Як боротися з фітофторою на помідорах: покрокова інструкція

Фітофтороз - це захворювання, збудником якого є грибок фітофтора. Вологе середовище і тепло - активно допомагають фітофтори розмножуватися. Найбільшого поширення захворювання отримує в другій половині літа. Як виглядають рослини, які зазнали фітофтори: на листках з верхнього боку утворюються бурі розпливчасті плями, на нижній стороні листа білуватий наліт- це і є суперечки фітофтори.

На стеблах і черешках з'являються темно-коричневі смуги. Плоди покриваються розпливчастими буро-коричневими плямами. На томатах, зірваних для дозаривания, також може проявитися фітофтороз, якщо він почав розвиватися на момент збору врожаю.

В Європу, а потім і в Росію томати були завезені в кінці 30-х років 19 століття. І вже в 1845 році весь урожай помідорів було втрачено через фітофторозу. Виникла потреба знайти методи боротьби з цією хворобою. У статті ви прочитаєте докладний опис, як боротися з цим грибком, щоб врятувати помідори і назавжди позбутися від фітофтори, чи потрібно лікування рослинам, а також фото і які заходи необхідно вживати, щоб захистити овочі надалі.

Огляд найбільш популярних засобів для боротьби з грибком на рослинах

Розглянемо фунгіциди - препарати, ефективні в боротьбі з грибковими захворюваннями.

 1. Препарат Фітоспорін.

  Його вартість в 2018 році коливається в межах 30 рублів 10 гр. Його використовують в основному для профілактики. 5 г Фітоспорін розводять в 10 літрах води і обприскують посадки.

  Але в разі дощу в відкритому грунті дана профілактика неефективна, тому що вода змиє препарат з рослин в грунт.

  Через 7-10 днів процедуру потрібно повторити.

 2. Наступний препарат Хом.

  Він ефективний не тільки щодо фітофторозу, але також допомагає впоратися з іншими городніми напастями.

  Вартість його в 2018 році 65 рублів за 40 гр.

  Необхідно взяти 40 гр.препарата розвести в 10 літрах води. Цієї кількості вистачає, щоб обробити 10 кв.метрів.

  Термін очікування 5 днів.

 3. Протон Екстра - препарат захищає від фітофторозу.

  Вартість його 49 рублів за 20 грн.

  Протон Екстра - ефективний фунгіцид. Володіє не тільки захисними властивостями, що добре при профілактиці, але і лікують властивостями.

  Розчин готується в такий спосіб: 20 гр препарату розводиться в 10 літрах води. Такого обсягу вистачає на обробку 1 сотки. Діючі речовини препарату легко абсорбуються на листках, проникають всередину і залишаються на рослині. Період дії препарату приблизно 12 днів. Далі процедуру потрібно повторювати. Скільки раз? Ще не зберете урожай.

Починати потрібно боротьбу під час посіву насіння в грунт. Насіння замочують у розчині марганцівки протягом 20 хвилин з наступним промиванням у воді.

На сьогодні існує величезна кількість народних методів і засобів боротьби з фітофторою. Розглянемо деякі з них.

 • Перший помічник у городників - це цибулиння. Піввідра лушпиння залити окропом. Як тільки рідина охолоне, процідити, долити водою до 10 літрів в обсязі. Обприскувати листя рослини з нижньої сторони.
 • Другий - молочна сироватка, в складі якої знаходиться молочна кислота. Вона здійснює захист помідор і блокує розвиток фітофтори. На 10 літрів води взяти 1 літр молочної сироватки та 20 крапель йоду. Якщо томати в цей час цвітуть, то додати ще 5 г борної кислоти. Також обприскувати в першу чергу листя з нижньої сторони.
 • Також можна приготувати і інші розчини для обприскування, в складі якого можуть бути наступні компоненти:
  1. настоянка прополісу;
  2. витяжка з золи деревної;
  3. харчова сода;
  4. настій кульбаб;
  5. настій сіна;
  6. настій дріжджів (100г на відро води);
  7. розчин часнику.

Інструкція по обробці овочів

Обприскувати рослину потрібно з нижньої сторони листа за допомогою пульверизатора. Саме там ховаються спори збудника фітофторозу. Рослина заражається від низу до верху. Якщо не бачите зовнішніх пошкоджень на рослині, то все одно обприскувати рослини за цією ж схемою.

Але що робити, якщо у вас 20 соток томатів. Під кожен кущ не залізеш. Тоді берете віник, опускаєте його у відро і обприскують посадки. Ефективність в рази менше. Але якщо є додаткова робоча сила, то залучаєте всіх до процесу.

