Як боротися з павутинним кліщем на кімнатних рослинах в домашніх умовах?

Павутина на кімнатних квітах - що це? Павутинний кліщ вражає практично всі рослини на всіх материках, що не добирається тільки до водних. Цей кліщ живе всюди, немає його хіба що в Антарктиді. Він часто перетворюється на справжнє лихо для любителів кімнатних квітів.

Що таке павутинний кліщ на кімнатних рослинах? Це дрібна комаха, що має форму еліпса і досягає розміру до 1 мм. Живуть великими колоніями, влаштувавшись під сухим листям, що залишилися в горщику, або дрібними грудками грунту, на зворотному боці аркуша.

Така колонія складається із сотні кліщів, вони активно розмножуються, відкладаючи личинки. Кліщі і личинки п'ють сік, для цього проколюють лист і висмоктують з нього рідину. Павутинний кліщ на кімнатних рослинах - як боротися з ним?

Як виявити?

Павутинний кліщ на кімнатних рослинах - фото:

На листках утворюються численні світлі плями, а якщо колонія велика, то рослина покривається тонкою, ледь помітною павутинкою (звідси і назва кліща) і дуже скоро починає сохнути.

Їх буває важко виявити через занадто маленьких розмірів і забарвлення, що допомагає злитися з листям (кліщі бувають бурого, зеленого і жовтого кольору). Самки, що залишаються на зимівлю, мають червоне забарвлення.

Самки кліща живуть менше місяця, але за цей період здатні відкласти сотні яєць. Нові особини з'являються в кладці через три дні. Найбільша проблема полягає в тому, що яйця до 5 років залишаються живими.

Вони чекають своєї години на корі, в пазухах рослини, в грунті і навіть у віконних рамах, на підвіконнях і в ськолах квіткових кашпо. Саме тому боротьба з ними буває довгою.

Часто павутинний кліщ приносять з магазину, тому нову рослину треба поміщати в карантин не менше ніж на два тижні.

види кліща

Павутина на квітах: що робити? Щоб розуміти, як вивести павутинного кліща з кімнатних квітів, треба знати, що вони бувають декількох видів:

 • звичайний павутинний кліщ: його великі популяції розселяються на нижній частині листя і на верхівках молодих пагонів; у міру розростання колонії окремі особини починають розповзатися по всьому підвіконню, вражаючи все нові рослини; за короткий термін здатні заразити всю колекцію; найчастіше ними уражаються фуксії, бальзаміни, фікуси, троянди і драцени; перша ознака такої поразки - жовті плями на листі і дрібні білі павутинки;
 • червоний кліщ: найчастіше поселяється на бальзамін, троянді, пасльоні, орхідеї, лимоні; активно розмножується при високій температурі повітря;
 • помилковий кліщ: небезпечний тим, що має дуже маленький розмір і зовсім не видно неозброєним оком; він не плете павутиння, тому поразка помічають тільки тоді, коли рослина вже починає гинути;
 • атлантичний кліщ: в основному вражає екзотичні пальми і цитрусові, але може перекинутися на будь-яку рослину; один з небагатьох кліщів, які активно поширюються при великій вологості в приміщенні;
 • цікламеновий кліщ: поширюється на глоксинії, хризантеми, цикламенів, пеларгонії, бальзамін, фіалку; він живе не тільки на листках, а й в бульбах рослин; великі колонії з вигляду нагадують шар пилу; на відміну від більшості побратимів любить підвищену вологість повітря;
 • широкий кліщ: любить селитися на антуріум, бересклеті, фікус, сенполії, олеандрі, цитрусових і кактуси; він відрізняється великою плодючістю; нові колонії з'являються на листках хворого рослини кожні 3-4 дні; їх легко виявити: видно червоні грона пилу та павутиння; самки не забиваються в важкодоступні місця для відкладання яєць, тому з ним легко боротися;
 • кактусовий плоский кліщ (бріобія): вражає екзотичні рослини, можна виявити по білих або жовтуватим переривчастим смужках на листках; самка відкладає великі яйця оранжевого кольору, витягаючи з них ланцюжки по жилах на аркуші; виявляється на сенполії, фатсії, може перейти на будь-яку рослину;
 • конюшини кліщ: він вражає амбутілон, фікус, бересклет, пеперомии, орхідеї і різні цибулинні; виїдає цілі ходи, заповнюючи їх бурою потертю.

