Як краще зберегти моркву на зиму в погребі, як краще це зробити в домашніх умовах?

Морква здавна славиться своїми корисними властивостями, мікроелементами і вітамінами. Що міститься в ній каротин вкрай корисний для підтримки в тонусі і лікування гостроти зору. Також моркви притаманні такі характеристики:

 • морква активно використовується в косметичній індустрії і входить до складу різних масок для обличчя та волосся;
 • як косметичний засіб морква також може використовуватися і в домашніх умовах;
 • як ефективний засіб в боротьбі з різними хворобами, вона використовується і в народній медицині;
 • без морквини неможливо обійтися в приготуванні кулінарних страв.

Як правило, збір врожаю моркви закінчується в середині вересня - початку жовтня, а ласувати їй хочеться всю зиму, аж до настання наступної весни. Про терміни і правила збору врожаю моркви читайте у нас.

Якщо необхідні заготовки на зиму у вигляді сушеної моркви, а також в'яленої і навіть замороженої вже зроблені, то як зберегти залишився урожай?

Як зберегти моркву і буряк на зиму в погребі? Про зберігання буряків в погребі читайте на нашому сайті.

Зберігання моркви в погребі взимку справа не з легких, так як на відміну від інших овочів, морква має дуже тонку шкірку, через яку з легкістю проникають бактерії.

Також морква більше, ніж інші овочі схильна до грибкових захворювань.

Тому, щоб зберегти моркву цілою і неушкодженою протягом усієї зими, потрібно володіти чималими знаннями в галузі садівництва і огорднічества.

Раніше ми вже розповідали про зберігання моркви в умовах квартири, тепер поговоримо про заощадження коренеплоду в льохах. Якщо Ви новачок в цій галузі і тільки починаєте осягати ази садового і огороднического справи, то саме Вам адресована ця стаття.

У ній ми детально пояснимо основні правила та способи зберігання моркви в погребі взимку. Для правильного заощадження моркви в погребі чи підвальному приміщенні необхідно враховувати такі особливості. Як зберігати моркву на зиму в погребі?

підготовка приміщення

Як підготувати приміщення (підвал) перед зберіганням моркви на зиму в погребі? Це не найскладніше завдання, як багато хто може подумати, але дуже важлива. При неправильній підготовці приміщення для майбутнього зберігання, Ви маєте ризик отримати негативний результат Вашої праці.

Морква запросто може прорости або згнити, якщо їй не надати належних умов.

Як правильно зберігати моркву в погребі? Тому, щоб коренеплід зберіг свій зовнішній вигляд і смакові якості до наступного врожаю, необхідно зробити наступне перед закладкою моркви в льох:

 1. Провітрити приміщення. Дуже важливо, щоб приміщення для зберігання моркви було прохолодне, без сторонніх запахів.
 2. Продезінфікувати приміщення. Для цього Вам потрібно 2-х відсотковий розчин вапна хлору. Вапно береться з розрахунку 1 кг на 110-140 м2 поверхні. Після цього стіни підвалу обприскуються вапном. Важливо! Дезінфекцію необхідно починати за місяць до майбутнього зберігання моркви.
 3. Побілити стіни приміщення вапном. Через два тижні після процедури дезінфекції необхідно перейти до побілки стін. Для приготування вапняного розчину необхідно взяти 200 г мідного купоросу з розрахунку: два-три кілограми свежегашеной на 10 л води. Витрата розчину: 0, 5 л розчину на 1 м2.

Це три основні правила для того, щоб правильно підготувати приміщення для майбутнього успішного зберігання моркви.

відбір коренеплоду

Як підготувати моркву для зберігання? По-перше, слід з'ясувати, які сорти моркви придатні для тривалого зберігання, а які ні.

Для тривалого заощадження чудово підійдуть коренеплоди конічної форми сортів:

 • Шантане;
 • Нантская;
 • Вітамінна.

Про кращих сортах для зберігання на зиму читайте тут.

Швидкого псування схильні ранні сорти моркви такі, як:

 • Паризька каротель;
 • Амстердамська.

Далі, потрібно відібрати і перебрати морква, вона повинна бути цілою, без різного роду пошкоджень, так як через них морквина схильна проникненню в неї хвороботворних бактерій і грибкових захворювань. Тому морква, яка має пошкодження, абсолютно непридатна для того, щоб довго її зберігати. І останнє, у моркви обов'язково слід видалити бадилля.

Вкрай важливо відзначити, що бадилля можна обривати! Видаляти її слід не цілком, залишаючи кілька мм (приблизно 2-3). Обрізати бадилля слід гострим ножем.

