Як підготувати грунт для теплиці до нового сезону навесні

Приходить весна, а з нею і щорічні клопоти, пов'язані з городніми роботами. Особливої уваги потребує теплиця: каркас потрібно відремонтувати, грунт - дезінфікувати і оновити. Садівники знають, які прекрасні результати дає доглянута теплиця, тому не шкодують на її підготовку ні часу, ні грошей.

Підготовка землі в теплиці перед посадкою починається в кінці березня або на початку квітня і включає ряд обов'язкових заходів: дезінфекцію землі, прогрів грунту, підвищення родючості грунту.

Які способи дезінфекції грунту існують?

Дезінфекція грунту дозволяє убезпечити рослини від хвороб і шкідників. Деякі садівники наївно вважають, що під час зимових заморозків всі шкідливі мікроорганізми гинуть. Це не так.

Бактерії і грибки легко переживають низькі температури, а навесні прокидаються і продовжують посилено розвиватися, завдаючи непоправної шкоди ніжним тепличним культурам. Так чим обробити теплицю після зими?

Дезінфекція дезінфекція теплиці навесні повинна звести до мінімуму ризик хвороб, але при цьому не зашкодити якості продукції.

Обробка хлорним вапном

Хлорне вапно застосовують як восени, відразу після збору врожаю, так і навесні.

Це один з перевірених способів знезараження грунту. Восени грунт для теплиці можна ретельно пролити концентрованим розчином вапна, а ось навесні потрібно лише злегка обприскати, щоб склад не пошкодив зростання майбутніх рослин.

У 10 л води потрібно розвести 400 г вапна і дати настоятися протягом 4 годин. Після цього слід злити слабкий розчин в пульверизатор для обприскування грунту, а густий осад нанести на стелю і стіни теплиці.

Хлорне вапно позбавляє від:

 • чорної ніжки;
 • кили;
 • галловой нематоди;
 • фітофтори;
 • білої гнилі.

Обробка сіркою

Обкурювання теплиці сірої - поширений спосіб боротьби з шкідливими мікроорганізмами. В результаті згоряння сірки виділяються оксиди сірчаної і сірчистої кислот, які ефективно борються з бактеріями. Єдиним недоліком цього методу є те, що утворився діоксид сірки може зникнути в повному обсязі: він залишиться в грунті і перейде в плоди посаджених рослин.

Існує два способи обробки сіркою:

Спалення сірчаних кристалів. Для обробки 1 м3 теплиці потрібно взяти 50-150 г сірки (в залежності від кількості минулорічних шкідників). Кристали слід розкласти на металеві підноси, розставити по різних кутах теплиці, а потім підпалити.

Використання спеціальних сірчаних «шашок». Їх потрібно розставити по кутах теплиці і запалити.

Важливо! Обидва способи вимагають дотримання найпростіших заходів безпеки. Обкурювання має проводитися людиною в протигазі і захисних рукавичках. Після запалювання кристалів або «шашок» в теплиці перебувати не можна.

У обкурюють приміщенні потрібно підтримувати низьку температуру - 10-15ºС. Після обробки теплицю слід закрити, а по закінченні 3 днів - провітрити.

Сірка позбавляє від:

 • грибків;
 • цвілі;
 • кліщів;
 • слимаків.

Дезінфекція формаліновим розчином

За місяць до посадки рослин можна обробити теплицю 40-процентним розчином формаліну. Перед процедурою температуру в теплиці потрібно знизити до 10-12ºС, щоб формалін НЕ випарувався. Обробка проводиться в протигазі. Після процедури температуру в теплиці слід збільшити до 25ºС, а через добу - провітрити приміщення.

Формалін знищує:

 • павутинного кліща;
 • грибок;
 • цвіль;
 • білокрилку.

Обробка мідним купоросом

Грунтовна обробка мідним купоросом проводиться восени; навесні ж слід обприскати стіни і стелю теплиці 10-процентним розчином цієї речовини.

Мідний купорос знищує:

 • фітофтора;
 • борошнисту росу;
 • павутинного кліща;
 • гниль;
 • паршу.

Обробка спеціальними препаратами

Зараз магазини пропонують великий вибір препаратів, розроблених для боротьби з певним видом бактерій, тому садівники можуть вибрати той, який краще підходить для їх теплиці. Спеціальні склади хороші ще і тим, що не вимагають тривалої перерви: після них можна продовжити роботу в теплиці.

Ці препарати благотворно впливають на родючість грунту: вони фіксують азот, розкладають пестициди, пов'язують важкі метали, виробляють природні гормони росту.

заміна грунту

Це самий радикальний і ефективний спосіб боротьби з збудниками хвороб: грунт, уражена бактеріями, повністю ліквідується і замінюється новою.

Заміна грунту - заняття непросте і дороге, тому не підходить для великих теплиць.