Кімнатні рослини атакують і інші види Путін кліщів: тихоокеанські, суничні, червоні (плоскі).

Всі кліщі здатні пристосовуватися до самих несприятливих умов, загальмовує процеси життєдіяльності до настання оптимальних умов для розмноження. Такий стан називають диапауза.

Детальніше про ці та інші види павутинного кліща читайте в нашій статті «Види павутинного кліща. Як розпізнати шкідливого паразита? ».

Як боротися в домашніх умовах?

Боротися з павутинним кліщем складно, тому варто займатися профілактикою.

Більшість видів кліщів не люблять вологого повітря, і рослини треба частіше обприскувати, підтримувати вологість на потрібному рівні різними способами.

Занурення рослини в воду допомагає рідко, тому що кліщі здатні утворювати навколо себе повітряний міхур.

Листя рослини треба протирати по обидва боки вологою м'якою ганчіркою, яку треба постійно полоскати в гарячій воді, щоб не перенести кліщів з рослини на рослину. Опале листя і квітки можна залишати в горщику.

Горщики перед повторним використанням треба мити з миючими засобами, зберігати їх краще в неопалюваних взимку приміщеннях. Рами мити з миючими засобами. Дерев'яні рами фарбувати якомога частіше.

Павутинний кліщ не тільки сам завдає шкоди рослині, але і є переносником різних хвороб, наприклад, сірої гнилі та суперечок різних грибів.

Обробка

Чим обробити квіти від павутинного кліща в домашніх умовах?

Народні засоби боротьби з павутинним кліщем підійдуть такі:

 • горілка, розведена водою;
 • настій з коренів кульбаби;
 • часниковий настій;
 • відвар з бульб цикламена;
 • настій квіток календули.

Про те, як лікувати кімнатні квіти від кліща за допомогою бульби цикламена, ви можете дізнатися з відео:

Народні засоби не завжди можуть впоратися, і тоді доводиться вдаватися до більш сильним препаратам:

 • «Інтавір»;
 • «Фитоверм»;
 • «Карбофос»;
 • «Актеллік»;
 • «АЛАТАР».

Можна докладно прочитати, як застосовувати засоби боротьби з павутинним кліщем.

Всі кошти будуть ефективні тільки при багаторазовій обробці. Обробляти треба і сусідні рослини, рами і підвіконня.

лікування

Як вилікувати квіти від павутинного кліща? При виявленні кліща рослина треба спочатку ретельно вимити з господарським або дігтярним милом. Намалювати кожен лист і кожну пазуху, руками збиваючи піну і акуратно обробляючи всі частини рослини. Квітка залишити на кілька годин (можна і на добу), накривши його пластиковим пакетом. Потім ретельно змити мило під теплим душем.

Якщо поразка була незначною, то такої процедури буде достатньо, правда, її треба обов'язково повторити два-три рази протягом тижня. Рослина треба обприскувати теплою водою два рази на день і регулярно оглядати.

Рами і підвіконня вимити гарячою водою з будь-яким миючим засобом. Решта рослини на підвіконні теж треба обробити з метою профілактики. Павутинний кліщ не переносить свіже повітря і провітрювання.

Що робити, якщо поразка зайшло досить далеко? Треба спочатку провести обробку милом, потім окропити препаратами «інтавір», «Фітоверма», «Карбофос». При обробці вікна в воду теж варто додати «Карбофос».

Іноді допомагає досить простий метод: близько рослини ставлять відкриту ємність з дрібно посічений часником або скипидаром, щільно закривають рослина разом з ємністю на 2-3 дня. Кромки горщика треба змащувати дьогтем.

Способи боротьби на квітах

Як позбутися від павутинного кліща на кімнатних квітах? Для кожної рослини треба підбирати індивідуальний метод боротьби.

Орхідея

Павутинний кліщ на орхідеї - фото:

Квітка уражається багатьма видами кліщів, наприклад, фаленопсісовим кліщем, що живуть в пазухах. Павутинний кліщ на орхідеї - як боротися? Спочатку рослина треба вимити з милом, потім обробити одним з хімічних препаратів, краще використовувати нетоксичний «Фитоверм» або водний розчин препарату «Актеллік».

