Як вибрати найкраще добриво для розсади і тепличних томатів і не помилитися: ТОП кращих засобів цього року

Помідори - один з найулюбленіших усіма овочів. Городники, фермери дуже часто висаджують цю рослину на своїй присадибній ділянці або фермерському господарстві. Всі розуміють, що отримати хороший урожай не вдасться без застосування будь-яких добрив.

І багато, особливо початківці агрономи, задаються питанням: «Які добрива є найкращими і ефективними для томатів?». У даній статті представлений рейтингу найпопулярніших засобів для добрива цієї сільськогосподарської культури, а також детально описано їх застосування.

ТОП народних добрив

На просторах інтернету можна зустріти велику кількість різних способів підживлення томатів: бананова шкірка, спить кави, йод, вода після варіння овочів, настій крупи, яєчна шкаралупа, кропива - чого тільки не пропонують любителі всього натурального. Але кожен досвідчений агроном і початківець городник знають, що з покоління в покоління передається рада підгодовувати розсаду помідорів наступними способами:

зола

Чудо-речовина, що містить велику кількість необхідних елементів для росту і плодоношення томатів (приміром, кальцій, калій, магній, залізо, фосфор і інші).

Зола не тільки забезпечує грунт необхідними поживними речовинами, а й є прекрасним засобом захисту ґрунту і рослин від багатьох хвороб і шкідників.

Для добрива слід використовувати золу з печі, з мангала, утворену від згоряння рослинних залишків. Категорично забороняється для підгодівлі брати золу - продукт спалювання пластикових пляшок, будівельного матеріалу через високого рівня токсичності багатьох речовин, з яких він виготовлені.

Найчастіше застосовується рідка підгодівля золою:

 1. 150г золи змішується з 10 л води.
 2. Поливати помідори слід по борозенками, під одну рослину - близько 0, 5 к рідини.

Можна і просто посипати земельну ділянку золою при перекопуванні з розрахунки на 1 кв.м. 150-200 г добрива.

Пропонуємо переглянути відео про те, як приготувати і використовувати підгодівлю для помідорів з золи:

курячий послід

Курячий послід багатий азотом і фосфором - необхідними елементами для зростання культури і гарного плодоносіння.

 1. Для підгодівлі свіжим послідом слід десятилітрову ємність на третину наповнити послідом.
 2. Інший обсяг заповнити водою і настоювати на відкритому повітрі протягом 7 - 10 днів.
 3. Потім 0, 5 л настою розводять у 10 літрах води і поливають простір меду рядами рослин.

Для добрива підійде і сухий послід:

 1. 0, 5 кг посліду заливають 10 л води, ємність накривають плівкою і настоюють протягом 3 - 5 днів, щодня помішуючи.
 2. Розвести отриману рідину з водою в співвідношенні 1 до 20 і поливати помідори.

Щоб уникнути опіків помідорів потрібно намагатися не потрапляти на листя рослини розчином води і курячого посліду. Свіжий послід в чистому вигляді використовувати забороняється, тому що ця речовина дуже агресивно і може спричинити смерть рослини.

дріжджі

Унікальний продукт, що містить в своєму складі велику кількість вітамінів і мінералів. Дріжджі сприяють забезпеченню ґрунту поживними речовинами і сприяю прискореному зростанню томатів.

 1. 10 р сухих дріжджів.
 2. 4 ст.л цукру і 10 л води змішують.
 3. Отриманий розчин ще розводять з водою в співвідношенні 1 до 10.

комплексні засоби

Сучасні спеціалізовані магазини можуть запропонувати добрива, що задовольняють будь-які запити.

Інформацію про способи застосування, необхідних дозуваннях можна знайти в інструкціях до кожного препарату або отримати від продавця-консультанта магазину.
 • Часто досвідчені городники набувають комплексні добрива із серії «Кристалоном», що містять в своєму складі різні мікро- і макроелементи, які діють загальнозміцнюючий на рослини. Ці добрива є водорозчинними, що забезпечує простоту у використанні, і здатними замінити гній, аміачну селітру, сечовину. Дія даного препарату має тривалий ефект: активні речовини при попаданні в грунт зберігаються в ньому протягом 2 - 3 років. Чи не становить екологічної небезпеки.
 • Особливою популярністю останнім часом користується розроблений в Фінляндії і ліцензоване що проводиться в Росії мінеральний комплекс «Кеміра». До складу комплексу входять всі необхідні поживні речовини і мікроелементи (азоту, фосфору, калій, магній, марганець, цинк та інші). Гранульована речовина добрива розфасована по пакетиках, із зазначенням маси, що дуже зручно при наведенні розчинів. Зустрічається і в рідкому вигляді. Не містить хлору.
 • Екологічно чистим і біологічно активним визнано добриво «Еффектон», уявляє собою натуральний субстрат, що складається з торфу і мінеральних добавок. «Еффектон» покращує грунт, сприяє розвитку корисної мікрофлори і є стимулятором росту коренів. Деякі дослідники говорять про те, що це добриво сприяє зниженню рівня радіонуклідів і канцерогенів в ґрунті.

