Як зберегти моркву? Зберігання в піску: сухий або вологий?

Морква відноситься до коренеплодів, зберігати які під час зими найскладніше. Вона дуже примхлива і вибаглива до зовнішніх умов. На плодах часто з'являється грибок, що викликає гниття, через якого не вдається зберегти урожай.

Що робити для збереження коренеплоду свіжим і смачним до наступного сезону? Мокрим або сухим повинен бути для цього пісок? За яких умов і температурі морква потрібно зберігати в піску?

Відповіді на ці питання ми докладно розглянемо в нашій статті. Також рекомендуємо подивитися корисне і інетересное відео на дану тему.

Що це за рослина?

Морква - дворічна рослина, яке в перший рік життя утворює розетку листя і коренеплід, другого року життя - насіннєвий кущ і насіння. Поширена повсюдно, в тому числі і в середземноморських країнах. Застосовуються як самі коренеплоди (в їжу), так і насіння, з яких виготовляють настій і екстракти.

Корисні властивості

Морква дуже багата вітамінами і мікроелементами. За змістом деяких з них перевершує інші овочі, молоко і навіть м'ясо.

У ній містяться:

 • вітаміни групи В;
 • вітамін С;
 • каротиноїди;
 • флавоноїди;
 • антоцианідіни;
 • жирне масло;
 • ефірне масло.

Користь моркви не зменшується після термічної обробки, навпаки, в ній з'являються нові унікальні властивості. При приготуванні знижується кількість ліпідів, білків і харчових волокон. Це полегшує роботу організму при перетравленні. Вітаміни групи В і каротиноїди залишаються в колишній кількості. При регулярному застосуванні відвареного овоча поліпшується робота кишечника і імунна система.

Сира морква відрізняється низьким вмістом калорій, що робить її незамінною при різних дієтах. Для підтримки гарного зору необхідно з'їдати 200 грамів моркви щодня.

Придатність до тривалого зберігання

На жаль багатьох городників, даний овоч має дуже тонку і ніжну шкіру. Коренеплід починає псуватися і гнити при найменшому порушенні її цілісності через попадання всередину бактерій і грибків. Одним з важливих правил якісного зберігання є відсутність на шкірці пошкоджень і вибір моркви спеціальних, пізньостиглих і середньостиглих сортів.

Увага: Відмінно зберігається Розалія, Самсон, Тайфун, Грібовчанін F1, Монамтей, Канада F1, Манго F1, і багато інших подібних сортів.

При невідповідних умовах зберігання морква згниє чи проросте. Для уникнення втрати врожаю важливо підготувати відповідне приміщення перед закладкою коренеплодів. Деякими з обов'язкових умов є:

 1. попередній винос старого врожаю;
 2. дезінфекція приміщення зберігання;
 3. побілка стін;
 4. провітрювання.

Ідеальна температура для зберігання моркви - від 0 до +3 градусів. Вологість не вище 96%. Прибирати в підвал або ящики необхідно тільки добре просушені овочі без гички і ознак псування. При збереженні бадилля з коренеплодів втрачається волога і вітаміни.

Швидше за всіх псуються сорти з укороченими коренеплодами.

Чи можна зберегти в піщаній середовищі в підвалі або льосі?

Зберігання врожаю моркви в піску один з найпопулярніших способів серед дачників, у яких є окремо стоять підвали, прохолодні льохи і гаражні ями. Метод настільки поширений, що скоріше, питання виникне, як зберегти овоч без піску? Цей спосіб користується популярністю через здатність піщаної середовища зменшувати випаровування вологи з моркви, перешкоджаючи тим самим розвитку гнилі.

Так само забезпечується постійна температура, що сприяє відмінному збереженню коренеплодів. Тому використовувати пісок не тільки можна, а й потрібно, якщо ви хочете насолоджуватися багатим урожаєм корисного коренеплоду всю зиму.

Який повинен бути: сухий або вологий?

Який пісок потрібен і краще підходить для зберігання в погребі - сухий або мокрий? Чи можна сподіватися, що у вологому морква буде лежати до весни?

