Вживання буряка при цукровому діабеті: можна чи ні включати овоч в раціон при 1-му і 2-му типах захворювання?

Існують хвороби, при яких люди повинні постійно стежити за своїм раціоном, так як їх самопочуття безпосередньо залежить не тільки від медикаментів, а й від правильного харчування і способу життя. Це люди, які страждають на цукровий діабет.

Оскільки якість життя діабетиків залежить від харчування, важливо знати, чи підвищують рівень цукру в крові вживані продукти. У нашій статті ми розглянемо, чому діабетикам можна і навіть рекомендується вживати в їжу усіма улюблену буряк і в які страви її можна додавати.

Як впливає на рівень цукру в крові: підвищує чи ні?

Одним зі спірних продуктів в раціоні діабетика є буряк. У коренеплоду є і позитивні і негативні якості. Незважаючи на наявність у складі овоча великої кількості цінних речовин, він має досить високий глікемічний індекс і високу концентрацію вуглеводів. Це може привести до підвищеного рівню цукру в крові і активному виробленню інсуліну. Люди, які страждають на діабет, не поспішають включати буряк в своє повсякденне меню.

Глікемічний індекс сирого і вареного овоча

Для того щоб розібратися, що це таке - глікемічний індекс і чи можна їсти буряк при підвищеному вмісті цукру в крові хворого, необхідно порівняти 100 г овочу в сирому вигляді і 100 г у вареному. Як з'ясувалося, сирої і відвареної продукт мають різний показник впливу вуглеводів на зміну рівня глюкози в крові, а також надають різну глікемічний навантаження (про те, як вживання буряка впливає на кров людини, читайте тут).

Глікемічний індекс:

 • сирого буряка - 30;
 • вареного буряка - 65.

Гликемическая навантаження:

 • сирого буряка - 2, 7;
 • вареної - 5, 9.

З даного аналізу видно, що від форми вживання коренеплоду залежить, яка кількість цукру в ньому знаходиться. У сирому овочі він в два рази нижче, ніж у вареному.

Важливо! Незважаючи на те що буряк має високий глікемічний індекс, у неї досить низька гликемическая навантаження.

Чи можна їсти продукт діабетикам?

Завдяки невисокому індексу глікемічний навантаження буряк можна включати в раціон діабетиків, особливо тим, у яких існують проблеми з травленням. У хімічному складі коренеплоду присутні речовини бетаїн, які сприяють кращому засвоєнню білка, зниження артеріального тиску, регулюють жировий обмін, перешкоджають утворенню атеросклеротичних бляшок (про те, підвищує або знижує тиск вживання буряка, ми розповідали тут).

Діабетикам корисно вживати буряк також тому, що вона справляє позитивний вплив на судини і серце, на імунітет, регулює рівень гемоглобіну, а завдяки високому вмісту в ній клітковини, позбавляє від закрепів.

 1. 1-го типу. Людям, які страждають на цукровий діабет першого типу (інсулінозалежний), буряк вживати можна, головне, не перевищувати допустимі норми.
 2. 2-го типу. Індекс глікемічний навантаження червоного коренеплоду знаходиться на досить низькому рівні. Саме тому буряк не є небезпечною для здоров'я пацієнта і, відповідно, питання про те, чи можна її є чи ні при 2-му типі захворювання, вирішується позитивно - включенням овоча в повсякденне меню. При вживанні буряка процес засвоєння вуглеводів сповільнюється, завдяки чому різкого стрибка рівня глюкози в крові не відбувається.

Як приготувати?

З огляду на, що при цукровому діабеті буряк не протипоказана, вживати її можна, внісши деякі зміни в класичні, всім відомі рецепти, щоб знизити ризик побічних ефектів. Розглянемо, як можна застосовувати буряк в різних стравах:

 1. готувати вінегрет, виключивши з нього варену картоплю, який має найменшу харчову цінність;
 2. бульйон для борщу варити на пісному м'ясі, також прибравши з страви картопля;
 3. в салат з буряка додати нежирний сир;
 4. корисний буряковий сік, але не більше 200 г в день, які слід випивати в декілька прийомів;
 5. вживати тертий овоч, заправлений оливковою олією або сметаною.

