Як і чим удобрювати томати? Перші і наступні підгодівлі для розсади помідорів

Помідори прийшли до нас з теплих країн. У жарких умовах вони не потребують ретельного догляду. Але в північних краях їх вирощують дуже педантично.

Здорова, міцна розсада томатів віщує хороший врожай. Якщо грунтосуміш в ємностях з розсадою помідорів або грунт в теплиці вміло підготовлені, підгодівлі не потрібні. Але при мізерної на поживні речовини грунті розсаду слід підгодувати.

Підживлення робить позитивний вплив на рослину. Розсада буде краще рости, менше піддаватися різним хворобам і шкідників.

Навіщо потрібно підгодовувати томати?

Для хорошої розсади потрібно родюча земля. Але при виборі грунту городники нерідко керуються іншими його якостями: повітропроникністю, влагопроницаемостью, хорошою механікою складу. Їх частіше турбує відсутність в грунті патогенної флори, ніж довготривалий запас корисних елементів.

Сіянці виростуть і без добрив для томатів, на перших порах їм вистачить речовин, що знаходяться всередині насіння. Але швидко розвиваються рослини при своєму зростанні вимагають все більшої підживлення.

Коли розсада міститься в обмежених обсягах, неминуче виявляється голодування. Голодування усувається тільки підгодівлею.

Коли потрібно робити це перший раз?

Коли у сіянців з'являються листочки, потрібно проводити першу планову підгодівлю томатів. Є керівництва, які радять підгодовувати не раніше двох тижнів після того, як була проведена пікіровка. По правді це визначається числом підгодівлі, які також знаходяться в залежності від якості субстрату, який ми використовуємо.

Детальніше про те, коли і чим підживити розсаду помідорів, можна дізнатися тут, більш детально про те, чим удобрювати томати до і після пікіровки, можна прочитати в цьому матеріалі.

Чим і як годувати після сходів?

При першій підгодівлі зійшла розсади помідорів використовують як готові добрива (Нітрофоска, Агрікола-Форварт, Агрікола №3), так і готують самостійно:

 • Сечовина - 1 м
 • Суперфосфат - 8 м
 • Калій сірчанокислий - 4 м
 • Вода - 2 л.

Інша схема:

 • Аміачна селітра - 0, 6 м
 • Суперфосфат - 4 м
 • Калій сірчанокислий - 1, 5 м
 • Вода - 1 л.

Тим, хто не використовує хімічні добрива, можна порекомендувати витяжку з золи, дріжджовий розчин, настій шкаралупи яєць або бананової шкірки. Вони нескладно готуються в домашніх умовах.

Пропонуємо переглянути відео про підгодівлі томатів:

Детальніше про 5 видах підгодівлі для розсади томатів можна дізнатися в цьому матеріалі, а більш детально про те, чим підживити розсаду помідорів, щоб були товстенькі і стійкі стебла, можна прочитати тут.

Витяжка з золи

 • Деревна зола - 1 столова ложка.
 • Гаряча вода - 2 л.

Готується одну добу, зливається з осаду і проціджують.

Після того, як розчин настоявся і був проціджений його розводять на 5 літрів води і потроху поливають під кожен кущик.

Пропонуємо переглянути відео про зольной підгодівлі розсади томатів:

Більш детально про використання золи для підгодівлі розсади томатів в домашніх умовах можна дізнатися тут.

дріжджовий розчин

 • Хлібні дріжджі - 5 м
 • Вода - 5 л.

Проводиться розмішування і настій періодом в одну добу. Після цього підгодовується розсада. Добриво не зберігається, а це значить, що його потрібно використовувати відразу ж після приготування. Готуйте розчин тільки в тому випадку, якщо збираєтеся використовувати відразу.

Більш детально про простої і ефективної підгодівлі для помідорів з дріжджів можна прочитати в цьому матеріалі.

Настій з шкаралупи яєць

 • Яєчна шкаралупа - дві третини відра.
 • Вода - 1 відро.

Настоюється від 3 до 4 днів в закритій ємності.

Перед вживанням зливається і розводиться водою в 3 рази. Поливати необхідно по півсклянки на один кущик розсади.

Пропонуємо переглянути відео про підгодівлі томатів яєчною шкаралупою:

Настій з бананових шкурок

 • Суха бананова шкірка - дві третини відра.
 • Вода - 1 відро.

Суміш настоюється в теплих умов не менше 3 днів, а краще більше. Перед підгодівлею зливається і розводиться водою в 3 рази.

Величезна кількість корисних мінералів, що містяться в банані нададуть благотворний вплив на розсаду томатів.

