Як виростити гібіскус болотний: оптимальні умови, нюанси посадки і тонкощі догляду вдома і у відкритому грунті

Багатьом відомо дуже красива рослина під назвою гібіскус болотний. Але не всі знають, як можна виростити цю квітку у себе вдома і які повинні бути оптимальні умови для китайської троянди.

У цій статті буде розказано про всі тонкощі вирощування та догляду за гібіскусом в домашніх умовах, а також зі статті дізнаємося про те, як правильно здійснити посадку на відкритий грунт і який спосіб розмноження підходить для даної рослини.

Як доглядати?

температура

Гібіскус - не надто вибаглива, але теплолюбна рослина. Бажано містити його при температурі від 18 до 25 градусів. Якщо ж в приміщенні спекотніше 30 градусів, слід забезпечити квітці легку тінь. Взимку він буде спокійно рости при 15-16 градусах.

Увага! При температурі 10-12 градусів рослина відчуває себе некомфортно і може почати скидати листя.

полив

Також гібіскус потребує регулярного поливу. Поливати слід рясно, відстояною водою кімнатної температури. Щоб не було перезволоження, перед поливом переконайтеся, що верхній шар грунту підсох. Через 20-30 хвилин після поливу обов'язково злийте з піддона зайву воду.

освітлення

Китайська троянда - світлолюбна рослина, тому варто подбати про хороше освітлення. Ця квітка любить яскравий, але розсіяне світло. Уникайте прямих сонячних променів, які можуть обпалити ніжні листя і квітки. Найкраще приживеться на західному чи східному боці. Світловий день повинен тривати не менше 10 годин, при необхідності рослині потрібно організувати додаткове освітлення.

обрізка

Чагарник обов'язково обрізати щороку, вперше обрізку слід проводити при висоті приблизно 60 см. Це робиться для додання йому декоративного виду, омолодження рослини, видалення хворих і викривлених пагонів.

Крону можна сформувати пишну або горизонтальну. Пишну доведеться формувати частіше і ретельніше. Щоб рослина мала таку крону, слід взяти ділянку десь 1/3 над листом, зверненим назовні, і відрізати його.

Обрізку бажано проводити взимку або навесні. Є кілька правил обрізання квітки:

 • Обрізають звичайними ножицями, так як гілки гибискуса занадто тонкі для секатора.
 • Потрібно відрізати «дзиги» - пагони, паралельні основним гілкам, а також всі сухі і старі гілочки.
 • Обрізати після кожного цвітіння для утворення нових пагонів.

Грунт

Щоб приготувати грунт самостійно, змішайте дернову землю, листову землю, перегній і пісок в пропорціях 4: 3: 1: 1. Можна додати подрібнений деревне вугілля, який буде перешкоджати захворювань кореневої системи. На дно ємності за бажанням кладуть вермикуліт - спеціальний мінерал, здатний вбирати воду масою до 500% своєї ваги. Він захищає рослину від грибкових захворювань і підвищує повітропроникність.

Кислотність грунту повинна бути наближена до нейтральної: pH 6-7, максимум - 7, 8, мінімум - 5, 5. Якщо кислотність грунту виходить за ці межі, рослині стає важче забирати поживні речовини. Магазинний грунт слід вибирати обережно, дотримуючись норм кислотності, зазначеним вище.

підживлення

Підгодовуйте рослину мінеральними добривами - взимку фосфорні, калійні один раз в місяць, влітку азотні - приблизно раз в три тижні. Можна застосувати мульчу, яка захистить гібіскус взимку і зменшить зростання бур'янів. Мульча складається з декількох компонентів, таких як тирса, кора дерева, солома, компост, трава. Ще для цього використовують штучні матеріали, наприклад папір та картон.

Важливо! Гібіскус не переносить надлишку добрив. У його випадку краще недогодувати, ніж перегодувати. Інакше рослина перестане квітнути.

пересадка

Молоді чагарники пересаджують щорічно в більш просторі горщики. Зазвичай це робиться в кінці квітня або початку травня. Пересідає квітка до тих пір, поки діаметр горщика не досягне 30 см.

Дорослі рослини пересаджують раз в 3-4 року. При пересадці земля, яка перебуває навколо кореневища, не видаляється. Весь земляний кому пересідає в новий горщик з додаванням свіжого грунту. Коли гібіскус стає занадто великим і пересадку зробити не виходить, щорічно відбувається підміна верхнього шару грунту.

