Як вирощувати полуницю в теплиці круглий рік: технології та визначення сорту

Полуниця - улюблениця всіх садівників - неодмінно присутній на всіх дачних ділянках.

Не можна сказати, що вона дуже вимоглива в догляді, однак, при вирощуванні у відкритому грунті вона не дає адекватної віддачі на витрачені зусилля.

Позначаються погодні умови, хвороби, брак тепла, особливо в середній і північній частині нашої країни.

переваги теплиці

Зовсім інший результат можна отримати, якщо вирощувати полуницю в теплиці на присадибній ділянці. Переваги вирощування полуниці та суниці в теплиці очевидні. Це дозволить отримувати кілька врожаїв на рік, істотно знизить ризик захворювань рослини і залежність його від погодних умов.

Дотримуючись потрібний температурний режим, вологість і полив можна виростити ягоду, що володіє найоптимальнішими смаковими і зовнішніми якостями, зберігаючи в ній максимум корисний властивостей.

технологія

По суті технологій вирощування полуниці дві - російська і голландська. Але треба віддати належне нашим винахідливим садівникам, які тут же придумали, як здешевити голландську технологію.

Російська

Технологія вирощування полуниці в теплиці, наступна: теплиця ділиться на грядки (їх кількість залежить від величини споруди) шириною 1 м. У підготовлений грунт висаджуються кущі на відстані приблизно 30 см один від одного. Можна висаджувати рядами або в шаховому порядку.

голландська

Такий спосіб дає високу врожайність завдяки більшій кількості рослин на 1 кв. м теплиці. Як правильно вирощувати полуницю за даною технологією? Замість грядок будуються яруси, на яких розташовуються горщики з розсадою. 1 горщик - 1 рослина. Кількість ярусів залежить тільки від того, на якій висоті її зручно обробляти садівникові. Переваги такого способу очевидні:

 • більш висока врожайність;
 • зручність збору ягоди;
 • менший ризик захворювань, так як ягода не стикається з землею;
 • високу якість отримуваної продукції за рахунок того, що рослина в достатку отримує світло, кисень і тепло;
 • економія води для поливу.

Російський відповідь на голландську технологію

Наші садівники не забарилися здешевити голландську технологію, запропонувавши альтернативу горщиках у вигляді поліетиленових мішків. У них засипають грунт і роблять зверху отвори, в які і висаджують розетки полуниці.

Мішки можна розташовувати горизонтально, можна робити з них і вертикальні грядки. У такого варіанту є істотний мінус - це складність обробки і поливу. Проте, це варіант досить популярний.

вибір сорту

Вибір правильних сортів полуниці для теплиці - це половина успіху. Як виростити полуницю в теплиці і які сорти необхідно садити? При виборі посадкового матеріалу слід звернути увагу на наступні параметри:

 • розмір ягід і їх смакові якості;
 • ремонтантні сорти;
 • нейтральність по відношенню до світлового дня;
 • регіон, для якого виведений гібрид;
 • врожайність;
 • стійкість до хвороб;
 • самозапильних сорти полуниці.

Якщо полуниця вирощується на продаж, то кращі сорти полуниці для теплиці - це щільні і не водянисті, з ягодами середнього розміру. Вона добре витримує транспортування і краще продається, ніж дрібна або велика.

Добре зарекомендували себе такі сорти:

Альба - ранній сорт з великими ягодами і високими транспортувань якостями, стійкий до хвороб;

Октава володіє такими ж якостями, як Альба;

Королева Єлизавета - ремонтантний сорт, солодка велика ягода середньої щільності, плодоносить не тільки на кістках, а й на розетках того ж року, підходить для транспортування, вимагає щорічного поновлення;

Хоней - великі щільні ягоди до 45 г, має високий імунітет і стійкий до температурних перепадів.

Еліс - невибагливий, з хорошим імунітетом і великими ягодами;

Крістін - ранньостиглий, підходить для транспортування.

Фахівці рекомендують нейтральнодневние і ремонтантні сорти полуниці для теплиць, які невибагливі в догляді. Всього налічується близько 250 сортів полуниці, придатних для вирощування в теплиці.

В першу чергу, врожайність полуниці в теплиці залежить від вибору сорту і технології вирощування. При створенні оптимальних умов і правильному догляді рослина буде давати кілька врожаїв на рік.

На врожайність впливають такі чинники:

 • спосіб вирощування;
 • вибір теплиці;
 • якість посадкового матеріалу;
 • температура, вологість і полив;
 • правильно підібрані добрива;
 • стійкість до захворювань;
 • світловий режим;
 • правильно обраний режим запилення.

