Як обігріти теплицю взимку: системи опалення та обігрівачі, проекти, фото. Піч-буржуйка своїми руками

Щоб цілий рік насолоджуватися садовими овочами та фруктами, потрібно заздалегідь подбати про зимовий обігріві для теплиці. Раніше такий підхід був популярний серед фермерів, тепер же їм зацікавилися і звичайні садівники.

У статті ми поговоримо про те, як побудувати зимову теплицю з опаленням своїми руками, які є системи опалення теплиць і як зробити опалення в теплиці своїми руками.

Опалення теплиці: способи

Як обігріти теплицю взимку? Зараз існує маса способів зробити в теплиці опалення своїми руками. Кожен з них має свої достоїнства і недоліками, тому, щоб вибрати ідеальний варіант для обігріву теплиці своїми руками, потрібно звернути увагу на наступні критерії вибору:

 • розмір теплиці;
 • фінансові можливості;
 • кліматичні особливості регіону;
 • потреба різних тепличних рослин в обігріві.

Теплиця зимова обігрівається - проекти, фото:

сонячний

Це найприродніший спосіб опалення. Щоб сонце краще обігрівало теплицю, треба розташувати її в самому сонячному місці і вибрати відповідний покривний матеріал. Ідеальним покриттям вважається скло.

Промені сонця проходять через покриття, обігрівають землю і повітря. Назад тепло віддається набагато слабкіше завдяки щільності конструкції і укривного матеріалу. Найкраще нагрівається теплиця в формі півсфери або арки.

переваги:

 • економічність;
 • екологічність.

недоліки:

 • взимку цей спосіб можна використовувати тільки в південних регіонах;
 • вночі температура може різко впасти, що призведе до загибелі рослин.

електричний

Як опалювати теплицю взимку? Наступний спосіб опалення теплиці взимку - електричний. Для невеликого і герметичного споруди це буде ідеальний варіант.

Є різні способи електричного обігріву теплиці взимку:

 • конвекційні системи;
 • водяне опалення;
 • інфрачервоний обігрів;
 • калорифери;
 • кабельний обігрів;
 • тепловий насос.

Обігрівачі для теплиці мають різний механізм дії.

Загальним же достоїнством таких конструкцій є те, що вони реагують на зміни температури і автоматично створюють ідеальний мікроклімат. При правильному розміщенні електричних обігрівачів теплиця буде нагріватися рівномірно, що істотно поліпшить ріст рослин.

переваги:

 • економічність;
 • мобільність (більшість цих приладів можна налаштувати під параметри будь-теплиці);
 • вентиляція.

недоліки:

 • при нестачі обігрівачів повітря буде прогріватися нерівномірно;
 • можливості прогрівання грунту вельми обмежені.
Читайте в нас на сайті про те, як зробити своїми руками для теплиць систему крапельного поливу, гідроциліндр і для чого потрібна терморегуляція.

повітряне

Система повітряного обігріву встановлюється під час побудови теплиці. Її монтаж дуже складний, тому цією справою повинен займатися фахівець.

Як зробити опалення в теплиці? В основу фундаменту і в каркас будівлі встановлюються спеціальні опалювально-вентиляційні пристрої, які роздають тепле повітря в верхню частини теплиці. Завдяки цьому на самі рослини гаряче повітря не потрапляє, і не спалює ніжні листи розсади.

Щоб опалювати грунт, по периметру теплиці можна встановити перфорований опалювальний рукав.

Зимові теплиці з опаленням - фото:

Система «тепла підлога»

За допомогою «теплої підлоги» можна обігріти грунт. Таку систему можна зробити для опалення теплиці взимку своїми руками. Монтаж конструкції нескладний: треба зняти частину грунту, засипати траншеї піском, покласти шар теплоізоляційного матеріалу, укласти кабель змійкою і знову засипати його піском і грунтом.

Така система дозволяє заощадити на установці і експлуатації. Крім того, її перевагою є можливість автоматично регулювати нагрів і рівномірно розподіляти тепло по всій теплиці.

біологічний

Сільські жителі до цих пір використовують найпростіший спосіб обігріву теплиць - біологічний. Тепло в цьому випадку виділяється завдяки розкладанню мікроорганізмами органічних речовин. В якості гріючого субстанції зазвичай використовують кінський гній, оскільки він здатний досягти температури в 60-70ºС протягом тижня і зберігати її до 120 днів.

переваги:

 • повітря теплиці насичується корисним для рослин вуглекислим газом;
 • гній одночасно служить добривом;
 • завдяки випаровуванням повітря і грунт постійно зволожуються.

