Якими народними засобами можна підгодувати морква і як це зробити? Чим користуватися не рекомендується?

Морква - невибаглива культура, з вирощуванням якої впорається будь-який садівник. Однак цей солодкий овоч погано росте на бідних грунтах, тому доводиться підгодовувати посадки моркви, щоб вона виросла велика, рівна і солодка.

Багато хто віддає перевагу хімікатів з магазину народні засоби, перевірені досвідом багатьох городників.

Далі розглянемо, чим можна підгодувати після появи сходів, а також якими добривами користуватися не можна.

Що це за добрива, чи відрізняються від магазинних?

Народні засоби - це перевірені безліччю городників неспеціалізовані підгодівлі. На відміну від промислових добрив, вони або готуються з відходів (харчових, садових), або купуються, але не в спеціалізованому садовому центрі, а в звичайному магазині або аптеці. Це речовини, формально підгодівлею не є, але, по досвіду, що роблять потрібну дію на рослини.

Що краще використовувати?

Хоча багато дачників не хочуть користуватися «хімією» для підгодівлі моркви, важливо розуміти, що і народні засоби, і промислові добрива виконують свою роль. Для порівняння скористаємося таблицею.

параметри порівнянняМагазинні (промислові) добриваНародні засоби
вартістьДорогі або дешевідешеві
Небезпека для людиниРізний клас небезпеки в залежності від препаратуБезпечні при правильному застосуванні
Вплив на грунтвиснажуютьЧи не виснажують
спектр діївузьконаправленийширокий
коли застосовуватиКоли потрібно внести в грунт конкретний елемент в строго певній кількостіКоли потрібно поліпшити структуру і поживність грунту в цілому

Чим можна підгодувати коренеплід після появи сходів і в інший час?

Чим можна полити овочеву культуру для гарного росту? Для підгодівлі моркви використовуються різні народні средства.У кожного є свої плюси і мінуси.

сіль

Кухонну сіль (хлорид натрію) городники використовують давно для підсолювання грядок. Сіль допомагає швидко розчинитися в грунті поживних речовин, тому морква засвоює їх повністю.

Особливо помітний ефект на бідних грунтах - після соління грядок морква на них виростає більш солодкою. Однак сама по собі сіль особливої ​​користі не приносить.

дріжджі

Хлібопекарські дріжджі - це мікроскопічні гриби, які при розчиненні у воді виділяють речовини, що прискорюють ріст коренеплодів у моркви. Також вони підсилюють активність корисних бактерій в грунті, завдяки чому добре розкладаються органічні добрива і виділяються азот і фосфор.

За своєю дією дріжджові грибки схожі з ЕМ-препаратами, але набагато дешевше їх. Використовувати дріжджі можна тільки в прогрітій землі. А якщо застосовувати цю підгодівлю постійно, грунт втратить органіку і стане знову бідною. До того ж при бродінні дріжджі поглинають калій і кальцій.

зола

Зола утворюється при спалюванні чого-небудь. У садівництві використовують деревну золу. Вона містить багато корисних речовин (калію, кальцію, заліза, сірки, магнію, бору, фосфору).

 • Якщо готувати золу з твердих порід дерева (дуб, модрина, тополя), то в ній буде багато кальцію.
 • А при спалюванні бур'янів (пирію, трави) добриво буде містити велику кількість калію.

Ці речовини необхідні моркви в період наливання коренеплодів.

Зола потрібна при вирощуванні моркви на кислих грунтах (які культура дуже не любить), оскільки підвищує рівень лугу в них.

До недоліків добрива можна віднести здатність знижувати засвоєння рослинами фосфатів, тому золу необхідно вносити окремо від містять фосфор підгодівлі. До того ж її не рекомендують використовувати на сильно лужних грунтах.

йод

Речовина складається з чорно-сірих кристалів з фіолетовим металевим блиском. Його продають в аптеках у вигляді спиртового 5% -го розчину темного кольору з характерним запахом. Полив йодом збільшує врожайність моркви, покращує смак і колір коренеплодів.

З недоліків можна відзначити токсичність для людини. А у моркви при занадто великій дозі йоду можуть пожовтіти листя.

настій кропиви

Настій кропиви містить багато азоту, заліза і застосовується відразу після посіву моркви, щоб рослина мала міцну густе листя, яка забезпечить достатнє харчування коренеплодів.

Не варто поливати морква настоєм кропиви в середині вегетації, щоб не виростала занадто «буйна» зелень на шкоду коріння.

коров'як

Рідкий коров'ячий гній, або коров'як, підвищує вміст гумусу в грунті і містить необхідні для моркви речовини: азот, фосфор, калій, кальцій, магній та інші.

Коров'як можна застосовувати для моркви тільки у вигляді настою і в невеликих кількостях, так як надлишок цього органічного добрива може викликати гниття коренеплодів.

курячий послід

До складу посліду також входять калій, азот, фосфор, магній. Він підвищує врожайність моркви, причому завдяки повільному дії здатний «годувати» морквяні грядки протягом 3 років після внесення.

До недоліків відноситься неможливість використання в свіжому вигляді - нерозведений курячий послід містить багато сечової кислоти, яка може спалити коріння моркви.