Варащіваніе круглий рік

Як вирощувати полуницю в теплиці круглий рік? Розведення полуниці в теплиці вимагає певних знань і дотримання технології. Тоді хороший результат буде забезпечений.

вибір теплиці

Це важливий фактор, тому що теплиця повинна відповідати таким вимогам, як хороша теплоізоляція, светопроводимость, міцність і стійкість до несприятливих погодних умов.

Найбільш підходящі варіанти - скло і полікарбонат. Як побудувати теплицю для вирощування полуниці своїми руками, читайте на нашому сайті.

Про те, як побудувати і посилити теплицю з полікарбонату, як зробити арочну, односхилий (пристінну), з віконних рам або вибрати вже готову теплицю, а також як правильно розташувати будова на ділянці, можете уточнити на нашому сайті.

посадковий матеріал

Від його якості багато в чому залежить кінцевий результат, тому купувати його краще в перевірених розплідниках. Другий варіант - більш надійний - виростити його самим з уже перевірених сортів. Найкраще відбирати посадковий матеріал від рослин, вирощених у відкритому грунті.

Для цього протягом літа відбирайте найбільш сильні, добре плодоносять кущі. Відзначайте їх рейкою з написом. В кінці липня зберіть найсильніші, добре вкорінені вуса з розвиненою розеткою. Їх можна пересадити в окреме місце, щоб до середини осені (приблизно кінець жовтня) перенести вже на постійне місце в теплицю.

підготовка ґрунту

При вирощуванні суниці з російської технології грунт готується наступним чином:

 • дно підготовленої грядки засипається керамзитом або дрібним щебенем на 5-7 см;
 • далі йде шар піску від 8 до 10 см;
 • поверх піску укладається шар родючого грунту і удобрюються суперфосфатом і аміачною селітрою (по 10 г на 1 кв. м).

У грунт можна додати торф, він не тільки додасть їй пористості, а й забезпечить необхідний рівень кислотності. Крім зазначених добрив можна також внести хлористий калій (15 г на 1 кв. М). У голландською технологією при використанні горщиків грунт повинен бути стерильною, нетоксичного та пористої. Можна використовувати пропарений торф з піском, кокосове волокно, або перліт. Грунт повинна бути підготовлена ​​задовго до висадки полуниці.

Не використовуйте для полуниці землю після картоплі або хрестоцвітих культур (всіх видів капусти, салатів, редиски). Найбільш підходить земля, на якій вирощувалися злакові рослини.

посадка

Посадка проводиться з кінця жовтня до кінця листопада або в кінці лютого - початку березня. Для висадки розеток в грядці робляться поглиблення 8-10 см. Відстань між кущами має бути близько 30 см. Щоб уникнути тривалої адаптації рослини до нового місця пересадку посадкового матеріалу найкраще робити перевалкою, залишаючи на коренях більше землі.

При посадці не можна засипати землею точку росту. Відразу після посадки грунт мульчують тирсою для збереження вологи. Накривати грядку плівкою в теплиці не варто, це може привести до застою вологи і загнивання коренів. Перші дні в теплиці повинна підтримуватися температура не нижче 25 °, в подальшому її можна поступово опускати до 15 °.

Фото полуниці в теплиці:

особливості догляду

Полуниця - велика капризухи, тому для гарного врожаю важливо неухильне дотримання правил догляду за нею.

запилення

Якщо не подбати про запилення, урожай можна взагалі не отримати. У цьому полягає основна складність тепличного вирощування полуниці. У відкритому грунті вона запилюється комахами, за допомогою вітру і дощу. Для полуниці в теплиці, можна використовувати наступне обладнання та способи:

 1. Організувати вітер за допомогою вентиляторів. Вони будуть створювати рух повітря, яке перенесе пилок з однієї рослини на інше. На 100 кв. м досить 3-х вентиляторів. Вони включаються тільки в період цвітіння. Кілька годин в день буде цілком достатньо. Для вирощування ремонтантної полуниці в теплиці - це треба буде робити частіше, так як вони цвітуть кілька разів за сезон. В цьому випадку включення треба робити до 3 разів на тиждень на 3-4 години. Ефективність до 90%.
 2. Якщо теплиця велика, в неї можна поставити вулик з бджолами. Однак цей спосіб має ряд труднощів.

  Місця для вильоту бджіл недостатньо, тому їх доведеться випускати. Крім того, вони можуть жалити. Але ефективність запилення при цьому до 95%.

