Як садити розсаду огірків в торф'яні горщики і таблетки? Переваги та недоліки такої тари, правила посадки та догляду за молодими рослинами

Торф'яні горщики або таблетки - сучасний і зручний спосіб вирощування розсади, яка погано переносить пікіровку.

Саме такий метод рекомендований для огірків.

У відкритий грунт рослини переміщуються прямо з торф'яної тарою, коріння залишаються неушкодженими, а зростання саджанців не вповільнюється.

Горщики з торфу: швидко і зручно

Горщики або стаканчики з торфу - простий, доступний і економічний спосіб вирощування огіркової розсади. Ємності виготовляються з суміші торфу з пресованим картоном. Магазини пропонують вироби різного об'єму і глибини, поодинокі або з'єднані по кілька штук.

Для вирощування розсади огірків в торф'яних горщиках потрібні ємності середнього розміру. У занадто просторих грунт швидко закисає, дрібні не дають швидкозростаючою розсаді нормально розвиватися.

Правила вибору

Щоб розсада вийшла міцною і якісною, потрібно правильно вибрати торф'яні ємності. Хороші горщики мають рівну, гладку поверхню без стирчать грубих волокон.

Стінки стаканчиків не повинні бути занадто товстими і жорсткими, інакше при пересадці коріння саджанців не зможуть пробити торф'яні стінки.

Надмірно м'які стаканчики теж не підійдуть, при постійному поливі вони втратять форму. У якісних горщиків стійке, рівне дно, акуратно оброблений верх, вони вирівняні по висоті.

Ці дрібниці дуже важливі. Акуратно зроблені стаканчики НЕ будуть перекидатися, однакова висота дозволяє накривати посадки склом або плівкою, створюючи потрібний для розсади мікроклімат.

Переваги торф'яних горщиків:

  • заповнити ємності можна будь-яким ґрунтом, як покупним, так і приготованим самостійно;
  • стаканчики добре тримають форму;
  • при пересадці на грядки торф швидко розмокає і не перешкоджає нормальному розвиткові коренів;
  • можна використовувати мінеральні або органічні добрива.

Незважаючи на позитивні моменти, у торф'яних стаканчиків є і недоліки:

  • дешеві зразки містять занадто багато картону;
  • об'ємні стаканчики займають багато місця на підвіконні або балконі;
  • грунт в ємностях швидко пересихає, необхідний постійний контроль вологості.

Як садити огірки на розсаду в торф'яних горщиках?

Перед посадкою потрібно підшукати відповідний контейнер для огірків на розсаду в торф'яних склянках.

Ідеальна тара - картонна коробка відповідного розміру. Вона не дає ємностей перекидатися, не перешкоджає нормальному повітрообміну і не затримує зайву вологу.

У дні торф'яних стаканчиків шилом або товстою голкою робиться кілька дренажних отворів. Грунт для огіркової розсади повинен бути легким, поживним, які мають нейтральну або слаболужну реакцію.

Ідеальний варіант - суміш садової або дернової землі з перегноєм і невеликою кількістю старих деревної тирси.

Замінювати перегній торфом небажано. Стінки горщиків теж зроблені з торфу, його надлишок закіслі грунт, саджанці будуть погано розвиватися. Субстрат можна збагатити поживними речовинами: сечовиною, сульфатом калію, суперфосфатом або деревною золою. Всі компоненти ретельно перемішуються.

Перед посадкою грунт можна знезаразити, прогрів її в духовці або мікрохвильовій печі. Альтернативний варіант - проливання грунту розчином марганцівки. Така процедура вбиває шкідливі мікроорганізми, здатні викликати хвороби розсади.

Горщики заповнюються грунтом так, щоб до стінок залишалося не менше 1 см. Грунт злегка приминається. Пізніше вона осяде і потрібно підсипка, тому частина грунту варто відкласти. Висаджувати можна як сухі, так і попередньо замочені насіння.

Посадка огірків у торф'яні горщики на розсаду. Якщо використовується сухий матеріал, насіннячко заглиблюють пальцями, опускаючи в грунт на 1, 5-2 см. Поверхня ґрунту трохи приминається, утрамбовувати її не треба. Горщики встановлюються в підготовлений піддон так, щоб ємності не перекинулися. Грунт рясно обприскується теплою водою з пульверизатора.

При посадці пророщених насіння потрібно діяти акуратніше. У грунті робиться лунка глибиною 2 см, в неї обережно переміщається проросле насіннячко, присипається грунтом і трохи приминається.

Важливо не травмувати ніжний паросток, інакше саджанець загине.

Грунт зволожується з пульверизатора. Лійку використовувати не варто, направлені струмені води можуть розмити грунт.

Посадки накриваються поліетиленовою плівкою або склом і поміщаються в тепло. Після появи сходів (на 4-5 день) міні-город переміщається на світле місце: підвіконня південного або південно-східного вікна. Похмуру погоду саджанці доведеться досвечивать люмінесцентними лампами.