Це найшвидший і зручний спосіб підготовки моркви до зберігання в погребі. Після виконання цих вельми нескладних процедур, можна перейти безпосередньо до процесу заощадження моркви.

оптимальні умови

Як зберігати моркву взимку в підвалі? Прийнятною температурою в місці, де в майбутньому буде зберігатися морква повинна бути не менше 0 ° C і не більше 2 ° C. Доступ повітря до зберігається моркви потрібно максимально обмежити, а вентиляцію зробити помірною. Волога в приміщенні не повинна перевищувати граничний максимум в 97%.

Важливо! Будь-які, навіть найнезначніші зміни температури можуть дуже сильно вплинути на стан моркви, вона може почати проростати, гнити або висихати. Тому морква слід зберігати в місцях, які не промерзають взимку: льохах, підвалах або ямах.

При правильному зберіганні моркви Ви збережете всі її корисні поживні речовини і смакові характеристики, а також зведете до мінімуму втрати.

вибір тари

У чому краще зберігати моркву? Є кілька різних варіантів, передбачених для тривалого зберігання моркви на зиму в підвалі:

 • в піску;
 • в поліетиленових пакетах;
 • в глині;
 • у моху;
 • в хвойних тирсі;
 • в лушпиння або часниковою лушпинні;
 • в емальованій каструлі;
 • на грядках;
 • в пластикових ящиках.

Як правильно зберігати моркву взимку в льосі? Найкращим і найпоширенішим способом, є збереження моркви в піску. Їм активно користуються городники і дачники, тому, що на дачах не виникає питання: де взяти пісок і немає проблем з підвальними прохолодними місцями. Про кожному способі ми більш детально розповімо нижче, а також наведемо покрокову інструкцію.

Чи можна зберігати моркву в мішках з-під цукру? Поради зі зберігання моркви від досвідченої дачниці в цьому відео:

терміни заощадження

Якщо морква зберігати в правильних для неї умовах, в підвальному приміщенні з температурою повітря від -2 ° C до + 1 ° C і влагосодержанием повітря в 90-96%, то тоді морква може зберігатися від 4 до 7 місяців.

Якщо зберігати морква не в прохолодному місці, з температурою повітря від + 2 ° C до + 4 ° C, то при таких умовах термін зберігання значно знижується і може скласти максимум 2-3 місяці.

Також термін зберігання коренеплодів залежить від обраного Вами способу:

 1. У глині - при даному способі морква може зберегтися до нового збору врожаю (1 рік).
 2. У вологому піску - морква може зберігатися від 7 до 9 місяців.
 3. У тирсі - може зберегтися до нового збору врожаю (1 рік).
 4. У ящиках - морква може зберігатися від 4 до 7 місяців.
 5. У поліетиленових пакетах - від 2 до 3 місяців.

способи

Як зберігати моркву в погребі взимку? Розглянемо покрокові інструкції заощадження моркви різними варіантами.

У поліетиленових мішках

Як зберігати моркву в погребі взимку в пакетах? Для зберігання моркви в пакетах на зиму в погребі знадобляться плівкові мішки, розраховані від 5 до 25 кг.

Завдяки тому, що в плівкових мішках вологовміст повітря саме по собі високе, то морква не прогниває, не проростає і не в'яне.

Мішки слід тримати відкрити і зберігати в такому вигляді, тому, що морква виділяє СО2, який в малих кількостях здатний запобігати розвитку грибкових захворювань.

Якщо ж тримати мішки закритими, то вміст СО2 перевершить насиченість О2, що призведе до псування моркви. Збираючись зберігати моркву в зав'язаних пакетах, то тоді необхідно зробити в них щілини для надходження повітря.

У період заощадження коренеплодів зверху на пакетах починає утворюватися конденсат, то це свідчить про надмірне влагосодержании приміщення. Тоді слід розсипати поблизу мішків гашене вапно (пушонку), яка буде вбирати зайву вологу.

Зберігання моркви в харчовій плівці в погребі: морква вимити, просушити (чи варто мити морква перед зберіганням?). І штуки по 3-5 в залежності від розміру загорнути в харчову плівку.

У піску

Як зберігати моркву на зиму в погребі в піску? Даний спосіб є найпопулярнішим і найпоширенішим.

Тому, що пісок скорочує миазм вологи з моркви, підтримує в нормі температуру, а також сприяє уникненню розвитку різних хвороб.

Для заощадження коренеплодів таким чином нам знадобиться:

 • глинистий пісок (річковий не підійде);
 • вода;
 • ящики.