Покроковий процес пересадки:

 1. Рослина обережно витягують зі старої ємності.
 2. Коріння акуратно звільняють від зайвої землі.
 3. У підготовлений горщик обов'язково укладають шар дренажу, зверху насипають трохи грунту так, щоб після установки земляного кома ствол не довелося заглиблювати або оголяти.
 4. Розміщують квітка посередині горщика і присипають свіжою землею по краях.

горщик

Для посадки насіння або живців використовується невисокий горщик висотою близько 7-10 см. Діаметр залежить від кількості саджанців. Після вкорінення кожен держак висаджується в окрему ємність висотою до 10 см, з радіусом 4-5 см.

Матеріал слід вибирати ретельно. Китайська троянда добре росте в керамічних кашпо і дерев'яних діжках. У пластикових ємностях коріння рослини будуть перегріватися.

зимівля

Якщо ваше рослина росте у відкритому грунті, слід подумати про те, як воно перенесе зиму. Зимостійкість гібіскуса болотного трохи нижче середнього. Але коренева система часто може витримати температуру до -30 градусів.

Пізньої осені потрібно повністю обрізати відмирають пагони, залити рясно кущ водою і підгорнути соломою, тирсою або листям. Це збереже рослина в разі морозів без снігу. Також гібіскус боїться зимової вогкості і часто гине від подпреванія.

Після покупки

Якщо ви купили готовий квітка, то зверніть увагу на розмір горщика. Пересадку робити не рекомендується, але якщо горщик малий, китайську троянду потрібно пересадити в більш простору ємність. Після пересадки на постійне місце проживання гібіскус поміщають в тепличку або накривають поліетиленовим пакетом.

Посадка і догляд у відкритому грунті

При посадці рослини у відкритий грунт слід вибрати вологе і сонячне місце, удобрити його.

Землю навколо квітки потрібно постійно рихлити, видаляти бур'яни, що заважають зростанню гібіскуса. Потрібно готувати китайську троянду до зимівлі, про яку йшлося вище. Також рослина потрібно захистити від шкідників, таких як попелиця і павутинний кліщ. Для їх знищення краще обробити рослина інсектицидами.

Якщо ваше рослина відмовляється цвісти і сповільнило своє зростання, значить, в ґрунті не вистачає фосфору або бору. А якщо пагони загальмували в зростанні, то в грунті нестача азотних добрив - слід обробити рослина добривом з добавкою азоту, і тоді цвітіння обов'язково з'явиться.

фото рослини

Тут можна подивитися фото гібіскуса:

Розмноження насінням і живцями в домашніх умовах

Насінням рослина розмножують так:

 1. Насіння акуратно надрізати, замочити на 12-48 годин.
 2. Розкласти на грунті і злегка придавити, накрити склом або плівкою.
 3. Кожен день парничок потрібно трохи провітрювати, при висиханні ґрунт зволожувати.
 4. Після появи сходів покриття прибирають.
 5. Коли на рослині розвинуться листочки, від 3 до 5 штук, сіянці пікірують в окремі невеликі горщики.

Розмноження живцями проходить інакше:

 1. Живці зрізають з верхівок молодого приросту з двома або трьома міжвузлями.
 2. Потім їх ставлять у воду або мокрий пісок на 10-14 днів.
 3. Після появи корінців живці висаджуються в горщики.
 4. Робиться лунка глибиною до 10 см, в неї садять держак.
Увага! При розмноженні в відкритому грунті слід запам'ятати те, що сіяти треба в січні-лютому, вибираючи для цього удобрення, теплу грунт і добре освітлене місце. Також насіння при цьому можна на добу помістити в стимулятор росту, а потім вже садити. Про інших видах і сортах гібіскуса, в тому числі гібридних, можна дізнатися з наших окремих матеріалів. Серед них: Фаєрбол, ряболисті, Купера, Мінливий, махровий, бонсай, а також білий і рожевий гібіскуси.

Сьогодні ми розглянули всі особливості вирощування гібіскуса болотного, все, що потрібно знати про полив і освітленні, пересадці і розмноженні цієї рослини. Тепер ваш гібіскус буде рости і цвісти вам на задоволення ще довгі роки!

Схожі Статті