю сарептська (друга назва російська) корисно посадити поруч з капустою як сидерат. Вона буде відлякувати хрестоцвітних клопів. Настій застосовують для обприскування. Для приготування беруть півсклянки гірчичного порошку. Розводять його невеликою кількістю води (повинна вийти рідка кашка). Витримують масу під кришкою дві доби. Потім розводять в десяти літрах води, ретельно перемішують.
 • Надійне, перевірене віками засіб - господарське мило. Розчинити два шматки в десяти літрах води і обприскати рослини. Обприскування слід провести кілька разів (в залежності від кількості шкідників) з інтервалом в п'ять днів.
Важливо! Обробити треба не тільки уражені клопами рослини, а й здорові.

ягідний клоп

Велика комаха (до 1 см в довжину) легко впізнати за жовтим поперечним смужках на вусиках і боках (схожий на італійського клопа). Тіло влітку червонувато - бурого або сірого кольору, до осені стає коричневим.

Зустріти можна на будь-який ягідної культури. Перевагу віддає малині, смородині і агрусу. Бурі плями на листі, засохлі і неприємно пахнуть ягоди говорять про присутність ягідного бітника.

Як боротися?

Серйозної шкоди врожаю клоп завдає зважаючи на нечисленність популяції. Досить профілактичних заходів (знищення бур'янів, перекопування землі навколо ягідних культур).

Можна обприскати ягідні культури відваром з кори і свіжого листя вільхи (два кілограми на відро води). Компоненти з вечора залити водою, залишити на ніч. Вранці проварити протягом години, дати охолонути.

Зелений лісовий клоп

Його часто називають зеленим садовим клопом або трав'яним.

Пасеться переважно на кущах малини і агрусу. Якщо немає ягідних культур, задовольняється соком листя дерев. Може жити в траві. Завдає значної шкоди хлібним злакам.

Ворогів у клопа майже немає. Його захист - щільний хітиновий панцир з потовщенням вгорі. Є короткі крила, але літає комаха рідко.

Як і інші представники виду, зелений клоп змінює забарвлення залежно від кольору навколишнього середовища. Яскраво-зелений навесні і влітку, до осені клоп стає жовто-коричневим.

Зелений лісовий клоп: фото нижче

огірковий

Відрізняється дуже маленькими розмірами (не більше 3 мм) і неймовірною стрибучістю. Тіло чорного кольору. Іноді його плутають з блохами. Любить підвищену вологість, жити воліє в теплицях.

Селиться на нижній частині листа. Самка плодовита. За короткий час клоп здатний заразити все тепличні рослини. Завдає шкоди не тільки огіркам, але і томатів, солодкого перцю. Листя рослин жовтіють, покриваються дрібними дірочками, скручуються. Плоди перестають розвиватися.

Як вивести?

 • Ефективно бореться з огірковим клопами часник. Стакан подрібненого часнику покласти в літрову банку, залити водою і щільно закрити. Наполягати в темному місці п'ять днів. Профільтрувати. У відро води додати дві склянки часниковою настоянки. Обприскати рослини.
 • Стежити за станом грунту в теплицях. Саме через неї відбувається зараження культур. Для поліпшення мікрофлори застосовують настоянку кропиви. Рослина зрізають, заливають водою, витримують тиждень в теплому місці (можна на сонці). Ферментованим розчином обробляють землю в теплиці.

Ряд профілактичних заходів дозволить зберегти урожай.

 • Відомо, що зимують комахи на городах в неприбраних купах бур'янів. Боротьба з бур'янами не дасть розплодитись шкідників.
 • Своєчасно знищувати хрестоцвіті рослини (грицики, суріпиця, свербига, ікотнік). Робити це треба до їх цвітіння і протягом всього городнього сезону.
 • Розпушувати грунт. Вчасно вносити добрива й підгодівлі. Зміцніле рослина більш стійко до атак клопів.
 • Після збирання капусти та інших хрестоцвітих культур збирати і спалювати залишилися листя, стебла.
 • Опале листя багато городники залишають для отримання перегною. Правильніше їх спалити. Для клопів - шкідників це найкраще місце пережити зиму.
Відлякує клопів цимицифуга (багаторічна рослина сімейства Лютикова). Недарма друга назва рослини клопогон. Висаджувати його краще по периметру ділянки. Циміцифуга утворює густі високі зарості.

Кілька слів на захист шкідників

Деякі хищнеци (позідус, періллюс двовіковий, пікромерус) поїдають городніх шкідників (в тому числі колорадського жука і його личинки). Засмучує одне. Вони погано переносять холоду, в боротьбу за врожай вступають тільки в південних регіонах країни.

Схожі Статті