Таке вживання буряка допоможе діабетикові знизити вагу, а також не дозволить рівнем глюкози різко підніматися. Для отримання позитивних результатів в лікуванні захворювання, діабетикам необхідно строго стежити за тим, щоб їх раціон був збалансованим.

Корисний червоний коренеплід або шкідливий?

Для людей, які страждають на діабет, помірне вживання буряка має кілька позитивних моментів. Сік червоного коренеплоду і сам овоч справляє позитивний вплив:

 • на судини і серце;
 • нормалізує артеріальний тиск;
 • покращує роботу кишечника;
 • уповільнює засвоєння вуглеводів.

Однак, незважаючи на користь, яку надає коренеплід на організм діабетика, включати буряк в меню треба з обережністю через наявність в ній великої кількості сахарози. Адже головною причиною хвороби інсулінозалежних людей є високий відсоток цукру в крові. Для того щоб уникнути негативного впливу буряка на організм, овоч необхідно грамотно готувати і вживати в строго обмеженій кількості.

Дізнатися про хімічний склад буряка, а також про її користь і шкоду для здоров'я людини, можна тут.

Чи можна їсти овоч без обмеження?

Дієтологи і фахівці-ендокринологи рекомендують діабетикам при вживанні буряка знати міру. Для того щоб не було приводу для хвилювань дозволяється вживати овоч, дотримуючись рекомендованих норм, не забуваючи про те, що глікемічний індекс вареного коренеплоду набагато вище, ніж сирого. Детально про те, чи можна їсти овоч кожен день, яка норма вживання і чим загрожує її перевищення, ми розповідали в окремій статті.

У день діабетикові дозволяється з'їдати:

 1. не більше 100 г вареного буряка в поєднанні з іншими овочами;
 2. до 150 г сирого овоча;
 3. випивати не більше 200 мл свіжого бурякового соку.

Буряковий сік, вичавлений зі свіжого овоча, надає агресивну дію на стінки шлунка, тому добову норму необхідно розділити на чотири частини, які слід випити протягом дня. Менш агресивним буряковий сік стає через дві години після його віджимання, якщо дати йому час відстоятися, не накриваючи кришкою.

Увага! З огляду на негативний вплив бурякового соку на слизові, пити концентрований напій людям з підвищеною кислотністю шлунка не рекомендується.

Найбільш корисно для здоров'я діабетика буде вживання буряка і страв з неї в першій половині дня.

Протипоказання щодо вживання

При цукровому діабеті страждають всі органи, в тому числі і нирки, тому при захворюваннях нирок буряк протипоказана. Коренеплід заборонено включати в свій раціон діабетикам, які мають такі супутні захворювання:

 • сечокам'яну хворобу (навіть якщо присутні дрібні конкременти або пісок);
 • захворювання сечового міхура;
 • виразку шлунка і дванадцятипалої кишки;
 • гастрит, коліт, дуоденіт;
 • розлади травлення (діарея);
 • порушення обміну речовин;
 • алергію на складові.
У сучасній медицині буряк використовується як дієтичний продукт і навіть входить до складу декількох препаратів. Читайте наші статті про те, чим корисний коренеплід для здоров'я людини, а також як лікують ці овочем ангіну, нежить, печінку, онкологічні захворювання, запори.

висновок

Вживати чи буряк і приготовлені з неї страви кожен вирішує самостійно, беручи до уваги тяжкість захворювання та індивідуальні особливості свого організму. Пацієнтам, які страждають на діабет, перш ніж починати включати в своє меню страви з буряка слід обов'язково проконсультуватися з лікарем, щоб не нашкодити своєму організму і мати можливість контролювати перебіг хвороби.

Схожі Статті