Як отримати хороший урожай помідорів? Принципи вирощування розсади томатів в пелюшках і правила пікіровки

Все частіше можна почути про нестандартні рішення і експериментах городників в питанні вирощування розсади.

Одне з останніх ноу - хау - посів і проростання насіння у звичайнісінькій поліетиленовій плівці, іноді без використання грунту!

Як здійснити посів насіння, а також як потім пікірувати паростки? Про цей метод і піде мова в даній статті.

загальні положення

Довідка. Пелюшка - невеличкий пакунок з тканини (частіше з паперового рушника або туалетного паперу) і поліетиленової плівки (поліетиленовий пакет, канцелярський файл, обкладинка для зошита і т.п.), в яку висіваються насіння і пікіруються сіянці.

Відсоток схожості насіння при такому способі посіву досить високий. Пояснюється це тим фактом, що вони потрапляють в ідеальне середовище для пророщування і зростання: висока вологість, підтримувана за рахунок постійного зволоження паперу, і температура, підвищується всередині поліетиленовою пелюшки, створюють в сукупності «парниковий ефект», який надає сприятливий вплив на розвиток майбутнього рослини.

Опис суті методу

Як виростити помідори таким чином? Метод пророщування насіння в пелюшці досить простий. Садимо насіння помідорів в папір, які розподіляються по зволоженою паперової смузі, яка, в свою чергу, розташовується на поліетиленовій смузі такого ж розміру.

Паперово-поліетиленова стрічка з посівним матеріалом згортається в «рулет» і занурюється в ємність, на дні якої постійно знаходиться вода. Принцип укутування насіння аналогічний принципу сповивання немовляти - звідси і співзвучність назв.

Гідності й недоліки

Останнім часом цей метод посіву насіння користується величезною популярністю, особливо у жителів мегаполісів: пелюшковий спосіб ідеально підходить для малогабаритних квартир, так як розсада, вирощена таким способом, не займає великої площі, і все ємності можна з успіхом розмістити на одному підвіконні.

Ще один плюс: спосіб допоможе заощадити кошти. Городнику не доведеться витрачатися на покупку субстрату, фунгіцидів для його обробки, ємностей; нарізані поліетиленові стрічки можна зберігати роками, і, в разі придбання неякісного посівного матеріалу, його можна легко замінити, не відчувши вагомих втрат як в матеріальному плані, так і в плані фізичних зусиль.

Недоліки теж є: рослини в пелюшці і їх коренева система розвиваються повільніше, ніж в контейнері; також сіянці доведеться все одно пересаджувати в більшу ємність.

підготовка насіння

 • Дезінфекція. Більшість інфекційних хвороб томатів передаються через грунт, ємність і посівний матеріал. Оскільки при методі пророщування насіння в пелюшці не потрібні ні субстрат у великій кількості, ні ємність, то на перший план виступає питання про знезараження посівного матеріалу.

  Для цих цілей насіння можна занурити на 20 хвилин в 1% -ний розчин марганцівки (1г на 100 мл води) або на 8 хвилин в 2 - 3% -ний розчин перекису водню, нагрітий до + 40С.

 • Обробка. Після проведення дезінфекції насіння рекомендується занурити в живильний розчин стимулятора росту для забезпечення більшого відсотка схожості: використовувати можна як покупні препарати (Епін, Циркон, Гетероауксин тощо), так і приготовані власноруч (розчин соку алое (1: 1) або медова вода (1 ч.л. на склянку води).
 • Замочування. Також досвідчені городники радять перед посівом насіння замочити на 12 годин у теплій воді (+ 25С), яку кожні 4 години необхідно міняти.
 • Пророщування. А для одного із способів, про який мова піде нижче, знадобляться вже пророщені насіння. Для цих цілей потрібно підготувати блюдце, тканина, марлю або паперовий рушник.

  Тканина зволожити, помістити в розправленому вигляді на блюдце, на неї висипати і розподілити по поверхні насіння помідорів одного сорту, ємність накрити пластиковою кришкою або поліетиленовим пакетом і поставити в тепле місце (+ 23С - + 25С) на 3 - 5 днів.

  Важливо. Весь цей час необхідно стежити за тим, щоб тканина постійно перебувала у вологому стані, інакше насіння просто засохнуть.