компост

Це добриво виходить шляхом перепревания органічного сміття і садових відходів. В результаті правильного приготування він перетворюється в гумус - поживний шар, що містить корисні мікроорганізми.

Компост можна використовувати для добрива грядок під моркву восени при перекопуванні, а також в якості мульчі. Компост безкоштовний, але вимагає багато сил і часу для приготування.

Список добрив, якими не можна користуватися

Чим підгодовувати коренеплід не рекомендується, тому що він потім погано росте або стає несмачним? Солодкий овоч добре відгукується на добрива, але деякі з них треба використовувати з обережністю або взагалі не застосовувати:

 • не можна заправляти грядки свіжим гноєм, оскільки через велику кількість органіки у моркви «припікає» точка зростання, і вона стає «рогатою» (корінь розділяється надвоє або утворює відростки, які погіршують його зовнішній вигляд і ускладнюють чистку), менш смачною і погано зберігається ;
 • також недостатньо лежання стають коренеплоди, якщо в процесі вегетації морква перегодували добривами, в яких багато азоту.

Покрокова інструкція: як підгодувати овочеву культуру?

Більшість народних засобів застосовуються в рідкому вигляді, тому для приготування підгодівлі знадобляться:

 • скляна півлітрова або літрова банка для приготування концентрату;
 • відро для робочого розчину;
 • рукавички, щоб не забруднити руки;
 • ложка або совок, щоб відміряти необхідну кількість речовини.

Розглянемо, в якому обсязі, яким способом, в який період вегетації і скільки разів потрібно вносити народні підгодівлі для моркви.

підживленняЯк приготуватиСкільки / як вноситиколи вноситиСкільки разів і з яким інтервалом
сіль1 ст. ложку солі розчинити в 10 л водиПопередньо добре протоку грядкиУ липні і серпні, коли формуються коренеплоди1 раз
дріжджі0, 5 кг дріжджів на 2, 5 л теплої води + півсклянки золи. Розчин розбавити водою 1:10кореневе підживленняНавесні після сходів для прискорення зростання зеленої маси, через 3 тижні і в середині серпня3 рази
зола
 • 1 стакан на 1 м2.
 • 100 г на 10 л води, настоювати півдня.
 • Розсипати по грядці.
 • Полити під корінь.
 • У травні після сходів.
 • У червні-липні в період формування коренеплодів.
2 рази
йод20 крапель на 10 л водиполивати міжряддяУ травні після появи сходів1 раз
настій кропивиУ 200-літрову бочку 2/3 кропиви, 1/3 водиПоливати під коріньНа початку вегетації2-3 рази з інтервалом в тиждень
коров'якНастій 1:10, настоювати тижденьполивати міжряддяПісля проріджування і через 3 тижні2 рази через 3 тижні
курячий послідРозчинити в воді 1:20, настоювати 10 днів на відкритому повітріПоливати в міжряддяхУ червні через 2 тижні після сходів1-2 рази з інтервалом 2 тижні
компостРозсипати по грядці, перемішати із землею або розкласти в міжряддя6-8 кг на 1 м2Восени під перекопування або як мульчу1 раз або протягом сезону

Запобігання травмуванню коренеплоду шкідниками

Домашні добрива хороші не тільки як підгодівля, але і як профілактичний засіб від шкідників моркви.

Сіль допомагає:

 • від морквяної мухи (поливати 3 рази з інтервалом в 2 тижні, починаючи з перших чисел червня, поступово збільшуючи концентрацію розчину: 300 г на 1 л води, потім 450 г на 1 л води, потім 600 г), після обов'язково пролити грядку чистою водою ;
 • від слимаків - обприскують грядку 10% -ним розчином солі.

Зола для профілактики використовується разом з тютюновим пилом або настоєм тютюну:

 • від морквяної мухи - змішати золу і тютюновий пил 1: 1 і розсипати по рядах з розрахунку 5-10 г на 1 м2;
 • від листоблошки - розсипати в міжряддях золу, зверху полити тютюновим настоєм.

можливі помилки

При неправильному використанні народних засобів для підгодівлі моркви можна не тільки не допомогти рослині, а навіть нашкодити йому. Типові помилки:

 • занадто великі дози добрив - гірше буде смак коренеплоду, він не зможе довго зберігатися;
 • рідка підгодівля по листу в спеку - листя моркви можуть отримати опік від крапель води, що знаходяться на сонці;
 • використання свіжого гною або занадто великих доз органічних добрив - бадилля виростає занадто великий на шкоду коренеплодів (вони стають нерівними).

Подальший догляд: чи треба поливати овочеву культуру?

Після добрива морквяні грядки треба обов'язково полити, інакше корисні речовини будуть погано вбиратися в грунт, і розпушити міжряддя.

Для дачників, які не сприймають хімію на своєму городі, підгодівля моркви народними засобами буде хорошим виходом з положення. Адже вони доступні, недорогі, безпечні. Доведеться виділити деякий час для приготування домашніх добрив, однак воно буде витрачено не дарма - виростуть великі, солодкі коренеплоди.

Схожі Статті