Звичайно, піщану середу для зберігання краще зволожити. Це дозволить зберегти соковитість овоча протягом довгого періоду. Так само це сприяє підтримці оптимальної температури.

Переваги і недоліки

Серед особливостей даного способу слід виділити, що пісок не повинен бути занадто вологим. Перевірити це можна стиснувши його в руці - з нього не повинна текти вода і він не повинен розсипатися. У міру висихання шар піску злегка зволожують.

Незаперечними плюсами використання піску є:

 • «Утеплення» моркви при холодному погребі, або охолодження при проникнення великої кількості теплого повітря.
 • Відтягування вологи не себе, з метою запобігання утворенню гнилі.
 • Триваліший строк збереження - від 6 до 8 місяців.

До мінусів можна віднести необхідність ретельно промивати коренеплоди перед використанням. Також мають місце досить значні витрати часу і сил.

підготовка

Для використання даного способу закладки коренеплодів на зиму, необхідно буде обзавестися потрібними ємностями і водою. Для цих цілей підійдуть дерев'яні контейнери, ящики, місткістю 15-17 кг або звичайні відра. Обсяг води залежить від кількості врожаю: на 1 ящик - 1, 5-2 літр, на 1 відро - 1 літр.

Для подібного методу зберігання підійде виключно глинистий пісок. Річковий краще не використовувати зовсім.

Як правильно зберегти овоч?

Для кращого збереження коренеплодів потрібно дотримуватися наступних пунктів:

 1. Перш ніж прибирати морква на зберігання, її обов'язково потрібно висушити в тіні, потримавши на повітрі 2-3 дні.
 2. Бадилля необхідно обрізати врівень з головкою, щоб уникнути проростання.
 3. Для зберігання варто вибирати плоди середнього і великого розміру, без пошкоджень і тріщин.
 4. Важливо не класти на зберігання морква з будь-якими вадами. Зіпсований коренеплід краще пустити в першу чергу на засолювання капусти або їжу.
 5. При зберіганні в ящику дно необхідно застелити целофаном або будь-плівкою. У ній попередньо зробити кілька отворів для надходження повітря.
 6. Засипати дно ящика шаром піску в 2-3 сантиметри.
 7. Викласти моркву таким чином, щоб коренеплоди не торкалися одне одного. Це важливо, тому що морква повинна дихати.
 8. Зверху насипати шар піску приблизно в 10 сантиметрів.
 9. Чергувати таким чином до повного використання обсягу ємності.
 10. Зверху найкраще закрити кришкою.

При зберіганні у відрі на дно краще засипати сухий пісок, шаром близько 10 сантиметрів. Морква вставляти відрізаною головкою вгору. Зверху засипати вже вологим піском.

Дивіться відео про зберігання моркви в піску:

Альтернативним наповнювачем при зберіганні моркви в ящиках можуть стати тирса або мох.

Можливі проблеми

Проблеми можуть виникнути, якщо культура вирощувалася в грунті з великим вмістом азотних і органічних добрив. Також згубно впливає рясний полив, пізня збирання врожаю - все це відіб'ється на якості зберігання моркви. З можливих захворювань великої шкоди плодам може принести біла і чорна гниль.

Головна ознака зараження:

 • гниття верхівки;
 • поява темних плям і поперечних смуг на шкірці з утворенням під ними пустот.

З цих причин м'якоть стає трухлявих і морква швидко псується. Джерелом захворювання є заражений посадковий матеріал або старий урожай в підвалі.

Варто зазначити, що зараження буде поширюватися швидше при високій вологості і підвищеній температурі в підвалі або льосі. Гниль розвивається вогнищами і швидко переходить від хворих коренеплодів до здорових.

Важливо: Необхідно своєчасно помітити перші ознаки і викинути заражені плоди.

висновок

Зберігання моркви в піщаній середовищі - технологія, перевірена часом і володіє важливими особливостями. Пісок фактично зводить нанівець ризик початку процесів гниття, підтримує оптимальну температуру, зберігає соковитість і смак плодів.

При дотриманні всіх рекомендацій коренеплоди будуть залишатися свіжими протягом 6-8 місяців.

Схожі Статті