Використання вже пророщеного посівного матеріалу

Як садити помідори з використанням пророщеного насіння:

 1. Підготувати все необхідне: поліетиленова плівка, канцелярська гумка, субстрат (будь-який склад, відповідний для вирощування помідорів), пророщені насіння, ємність, ножиці, пульверизатор.
 2. З плівки вирізаються прямокутники, розмір яких близький до розміру шкільного зошита.
 3. У лівий верхній кут підготовленого прямокутника кладеться 1 ст.л. увлажненного субстрату.
 4. Зверху на субстрат поміщається пророщене насіннячко таким чином, щоб його сім'ядольні листочки знаходився над плівкою.
 5. На паросток - ще 1 ст.л. субстрату, який теж зволожується з пульверизатора.
 6. Нижній край плівки необхідно підігнути, і весь прямокутник закриття в рулон. Закручування повинна бути вільною, щоб забезпечити безперешкодний доступ кисню до коренів.
 7. Одержаний згорток фіксується гумкою і поміщається в ємність. Всі пакунки в ємності розташовуються впритул один до одного.
 8. Зверху ємність можна накрити прозорою поліетиленовою плівкою, в якій зроблено отвори для циркуляції повітря.
 9. Контейнер з паростками поміщається в добре освітлене і тепле місце.

Вирощування помідорів «по-московськи»

 1. Необхідно підготувати поліетиленову плівку, туалетний папір, насіння, ножиці, гумки, невеликі ємності (одноразові пластикові стаканчики), пульверизатор.
 2. Поліетилен нарізається на смужки шириною 10 см, їх довжина, як і довжина смужок туалетного паперу, повинна становити близько 50 см, але все залежить від кількості насіння.
 3. На смужку поліетилену необхідно викласти підготовлену туалетний папір, яку змочують з пульверизатора.
 4. Насіння викладаються на поверхню з кроком в 3 - 5 см, відступаючи від краю 1 - 1, 5 см.
 5. Паперово-поліетиленова стрічка накривається ще однією смужкою паперу, яку теж необхідно зволожити, і поліетиленової плівки.
 6. Стрічка загортається в рулон, фіксується гумкою.
 7. Згорток поміщається в ємність, на дно якої наливається вода (1, 5 - 2 см). До відома. У рідину можна додати стимулятор росту.
 8. Ємність накривається пакетом з пророблену в ньому вентиляційними отворами і ставиться в тепле і світле місце.

Посадка з субстратом

Порядок дій:

 1. Вам знадобляться поліетиленові смуги (10 на 50 см), субстрат для помідорів, насіння, гумки, ємності, пульверизатор, ножиці.
 2. На плівкову смугу викласти шар грунту, зволожити його.
 3. Відступивши від краю 1, 5 см, розкласти насіння, дотримуючись відстань в 3 - 5 см.
 4. Зверху - шар зволоженого субстрату, а потім - поліетиленова стрічка.
 5. Все це необхідно згорнути в рулон, зафіксувати гумкою і помістити в контейнер.
 6. Ємність помістити в тепле і добре освітлене місце.

пікіровка

Одним з важливих етапів вирощування розсади є етап пікірування. Його можна проводити за аналогією зі способом №1: акуратно розмотавши пелюшку до першого паростка, відокремити його лопаткою або виделкою від підкладки і помістити на поліетиленовий пакет в центр на «подушку» з землі; засипавши його ще жменею грунту, молоде рослина загортається в «стаканчик», дно якого є загорнутий край пакета.

Пікірування можна виробляти і відразу в контейнер з зволоженим субстратом: рулон розгортається, витягується паросток разом з туалетним папером і акуратно висаджується в невелике заглиблення на поверхні грунту. Заглиблювати рослину можна до перших сім'ядольних листочків, відстань між ними - до 8 см. Після посадки - полив.

Нижче ви можете подивитися відео про те, як проводиться пікіровка розсади томатів в пелюшку:

догляд

Система догляду за розсадою в пелюшках включає в себе наступні елементи:

 • Систематичне (1 раз в день) видалення конденсату з пакета, що накриває ємність з пелюшками.
 • Регулярні поливи (але не надмірні).
 • Підживлення двічі в тиждень добривами на основі гумінових кислот (концентрація для незміцнілих паростків повинна бути в 2 рази менше, ніж зазначено в інструкції).
 • Досвечіваніе фітолампи в разі нестачі сонячного світла.

Як розміщувати в грунт?

Кращий варіант - висадка розсади з пелюшок прямо у відкритий грунт. Це можна без проблем зробити, якщо на присадибній ділянці є теплиця. У разі її відсутності досить слабку розсаду необхідно буде «утеплити» у відкритому грунті: на дно посадкової борозни слід насипати тирсу (солому, пір'я), зверху - трохи грунту, в який і будуть висаджені молоді помідори; на ніч або при загрозі поворотних заморозків саджанці краще вкривати плівкою або пластиковими пляшками.

Незважаючи на те, що розсада, вирощена пелюшковим методом, не така сильна, як з контейнера з грунтом, все ж при ретельному догляді вона здатна порадувати дачника хорошим урожаєм. І це при мінімумі грошових і часових витрат! Не бійтеся експериментувати, і все вийде.

Схожі Статті