Які бувають види молі? Капустяна, тополина, горобинова і інші, зовнішній вигляд з фото, наноситься шкода

Моли - дрібні і на вигляд абсолютно нешкідливі метелики, які насправді є злісними шкідниками.

Вони здатні привести в повну непридатність меблі, хутра, рослини, продукти харчування.

Щоб запобігти серйозних збитків, потрібно добре знати яка буває моль і вчасно реагувати на її напад.

Види молі: фото і опис

Всі представники сімейства підрозділяються по пристрастям в їжі. Розрізняють такі різновиди:

  • платтяну, що поїдає шерстяні речі;
  • зернову (харчову), яка вважає за краще крупи (докладніше про боротьбу з харчової міллю);
  • меблеву, ушкоджує дерево, оббивку і внутрішній вміст меблів;
  • грибну (фруктову), нападаючу на сухофрукти, горіхи, засушені гриби;
  • шубную, що харчуються виключно натуральним хутром.
  • воскову, що мешкає в бджолиних вуликах. Настоянка на основі її личинок має ряд лікувальних властивостей.

Крім того, є молі, які поїдають садові та городні культури, польові злаки.

Капустяна

Дрібне, але дуже небезпечне комаха, ворог усіх хрестоцвітних рослин.

Імаго. Розмах крилець не перевищує 15-17 мм. У забарвленні переважають сірі, бурі і каштанові відтінки. Передні крильця прикрашені світлою хвилястою облямівкою, задні - довгою бахромою.

Яйце. Має яскраву лимонну або салатовий забарвлення, форма овальна.

Личинка. Спочатку позбавлена ​​пігментації, з віком забарвлюється спочатку в зелений, а потім в темно-бурий колір. Гусениця останнього віку має довжину близько 1 см.

Збитків завдають гусениці різного віку. Вони дуже ненажерливі, активно пошкоджують капустяні качани, гірчицю, редис, брукву, редьку. В результаті їх діяльності овочі втрачають товарний вигляд, швидко псуються, погано зберігаються.

Особливості виду. Капустяна міль - космополіт, поширений по всьому світу. Її можна зустріти практично скрізь.

Літає вона погано, тому живе там же, де і народилася. На відміну від більшості інших горностаєвих молей володіє непоказною забарвленням і непримітним зовнішнім виглядом.

Тополина

Живе, харчується і розмножується на тополях. Пік активності припадає на період формування пуху. Разом з ним моль нерідко залітає в будинку.

Імаго. Дуже маленька метелик з розмахом крилець не більше 1 см. Передні крила відрізняються строкатою багатобарвним фарбуванням з переважанням рожевих, коричневих і жовтих відтінків. Задні крильця мають однотонну світло-каштановий забарвлення, по краю прикрашені бахромою.

Яйце. Бежеве, овальної форми, злегка сплюснуте з боків.

Личинка. Гусениці першої генерації пофарбовані в білий, іноді жовтуватий колір, з віком покриви темніють, набувають каштановий відтінок.

Личинки молі харчуються листям тополі, вигризаючи в них великі отвори. В результаті листя сохне і опадає. Потрапивши в житлове приміщення, метелики летять на світло і скупчуються біля яскравих предметів.

Вони можуть залітати всередину електричних приладів і порушувати їх роботу, негативно впливають на санітарний стан будинку. Крім того, метелики псують продукти харчування, відкладаючи яйця всередині пакетів з крупами, в борошні і сухофруктах.

Тополина моль зустрічається по всій території Росії і Європи. Доросла особина живе приблизно 3 доби, встигає за цей період зробити 3 кладки яєць.

вовняна

Дуже поширений шкідник, що мешкає в житлових приміщеннях, складах хутра і вовняного одягу, музеях і млинах.

Розмах крилець може досягати від 1 до 2 см. Передні крила пофарбовані в світло-коричневий тон, відливають золотистим перламутром, задні мають однотонну бежеву забарвлення, по краю оброблені бахромою.

Дуже нагадує зернову міль, відрізняється від неї тільки відсутністю волосинок на голові.

Яйце дуже маленьке, неозброєним оком практично неможливо помітити. Має елліпсовіднимі форму і білявий колір покривів.

Гусениця. Довжина безбарвного прозорого тулуба може досягти 8-10 мм. Голова забарвлена ​​в коричнево-жовтий колір. Через особливості будови кінцівок пересувається дуже погано, тому частіше нерухома.

Личинки цього виду поїдають експонати музеїв, будь-які вироби з вовни, цукор, борошняні продукти, зерно і висівки. Звичайно, повністю з'їсти річ гусеницях не під силу, зате вони цілком здатні зіпсувати зовнішній вигляд, прогризаючи помітні дірки. Продукти, які зазнали нападу, приходять в непридатність через забруднення фекаліями молі.

Вовняна моль є космополітом, кератофагов і синантропом. Дуже плідний вид! Одна доросла самка може відкласти понад 70-90 яєць за своє коротке життя. Вже через тиждень її потомство вийде з яєць і почне свій розвиток.