Зберігання моркви в піску передбачає сухий або вологий пісок? Для заощадження моркви найкраще підійде зволожений пісок. Зробити зволоженим розсипчастий пісок можна наступним чином: відро піску розбавляється одним літром води. Після того, як пісок зволожити, його викладають на днище ящика, висипають шар моркви, і назад покривають піском. Морква і пісок чергується шарами.

Незважаючи на те, що пісок повинен бути зволоженим при збереженні морквини, деякі дачники охоче використовують і висохлий пісок, віддаючи перевагу відрах, а не скриньках. При даному способі на днище відра висипається пісок, далі морква по черзі змінюється з піском.

Про зберігання моркви в піску ви можете дізнатися з цього відео:

Як зберігати моркву на зиму в погребі без піску? Чим пересипати морква для зберігання на зиму? Чи можна зберігати моркву в тирсі?

У хвойних тирсі

Як зберігати моркву в погребі взимку в тирсі? Для заощадження нам потрібно:

 • хвойну тирсу;
 • ящики.

Заощадження моркви в тирсі за технологією дуже нагадує попередній спосіб.

Так само як і пісок, тирса розкладаються шарами по черзі з морквою.

Тирса також є прекрасним наповнювачем, через те, що в них у великій кількості містяться такі корисні властивості, як: фітонциди, які допомагають уникнути проростання моркви, а також запобігають дифузію грибка і вірусних мікробів в структуру морквини.

Про те, як зберігати моркву в тирсі, ви можете дізнатися з відео:

у моху

Чи можна зберігати моркву у моху? Для заощадження нам буде потрібно:

 • ящики;
 • мох.

Заощадження моркви у моху відрізняється від інших способів заощадження тим, що передбачає правильну підготовку сировини. По-перше, невимитую морква необхідно висушити на сонці. Після того, як вона добре висушують, її слід залишити на добу в прохолодному місці. Технологія укладання, також як і у випадку з піском і тирсою - по черзі шарами укладається мох і морква.

Моху притаманні консервуючі властивості, які допомагають підтримувати всередині ящиків для зберігання моркви в погребі потрібну кількість СО2. Також, перевагою моху є те, що він практично не має ваги. Через що він не надає ваги скриньках.

У глині

Для заощадження нам буде потрібно:

 • глина;
 • вода;
 • ящики або картонні коробки;
 • харчова плівка.

Використовуючи даний спосіб заощадження, глина є певним щитом для коренеплоду, запобігаючи його від проростання і в'янення протягом всієї зими.

Розглянемо два варіанти зберігання моркви в глиняному розчині: це заливка глиною шарами і обмаківаніе в глину.

заливка глиною

Половина відра, наповненого глиною, розбавляється водою. На наступний день, коли субстанція розбухне від води, її слід старанно розмішати і знову налити в неї воду. Розбавлену глину, необхідно тримати протягом декількох днів під шаром води в два-три сантиметри.

Перш ніж її використовувати, потрібно звернути увагу на її консистенцію. Вона повинна бути не нижче сметани. Після того, як глина підготовлена, днище ящиків, в які буде укладатися морква необхідно застелити поліетиленовою плівкою.

Далі в підготовлені ящики викладається морквина таким чином, щоб коренеплоди не торкалися одне одного. Після цього на шар викладеної моркви наливається глина. Коли глина висохне, насипаємо наступний шар моркви і знову заливаємо все глиною.

Кожен раз, коли морква покрита глиною, потрібно, щоб остання підсохла, і тільки потім можна укладати наступний шар моркви. І так до верхівки ящика.

Обмаківаніе в глину

Даний метод практично нічим не відрізняється від попереднього. Єдиною відмінністю є те, що морквина не покривається, а обволікається глиною.

Невимитую моркву слід обваляти в глинистому розчині, а потім добре просушити її в добре продувається місці. Після цього ретельно просушену моркву укладають в ящики або ж в картонні коробки.

Для приготування глинистого розчину слід змішати глину з водою до стану рідкої сметани, щоб вона в наслідок не мала можливості стікати з морквин. Процедура обмакувания моркви в глину - фото:

У лушпиння або часниковою лушпинні

Для зберігання нам буде потрібно:

 • дерев'яні ящики;
 • цибулевий або часникова лушпиння.

В основі цього методу лежить схожий метод, який стосується заощадження моркви в тирсі. Так само, як і тирсу, лушпиння цибулі і часнику має в своєму складі такі ефірні масла, що сприяють запобіганню псування моркви.

Морквина складається в ящики, чергуючись з лушпиння або часниковою лушпинням в наступному порядку: морквина / лушпиння / морквина.

У грядках

Як зберегти врожай моркви до весни без льоху? Для заощадження нам буде потрібно:

 • пісок;
 • поліетиленова плівка;
 • стружка, опале листя, добрива.