Догляд за розсадою в торф'яних горщиках

У торф'яних ємностях грунт швидко пересихає. У перші дні необхідну вологість зберігає плівка, після її зняття потрібно уважно стежити за станом грунту.

Він не повинен пересихати, грунт зволожується щодня або через день. Для поливу тільки що пророслої розсади використовують пульверизатор або ложку, більш дорослі рослини можна поливати з лійки.

Через кілька днів грунт в горщику може осісти. Рекомендується обережно підсипати заздалегідь заготовлений субстрат, обтиску його пальцями. Важливо стежити, щоб на поверхні грунту не утворилася жорстка кірка, що заважає диханню рослин. Для профілактики грунт розпушують не рідше 2 разів на тиждень, намагаючись не зачепити коріння.

Першу підгодівлю проводять після розгортання пари справжніх листків. Огірки можна удобрити водним розчином мінерального добрива для розсади або розведеним коров'яком. Поливати поживними речовинами потрібно попередньо зволожений грунт, після підгодівлі огіркові саджанці обприскують з пульверизатора.

Таблетки з торфу: стовідсотковий результат

Торф'яні таблетки для розсади огірків - більш продуманий варіант для вирощування огіркової розсади. Вони прості у вжитку, доступні, недорогі. Висаджені рослини не потребують пікіровки, вони швидко приживаються в будь-якому грунті.

Таблетки зроблені з легкого, екологічно бездоганного вершинного торфу, змішаного з корисними речовинами: стимуляторами росту, компонентами з дезинфікуючим дією, поживними добавками.

Висаджені рослини не відчувають дефіциту корисних речовин, вони відмінно розвиваються. Форму виробів зберігає тонка, але міцна сітка. Завдяки їй розмочений торф не розповзається, а саджанець міцно фіксується.

Магазини пропонують різні варіанти таблеток. Відрізняються вони діаметром, який вибирають, орієнтуючись на розмір майбутнього саджанця. Для огірків підійдуть найбільші варіанти, що дають кінцевий об'єм в 400 мл.

Для успішного розвитку розсади огірків в торф'яних таблетках краще вибирати вироби відомих виробників, що використовують високоякісний торф і не заощаджують на корисних добавках.

Найдешевші таблетки складаються з низькосортної волокнистої сировини, вони погано розбухають, не тримають форму. Ще один недолік дешевих таблеток - надмірно кисле середовище, яка не дуже корисна для огіркової розсади.

Як посадити огірки на розсаду в торф'яних таблетках?

Перед посадкою торф'яні таблетки укладають в глибоку ємність і заливають теплою водою. У міру вбирання її підливають. Через кілька годин таблетки перетворяться в рівні стовпчики. Їх акуратно переміщують в глибокий піддон.

Ідеальна тара для таблеток - пластиковий контейнер або коробка з-під торта. Зручно використовувати і спеціальні піддони з касетами для фіксації таблеток. Єдиний недолік такої конструкції - висока вартість.

У верхній частині таблеток є отвори для приміщення насіння. Їх можна злегка розширити зубочисткою. У отримані міні-лунки вкладаються сухі або оброблені стимулятором росту насіння. Сухий посівний матеріал заглиблюють зубочисткою.

Пророслі насіння акуратно поміщають в лунку, прикриваючи шматочком торфу. Вдавлювати їх не треба, тендітні паростки легко травмуються.

Торф'яні стовпчики поміщаються в підготовлені піддони і накриваються склом. Посадки поміщаються в тепло до появи сходів. Після проростання міні-город виставляється на підвіконня і захищається від протягів.

Для успішного зростання молодим рослинам потрібно тепло і високий рівень вологості. Торф'яні стовпчики 1 раз в 2 дня обприскуються теплою водою.

Таблетки містять всі необхідні поживні речовини, в додаткових підгодівлі огіркова розсада не потребує.

Якщо сіточка, що утримує торф, порветься, расссаду доведеться пересадити в будь-яку відповідну ємність, попередньо видаливши залишки сітки і підсипали свіжий грунт.

Перед переміщенням на грядки сітку з рослини акуратно зрізують. У грунті вона не розчиняється, що може стримувати зростання коренів.

Торф'яні таблетки та стаканчики - зручний, простий і сучасний спосіб вирощування огіркової розсади, який необхідно спробувати. Для промислового вирощування він не підійде, але більшість городників-любителів вважає торф'яні ємності ідеальними для підростаючих огірків.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дізнайтеся особливості догляду за розсадою в квартирі. Як вирощувати огірки в мішках, бочках і навіть в яєчній шкаралупі? Як їх вирощують в Сибіру і на Уралі? А також чому розсада може витягнутися або пожовтіти?

Схожі Статті