З яких причин розсада помідорів може витягнутися і що робити, якщо це сталося?

Вирощування здорової міцної розсади помідор - це трудомісткий процес створення для неї комфортних умов з урахуванням освітленості, температури повітря, термінів поливу і багатьох інших факторів.

Іноді сіянці помідорів в домашніх умовах стають занадто довгими і худими, і якщо не знати, що робити в таких випадках, можна загубити всю розсаду.

Прості правила догляду дозволяють захистити саджанці від витягування стебел, завдяки чому вони виростають здоровими, пишними і стійкими.

Що значить витягування томатів і до чого воно може призвести?

Витягування розсади помідор - це подовження і одночасне витончення стебел сіянців, що відбувається в короткі терміни при недотриманні правил догляду. В такому випадку до моменту висадки розсади виростають компактні міцні саджанці, а тендітні, тонкі і мляві паростки, які мають дуже велику довжину стебла, який втрачає стійкість і не утримується у вертикальному положенні.

Укорінення таких саджанців значно затягується, а вкорінені рослини розвиваються повільно, погано цвітуть і слабо плодоносять.

причини

Розсада помідор витягується в результаті порушень принципів догляду. Причини можуть бути наступні:

 1. Недостатнє освітлення. З моменту посіву насіння рослини мають потребу в гарному денному освітленні. Для помідорів краща південна сторона. Їх не рекомендується ставити далеко від джерела світла (вікон). За відсутності освітлення сіянці будуть млявими і бляклими, витягуються досить швидко, протягом одного тижня.
 2. Недотримання режиму температур. Сіянці томатів потребують помірного теплому кліматі. Денна температура повинна знаходитися в межах 18-25 градусів, нічна - 14-16 градусів. При занадто високою або занадто низькій температурі розсада витягується і дає мало листя.
 3. Порушення поливу. Паростки помідор витягуються при занадто частому поливі, таким чином розсада збільшує кореневу систему і захищає себе від загнивання.
 4. Надмірно щільна посадка, яка веде до нестачі не тільки місця, але також світла і поживних речовин. Сіянці починають загороджувати один одного, їх листя мнеться. Це призводить до поступового подовженню стебел розсади, які стають нерівними і тонкими, можуть падати.
 5. Надлишок поживних речовин, зокрема, азоту і фосфору. Неправильне дозування добрив або неправильно підібрана грунт, невідповідна томатам за кількістю мікроелементів, призводить до стрімкого витягуванню розсади і значного недорозвинення кореневої системи. При пересадці на постійне місце така розсада часто не може вкоренитися.
 6. Брак калію в грунті. Недолік калію спостерігається при самостійній підготовці грунту садівниками, а також використанні старої, глинистої або піщаного ґрунту. В такому випадку розсада витягується дуже сильно, а сім'ядольні листя розташовуються високо.
 7. Порушення строків висаджування розсади. Відбувається при занадто ранньому посіві насіння або несприятливому кліматі, коли розсаду неможливо висадити у відкритий грунт за рекомендованими термінами. Надалі така розсада може не зацвісти і загинути.
 8. Занадто глибока посадка насіння. Призводить до того, що сіянці занадто довго виходять на поверхню грунту і надалі продовжують рости витягнутими.

Як вирощувати сіянці будинку, щоб вони сильно не тягнулися вгору?

Щоб розсада не витягується, рекомендують дотримуватися деяких правил:

 1. Виробляти посів насіння строго в ті терміни, які вказані в інструкції на упаковці насіння (в кінці лютого або на початку березня). При несприятливих умовах клімату переважно використовувати ранні сорти, які встигнуть пройти свій період вегетації.
 2. Чи не спізнюватися з висадкою розсади на постійне місце.
 3. Використовувати для посіву якісне насіння з не закінченим терміном придатності.
 4. Враховувати час світлового дня для розташування розсади.
 5. Використовувати відповідний для томатів субстрат, який повинен бути пухким, живильним і добре дренованих.
 6. Застосовувати мінеральні добрива в правильному розведенні. Якщо добриво готується вручну, то використовують торф, компост і грунт в співвідношенні 3: 2: 1.
 7. Проводити регулярний полив, але не допускати утворення кірки на грунті. Помідори воліють рясний, але не частий полив з повним або майже повним висиханням ґрунту замість щоденного невеликого поливу. Вода повинна бути відстояною і теплою, не нижче 30 градусів. Полив розсади проводиться 1 раз в 3-4 дня (коли у розсади почнуть опускатися листя).
 8. Враховувати тип сорту (ранній, середньостиглий або пізній).
 9. Чи не використовують для посадки землю, в якій на протязі 3 останніх років росли пасльонові (баклажани, картопля, томати).
 10. Насіння перед посівом на добу замочують слабким розчином марганцівки (1: 5000). У розведенні з водою марганцівка віддає калій, необхідний розсаді для помірного зростання.
 11. Насіння висівають на глибину не більше 1, 5 сантиметрів.
 12. Після посіву насіння накривають плівкою. Тепла середовище сприяє правильному росту розсади (температура 22-25 градусів).
 13. Обов'язково знімають плівку після появи сходів - тоді почне розвиватися їх коренева система. Якщо цього не зробити, розсада виросте витягнутої, ніжною і з короткими тонкими корінцями.
 14. Так як розсада витягується в занадто теплому середовищі, не слід постійно тримати її нагорі, де температура повітря трохи вище. В період розвитку коренів розсадні ящики або стаканчики краще опускати на підлогу.
 15. Після появи у розсади 2-3 справжніх листків її пікірують, ємності заповнюють живильним субстратом, корінець рослини трохи вкорочують і заглиблюють на 1, 5-2 см. З появою перших 2 пар справжніх листків розсаду пересаджують повторно, заглиблений сіянці до помилкових листочків. Втретє помідори пікірують через 3 тижні, засипаючи їх землею до перших справжніх листків. Багаторазова пікіровка сприяє розвитку кореневої системи і запобігає витягуванню.

