Західна квіткова комашка, каліфорнійський трипс

Західний або каліфорнійський квітковий трипс - дуже небезпечний шкідник, який поширений на великій території Росії, від західного кордону до Сибірського і Кавказького регіонів.

Він становить небезпеку не тільки тому, що практично всеїдний і знищує квіткові та декоративні рослини, плодові дерева, овочеві посадки, але ще і може виступати переносником безлічі небезпечних захворювань.

На даному етапі каліфорнійський трипс помічений більш ніж на 250 рослинах.

опис шкідника

Каліфорнійський трипс знаходиться в списку шкідників, з якими найчастіше доводиться мати справу працівникам Відділу карантину рослин та фітосанітарного моніторингу. Його личинки часто виявляються в вантажах з продовольчими товарами і квітами на продаж.

Зовнішній вигляд

Батьківщиною західного квіткового трипса вважається Північна і Центральна Америки, де широко поширений на всьому материку від Мексики і до Аляски. Вперше він був виявлений в Каліфорнії, завдяки чому і отримав свою назву. Однак там припускають, що спочатку його завезли з квітковою продукцією з однієї з країн Південної Америки.

У країнах Європи цей шкідник вперше був зафіксований в 1983 році, і з тих пір розповсюдився по всій європейській частині. У Росії він був помічений на початку 90-х років 20 століття, коли його завезли разом з квітами.

Доросла особина має довжину 1, 4-2, 0 мм. Тіло вузьке, колір може відрізнятися від світло-жовтого, до темно-коричневого. Голова жовтого кольору. Крила торочкуватої виду, трохи затемнені. Личинки схожі на вигляд на дорослі особини, проте, значно менше розміром і з більш світлим забарвленням.

ДОВІДКА! Головні відмінності каліфорнійського від інших видів трипса - інша забарвлення деяких частин тіла і іншу будівлю (різне будова вусиків і щетинок, різна довжина). Через малого розміру, визначення виду можна зробити в лабораторних умовах під мікроскопом.

Зиму каліфорнійський трипс проводить в теплі всередині теплиці - дорослі особини ховаються рослинними залишками, личинки - в грунті. У теплих районах може відбуватися зимівля у відкритому ґрунті. Навесні, після того як проводиться посадка розсади, комахи атакують її.

Самки поміщають яйця у верхній частині стебла і створені отвори в листі. За місяць, поїдаючи рослина, трипс може відкласти до 300 яєць. Ця кількість може бути збільшена, якщо комаха живиться пилком.

Личинки, що вилупилися дві стадії розвитку переносять на рослині, поїдаючи його, а потім переходить в грунт. Всього на повний розвиток однієї колонії каліфорнійського трипса йде 15-21 день. В ідеальних умовах за один рік може з'явитися від 12 до 15 поколінь.

Фото західного каліфорнійського квіткового трипса:

Якими рослинами харчується?

Західний квітковий трипс - шкідник широкого профілю. Він вражає бавовник, цибуля, огірок, перець, томат, суницю, персик, виноград та інші види фруктових та овочевих рослин. Крім цього, нападу піддаються і квіти: троянди, цикламени, хризантеми, гербери і т.д.

ДОВІДКА! Комахи в початковій і дорослої формах виробляють витягування соку з рослинних культур.

Чим небезпечний шкідник для рослин

На перших стадіях відбувається утворення плям жовтого кольору, шорсткостей. З плином часу такі плями зливаються воєдино. Після відмирання пошкоджених пагонів вони опадають.

Під час масового зараження каліфорнійським трипсом добре видно знищені ділянки, спостерігається кривизна стебел заражених рослин, затримка і деформація зростання молодих пагонів.

Харчування нирками квітів призводить до порушення і скручування квіток. Пошкоджені каліфорнійським трипсом бутони не розкриваються і засихають. Поїдання пилку не дозволяє рослині сформувати повноцінні квітки.

ВАЖЛИВО! Зараження шкідником призводить до значного зниження врожайності, падіння товарної вартості рослин, вирощуваних з метою продажу (наприклад, декоративних квітів), а велика колонія комах може викликати загибель всього рослини.

У плодових культурах також спостерігаються характерні пошкодження. Так, на солодкому перці виникають сріблясті смужки, ягоди суниці змінюють колір, форма огірків змінюється і овочі деформуються, на поверхні томатів з'являються отвори.

Крім знищення пагонів, шкідник є переносником вірусних захворювань, до яких схильні безліч видів рослин. Найбільш поширене - плямисте в'янення томатів.

Головні симптоми зараження - поява на листі яскравих жовтих плям, фрагменти стебла набувають темний відтінок. Для передачі інфекції трипсу потрібно харчуватися рослиною протягом 30 хвилин.

Особливості боротьби зі шкідником

Знищення за допомогою хімікатів утруднено через низку факторів. По-перше, це зовсім невелика і потайне комаха, і як правило ховається в нирках, бутонах, квітках, під різного роду лусочками. Завдяки цьому стає складно забезпечити прямий вплив хімікатів.

По-друге, в Америці, звідки він родом, каліфорнійський трипс отримав імунітет до великої кількості інсектицидів. У теплицях, де ця комаха діє найчастіше, хімікати проти нього не сумісні із засобами проти інших комах.

Зараз знищення квіткового трипса може виконуватися різними способами:

  • Механічний - рослини, які можуть випробувати навала шкідника, потрібно накрити тонкою сіткою з невеликими осередками. Їй же перекривають віконні і дверні прорізи;
  • Агротехнічний - візуальний контроль і швидка ліквідація заражених пагонів, ретельне видалення бур'янів і рослинних залишків. У теплицях розвішуються спеціальні пастки для комах, які можуть запобігти заселення трипсом або, за допомогою аналізу зібраних комах, встановити ступінь зараження;
  • Біологічний - боротьба з каліфорнійським трипсом проводиться шляхом випуску в зараженій теплиці особливих видів кліщів і клопів. Вони здатні сильно знизити масштаби колонії, однак, повністю знищити шкідника таким способом неможливо. Крім цього, необхідно враховувати, що комахи-хижаки атакують тільки личинок, і не харчуються дорослими особинами;
  • Хімічний - розроблені кілька інсектицидів, які максимально ефективно можуть боротися зі шкідником. В основному, це високотоксичні засоби, які потрібно застосовувати з 3-5 денними проміжками по 2-3 рази.

Трипс каліфорнійський (західний квітковий) - дуже дрібний шкідник, який вражає широкий спектр овочів і плодових дерев, декоративних квітів. Крім знищення безпосередньо рослини, ця комаха може передавати цілий ряд небезпечних вірусних інфекцій. Боротьба з ним ускладнена тим, що трипс часто ховається в бутонах, квітках, під лусочками.

У висновку пропонуємо вашій увазі відео про нашестя каліфорнійського квіткового трипса:

Схожі Статті