Якими хворобами і шкідниками уражується гарденія і як з ними боротися?

Гарденія відноситься до досить ніжним рослинам, догляд за якими іноді має труднощі. Поговоримо про найбільш часто зустрічаються хворобах цього декоративного чагарника і їх лікуванні.

Наша стаття розповість, чому у квітки часто відвалюються бутони, з якої причини рослина може висохнути і що за шкідники його вражають.

Розглянемо всі можливі труднощі у вирощуванні і які профілактичні заходи необхідні прийняти, щоб квітка довго залишався квітучим і радував нас своєю красою.

Труднощі у вирощуванні

Проблема, з якою часто стикаються квітникарі - гарденія НЕ цвіте. Причиною є:

 1. Неправильні умови утримання, зокрема недотримання температурного режиму. Щоб гарденія могла закласти нирки, в період бутонізації вкрай важливо знизити температуру в приміщенні на кілька позначок. Оптимальне значення +18 градусів.
 2. Також бутони можуть не формуватися через те, що підгодівля містить надмірну кількість азоту, який сприяє виключно набору зеленої маси, не залишаючи рослині сил на закладку майбутніх квіток.
 3. Лужна або нейтральна грунт часто є причиною відсутності цвітіння. Грунт повинен бути з кислою реакцією. Потрібно постійно його підтримувати, шляхом підкислення води для поливу. Детальніше про правильний вибір грунту і добрив для гарденії ми писали тут.
 4. Якщо обрізка була проведена неправильно, цвітіння також може не настати. Більш детально про цвітіння гарденії і про те, що робити якщо вона не цвіте, ми розповідали в цій статті.
 5. Якщо рослина не отримує з грунту достатня кількість заліза, його листя може пожовтіти, а зелені прожилки будуть чітко проглядатися.
 6. Через поливів занадто жорсткою або холодною водою листя гарденії можуть пожовтіти і зів'янути. Про всі проблеми з листям гарденії ми писали тут.

Поширені хвороби і шкідники

Що робити, якщо квітка висох?

Підсихання листя у гарденії трапляється досить часто, якщо це відбувається в невеликих кількостях, то бити тривогу немає сенсу - це природний процес. Якщо явище прийняло масовий характер, то потрібно з'ясувати причини. Вони можуть бути наступними:

 • Надмірна полив. Якщо грунт перезволожений листя починає підгнивати і сохнути. В цьому випадку потрібно обрізати всі пошкоджені листя, припинити полив і пересадити гарденії в новий горщик, попередньо перевіривши стан кореневої системи, якщо вона частково пошкоджена, уражені частини теж потрібно видалити.
 • Переохолодження та вплив протягів. Різкий стрибок температури призводить до почорніння і засихання листя гарденії. Для реанімації рослини потрібно відновити комфортний для нього температурний режим +18 +24 градуси.

Біла тля на рослині

Шкідливе комаха, що вражає листя і стебла гарденії, є однією з причин, чому рослина скидає бутони. З'являється шкідник найчастіше разом з новим, принесеним з магазину квіткою. Зараження вимагає вживання термінових заходів, так як комаха дуже швидко розмножується.

В першу чергу біла тля пошкоджує молоді пагони, але якщо зараження поширилося, то всі інші частини гарденії теж постраждають. Життєдіяльність комахи призводить до того, що квітка зупиняється в розвитку, а листя починає всихати.

Якщо поразка ще тільки в початковій стадії, можна видалити тлю механічно, ретельно протерши стебла і листя вологою серветкою, якщо зараження поширилося по кущу, то потрібно вдатися до допомоги системних інсектицидів.

Чому обпадають бутони?

Причинами недуги можуть бути:

 • Занадто сухе повітря. Для стійкого і продуктивного формування бутонів гортензії дуже важлива вологість. Щоб рослина не залишилося без бутонів потрібно вжити заходів, наприклад, поставити горщик в піддон з вологим керамзитом. Піддон повинен бути значно ширше горщика, щоб випаровується керамзитом волога передавалася листі. Також гарденії необхідно часто обприскувати, намагаючись при цьому не потрапляти на бутони і пелюстки вже розкрилися квіток. Біля рослини можна розмістити ємність з водою, акваріум або фонтанчик.
 • Протяг. Відчувши на собі холодну подих, гарденія моментально скидає бутони. Для виправлення ситуації потрібно перемістити квітка в захищене від протягів місце.
 • Перепади температури. Не можна допускати занадто різких коливань температурного режиму, рослина перебуває у стресовому стані і позбавляється від бутонів.
 • Поворачивание горщика щодо джерела світла. Не можна крутити рослина, яке набрало бутони.
 • Несвоєчасна пересадка. Тільки що принесена з магазину гарденія, як правило, активно набирає бутони і цвіте. Не потрібно відразу пересаджувати її в новий горщик, від таких маніпуляцій вона скине почали формуватися суцвіття.

Білі плями

Якщо на гарденії з'явилися білі плями неправильної форми, це говорить про поразку хлорозом. Супутнім симптомом є освітлення листової пластини таким чином, що прожилки залишаються зеленими.

Причиною хлороза є полив жорсткою водою, яка зменшує кислотність ґрунту і позбавляє гарденії необхідного їй заліза.

Справитися з недугою допоможе організація режиму поливів із застосуванням м'якої води. Щоб реанімувати гарденії, уражену хлорозом, потрібно полити її розчином, що містить хелат заліза.

Як боротися з павутинним кліщем?

Цей самий часто зустрічається і небезпечний для гарденії шкідник. У зоні ризику перш за все рослини, що знаходяться в умовах сухої і дуже теплою кімнати. Якщо виявлені уражені пагони, від них краще відразу позбутися, а квітка обробити системними інсектицидами. Через тиждень провести повторну обробку.

Також пропонуємо дізнатися про всі проблеми з листочками гарденії - чому це відбувається і що робити в такому випадку.

профілактичні заходи

Важливо! Головна профілактична міра - це виконання всіх рекомендацій по догляду за рослиною.
 1. Щоб уникнути хлорозу, гарденії потрібно поливати м'якою водою. Пом'якшити її можна за допомогою додавання пари крапель лимонного соку.
 2. Щоб запобігти появі павутинного кліща потрібно регулярно зволожувати повітря. Можна обприскувати простір навколо горщика з дрібнодисперсного розпилювача, протирати листя вологою серветкою і проводити профілактичні огляди на предмет наявності шкідника.
 3. Чагарник потрібно своєчасно підгодовувати. Для людей із вадами недостатнім харчуванням рослина найбільш схильне захворювань.

Для вас ми підготували матеріали з яких ви дізнаєтеся про види цього красивого квітки, способи його розмноження, вирощуванні з насіння, а також про те, як доглядати за жасминової різновидом і які корисні властивості гарденії.

Профілактичні заходи і своєчасна реакція на симптоми захворювання рослини, допоможуть зберегти здоров'я і високу декоративність цвітіння неповторною гарденії.

Схожі Статті