Деякі дачники, збираючи урожай, спеціально частково зберігають морквяний урожай зимувати на грядках. Більш докладно про даному способі заощадження морквини можете ознайомитися тут.

В емальованих каструлях

Як зберегти моркву на зиму в домашніх умовах в підвалі? Для заощадження морквини таким чином, її слід добре вимити, повністю видалити бадилля і гарненько висушити її на сонці.

Морквина впритул поміщається в каструлю в вертикальному положенні, після чого вона накривається паперовим рушником і щільно закривається.

Кухонне начиння з морквою слід зберігати в прохолодному місці, з підвищеним відсотком вологи, щоб морква збереглася в первозданному вигляді до збору нового врожаю.

У пластикових ящиках

Чи можна зберігати моркву в пластикових ящиках? Для заощадження нам знадобиться:

 • пластикові ящики;
 • наповнювач: пісок, глина, тирса (при наявності).

Заощадження морквини в пластикових ящиках практично нічим не відрізняється від заощадження морквини в дерев'яних тарах.

Однак вагомою перевагою ящиків із пластику є те, що даний матеріал більш стійкий до дифузії грибкових захворювань і запліснявілих.

Що, в свою черга, позитивно позначається на процедурі заощадження і помітно збільшує тривалість заощадження морквини.

Технологія заощадження моркви в пластикових ящиках фактично нічим не відрізняється від описаних раніше способів заощадження моркви в глині, тирсі і піску. Єдина відмінність - це матеріал тари, в якій буде зберігатися морквина.

Що робити при відсутності льоху?

Як зберігати моркву і буряк, якщо немає льоху? Дане питання цікавить багатьох людей, тому, що не у всіх є приватні будинки з погребом або підвалом.

Як ми вже знаємо, морквина добре зберігається при температурі від 0 ° C до + 2 ° C і влагосодержании в 96%, тому зберегти її в квартирі буде досить проблематично. Однак є деякі способи, які допоможуть вирішити цю проблему.

Морква можливо зберігати в холодильнику в плівкових пакетах. Тривалість заощадження, використовуючи такий спосіб, буде дуже низька, зате Ви будете застраховані від можливого гниття і проростання коренеплодів.

Також, якщо в квартирі є засклений і добре опалювальний балкон, то можливо зберігати моркву там, в дерев'яних ящиках з вологим піском.

Але найефективнішим і довгостроковим є спосіб заощадження моркви в глині.

Створюючи на морквині захисну оболонку, глина допомагає зберегти моркву на протязі року. Зберігати в глині ​​морквину можна також на балконі в ящиках або пакетах.

Як зберегти моркву на зиму без льоху? Про те, як зберігати моркву без льоху, ви дізнаєтеся, подивившись цей відеоролик:

Розглянемо наступний спосіб, як зберігати моркву без підвалу.

Як використовувати кесон?

Як зберігати моркву в кесоні? В першу чергу слід розібратися, що таке кесон. Кесон - це водонепроникна конструкція. Простіше кажучи, це ящик або камера, яка зовні обладнана так, щоб не давати можливості пропускати воду ззовні.

Для заощадження моркви таким способом її необхідно добре промити і видалити бадилля, потім її слід добре висушити в тіні. Після того, як морква досить просохла її потрібно розкласти в целофанові пакети. Коренеплоди необхідно помістити в кесон в той же день.

Підказка: пару пакетиків можна залишити в холодильнику, так як взимку не кожен день є можливість діставати морквину з кесона.

Крім своїх смакових якостей, морква також дуже корисний коренеплід. У кулінарії практично не існує таких страв, для приготування яких не використовувалася б морква. З моркви також виходять дуже смачні і освіжаючі свіжовичавлені соки.

Також морква є одним з головних компонентів в різних косметичних засобах. З неї виходять прекрасні маски, скраби і крему. Морква також використовується в народній медицині як ефективний засіб в боротьбі з різного роду хворобами.

Тому питання про зберігання моркви взимку досить актуальне в наш час. Всі ми любимо їсти моркву влітку. Але літо, як правило, швидко проходить, а так хочеться балувати себе овочами та фруктами не тільки в літній, а й в зимовий період.

А хитрі продавці піднімають ціни взимку на овочі та фрукти майже в 3 рази і, на жаль, ціна не завжди відповідає якості. У зв'язку з цим, кожному з нас слід навчитися самому зберігати моркву в домашніх умовах.

У даній статті ми постаралися дати вичерпні відповіді на всі часто виникають питання. Сподіваємося, що Вам допомогла ця стаття про зберігання моркви. Будьте здорові і щасливі!

Схожі Статті