Яка земля потрібна бегонії, де її взяти, як приготувати грунт самостійно?

Важливою умовою успішного вирощування будь-якого кімнатної рослини є правильний вибір грунту, в якому воно буде рости і розвиватися.

Приготувати земляну суміш для бегоній можна самостійно, а можна придбати спеціальний готовий субстрат в магазині.

Що потрібно враховувати при підборі компонентів для суміші? Як саме її приготувати? Чи варто купувати готовий продукт або краще готувати самим?

На які фірми варто звернути увагу? На ці та інші питання ви знайдете відповідь у цій статті, присвяченій підбору грунту для бегонії.

Наскільки важливо?

Земляна суміш є живильним середовищем для кореневої системи рослини, тому вона повинна задовольняти всі її потреби в мікроелементах. Кожної квітки потрібно свій грунтовий склад, в залежності від особливостей його зростання і розвитку. Тільки в потрібному грунті, що містить всі корисні речовини, можливо здорове формування міцних коренів, які живлять інші частини рослини. При підборі грунту обов'язково звертають увагу на показники кислотності, співвідносячи їх з необхідними для бегонії цифрами.

Рецепти приготування землі розрізняються залежно від виду бегонії: для вечноцветущей, королівської, бульбової і кореневої бегоній готують різні субстрати з додаванням саме тих хімічних речовин, які необхідні певної різновиди. Наприклад, одні речовини викликають активне закладання нирок і тривале цвітіння, інші - провокують зростання пишною зеленої маси.

Якщо підібрати грунт неправильно, можна порушити весь процес здорового розвитку квітки і помітно погіршити декоративні якості рослини. З цієї причини для декоративно-листяних бегоній абсолютно не підійде грунт, розрахована на квітучі різновиди.

Яка земля потрібна?

Бегонія відрізняється слабкою кореневою системою, яка чутливо реагує на зайву зволоженість грунту. Рослина комфортно себе почуває в пухкому грунті, збагаченому поживними речовинами. Грунт повинна бути повітро-і водопроникної. Оптимальний показник pH знаходиться в проміжку від 6, 1 до 7, 5.

При самостійному складанні субстрату необхідно мати на увазі, що в листової землі не повинно бути дубильних речовин, які містяться в вербових і дубових листках. Важкі глиняні грунти не підходять для вирощування бегоній.

Обов'язкове застосування дренажу, який кладеться на дно горщика перед укладанням шару грунту.

правильний склад

Садівники, які мають досвід, найчастіше готують землю самостійно, враховуючи всі потреби бегонії. Незважаючи на те, що рецепти приготування грунту для різних видів відрізняються, практично у всіх переліках інгредієнтів присутні листова і дернова земля, перегній і торф.

Зробити грунт пухкої допоможуть спеціальні добавки, наприклад, перліт, вермикуліт і річковий пісок. Грунт стає волого-і повітропроникною поле додавання моху-сфагнуму і кокосового волокна. Регулюють рівень кислотності за допомогою додавання перегною, торфу і вапна.

Для пророщування бульб бегонії грунт готують з рівних часток моху-сфагнуму, листової землі і перліту. Щоб укоренити живці рослини при живцюванні, змішують річковий пісок і подрібнений торф. Королівська бегонія відмінно розвивається в земляної суміші, що складається з однієї частини дернової землі, двох частин листової землі, двох частин торфу і такої ж кількості перегною.

Для вирощування бульбової бегонії готують субстрат з двох частин листової землі, річкового піску і однієї частини дернової землі. Вічнозелена бегонія відмінно розвивається в торфі, листової землі, перегної і річковому піску, змішаним у співвідношенні 1: 2: 1: 1.

Варіанти з магазинів

Купівля грунту полегшує завдання, оскільки не доводиться витрачати багато зусиль на добування компонентів для самостійного приготування.

В основному магазинний субстрат містить в своєму складі низовий торф, змішаний з мінеральними добавками. Такий грунт підходить для вирощування багатьох рослин, однак її використання має на увазі збільшення кількості поливів, оскільки з чистого торфу волога випаровується набагато швидше.

З субстрату легко і швидко вимиваються всі поживні речовини, тому бегонія, що росте в покупному грунті, потребує частих підгодівлі.

Підібрати в магазині відповідний субстрат легко: на упаковці великими літерами буде позначено, що він підходять для бегоній.

