Як і де зимують кажани

Кажани, що знищують комах-шкідників з нічним літом, в середній смузі абсолютно зникають восени.

Щоб пережити холодний сезон, не маючи кормової бази, ці крилаті звірята ефективно пристосовуються до умов середовища існування. Відомо, що летюча миша взимку впадає в сплячку.

Зимовий сон і зимовий політ

З настанням холодів частина кажанів відкочовує в південні регіони, пролітаючи сотні кілометрів в пошуках минає тепла.

Однак багато видів - нічниці, ушани, вечорниці - залишаються на зиму в тих же місцях, де полювали влітку. Ці кажани взимку сплять.

Вони підшукують відповідне укриття, забиваються в щілини або надійно прикріплюються лапками до стін або стель, повисаючи вниз головою, і впадають в довгу зимову сплячку загальною тривалістю 6-8 місяців.

Деякі звірятка можуть абсолютно нерухомо спати до 5, 5 місяців поспіль, не виходячи зі стану глибокої анабіозу.

ДОВІДКА: При цьому частота їх серцебиття падає з 420 до 15-16 ударів в хвилину, а кількість вдихів скорочується з 96 до 5-6 протягом хвилини. Температура тіла знижується з 37-40 майже до нуля градусів.

Довгий період мінімальної життєдіяльності збільшує тривалість життя кажанів до 15-20 років, а деякі екземпляри доживають до рекордних 30 років.

Якщо під час зимівлі температура в притулок значно знижується, або сплячих звірків турбують, вони можуть виходити зі сплячки і перекочовує в більш безпечне пристанище.

УВАГА: Вимушені пробудження з перельотами віднімають багато сил і знову впадають в анабіоз тварини можуть не дожити до весни.

Оптимальні місця зимівлі

Отже, де де зимують кажани, чи сплять кажани взимку і де сплять?

Щоб успішно перезимувати, кажанам потрібно надійне укриття без протягів з температурою від 7-8 градусів до нуля (але не нижче) і вологістю від 80 до 100%.

В умовах середньої смуги така зимова середу створюється в підземеллях, печерах і підвалах, шахтах і штольнях, в зрубах глибоких колодязів, на горищах, в дуплах старих дерев.

Часто звірята переселяються в зимувальні притулку колоніями, що налічують до кількох сотень особин. Великі спільноти кажанів зимують в порожніх занедбаних дотах часів війни, в фортах Брестської фортеці.

Знайти відповідне місце нелегко, тому крилаті ссавці чудово запам'ятовують не тільки сам горище, печеру або підвал, а й той конкретну ділянку, на якому розташовуються в ньому. З року в рік кажани повертаються в точності туди ж, де їм вже вдалося благополучно перезимувати.

фото

Дивіться на фото: як зимують кажани

Летюча миша в місті

У зв'язку з вторгненням людини в природне місце існування кажанів, звірята освоюють раніше незвичну для них область міських будівель і споруд.

А де зимують кажани в місті? Вони влаштовуються на зимові квартири в тріщинах і швах багатоповерхових будинків, забираються на горища, туляться під обшивкою балконів, між віконними рамами і в щілинах кондиціонерів, розташовуються в утеплених підвалах і овочесховищах.

Близьке присутність людини являє для рукокрилих чималу небезпеку. Якщо їх турбують взимку, вони замерзають, намагаючись знайти нове укриття, або стають легкою здобиччю кішок і собак.

Кажана, знайдену взимку в місті, перш за все, забезпечують водою для пиття. Потім можна відправити звірка на повторну сплячку в коробочці або мішечку, знайшовши підходяще місце в холодильнику.

Деякі любителі залишають тварина не спати в домашніх умовах, забезпечуючи необхідний йому рясний прокорм живими комахами зразок борошняних черв'яків (чим харчуються кажани в природі?).

Навесні, проте, тимчасових полонянок обов'язково відпускають на волю.

Поселення кажанів на зимівлю в певному приміщенні можна вважати своєрідним знаком «екологічної якості», так як ці тварини чутливі до природності середовища проживання і не селяться в місцях, забруднених шкідливими хімічними речовинами.

Однак сусідство з великими колоніями зимуючих звірків в місті доставляє певні незручності (детально про те, яку користь користь і шкоду приносять кажани, читайте тут).

У таких випадках восени, коли рукокрилі кочують до небажаних місцях зимових міських укриттів, застосовують спеціальні ультразвукові відлякувачі.

Для фермерських і садово-городніх господарств, де не утворюється надто масових зимуючих колоній, кажани взимку і влітку є бажаними і корисними сусідами.

Невтомні нічні ловці шкідливих комах - крилаті ссавці - в більшості регіонів середньої смуги відносяться до рідкісних і зникаючих видів. Вони чутливі до забруднення навколишнього середовища, з працею підтримують свою чисельність і, разом з тим, мають унікальну здатність переживати зимові холоди.

Кажанів не слід турбувати на місцях зимівлі, так як вихід зі сплячки забирає у них багато енергії і звірки не доживають до нового весняного сезону полювання.

Схожі Статті