Більш докладно про те, як вибрати комплексне добриво для томатів, читайте тут.

мінеральне харчування

Серед мінеральних добрив вже не перше десятиліття дуже популярні такі:

 • Сечовина (карбамід) - високоефективне гранульоване азотне добриво, яке забезпечує збільшення врожаю томатів, їх стійкість до хвороб і шкідників. Добре розчиняється у воді, її вносять у ході поливу рослин (20-30 г на 10 л води). Можна вносити в грунт і в сухому вигляді (3-4 г висипати на грядку і перемішати з грунтом), використовується і для обприскування рослин (50 г на 10 л води).
 • Селітра займає одну з лідируючих позицій в рейтингу популярних мінеральних добрив. Це добриво буває різних видів: аміачна, кальцієва, калійна, натрієва, магнієва - все залежить від грунту, на якій вирощують культура. Для підгодівлі помідорів досвідчені городники використовують найчастіше аміачну і кальцієву селітру.

  Кальцієвої селітри необхідна для активного зростання томатів, зміцнення їх кореневої системи і імунітету. Аміачна ж стане в нагоді для забезпечення високого врожаю овоча. Щоб дане добриво не завдало шкоди рослинам, необхідно уважно стежити за дозуванням препарату і схемою підгодівлі.

  На кожній упаковці цього мінерального добрива є інструкція, але частіше за все для кореневого підживлення 25г селітри розводять в 15 л води.
 • Суперфосфат - комплексне мінеральне добриво, що містить азотно-фосфорні сполуки. Препарат вноситься безпосередньо при перекопуванні в грунт навесні або восени, можна і прямо в лунку при висадці розсади (1 ч.л. на одну рослину). Використовується на будь-яких грунтах, легко засвоюється томатами, від чого вони стають більш соковитими і смачними.

для розсади

Здорова розсада помідорів має товсте стебло, соковиті і пружні листя. Щоб вона перетворилася в сильну рослину, що дає хороший урожай, можна використовувати такі добрива:

 1. Нітрофоска - мінеральне добриво, що містить азот, фосфор, калій - ті елементи, які життєво необхідні для розвитку помідора. Дане добриво забезпечує розсаду поживними речовинами на всі 100%. Столова ложка речовини вноситься в лунку при посадці, через тиждень після висадки у відкритий грунт розсаду помідорів можна полити нітрофоскою в рідкому вигляді (50г на 10л води).
 2. Вермікофе - органічна підгодівля для розсади. Екологічно чисте добриво являє собою водну витяжку з біогумусу, що сприяє позитивному дії на процеси росту, обміну речовин рослини. Підвищує схожість насіння, сприяє посиленому коренеутворення і сприятливому укоріненню розсади, сприяє зростанню і високої врожайності. При цьому збільшує кількість вітамінів в плодах, знижує рівень нітратів і радіонуклідів.
 3. «Стимул» - універсальне добриво для розсади на основі азоту, калію і фосфору і додаткових мікроелементів. Цей препарат сприяє активному росту, розвитку сильної кореневої системи, зміцнює імунітет рослини.

Для тепличних томатів

Основний вид підгодівлі для тепличних томатів - позакореневого. Власники теплиць з багаторічним стажем знає, що томати для кращого врожаю потрібно підгодовувати усіма видами добрив: органічними, мінеральними, комплексними.

 • З органіки переважно всього перепрілий гній або гнойова жижа (1кг гною на 10 л води). Розчин необхідно настояти протягом 1 - 3 діб, після чого поливати з розрахунку 2-3 л на рослину, намагаючись уникати потрапляння на листя. Перша підгодівля проводиться відразу після висадки розсади в теплицю наступні - кожні 10 - 15 днів.
 • З мінеральних добрив вноситься вже перераховані вище сечовина, суперфосфат, селітру, які забезпечать тепличні помідори усіма необхідними елементами, в тому числі і азотом, калієм, фосфором.
 • З комплексних добрив найчастіше використовуються комплексні склади «Нітрофоска», «Майстер», «Червоний велетень». Добрива допомагають розсаді прижитися в умовах теплиці, забезпечують її всіма необхідними поживними речовинами, підвищують врожайність рослини, тому що в своєму складі збалансовано поєднують необхідні мікроелементи і органічні поживні речовини.
Для тих, хто бажає виростити великі і міцні томати рекомендуємо ознайомитися з тим, коли і чим підгодовувати розсаду, а також дізнатися список найпопулярніших удобрений. Для любителів експериментів, ми підготували статті про приготуванні і застосуванні підгодівлі з: перекису водню, нашатирного спирту, бананової шкірки і ін.

Головна мета будь-якого городника полягає в отриманні бажаного результату - багатого врожаю. Він не можливий без використання тих речовин, які допоможуть зробити культуру здоровіше, сильніше, смачніше. Вибір ефективних добрив - достатньо широкий. І які добрива застосовувати на своїй ділянці або в теплиці - вирішувати тільки вам.

Схожі Статті