Ягоди і бізнес: вирощування полуниці в теплиці круглий рік з позитивною рентабельністю

Свіжа полуниця смачна і корисна, однак насолодитися нею можна тільки кілька місяців в році.

Високий попит - вагомий аргумент для того, щоб побудувати власний ягідний бізнес.

Виростивши полуницю в теплиці, ви зможете забезпечити свіжою ягодою сім'ю і непогано заробити.

Яка теплиця підійде?

Для вирощування полуниці ідеально підійде теплиця з металоконструкцій, обшита листами полікарбонату. Фермерам краще будувати теплиці середнього розміру (100 - 120 кв. М). Полікарбонат можна замінити подвійним шаром поліетиленової плівки, але таке покриття доведеться оновлювати через 1-2 роки.

Великі тепличних господарства частіше використовують теплиці на сталевому каркасі, вкриті склом. Скатний конструкція даху забезпечує хороше природне освітлення і не дає затримуватися снігу. Скло відмінно зберігає тепло, але воно коштує істотно дорожче плівки і полікарбонату.

Полуницю в промислових умовах вирощують стелажним способом, або застосовують підвісні голландські технології. Промислові теплиці для полуниці з таким розміщенням, дозволяє заощадити площі і полегшує збирання врожаю. Можливо і висаджування полуничних кущів безпосередньо в грунт.

Гідропонні технології здешевлюють процес, але істотно погіршують смакові якості ягід. Вони набувають характерного водянистий смак і втрачають аромат. Зекономити на опаленні допоможе теплиця з глухою стіною, викладеної з шлакоблоків. Зазвичай глухий робиться північна стіна.

Блоки надійно захищають теплицю від холодного вітру, до того ж вони можуть забезпечити додатковий обігрів за принципом сонячної батареї. Теплиці мають бути обладнані системою провітрювання і крапельного поливу, хорошою підсвічуванням.

Переваги та недоліки бізнесу

Бізнес по вирощуванню полуниці в теплиці має багато переваг, що робить його особливо привабливих для новачків.

 1. Полуниця дуже популярна. Її охоче купують як кінцеві споживачі, так і магазини і підприємства громадського харчування.
 2. Конкуренція низька, полуниця в достатній кількості присутній на ринку не більше 3 місяців в році.
 3. Імпортні ягоди значно поступаються за смаком і ароматом вітчизняним сортам, вирощеним в грунті.
 4. У зимово-весняний період націнки на полуницю значно зростають.

Серед недоліків бізнесу можна відзначити:

 • витрати на зведення та обладнання теплиць;
 • високу вартість електроенергії для обігріву;
 • необхідність реєстрації юридичної особи для роботи з магазинами;
 • в літній сезон націнка на продукцію знижується.

вибір сорту

Для вирощування в теплиці ідеально підходить ремонтантная полуниця, яка не потребує запилення. У закритий грунт можна висаджувати як ранні, так і середньостиглі сорти.

Важливо вибирати варіанти з досить щільними ягодами, добре переносять транспортування. Споживачі віддають перевагу яскраво забарвлену велику полуницю правильної форми з насиченим ароматом.

Серед найпопулярніших сортів:

 1. Альба. Компактні кущики з хорошою врожайністю. Сорт ранній, стійкий до захворювань. Ягоди яскраво-червоні, красивої конічної форми, добре транспортуються і довго зберігають привабливий зовнішній вигляд (див.фото нижче).
 2. Даренка. Сорт російської селекції, стійкий до грибкових захворювань і шкідників. Ягоди великі, червоні, мають приємний солодкий смак і хорошу щільність (див.фото нижче).
 3. Октава. Дуже ранній сорт, підходить для теплиць і відкритого грунту. Дає хороші врожаї, ягоди великі й ароматні, не мнуться при транспортуванні.
 4. Соната. Соковита і ніжна ягода з приємним смаком і яскравим ароматом. Сорт добре переносить температурні коливання, стійкий до шкідників (див.фото нижче).
 5. Русанівська. Ранній сорт, в обігрівається теплиці може давати кілька врожаїв на рік. Ягоди дозрівають дружно, мають насичений колір і красиву округлу форму. Добре зберігаються.
 6. Хоней. Дуже ранньостиглий сорт, ягоди великі, яскраво-червоні, конічної форми, мають насичений кисло-солодкий смак і тонкий аромат. Сорт добре переносить перепади температур, але чутливий до поживності грунту (див.фото нижче).

Підприємці, які мають досвід в тепличному господарстві, рекомендують вибирати сорту російської, голландської, американської та польської селекції. Вони відмінно приживаються в захищеному грунті, не хворіють і дають хороші врожаї.