яблунева

Злісний шкідник з сімейства горностаєвих молей, що мешкає переважно на яблунях.

Тулуб дуже світле, майже біле. Передні крильця білі, прикрашені поздовжніми рядками чорних цяток. Задні крильця однотонні, непоказного попелястого кольору, прикрашені короткою бахромою.

Яйце має овальну форму, пофарбовано у світло-жовтий колір. Яйця розташовуються купками на гладкій корі, зверху захищені слизом.

Молоді личинки мають світло-жовте забарвлення покривів, яка в процесі дорослішання змінюється на темно-жовтий. Голова і ноги чорні.

Найбільшої шкоди приносять дорослі личинки, активно поїдають листя. В результаті листочки сохнуть і обпадають. Масові навали таких гусениць призводять до того, що дерево надовго перестає плодоносити.

Яблунева міль може проживати всюди, де є яблуневі дерева. Зимують зазвичай молоденькі личинки, тільки що вийшли з яєць. Ранньою весною вони прокидаються і починають поїдати спочатку листові нирки, а потім молоді листочки.

Рябиновая моль

Небезпечний плідний і ненажерливий садовий шкідник горобин і яблунь.

Метелик має маленькі габарити і непоказну забарвлення крилець. Розмах їх ледве сягає 11-13 мм. Передні пофарбовані в каштановий колір, покриті світлими плямами сріблястого відливу. Задні одноколірні, сірі.

Форма яєць еліпсовою, забарвлення однотонне світло-жовта. Розташовуються купками на листках і квіткової зав'язі.

З яйця виходить невелика личинка блідо-жовтого кольору, в процесі дорослішання її тулуб подовжується і змінює забарвлення на червону або цегляну. Голова спочатку пофарбована в темно-коричневий колір.

Личинки живляться плодами дерев, вигризаючи в м'якоті звивисті доріжки. В результаті плід повністю приходить в непридатність, набуваючи неприємний гіркий присмак. Вважає за краще харчуватися ягодами горобини, в неврожайні роки приносить значний збиток яблуням.

Особливості виду. Метелики проявляють активність ночами, вдень ховаються в укритті від сонячних променів. Одна самка відкладає 70-90 яєць.

Меблева

Є вираженим кератофагов, харчуючись виробами, що містять кератин. Зовні дуже схожа на платтяну моль.

Володіє дрібними розмірами, тулуб в довжину досягає 4-6 мм. Передні крильця пофарбовані в сірувато-жовтий колір, що відливає перламутровим блиском. У підстави крилець можна розрізнити темні плями.

ВАЖЛИВО! Від родинних видів відрізняється однотонністю забарвлення. Інші молі, наприклад, вогнівки, мають строкаті багатоколірні крильця.

Яйце дуже маленьке, довжина не перевищує 0, 3-0, 5 мм, тому виявити їх важко. Мають округлу форму і ніжно-рожеве забарвлення, чим суттєво відрізняються від інших видів. Самка має яйця купками по 55-75 штук в кожній.

Гусениця має прозоре жовтувате тулуб і червонувато-коричневу голову, забезпечену могутніми щелепами. Ноги розвинені слабко, тому личинки пересуваються мало і повільно.

Меблева моль харчується натуральними матеріалами, вважаючи за краще шерсть, хутро і хутра. Гусениці псують оббивку, одяг, килими, вигризаючи в тканини отвори і приводячи їх в непридатність.

Представників меблевої молі можна зустріти де завгодно. Метелики поселяються там, де є їхня улюблена їжа. Літати вміють тільки самці, у самочок крильця не використовуються за призначенням.

При хорошому харчуванні личинка проходить все генерації за 19-21 день. Доросла самка дуже плодовита, вона може відкласти близько 280-290 яєць за кілька діб.

картопляна міль

УВАГА! Найнебезпечніший карантинний шкідник, здатний знищити велику частину вирощеного врожаю.

Розмах крилець може досягати 1, 5-2 см. Передні крила сірувато-каштанові, оздоблені темними штришками і жовтими цятками. Задні мають буре забарвлення і бахрому по краю.

Яйце. Спочатку покриви світлі, поступово темніють. Форма овальна.

Тулуб гусениці буває зеленуватого, рожевого, сірого або жовтого кольору. У довжину може вирости до 1, 5 см.

Гусениці харчуються рослинами з сімейства пасльонових: картоплею, помідорами, баклажанами, пасльоном. Найбільше дістається овочам, прибраним на зимове зберігання.

Ненажерливі личинки впроваджуються всередину плодів і вигризають м'якоть, заповнюючи порожнечі своїми екскрементами. В результаті уражені бульби гниють.

Плодовита самка в середньому відкладає не менше 160-180 яєць, за сезон може розвинутися від 3 до 15 поколінь.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дізнайтеся про методи боротьби з міллю: як хімічними засобами, так і народними. А щоб запобігти її появу, вивчіть всі шляхи потрапляння шкідника в квартиру.

Справжні молі - численне сімейство лускокрилих шкідників. Від них не доводиться чекати нічого хорошого, адже своїми діями вони приносять серйозної шкоди.

Схожі Статті