Як позбутися від білокрилки на ділянці і в теплиці?

Белокрилка - одне з найшкідливіших і небезпечних комах для дачної ділянки. Ця маленька жовта метелик з білими крилами дуже схожа на звичайну домашню моль.

Добре розмножується при високій температурі і вологості. Відкладає яйця на нижньому боці листків. І личинки і дорослі комахи харчуються соком рослин.

Методи боротьби з білокрилка на ділянці і в теплиці

Найчастіше цей шкідник вражає кімнатні та тепличні рослини, але може харчуватися і овочевими культурами, що ростуть у відкритому грунті. Розмножується белокрилка дуже швидко, і за один сезон виводить 3-4 покоління шкідників.

Одна метелик може відкласти близько 120 яєць, з яких через тиждень з'являються личинки. У цьому стані вони найбільш небезпечні, і здатні заподіяти неабиякої шкоди рослинам. Ще через 2 тижні личинки перетворюються в німф і ніякі препарати в цей період не допоможуть їх позбутися. Після чого німфи окукліваются і стають метеликами.

Доросла комаха виділяє липке цукристих речовин, що є благодатним середовищем для появи грибкових і вірусних хвороб на рослині. Поява шкідника можна помітити по розмитим жовтим плямам і білим точкам на нижній частині листя. Пошкоджені листочки скручуються, засихають і опадають.

Боротьба на відкритому грунті

Як боротися з білокрилка? На ділянці цей шкідник найчастіше вражає капусту, суницю, полуницю і декоративні культури. Позбутися його досить складно. Можна спробувати зібрати комах вручну, використовувати хімічні або народні засоби.

Якщо площа зараження невелика, то уражені листя просто зривають і негайно спалюють. Досвідчені городники радять збивати комах за допомогою сильного напору води зі шланга. Після такої процедури, грунт навколо рослини ретельно розпушують на глибину 2-3 см, щоб знищити змитих водою комах.

Є і ще один, досить незвичайний спосіб боротьби з білокрилка на городі. Для цього застосовують звичайний засіб проти корости у людей: емульсію бензилбензоату. Її розводять водою (30 мл на літр води) і обприскують уражені рослини. Обробку треба проводити кілька разів, з інтервалом в тиждень.

Також використовують спеціальні клейові пастки, які вішають прямо на листя пошкодженого рослини. Їх можна зробити самостійно. Досить взяти розтоплену на водяній бані каніфоль, змішати з медом і вазеліном, і нанести цю субстанцію на невеликі шматочки щільного картону або фанери.

Довідка! Белокрилка «любить» жовтий або блакитний відтінок. Тому пастки і приманки повинні саме цих квітів.

Як пасток можна використовувати прості липкі стрічки від мух і комарів. До речі, добре допомагають такі пристосування і в теплиці. Якщо ж вищеназвані методи не допомагають, то доведеться вдатися до хімічних препаратів.

Як боротися з білокрилка в теплиці?

Щоб убезпечити теплицю від проникнення шкідників необхідно регулярно прополювати бур'яни, щорічно ретельно перекопувати і дезінфікувати грунт, використовувати тільки якісний, перевірений посадковий матеріал. Якщо ж уникнути появи білокрилки не вдалося, то пора переходити до активних дій.

Крім липких принад добре допомагає вилов комах за допомогою пилососа і промороження теплиці взимку. У промислових теплицях нерідко використовують біологічні способи боротьби. На 1 кв. м розміщують три лялечки природного ворога метелики-білокрилки - енкразіі. Особливо ефективний цей спосіб при вирощуванні томатів.

Довідка! На огірках такий метод не працює, тому що волоски на їх листі не дають енкразіі наблизитися до личинок метелика.

Добре справляються зі знищенням білокрилки на перці і томатах клопи макролофуси (на кв.м випускають не менше п'яти штук).

Проводять процедуру двічі, з інтервалом в 14 днів.

Можна щодня протирати листя тепличних помідорів розчином господарського мила.

А вікна в теплиці краще завісити марлею.

хімічні засоби

Щоб швидко і надовго позбутися від білокрилки на ділянці і в теплиці можуть знадобитися сильнодіючі хімічні засоби. Такі як:

  • актеллик (1 ампула на літр води). Обробку проводять 4 рази, з розрахунку 2 л розчину на 10 кв.м);
  • бутон (10 гр на відро води). Обприскують через кожні 10-12 днів;
  • конфідор (0, 1 мл на літр води). Лише один раз;
  • ровікурт (10 гр на відро);
  • вертіціллін Ж (25 мл на літр). Обприскують двічі з інтервалом в тиждень;
  • фосбецід (5 мл на 5 літрів).

Добре зарекомендували себе і препарати паралізуючого дії: Актара і Кінмікс.

Важливо! Використовувати інсектициди треба тільки в крайньому випадку, коли всі інші заходи боротьби не допомагають. Вживати в їжу оброблені овочі можна не раніше, ніж через тиждень.

Застосовувані хімічні засоби необхідно чергувати, щоб комаха не встигло до них звикнути. Крім обприскування, можна поливати рослину хімікатами під корінь. Але дозування в цьому випадку потрібна інша. Перш ніж використовувати важкі хімікати (які не завжди допомагають), краще скористатися перевіреними народними засобами.

народні методи

Найбільш старовинними рецептом вважається настій з часнику. Невелика кількість якого (6-7 зубчиків) натирають, заливають літром води, настоюють 5-6 днів. Отриманий настій розводять водою: 6 г на літр і обприскують уражені листя. Але допомагає такий засіб тільки на початковому етапі появи шкідника.

Добре допомагає і настій з листя деревію: на 1000 гр води - 100 гр подрібненої сировини. Все це настоюють 2-3 доби, проціджують і обробляють посадки.

Непогано зарекомендував себе і настій з кульбаб. Листя і коріння з 6 кульбаб подрібнюють і заливають окропом. Після чого остуджують, проціджують і обприскують культуру.

Деякі садівники радять робити настій з лимонних кірок. Для цього 100 гр корок заливають водою, настоюють добу, додають 60 гр мильного розчину і обробляють уражені ділянки.

Позбутися від цього шкідника непросто через постійну циклічності розмноження. Важливо проводити обробку багаторазово, щоб дорослі особини загинули, не встигнувши відкласти яйця. Якщо це станеться, то дотримання надалі профілактичних заходів допоможе забути про цю проблему назавжди.

фото

Далі ви побачите фото як позбутися від білокрилки:

Схожі Статті