фото

На фото ви можете побачити, як виглядає фітофтороз томатів:

профілактика

У відкритому грунті

 1. Віддайте перевагу при виборі сортів томатів сортам, стійким до фітофтори. Наприклад, «Багата хата F1», «Улюбленець долі», «Бета». При виборі сортів томатів можна орієнтуватися на показники: низькорослість, раннеспелость.
 2. Дотримуйтесь сівозміну. Після пасльонових садіть часник або цибулю.
 3. Рослини, схильні до фітофторозу, потрібно садити подалі один від одного. Картопля і томати не дружать.
 4. Проміжок між лунками 30- 50 см, відстань між рядами 70 см.
 5. Томати відкритого грунту висаджуйте подалі від теплиць.
 6. Використовуйте тільки здоровий посівний матеріал.
 7. При виявленні перших ознак ураження фітофторою - обробіть всі пасльонові фунгіцидами.
 8. Своєчасно видаляйте бур'яни, нижнє листя. Не допускайте загущенности.
 9. Не переборщити з азотними добривами. Стійкість до фітофтори знижується в рази.
 10. Полив проводите в ранкові години, строго в лунки. Не допускайте попадання вологи на листя.
 11. Вносьте добрива з вмістом фосфору, калію для підвищення стійкості томатів до захворювання.

У теплиці

Більшість заходів по обробці помідорів від фітофтори в теплиці, такі ж як і у відкритому грунті, але розглянемо нюанси.

 1. Провітрюйте теплиці. Не допускайте підвищення вологості, Вчасно видаляйте зайві пагони, нижнє листя.
 2. Вибирайте тепличні сорти томатів, стійкі до фітофторозу:
  • "Тетяна".
  • «Де Барао чорний».
  • «Карлсон».

  Найбільш стійкими до фітофтори відносяться гібриди:

  • «Ля-ля-фа F1».
  • «Жайворонок F1».

Відео-ролик про профілактичній обробці томатів від фітофторозу:

Чи безпечно їсти плоди, уражені грибком?

Чіткої відповіді на запитання можна або не можна їсти томати, уражені фітофторою, немає. Якщо плід весь вражений, то швидше за все ви його самі не захочете їсти. Потрібно пам'ятати, що фітофтора це грибок, значить її міцелій простягнув свої мережі всередині всього продукту. Плід, напевно, вражений повністю. Робіть висновки.

Краще згодувати сумнівні плоди худобі.

Способи обробки землі

Спори фітофтори не бояться зими, снігу, низьких температур. Вони надійно заховані в грунті до наступного сезону. І той «пожежа», який з'їв ваші помідори в цьому році, може повторитися в наступному городній сезоні. Крім всіх перерахованих вище профілактичних заходів, необхідно обробити грунт.

агротехнічний

Восени перекопайте грядки відвальним способом. Після цієї маніпуляції суперечки фітофтори виявляться на поверхні. При перекопуванні лопату потрібно занурювати в землю на весь багнет. Нехай не всі, але багато суперечки можуть загинути під час зими. Навесні перед посадкою томатів грунт ошпарюють розчином марганцівки. Будете обробляти грунт в теплиці, закрийте всі кватирки і двері, а грядку у відкритому грунті накрийте зверху плівкою. Дощі не завадять процесу знезараження.

біологічний

Препаратами Байкал ЕМ-1 і Байкал ЕМ-5 обробляють грунт перед клавішею і за два тижні до заморозків. Препаратами Бактофіт, Тріходермін, Фітофлавін, Фітоспорін обробляють грунт восени після копки. Ранньою весною обробку повторюють. Як обробляють землю фунгіцидами: розчиняють необхідну кількість речовини в воді і проливають грунт на глибину до 10 см. Саме на цій глибині ховаються суперечки фітоспори.

хімічний

Після перекопування ґрунт потрібно обробити бордоською рідиною. Повторно таку процедуру провести навесні. До складу рідини входить мідний купорос. Він дезінфікує грунт і заповнює потребу в сере і міді. Бордоською рідиною грунт можна обробляти тільки раз в 5 років.

Потрібно завжди пам'ятати, що обробляти землю потрібно на 10 см углиб. Інакше, все дарма. Спори залишаться жити на ділянці. Фітофтороз -небезпека і неприємне захворювання томатів.

Вилікуватися зовсім від нього не можна. Його можна попередити, можна пригальмувати його розвиток. Дотримуючись агротехніку і проводячи профілактичні заходи, ви завжди будете з багатим урожаєм.

Схожі Статті