Правила обладнання теплиці

Ще на стадії будівництва теплиці важливо продумати систему опалення. Найзручніший варіант - скомбінувати біопаливо з штучним підігрівом. Під землею прокладається інфрачервоний кабель або труби, по яким женеться тепле повітря. Для обігріву можна використовувати електричний котел або багаття, а також печі-буржуйки.

Підготуйте біопаливо, змішавши кінський, свинячий або козячий гній із соломою, протоку суміш водою, накривши плівкою і залишивши на кілька днів. Перепрілий гній розкладається під верхнім шаром грунту. Така суміш підтримує температуру в теплиці до 25ºC.

Дуже важливий момент - підготовка грунту. Для полуниці потрібна легка суміш з рівних частин дерну і перегною з додаванням золи і мінеральних добрив.

Для оптимізації кислотності підійде суміш суперфосфату і хлористого калію. Грунт потрібно ретельно розпушити.

Для підвісних технологій можна використовувати торфо-перлитную суміш, яку необхідно пропарити. Підготовлений субстрат висипається в пластикові рукава і розміщується на стелажах, встановлених уздовж стін теплиці. Поживна суміш добре зберігає вологу і прискорює розвиток полуничних кущів. Голландська система підвищує врожайність полуниці, дозволяючи знімати по 8 кг ягід з одного рукава.

Догляд за полуницею

У теплицю висаджується підрощений розсада. При використанні голландських підвісних технологій кожен кущик поміщається в окремий горщик, заповнений живильним субстратом. При висаджуванні в грунт кущики розміщуються рядами з відстанню 30-45 см. Для оптимізації поливу і підтримання в теплиці потрібного рівня вологості слід встановити крапельну автоматичну систему.

Грунт не повинен пересихати, проте заливання також неприпустимо. Застій води в грунті провокує захворювання сірою гниллю, здатної знищити врожай. Вологість в теплиці не повинна падати нижче 80%. Після того, як кущики приживуться, потрібно щодня провітрювати приміщення.

Раз на два тижні потрібно вносити мінеральні добрива: розведену у воді аміачну селітру і хлористий калій. Після початку цвітіння потрібно поступово підвищувати температуру в теплиці, це прискорить дозрівання ягід, зробить їх смак яскравим і насиченим.

Облік доходів і витрат

Перед початком робіт складається докладний бізнес-план, що враховує майбутні витрати і плановані доходи. У список витрат необхідно включити:

 • оренду або купівлю землі;
 • будматеріали для теплиць і витрати на її зведення;
 • обладнання теплиці (система вентиляції, поливу, освітлення);
 • закупівлю садивного матеріалу, добрив та інсектицидів;
 • транспортні витрати;
 • реєстрацію юридичної особи (необхідно для роботи з роздрібними торговими мережами);
 • зарплату найманого персоналу.

Вирощування полуниці в теплиці круглий рік як бізнес, обходитися для приватника недешево.

Зведення та обладнання теплиці з полікарбонату площею в 100 кв. м обійдеться в 90 000 рублей. За опалення і добрива потрібно буде платити від 15 000 рублів на місяць. Ще 15 000 рублів доведеться витратити на закупівлю посадочного матеріалу, близько 10 000 рублів коштує оформлення юридичної особи та отримання сертифікатів на продукцію.

Знизити витрати допоможе:

 • використання комбінованого палива;
 • вирощування розсади самостійно, з насіння;
 • відмова від найманої праці;
 • заміна полікарбонату для покриття теплиці на більш дешеву плівку.

Підрахуйте передбачувані доходи від господарства. При врожайності від 5 кг на 1 кв. м можна зняти від 400 кг ягід. Середня закупівельна ціна - 600 рублів за кілограм. Ціна варіюється протягом року від 200 до 800 рублів за кг, в залежності від пори року. Таким чином, прибуток з однієї теплиці складе 240 000 рублів на місяць. Рентабельність бізнесу на полуниці в теплиці - від 50%.

Взимку націнка на ягоду збільшується в 1, 5 рази. Це пов'язано зі зменшенням пропозиції і високим попитом з боку торгових мереж. Однак варто врахувати, що витрати на опалення в цей період також зростають.

Багато фермерів відмовляються від вирощування полуниці взимку, віддаючи перевагу більш раннє висаджування і продовження періоду плодоношення до листопада.

Якщо ви вирішили зайнятися іншим бізнесом по вирощуванню квітів, зелені, огірків, томатів та інших овочів в теплиці, то подивіться статті на нашому сайті.

Підприємцям, які вирішили вирощувати полуницю взимку, варто заздалегідь підписати договори з торговими мережами і підприємствами громадського харчування. Це допоможе мінімізувати відсоток браку і стабілізувати доходи.

Схожі Статті