недоліки:

 • в південних частинах Росії такий спосіб підійде для зими, але за Уралом його доцільно використовувати тільки в весняний період;
 • кінський гній знайти складно, а інші органічні речовини (компост, сміття) довше розігріваються і раніше втрачають тепло.
Зробити грядку з гноєм легко: потрібно прибрати з неї всю землю, заповнити її кінським гноєм на 1/3, а потім знову викласти грунт.

пічне

Як опалити теплицю взимку? Пічне опалення давно використовується власниками садових ділянок.

Взимку звичайна-пічка буржуйка може довгий час підтримувати оптимальну температуру повітря в теплиці - близько 18ºС.

Однак цей спосіб підходить лише для південних регіонів Росії: з сибірськими морозами така грубка не впорається.

Перевагою пічного опалення є економічність: матеріали для грубки-буржуйки коштують порівняно недорого і монтаж легко здійснити власноруч.

Тепло можна отримувати за допомогою будь-якого твердого палива - дров, вугілля, тирси, дрантя, пакувальних матеріалів. Утворені відходи, золу і попіл, можна використовувати для добрива грядок.

Недоліки пічного опалення:

 • повітря не завжди прогрівається рівномірно: поруч з піччю утворюється зона високої температури, в якій рослини можуть загинути;
 • пічка-буржуйка - пожежонебезпечна конструкція, тому потрібно особливо уважно поставитися до теплоізоляції;
 • трудомісткий процес опалювання: конструкція буде справно функціонувати, тільки якщо в грубку регулярно підкидати пальне.
Про те, як облаштувати теплицю Ви можете прочитати тут.

А також в статті, як побудувати зимову теплицю з опаленням.

Піч-буржуйка своїми руками

Таке опалення для теплиці можна зробити своїми руками. Для цього знадобляться наступні матеріали та інструменти:

 • листи жароміцного металу;
 • труби однакового діаметра з чавуну, сталі або кераміки;
 • металеві прути і куточки;
 • рулетка і схил;
 • болгарка або ножиці для металу;
 • зварювальний апарат;
 • болти і муфти;
 • обпалена цегла;
 • глиняний і вапняний розчини.

Конструкція, її розташування і фундамент

Одна буржуйка може опалювати простір в 15 м2. Між нагріваються елементами конструкції і стінками теплиці має бути не менше 30 см.

Якщо теплиця зроблена з матеріалу, що легко піддається плавлення (полікарбонату, поліетилену), то це відстань треба збільшити вдвічі.

Опалює конструкція складається з:

 • топки;
 • димоходу;
 • димової труби.

Паливо, що згорає в топці, виділяє теплий дим. Він за допомогою димоходу поширюється по всій теплиці, обігріваючи повітря, а потім виходить назовні через димар.

Опалення теплиці буржуйкою своїми руками:

Щоб зробити такий обігрів теплиці взимку своїми руками, спочатку потрібно зробити фундамент. Завдяки йому піч не перекоситься, її ніжки не проваляться в грунт, а ризик пожежі зведеться до мінімуму.

 1. Для фундаменту потрібно підготувати котлован глибиною 0, 5 м. Його площа залежить від розмірів печі. Якщо передбачається готову піч обкласти цегляною кладкою, при ритті котловану це потрібно враховувати.
 2. У готовий котлован потрібно засипати суміш піску, дрібного щебеню і цегляних осколків. Шару в 15-20 см буде достатньо.
 3. Тепер можна встановити дерев'яні опалубки: дошки потрібно розмістити по периметру котловану, а просвіти між ними і стінками ями засипати піском.
 4. В отвір, обмежений дошками, потрібно залити цемент, а потім постелити шар руберойду. Це дасть додаткову гідроізоляцію, і фундамент прослужить довше.
 5. Останній штрих - це укладання цегли. Їх кладуть на руберойд в два шари, закріплюючи за допомогою глиняно-піщаного розчину.
Порада! Щоб конструкція вийшла рівною, після кожного кроку потрібно звірятися з схилом.

конструкції:

Існують різні конструкції печей-буржуйок, але найпростішої є звичайна прямокутна піч. Її краще встановити таким чином, щоб топковий отвір виходило назовні. Це полегшить процес топки, та й можливість задимлення теплиці зменшиться.