Важливо! Щоб знизити витрати, можна замінювати лише верхній шар (5-7 см), оскільки саме в ньому концентруються всі грибки і бактерії.

Заміна висаджуються культур

Садівники знають, що різні рослини схильні до різних захворювань. Тому іноді простіше всього висадити в заражений грунт нову культуру, стійку до присутніх збудників.

температурний метод

Від більшості мікробів можна позбутися, якщо ретельно пролити грунт окропом. Після поливу грядки потрібно вкрити целофановою плівкою, щоб пар проник в нижні шари грунту і дезинфікував їх.

фото

Дивіться на фото: чим обробити теплицю перед посадкою

Як позбутися від фітофтори?

Багатьох городників серйозно хвилює питання: чим обробити теплицю від фітофтори навесні?

Фітофтора - страшний сон будь-якого садівника. Це грибок, що вражає всі пасльонові культури - помідори, картопля, баклажани, перець. Фітофтора здатна занапастити будь-яка рослина від коренів до плодів.

Плоди рослини, ураженого фітофторою, не можна вживати в їжу, а сама рослина потрібно негайно вирвати і спалити, щоб не дати захворюванню поширитися на здорові кущі. Однак такі методи часто не приносять результатів: одного разу з'явившись, фітофтора може знищити половину врожаю.

Важливо! Профілактику фітофтори потрібно починати з осені. Після збирання врожаю потрібно ретельно ліквідувати всі залишки рослин і спалити їх за межами городу.

Якщо в теплиці все ж стався спалах фітофторозу, потрібно обробити грунт спеціальним препаратом - «Фітоспорін». До наступного висаджування рослин обробку слід провести не менше 3-х разів.

Що робити, якщо земля «втомилася»?

Втома землі в теплиці - це не що інше, як відсутність родючості. Щороку рослини забирають з землі всі поживні речовини, збіднюючи і послаблюючи її. Щоб отримати новий урожай, потрібно азот, фосфор, кальцій, калій і багато іншого. Тому запаси корисних речовин слід поповнювати.

Найпростіший спосіб підвищити родючість грунту - це посіяти в теплиці сидерати. Так називаються рослини, які за короткий час формують великий обсяг зеленої маси: фацелія, крес-салат, вика, гірчиця, жито, овес, конюшина. Їх пагони і коріння стають відмінним джерелом органічних речовин і ґрунтових мікроорганізмів. 3 кг такої зелені замінюють 1, 5 кг гною, який завжди вважався найкращим добривом для грунту.

Коли сидерати сходять і підростають, їх зрізають, після чого заорюють в грунт на глибину 2-3 см. Відмерлі коріння сидератів стають кормом для хробаків, які розпушують ґрунт, покращують її структуру і насичують грунт повітрям. Після 1-2 тижнів на зоране місце можна висаджувати основні культури.

Чим удобрювати землю?

При підготовці теплиці до посадкам важливу роль відіграє удобрення грунту. Огородник може скористатися або органічними добривами, або готовими мінеральними комплексами, які містять весь необхідний набір поживних речовин.

Органічні добрива для теплиці

В якості органічних добрив застосовують річковий мул, торф, деревну кору, очерет, перегній, пташиний послід, водорості. Безсумнівним достоїнством таких добрив є їх природність.

Вони насичують грунт поживними речовинами і поліпшують життєдіяльність корисних мікроорганізмів. Крім того, тільки з їх допомогою можна без праці прогріти грунт, що дозволить висадити перші рослини набагато раніше.

Найкориснішим добривом для грунту є гній. У ньому є всі поживні речовини. Грунт, удобрена гноєм, стає рихлою, легкою, повітряною.

Гній можна вводити в землю як восени, так і навесні. Восени можна використовувати свіжий матеріал: до весни він перепріє і перетвориться в прекрасну підгодівлю для майбутніх рослин. А ось навесні краще скористатися перепрілим гноєм: їдкі речовини, що містяться в свіжому матеріалі, можуть пошкодити кореневу систему розсади.

Мінеральні добрива

Значного підвищення врожайності рослин сприяє удобрення грунту мінеральними підживлення. Але їх слід використовувати з обережністю: неправильна дозування може зіпсувати весь родючий шар землі. Садівникові, який вирішив удобрити тепличну землю мінеральними підживлення, слід обов'язково ознайомитися з інструкцією.

Є добрива, які постачають грунт якимось певним елементом: фосфором, азотом або калієм. Вони називаються простими. Але більшою популярністю користуються комплексні добрива, які забезпечують розсаду відразу всім набором поживних речовин.

Кожен садівник знає, як важлива підготовка підготовка грунту в теплиці до посадки рослин. Адже тільки за умови ретельного дотримання всіх рекомендацій можна отримати хороший урожай і на всю зиму забезпечити свою сім'ю екологічно чистими продуктами.

Схожі Статті