Детальніше про те, як виростити хороший урожай за допомогою добрива банановими корками і про інші способи, можна дізнатися в цьому матеріалі.

Чим і як удобрювати томати після висадки у відкритий грунт?

У помідорів значні вимоги до харчування та удобрювати їх це хороша допомога їх розвитку. У період пізньої осені, коли орють посадной ділянку, додають по 5 кг перегною або садового компосту на один метр квадратний, а навесні ділянку заправляють мінералами: подвійний суперфосфат і калій хлористий. Підходить закладати деревну золу (2-2, 5 склянки на квадратний метр) в осінній і весняний періоди.

За вегетативний період розвитку помідорів для більш якісного зростання і з метою підвищення врожайності проводять 4 кореневі підживлення посадок. Велика частина дози добрив для томатів вноситься в грунт при засвоєнні кореневої системи рослини поживних речовин. На кожному етапі розвитку томатів їм потрібні певні хімічні речовини.

Складові підгодівлі залежать від таких речей, як родючість грунту, кліматичні умови, маса висять плодів на рослинах. Дозування калію в складах для харчування в прохолодний і похмурий літній період повинна бути підвищеною (на чверть більше рекомендованої), а в посушливе жаркий літній час навпаки, зниженою.

Кореневі кошти для овочів, висаджених у відкритому грунті

 1. Перша підгодівля. Першу кореневу підгодівлю помідров, посаджених у відкритий грунт проводять на 20-22 добу після висадки розсади на грядки. Рекомендований склад розчину (внесення органіки і мінеральних добрив): рідкий коров'як (півлітра) і 15 мл. нітрофоски розводять у відрі води. Витрачають півлітра на кожен кущ. Детальніше про користь мінеральних добрив для розсади та дорослих томатів сожно прочитати тут.
 2. Друга підгодівля. Час підгодівлі - близько двадцяти днів після першої (при цьому найкращим моментом для другого підживлення є бутонизация другий кисті кольору). Склад: курячий послід (0, 4 кг.), Суперфосфат (1 ст.ложка), калію сульфат (1 ч.ложка) на стандартне відро води. Витрачають 1 л. під кожну рослину.
 3. Третя підгодівля. Час підгодівлі - через 1-2 тижні після другого (коли починає цвісти третя кисть томатів). Склад для поливу (підгодівля мінеральними добривами): нітрофоска (15 мл.) І гумат калію (15 мл.) На відро води. Витрачають 5 л. на кожен квадратний метр грядки.
 4. Четверта підгодівля. Час підгодівлі - через 11-14 днів після третьої. На даному етапі потрібен лише розчин суперфосфату: 1 столова ложка на 10 л. чистої води. Використовується для сміття на кожен квадратний метр.

позакореневе добрива

Зволоження бадилля томатів і дрібнодисперсні розпорошення поживного складу на листя дають хороші результати, завдяки цьому рослина краще росте, розвиває листовий апарат і молоді пагони, а також це сприяє профілактиці осипання кольору. Головною перевагою такого виду добрив вважається те, що корисні речовини, які знаходяться на поверхні листового апарату, значно швидше засвоюються рослинами. Обприскування проводять 1-4 рази за вегетативний сезон.

 1. Перший варіант складу: в відро води додають 15 р сечовини і 1 м кристалів пермаганата калію (марганцівки). Такого розчину вистачає для 60-70 кущів.
 2. Другий варіант складу: в сухе літню пору, коли через спеку повсюдно обсипається колір і томати НЕ запилюються, проводять підживлення розчином води з борною кислотою (1 ч.ложка кристалів на відро). Також використовують спеціальні препарати, наприклад «Зав'язь».
Найбільш відповідний період для позакореневого підживлення це вечір в суху погоду. Так розчин більш корисний, так як він висихає довше.

Більш детально про кращі способи позакореневих підживлень томатів можна прочитати тут.

Додаткові поради та попередження

 • Чим менше збагачений речовинами грунт, тим важливіше підгодівлі.
 • У приготуванні підгодівлі слід дотримуватися строгих дозувань.
 • При холоді й сухості корисні речовини засвоюються гірше, тому підживлення є слабкішими.

Більш популярною серед дачників овочевої культури, ніж томати, мабуть, годі й шукати. Важливо знати, що помідор «любить» і яке середовище для нього найбільш комфортна. Серед варіантів підгодівлі томатів існує безліч різних думок, але слід дотримуватися певних умов. Різновид складу підгодівлі слід вибрати в залежності від розвиненості рослини.

Схожі Статті