Павутинний кліщ на орхідеї: які заходи боротьби? Для боротьби з кліщем використовують спеціальні палички, вироблені в Голландії, які встромляють у грунт в горщику з орхідеєю. Дія паличок «Плант-пін» і «Етіссо» засноване на наступному принципі: речовина, з яких вони складаються, розчиняється при поливах, вбирається в землю і разом з водою всмоктується корінням, звідки потрапляє в наземну частину рослини, квітка стає непридатним для харчування кліщів .

Грунт, мох, горщики для орхідей після покупки обробляють окропом з метою профілактики павутинного кліща.

Як виглядає орхідея, уражена павутинним кліщем, і як уникнути зараження рослин - в цьому відео:

Бальзамін

Кліщі часто вражають бальзаміни. Якщо це сталося в кінці літа, восени або взимку, то рослина треба кардинально обрізати. Частину вимити і обробити інсектицидом, краще препаратом «АЛАТАР», так як від кліща на бальзамін позбутися дуже важко.

Павутинний кліщ на Бальзамін - як боротися? Якщо зараження відбулося навесні або влітку, то рослина обробляють мильною піною, потім бризкають інсектицидом, процедуру повторюють кілька разів через 3-5 днів. Якщо рослина не представляє особливої цінності, його краще викинути і провести профілактику появи кліща на інших кольорах.

Павутинний кліщ на Бальзамін - фото:

кімнатна троянда

Як вилікувати і врятувати троянду від павутинного кліща в домашніх умовах? Павутинний кліщ на троянді в кімнатних умовах з'являється постійно, тому важливо проводити профілактику. Але якщо рослина вже уражено, то треба починати лікування якомога швидше. Чи існують домашні засоби від павутинного кліща на троянді?

На кімнатної троянді з'явилася павутина: що робити? Для початку троянду потрібно вимити гарячою, до 50-55 градусів, водою з розчиненим милом. Залишити рослина на добу під целофановим пакетом і потім змити водою такої ж температури.

Потім треба спробувати обробку часниковим настоєм. Якщо це не допоможе, то окропити будь-яким хімічним препаратом, краще використовувати «Неорон».

Як використовувати засіб від павутинного кліща на домашній троянді? У кожному разі, коли доводиться обробляти квітка, треба вдаватися до допомоги різних хімічних препаратів.

Павутинний кліщ на кімнатної троянді - фото:

Павутинний кліщ на домашній троянді: як боротися?

Про те, чим обробити домашню троянду від павутинного кліща, ви дізнаєтеся, подивившись відео:

Ще кілька корисних порад про те, як позбутися від павутинного кліща на троянді в домашніх умовах, ви отримаєте з цього відеоролика:

фікус

Для профілактики павутинного кліща фікус треба регулярно обприскувати. Павутинний кліщ на фікус - як боротися? При зараженні ретельно протерти кожен лист з обох сторін добре намиленої ганчіркою і, витримавши рослина добу під целофановим пакетом, змити мило теплою водою. Потім треба окропити фікус спиртовим розчином календули, розведеним водою, не пропускаючи жодного листа.

Ефективно опромінення листя ультрафіолетом, якого не виносять кліщі. Листя фікуса можна покрити маслосодержащей препаратом і залишити так на кілька днів.

Павутинний кліщ на фікус - фото:

антуріум

При виявленні на рослині численних колоній кліщів треба його спочатку вимити з милом, ті листи, які вражені сильно, вирізати. Потім витягти з горщика, оглянути коріння, видалити пошкоджені, акуратно промити коріння в теплій воді і пересадити в чисту ємність в нову землю.

Після цього окропити рослина Епін. Як правило, такого лікування буває досить.

Але якщо не вдалося врятуватися від кліщів таким способом, то доведеться вдатися до обприскування більш токсичними препаратами, наприклад, «Карате».

Павутинний кліщ на антуріум - фото:

фіалка

Найчастіше фіалки (сенполії) уражаються цикламеновим кліщем. Уражені листки обрізати, потім квітка окропити препаратом «Фітоверн», обробку повторити два рази через 10 днів.

Павутинний кліщ на фіалку - фото:

драцена

Рослина вражає простий павутинний кліщ. Боротьба з ним полягає в промиванні довгих листя в теплій воді з милом.

Якщо після неодноразово проведених водних процедур кліщ все ж залишився, то потрібно вдатися до інсектициду. Наприклад, до «Фітоверм».

Павутинний кліщ на драцені - фото:

Найефективніша профілактика павутинного кліща на будь-якому кімнатному рослині - миття під теплим душем з господарським або дігтярним милом.

Схожі Статті