Що робити, якщо саджанці стали тонкими і довгими?

додаткове освітлення

При недоліку освітлення сіянці виносять на засклений балкон на південну сторону (допускається південно-східна, південно-західна сторона) або встановлюють лампи. Люмінесцентні лампи поміщають на відстані 5-6 см від верхніх листочків розсади.

Зміна температурного режиму

Зниження температури до 15-16 градусів призупиняє зростання сіянців і є ефективним заходом допомоги розсаді, так як вона потребує тепла лише в перший час. Під час пікіровки дотримуються теплих температур, після чого знову знижують її до 15 градусів.

заглиблення

При цьому проводять пікіровку рослин в окремі ємності, занурюючи стебла в грунт на глибину 3-4 см, або заглиблений сіянець в нахиленому положенні (його наземна частина повинна залишатися вертикальної). Якщо розсада витягнулася в індивідуальних ємкостях, то в неї досипають грунт так, щоб шар грунту не доходив до сім'ядольних листочків 2-3 см.

режим поливу

Поливають розсаду регулярно: спочатку раз на тиждень, потім - раз на 3 дні. Використовують теплу воду. Полив холодною водою веде до загнивання коренів. Якщо грунт вологий, а листя розсади мляві і пониклі, розсаду категорично не можна поливати - її потрібно переставити в захищене від прямого сонячного світла місце до повного висихання грунту. Після цього полив проводиться в звичайному режимі.

підживлення

Для витягнувся розсади помідор не використовують азотні добрива, які сприяють ще більшого витягування стебел. Слід надавати перевагу калієві і фосфорні добрива, зола (20 грам на 200 мл води). Якщо разом з витягуванням розсада стала блідою, то до удобрення додають сечовину з розрахунку 20 грам на 10 літрів і прибирають розсаду на тиждень в прохолодне місце (10 градусів тепла).

Зростання розсади сповільниться, а листя стане яскраво-зеленою. До висадки на постійне місце розсаду необхідно обприскувати розчином сироватки з йодом (5 крапель йоду, 200 мл сироватки, 1 літр води).

Обробка регулятором росту

Двічі використовують регулятори росту рослин ( «Гетероауксин», «Циркон», «Біос», «Емістим», «Реггі») - в момент появи другої пари справжніх листків і через 2 тижні, вносячи добриво під корінь і не потрапляючи на листя.

Видалення сім'ядольних листків

Сім'ядольні листя - це перше листя сіянців, мають подовжену овальну форму. Їх прищипивание ефективно гальмує зростання рослини і призводить до зміцнення стебел. Видаляти сім'ядольні листя краще ножицями, щоб не пошкодити ніжні стебла. Можна видаляти їх по черзі: другий лист через тиждень після першого. Даний спосіб доцільний тільки для ранньої розсади.

прищипування

Прищипування - це зрізання верхівок розсади томатів з залишенням на стеблі 5-6 справжніх листків. Зрізану верхівку можна на 7-10 днів помістити в воду для появи корінців, після чого посадити в грунт. Зрізана розсада швидко дає нові пагони в місці відрізу.

Коли розмір пагонів перевищить 5 см, на стеблі залишають 2 верхніх пасинка, видаляючи всі інші. Обрізка пасинків проводиться строго за 3 тижні до висадки розсади на постійне місце.

Недотримання правил догляду призводить до швидкого витончення і подовженню томатної розсади. Є безліч способів, як запобігти цьому процесу, з огляду на особливості самої рослини і агротехніку вирощування. Якщо витягування все ж сталося, у садівників є всі шанси врятувати розсаду за допомогою простих і доступних методів.

Схожі Статті