  1. Розмір грубки буде залежати від величини теплиці. Середні параметри: ширина - 30 см, довжина - 40 см, висота - 45-50 см. Така піч зможе обігріти 10-15 м2 простору. З огляду на ці особливості, потрібно накреслити схему майбутньої конструкції.
  2. Топку роблять з будь-якого жароміцного металу. На аркуші потрібно нанести розмітку і вирізати елементи конструкції (дно, стінки і дах) болгаркою або ножицями для металу.
  3. Тепер слід зварити дно і три стінки. Всередину, на висоту ¼ від дна, потрібно приварити металеві куточки. На них укладається решітка.
  4. Грати можна купити в магазині або зробити самостійно з металевих прутів. Прути зварюються між собою таким чином, щоб вийшла решітка з отворами 1-4 см2. Розмір отворів буде залежати від майбутнього палива. Решітка утримає паливо, а продукти згоряння - сажу і попіл - пропустить вниз, в ящик для золи.
  5. У майбутньої даху грубки потрібно прорізати отвір для димоходу діаметром 13-15 см. Потім дах можна приварити до конструкції.
Важливо! Якщо димохід буде розміщений під землею, то отвір можна зробити не в даху, а на дні або в одній зі стін.
 1. На передній стінці печі потрібно зробити два отвори: через одне буде закладатися паливо, а друге буде використовуватися в якості піддувала. Через нього можна буде чистити грубку від золи. Дверцята для отворів потрібно вирізати з металевого листа і приєднати до стінки за допомогою петель. На дверцята слід прикріпити ручки.
 2. Тепер можна приварити фасадну частину до грубки. Якщо передбачається розмістити топковий отвір зовні, його потрібно покрити теплоізоляційним матеріалом. Інакше нагрітий метал, дотичний з деталями теплиці, розплавить їх.
 3. До отвору в даху потрібно приварити короткий ділянку труби, до якого згодом приєднається димохід.
 4. На дно або торцях грубки потрібно приварити металеві ніжки і скріпити їх перемичкою. Це додасть конструкції стійкості.
 5. Щоб знизити ризик пожежі та збільшити час тепловіддачі, можна обкласти піч цегляною кладкою. Цей матеріал довше зберігає тепло: завдяки йому піч доведеться топити рідше.

димохід

Димохід може бути зроблений або з цільної труби, або з відрізків труб рівного діаметра. Якщо теплиця невелика, і досить буде обігріву повітря, димохід можна прокласти над землею. Якщо ж потрібно обігрів грунту, підійде підземна конструкція.

 1. Відрізки труби для димаря потрібно скріпити між собою. Для цього можна скористатися зварювальним апаратом або спеціальними муфтами (хомутами). В останньому випадку стики між трубами під муфтами промазиваются глиною.
 2. Димохід потрібно з'єднати з піччю тими ж муфтами або зварюванням.
 3. Якщо передбачається розмістити димар під землею, то потрібно прокопати неглибокі траншеї (25-40 см) і укласти в них паралельні труби. Відстань між трубами повинно бути від 60 до 100 см. Труби засипаються керамзитом або дрібним щебенем, а їх кінці виводяться за межі теплиці. Така конструкція стане ідеальною заміною «теплої підлоги».
 4. Якщо димохід буде надземним, його потрібно встановити на підпори. Найкраще розмістити його під невеликим кутом, щоб кінець, прилеглий до димаря, злегка підводився. Це посилить тягу.
 5. Надземний димохід потрібно покрити вапном або крейдою. На білій поверхні буде видно будь деформації або плями іржі. Це допоможе легко контролювати стан конструкції.

Димова труба

Ця частина конструкції дозволить виводити дим за межі теплиці.

  1. Трубу потрібно приварити до димоходу і покрити теплоізоляційним матеріалом, щоб при зіткненні з дахом теплиці остання не розплавилася.

  1. Зверху на трубу потрібно надягти іскрогасник. Його можна купити в магазині або зробити самостійно.

Для цього буде потрібно шматок гнучкою металевої решітки або звичайна консервна банка.

У банку потрібно зробити багато маленьких отворів, а грати просто скрутити в циліндр.

  1. Щоб в трубу не попадав сміття і опади, її потрібно накрити металевим конусом.

Його можна зробити зі шматка жерсті або купити в магазині. Цю конструкцію можна закріпити на трубі товстої дротом.

 1. Щоб регулювати тягу, всередині труби встановлюють металеву заслінку. Її приварюють до шматка товстого дроту. Кінці дроту виводять з двох сторін труби назовні. Повернувши кінці дроту, можна змінити положення заслінки і відрегулювати тягу.
Порада! Заслінку можна закривати тільки після повного прогорання палива. Інакше чадний газ може піти в теплицю.

Бак з водою

Поруч з піччю або на ній можна встановити бак з водою. Він дозволить цілий рік поливати рослини теплою водою. Крім того, вода поруч з піччю підтримає оптимальний рівень вологості в приміщенні, що благотворно позначиться на стані зелених мешканців.

Тепер Ви знаєте як зробити опалювальну теплицю своїми руками. За допомогою теплої теплиці можна отримувати відмінний урожай навіть в зимовий час. Достатньо лише правильно вибрати спосіб обігріву. Для південних регіонів підійде будь-який метод, а ось жителям півночі слід віддати перевагу електричних обігрівачів.

Зроблена своїми руками теплиця з опаленням буде радувати вас цілий рік смачним і корисним урожаєм!

Схожі Статті