 3. Розпилення води їх стаціонарних обприскувачів - організація штучного дощу. Через склеювання вологою пилку ефективність запилення всього 45%.
 4. При не дуже сильному вітрі і теплій погоді можна просто зробити протяг в теплиці, відкривши вікна або двері з протилежних сторін.

Температура і вологість

Якщо після висадки температуру допустимо знижувати до 15 °, то під час набору вегетативної маси і підготовки рослини до цвітіння, температуру знову необхідно підвищувати.

На цей період вона не повинна бути нижче 18 °. Під час цвітіння потрібно підтримувати температуру 22-25 °, щоб уникнути опадання зав'язі.

Важливо! Занадто висока температура призведе до посиленого росту листя на шкоду якості плодів.

Вологість - важливий показник для розвитку рослини. Після посадки для кращого розвитку саджанців вона не повинна бути нижче 85%. Коли розсада приживеться, її поступово знижують до 75%. Під час цвітіння і плодоношення вологість повітря не повинна перевищувати 70%.

освітленість

Освітлення безпосередньо впливає на врожайність полуниці. Особливо це важливо, якщо вирощувати полуницю в теплиці взимку. В середньому в зимовий час світловий день для рослини повинен бути не менше 12 годин. Подовжувати його можна таким чином, включаючи штучне освітлення:

 • в ранкові години з 8 до 11;
 • у вечірній час з 17 до 20 годин.

Для організації додаткового освітлення в теплиці підійдуть люмінесцентні лампи, що мають синій спектр. Для вирощування полуниці зі світлом, їх можна змонтувати безпосередньо над грядками. Вони не дають тепла і не можуть нашкодити рослинам. Можна також використовувати ртутні і натрієві світильники, призначені саме для теплиць. Натрієва лампа має колірний спектр, близький сонячного світла.

полив

Найзручніший спосіб - крапельний полив. Хороший тим, що в воді можна розчиняти добрива, автоматична система налаштовується на частоту і обсяг поливу. Після посадки і до початку цвітіння використовують спосіб дощування. Потім його замінюють поливом під корінь, щоб уникнути попадання води на листя. Норма поливу полуниці - 1 раз в 10 днів.

При появі перших плодів полив частішають до 1-2 разів на тиждень в ранкові години або поливають у міру необхідності. Перед поливом зберіть стиглі плоди.

підживлення

Підгодовувати полуницю потрібно 1 раз в тиждень. Перед внесенням добрив проводиться полив. До утворення зав'язей роблять рідку підгодівлю. Часто використовують пташиний послід, розчинений в пропорції 1:15.

Використовують і такий склад: калійна сіль (17 г), фосфорне добриво (20 г), аміачна селітра (10) розлучаються в 10 літрах води. Можна використовувати спеціальні добрива для полуниці, які зараз є у продажу в великому асортименті. Перед початком плодоношення рідку підгодівлю припиняють.

Захворювання і їх профілактика.

Теплиця не є повним захистом від виникнення різних захворювань у рослини.

Але запобігти легше, ніж лікувати, тому слід вжити заходів для їх профілактики:

 • регулярно провітрювати теплицю;
 • НЕ висаджувати кущі розсади дуже близько один до одного;
 • не переливалася рослина;
 • вчасно вносити добрива.

Основні хвороби

 1. Біла гниль. Виникає при дуже високій вологості, практично не лікується. Хворе рослина негайно видаляється і спалюється. Для профілактики можна підсушити повітря в теплиці;
 2. Біла плямистість. Причиною появи є надмірний полив і підвищена вологість. Лікується препаратами Фалькон, еупарен або мідним купоросом згідно інструкції до них;
 3. Борошниста роса. Причина - висока вологість і низька температура. Лікується за допомогою мідного купоросу або мильного розчину (4%). Найкраще видалити хворе рослина і відрегулювати режим температури і вологості;
 4. Фітофтороз. Вражає коріння рослини. Ознака - почервоніння коренів можна відразу не виявити. Тому, якщо в кінці травня рослина починає засихати, його треба підкопати і перевірити коріння.
Частково допомагає обробка препаратом Квадрікс, але краще видалити таку рослину і провести оздоровчі процедури інших посадок.

Вирощування в теплиці полуниці вимагає витрат - трудових і фінансових. Але результат того вартий. Коли інші дістають заморожену ягоду з холодильника, ви можете ласувати нею прямо з куща. Успіхів і смачного рясного врожаю!

Подивіться відео, як в теплиці виростити полуницю:

Схожі Статті