 • Користуються популярністю субстрати від фірми «Сад чудес». Грунт складається з торфу високої якості, змішаного з річковим піском і агроперліту. Як поживних добавок використовуються біогумус і мінеральні добрива. За упаковку в 2, 5 літра доведеться віддати 30 рублів.
 • Фірма «Світ грунтів» випускає грунти, що складаються з верхового і низового торфу, крейди, доломітового борошна, піску і вермикуліту.
 • Компанія «Респект» реалізує субстрати для бегоній з комплексним добривом під назвою «Сапропель», яке складається з торфу, тирси, річкового піску і добавок органічного походження.
 • Грунт, що випускається фірмою «Верміон», виготовляється з торфу, гравію та біогумусу. Один пакет, що містить 2 літри землі, коштує близько 27 рублів.

Переваги та недоліки виготовленої самостійно грунту

Приготувати грунт в домашніх умовах не так складно, особливо якщо поруч є ліс або поле. Самостійно змішаний грунт має свої плюси і мінусами.

переваги:

 • можна приготувати ґрунт, що повністю відповідає вимогам бегонії;
 • самостійне приготування дає впевненість в якості використаних компонентів;
 • можливість заощадити сімейний бюджет.

недоліки:

 • грунт з лісу може містити бур'яни, шкідників, черв'яків і інфекції, які викличуть розвиток хвороб;
 • трата часу на збір компонентів.

Покрокова інструкція приготування суміші в домашніх умовах

Для початку необхідно зібрати всі компоненти майбутньої земляної суміші.

 1. Листову землю беруть в лісах, парках або під зростаючим деревом, звертаючи увагу на різновид дерев (уникаючи верби і дуби). Для заготівлі ґрунту вибирають освітлену ділянку під деревом, з якого знімають верхній шар опалого минулого листопад листя.
 2. Оголився шар землі набирають в контейнер.
 3. Дернову землю беруть з луків і полян, які знаходяться на значній відстані від об'єктів промислового значення. Цей вид землі носить назву «кротячий», тому ідеальним варіантом є заготівля ґрунту прямо з горбка нори тварини. Якщо нору крота знайти не вдалося, землю збирають з добре освітленої ділянки, зарослого невеликий травою, знявши шар дерну в десять - п'ятнадцять сантиметрів.
 4. Компост або перегній замінюють поживною землею з городу або готують самостійно, маючи на увазі, що перегній робить грунт більш кислої і містить велику кількість поживних речовин.

  Важливо! Зібрану землю обов'язково пропускають через сито, щоб позбутися від великих фрагментів і шкідників.
 5. Коли все зібрано, приступають до змішування, отмеряя точну кількість кожного компонента.
 6. Отриману земляну суміш ретельно перемішують у великій ємності.

Підготовка землі до посадки кімнатної квітки

Зібраний в лісі, в полі або на лузі грунт потрібно обов'язково продезинфікувати, щоб позбутися від хвороботворних бактерій і вбити живі мікроорганізми, які опинилися в грунті. Разом із землею можна забрати з собою черв'яків, жуків і інших шкідників, які почнуть ласувати кореневою системою. Готову ґрунтову суміш, куплену в магазині, також рекомендують дезінфікувати, щоб на сто відсотків знешкодити землю. Відомо кілька способів дезінфекції:

 • Прожарювання в духовій шафі при температурі в сто градусів. Грунт викладають на деко шаром в п'ять сантиметрів, духовку розігрівають, після чого туди поміщають деко на тридцять хвилин.
 • Заморожування в морозильній камері. Грунт загортають в тканинний мішок і поміщають в холодильник на п'ять днів, після чого на тиждень повертають в тепле місце. Це робиться для того, щоб «розбудити» яйця паразитів. Вплив холодом повторюють, поміщаючи землю знову в холодильник.
 • Прогрівання в мікрохвильовій печі.
 • Проливання киплячою водою.
 • Прогрівання на водяній бані протягом півтори години. На вогонь ставлять відро з водою, над яким розміщують решітку. На решітку кладуть землю, загорнуту в тканину.

Продезінфікований грунт необхідно остудити, після чого сміливо можна приступати до використання землі. На дно горщика обов'язково насипають дренаж, щоб запобігти застою вологи і загнивання коренів. Зверху дренажу укладають шар приготованого субстрату, після чого приступають до посадки бегонії.

Для того щоб успішно вирощувати бегонію, потрібно не тільки вміти правильно підібрати грунт, а й знати всі нюанси розмноження цієї рослини, в тому числі листом і насінням.

Слабка коренева система квітки вимагає дбайливого ставлення, тому необхідно підібрати для рослини оптимальний за складом грунт, в якому воно буде активно рости і радувати квітками або декоративним листям.

Схожі Статті