Як правильно проводити пікіровку розсади баклажанів? Чи потрібна вона взагалі і коли її проводять? Маленькі нюанси процедури для міцних саджанців

Баклажани - дуже примхлива культура, непроста для початківців садівників. Особливою ніжністю відрізняється розсада.

Щоб вона розвивалася нормально і вчасно утворила зав'язі, важливо дотримуватися правила поливу, підгодівлі, і, звичайно, пікіровки.

Своєчасна пересадка дозволить саджанців швидко рушити в зростання, накопичуючи життєві сили.

На сьогодні тема статті - баклажани: вирощування розсади, пікіровка розсади. Як пікірувати баклажани на розсаду? Чи можна заглиблювати баклажани при пікіровки?

Пікіровка розсади баклажанів: чи потрібна вона?

Найчастіше посадка баклажанів починається з посіву насіння в контейнери, заповнені поживним субстратом. Після того, як рослини розгорнуть справжні листочки, їх акуратно переміщують в індивідуальні ємності. Детальніше про підготовку насіння перед посівом.

Наступний етап - пересадка в теплицю або на грядку. Така схема підходить для більшості сортів, вона багаторазово випробувана і дає непогані результати.

ДОВІДКА! Однак деякі городники вважають за краще вирощування розсади баклажанів без пікіровки, висаджуючи наклюнувшиеся насіння в індивідуальні горщики, пластикові касети або торф'яні таблетки.

Серед аргументів противників пікіровки:

 • пересадка послаблює рослини, багато саджанці не можуть оговтатися після неї і гинуть;
 • є сорти, які не переносять пікіровку;
 • процедура заподіює додаткові незручності, подовжуючи процес вирощування розсади.

Прихильники класичного способу підкреслюють, що у пікіровки чимало переваг:

 • вона припиняє ріст саджанців, дозволяючи їм накопичити поживні речовини для розвитку зав'язі;
 • при висіванні в контейнери і подальшої пікіровки можна відбракувати слабкі рослини, заощадивши місце для сильної розсади;
 • пересадка в ранньому віці загартовує рослини, підвищуючи їх імунітет;
 • переміщення дозволить оцінити стан коренів і вжити термінових заходів у разі потреби.

Щоб процедура принесла користь, важливо проводити її акуратно, намагаючись не травмувати ніжні коріння. Обов'язкове застосування препаратів, що підтримують імунітет саджанців і швидко заліковувати випадкові мікротравми.

Строки проведення

Коли пікірувати розсаду баклажанів? Більшість городників воліє пікірувати рослини, коли вони розгорнуть першу пару справжніх листків. В цей час саджанці досить міцні і життєздатні, вони без особливих проблем переживають пересадку.

До того ж в цей час видно, які баклажани розвиваються швидше, саме їм можна віддати перевагу, відбракувавши кволі паростки. Такий підхід важливий при подальшої пересадки в невеликі теплиці з обмеженим простором.

Деякі фахівці рекомендують проводити операцію раніше, відразу після повного розгортання сім'ядольних листків. В цей час коріння саджанців дуже короткі, їх складніше пошкодити.

Молоді баклажани виймаються разом з грудочкою землі, що дозволяє їм швидше адаптуватися на новому місці.

При виїмці одного саджанця його сусіди не пошкоджується. Прийом ідеальний для вирощування особливо цінних сортів.

Рання пікіровка не шкодить рослинам, а ось затримуватися в контейнерах для розсади молодим баклажанів можна. Коріння можуть переплестися, після чого саджанці можна буде розділити без травм. Розрослися коріння легко обриваються, після чого рослини можуть загинути.

Правила пікіровки

Як пікірувати розсаду баклажанів? Для молодих саджанців готується легкий живильний ґрунт із суміші садової землі з перегноєм. Грунт повинна бути легкою, поживною, з нейтральною або слабо лужною реакцією. Бажано використовувати той же грунт, яким наповнювалися контейнери для посіву насіння.

Для молодих баклажанів підійдуть невеликі горщики із пластику або щільного паперу, можливе використання ємностей, самостійно згорнутих з плівки. Занадто великі горщики брати не можна, грунт в них швидко закисає, розсада може захворіти.

Торф'яні стаканчики теж не підійдуть, тендітні, слабкі коріння баклажанів не можуть пробити щільні стінки з суміші торфу з пресованим картоном. До того ж надлишок торфу сприяє підвищенню кислотності грунту, баклажани цього не люблять.

Перед пікіровкою баклажани в контейнері потрібно добре полити. Потім кожен саджанець обережно поддевается кілочком або спеціальної вузької лопаткою.

Рекомендується оглянути коріння, вони повинні бути білими, досить добре розвиненими, що не пошкодженими.

Якщо центральний корінець виявився занадто довгим, його можна акуратно прищипнуть. Варто врахувати, що така процедура злегка затримає зростання розсади, тому прищипка показана тільки високим, сильним, добре розвиненим саджанців.

