Яку схему посадки моркви краще вибрати і чому це так важливо?

Вирощування овочів починається не з правильно підібраних, елітного насіння. І навіть не з підготовленою, удобреному грунту.

Заздалегідь планується, і використовується правильна схема посадки. Для насіння різних овочів вона своя. В тому числі, і для моркви.

Як правильно розпланувати грядку? Чим відрізняється зимова посадка від весняної? Яке відстань повинна бути між рядами? Відповіді на ці питання можна знайти в статті.

Важливість вибору глибини загортання насіння та інтервалу між рядами

Ключовий момент вирощування моркви - певна схема посадки насіння. Важливо враховувати, через яку відстань необхідно їх садити, і на якій глибині сіяти. Правильно розмічені грядки і схематичний посів, глибина сівби матеріалу сприяють хорошій схожості насіння, росту коренеплодів і якісному врожаю.

Іноді не виходить правильно розмітити, як і на якій глибині будуть посіяні насіння. Наслідки неправильної схеми посадки погано позначаться на культивуванні, а саме:

 1. Порушена циркуляція повітря через близько розташованих сіянців, збільшить можливість їх зараження хворобами, гниллю та грибком.
 2. Близько посадки затінять один одного, знизять плодючість культури. В результаті нестачі освітлення, сходи з'являться пізніше, через погано прогрівається грунту.
 3. Через густоти посадки, паростки отримають мало поживних речовин. Коренева система сильних саджанців візьме верх над корінням слабких, разом з вологою і вітамінами з грунту.
 4. Неправильно розвинуться стебла, листя і коренеплоди. Морква виросте маленьких розмірів, з можливою деформацією.
 5. Ускладниться догляд за паростками: доведеться проріджувати їх часто, і пересаджувати на нове місце.
 6. Затрудняється підгодівля і полив культури.
 7. Грунт швидко виснажиться, і її доведеться додатково підгодовувати.

Основні схеми посадки

Висадка насіння моркви залежить від пори року, грунту, ділянки, і т.д. Для кожного сезону враховуються свої нюанси (про те, коли потрібно посадити моркву на насіння і як зібрати посівний матеріал самостійно, читайте тут).

Є 3 основні способи (схеми) посадки:

 1. Широкорядний. Для нього готують борозенки шириною до 15-20 см. Спосіб дозволяє коренеплодів рости вільно.
 2. Рядовий. Потребує заздалегідь удобреному перегноєм, грунті. Через 1 ряд з морквяним насінням, садять цибулини (інші культури).
 3. З використанням пророщеного насіння. Для них ширину борозенок збільшують до 5 см.

Залежно від бажання, можна використовувати відразу 3 названих способу.

Яка різниця між весняним і зимовим посівом?

Відмінності між посадкою насіння моркви навесні і пізньої осені, такі:

 • Осіння посадка дозволить зібрати перший урожай раніше звичайного. Коренеплоди матимуть більш здоровий вигляд, менше схильні до впливу шкідників, і розміром перевершать плоди весняного врожаю. Багатьом городникам не подобається такий спосіб, тому що доводиться додатково захищати насіння від негоди. Однак результат вартий того.

  Одна особливість: плоди такого врожаю не зберігаються довгий час. Вони призначені для швидкого вживання. Грядки для посіву готують невеликих розмірів.

 • Подзимний посів дозволить заощадити багато часу навесні: не потрібно буде готувати грядки і насіння, і т.п. Восени ж посадку допустимо провести, коли основні городні роботи зроблені. І з насінням не доведеться возитися: вони встигнуть насититися вологою осінньої землі, і загартується за зиму, що забезпечить ранні, дружні сходи.
 • Восени доведеться ретельно підібрати ділянку під посів. Рекомендується тихе, безвітряної місце, де рано тане сніг. Ділянка повинна бути горизонтальним, щоб при таненні снігу навесні, насіння не вимило з грунту.

В інших моментах, різниці між весняним сівбою і зимовим, немає. За що з'явилися сходами потрібно доглядати однаково.

Чи далеко один від одного садити насіння?

Коли визначено сорт насіння моркви для посадки, підібрано і підготовлено місце, приходить час для сівби. Сіяти можна в:

 1. Відкритому грунті. Схема посадки у відкритому грунті досить проста. Глибина загортання насіння для легких супесних або піщаних грунтів складе 2-3 см, для важких суглинків - 1, 5-2 см. Відстань між рядами вибирається за розміром кожної грядки, або ділянки, але мінімум - 20 см. Це дозволяє сусіднім рядам не заважати один одному, і спрощує обробку землі.

  Насіння висаджуються один від одного на відстані 3-4 см (яка підготовка насіння потрібна перед посадкою?). Це легко зробити за допомогою паперової стрічки: на смужку паперу, змащену клеєм, поміщаються насіння моркви, на відстані 3-4 см. Потім смужка поміщається в грядку, і засипається землею. Папір розм'якшиться після поливу, і не стане на заваді зростанню саджанців.

 2. У теплиці. В прогрітому грунті готують грядки в 3-4 ряди. Відстань між рядками залишають 20-30 см, між насінням - 3-4 см. Для рівності ряду, можна використовувати 2 кілочка з прив'язаною мотузкою. Важкий грунт вимагає глибини зачепила 1-1, 5 см, легка - 2-3 см. Борозенки варто ущільнити, для припливу вологи до насіння.
 3. Під крапельний полив. Схема не відрізняється складністю. Для поливу підійдуть краплинні стрічки (латералі), з крапельницями через кожні 20-30 см. Для 2-х гряд на ширині 0, 5 м, використовують 2 латералі, з відстанню 0, 3 м і 0, 2 м на кожну. Для 3 грядок на ширині 1 м - 2 краплинні стрічки, з відстанню по 0, 4 м і 0, 6 м. Глибина зачепила грядок - як в попередній схемі посадки.
 4. На насіння. Перед посадкою лунку бажано удобрити жменею перегною, або додати 5 г гранульованого суперфосфату. Схема трохи відрізняється від попередніх. Відібрані коренеплоди для посадки (маточники), садять злегка вертикально, або горизонтально, на таку глибину, щоб головка знаходилася на одному рівні з грунтом. Якщо є жовтуваті листя - їх присипають землею. Відстань між рослинами залишають 40 см, між грядами - 70 см.
 5. Разом з цибулею. З цибулею, схема посадки буде наступна. Ширина між рядами складе 30-40 см. Глибина зачепила для насіння моркви буде від 1, 5 см до 3 см, для цибулин - залежить від розміру головок + 2 см (для присипки зверху грунтом). Насіння моркви розташовуються один від одного на довжині 3-4 см, цибулини - на 6-10 см. Про те, з чим поруч можна садити моркву, читайте тут.
 6. З редискою. Садити можна спільно (змішавши насіння обох культур), і окремо: ряд моркви, ряд редиски. Глибина зачепила насіння редиски - 1, 5 см, відстань в грядці - 2-3 см. При змішаному сівбі, ширина міжряддя складе 20 см, при чергується - до 30 см. Глибина загортання насіння моркви залишиться колишньою: від 1, 5 см до 3 см.

На перший погляд, схеми посадки насіння моркви з іншими культурами, відрізняються як день від ночі. Насправді, тут немає особливих складнощів. Головну роль грає глибина посіву, і відстань між рядами і насінням. Решта нюанси (легкість чи важкість грунту, її склад, місце посадки і т.д.) є другорядними, і менше впливають на схожість майбутнього врожаю.

Схожі Статті