У горщику, заповненому грунтом, робиться лунка, куди поміщається молоде рослина. Важливо, щоб лунка була досить глибокою, коріння не повинні підгинатися.

Щоб допомогти їм розправитися, можна акуратно полити рослину теплою водою вздовж стеблинки. Заглиблення помірне, до сім'ядольних листків. Лунка заповнюється грунтом, поверхню грунту злегка приминається пальцями.

Останній етап - дозований полив. Вода повинна бути теплою, переважно кип'яченою. Можна використовувати відстояну або дощову воду, а також розчин епін. Спеціальний препарат підсилює імунітет саджанців, дозволяючи їм швидше адаптуватися на новому місці.

Грунт рясно обприскується з пульверизатора, можна використовувати мелкоячеистую лійку. Після поливу грунт присипається тонким шаром торфу. Горщики з розсадою встановлюються на піддон і поміщаються в тепле, добре освітлене місце. У перші дні їх потрібно берегти від протягів і прямих сонячних променів.

Через 10 днів пікірувати розсаду можна підгодувати водним розчином комплексного мінерального добрива (суміш аміачної селітри, сульфату калію, суперфосфату).

Підживлення бажано поєднати з поливом, щоб не обпекти ніжні коріння саджанців.

Пересадка в грунт: маленькі хитрощі

Коли розсада обзаведеться 6-7 справжніми листочками, настає час для пересадки на постійне місце проживання. У теплицю молоді баклажани можна переселяти в середині травня, в грунт під плівку їх садять ближче до середини червня. Багато що залежить від кліматичних умов.

Грунт повинна добре прогрітися, примхливі баклажани НЕ перенесуть навіть незначне зниження температури.

Ідеальна температура для грунту - від 15 градусів, повітря вдень повинен прогріватися до 18-20 градусів. В опалювальні теплиці баклажани можна пересаджувати в будь-який час.

Перед переміщенням розсади важливо підготувати грунт. Він ретельно рихлити, з грунту вибираються залишки рослин і інші сторонні включення. Вноситься щедра порція старого перегною. Якщо грунт дуже кисла, можна нейтралізувати її доломітового борошном.

Полегшити важку суглинний грунт допоможе промитий річковий пісок або торф. Для знезараження грунт проливається гарячим розчином марганцівки або мідного купоросу.

Поверхня ґрунту розрівнюється, розмічаються лунки глибиною близько 12-15 см. Відстань між рослинами не повинно бути менше 45 см. Для більших і розлогих кущів цей проміжок можна збільшити.

Для зручності догляду за баклажанами залишаються міжряддя шириною 60-70 см. У кожну лунку поміщається жменю деревної (переважно березової) золи. За день до посадки розсаду потрібно рясно полити.

Пересаджувати баклажани краще вранці, в теплу погоду. Рослини по черзі виймаються з індивідуальних ємностей разом з грудкою землі.

ВАЖЛИВО! Струшувати грунт з коріння не потрібно, можна і тягнути саджанці за стеблинки. Горщик потрібно обережно перевернути, без зусиль витягуючи рослину.

Стаканчики з картону або пластику можна надрізати, це полегшить виїмку.

Розсада з грудкою землі встановлюється в лунку. Сильне заглиблення шкодить баклажанів, їх потрібно засипати землею трохи вище рівня поверхні горщиків. Грунт навколо саджанців злегка ущільнюється. Рослини поливають теплою водою з мелкоячеистой лійки.

Лити воду на стебла можна, рекомендується рясно зволожити грунт навколо баклажанів. Після поливу грунт засипається торфом. Таке мульчування збереже нормальний рівень вологості, бур'яни не будуть розмножуватися.

У перші дні рослини потрібно притіняти від жаркого сонця. Висаджені в грунт рослини прикривають пластиковою плівкою, укріпленої на дугах.

Поливати молоді баклажани можна через тиждень після пересадки, перша підгодівля потрібно не раніше, ніж через 2 тижні.

Правильно пікірувати і вчасно пересаджена розсада - запорука нормального розвитку баклажанів і отримання рясного врожаю. Важливо ретельно доглядати за переміщеними рослинами, щоб перші, найскладніші дні вони пережили без проблем, не затримуючи зростання надовго.

Отже, ми розглянули як проводиться пікіровка розсади баклажан в домашніх умовах? Привели основні правила і деякі особливості пікірування розсади баклажан.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дізнайтеся яких хвороб схильні баклажани: що робити якщо падає, витягується або зовсім гине розсада? Причини появи білих плям, пожовтіння і скручування листя. А також які шкідники можуть атакувати молоді саджанці?

Корисні матеріали

Прочитайте інші статті про вирощування та догляду за розсадою баклажанів:

 • Різні методи вирощування: в торф'яних таблетках, в равлику і навіть на туалетному папері.
 • Всі особливості посіву за місячним календарем.
 • Золоті правила вирощування з насіння.
 • Особливості вирощування в різних регіонах Росії: на Уралі, в Сибіру і Підмосков'ї.

Схожі Статті