Зелень цілий рік. Особливості вирощування кропу з насіння на підвіконні

Кріп вважається однією з найбільш ходових приправ, які не завжди можна знайти на прилавках магазинів в свіжому вигляді.

Щоб забезпечити себе і свою сім'ю цієї пряної культурою протягом усього року, можна вирощувати кріп на підвіконні будинку.

Перш, ніж починати висів культури, варто ознайомитися з нюансами такого процесу. Саме про нього ми і розповімо докладніше далі в статті.

Плюси і мінуси вирощування зелені будинки в квартирі

Безперечною перевагою вирощування кропу на підвіконні є можливість ласувати цією пряною культурою протягом довгого часу. При цьому рослини завжди знаходяться вдома під рукою. Процес вирощування культури в домашніх умовах не залежить від погодних умов і пори року, є можливість створити необхідний клімат самостійно.

Що стосується недоліків, то культура вимагає певного догляду, особливо в зимовий період. Знадобиться створити умови гарної освітленості за допомогою люмінесцентних ламп. В іншому виростити кріп досить просто, користуючись наведеними нижче рекомендаціями.

Які сорти найкраще підходять, щоб посіяти?

Перше, що потрібно зробити бажаючи виростити кріп на підвіконні - це вибрати відповідний сорт. Конкретних сортів, секціонованих спеціально для вирощування в домашніх умовах не існує. Основна відмінність сортів кропу - це тривалість дозрівання прянощі.

Виділяють такі різновиди сортів:

 • ранньостиглі;
 • середньостиглі;
 • пізні.

Сорти ранніх видів за короткий термін формують зелену масу і швидко дають квітконоси. Листя у таких рослин пишною не росте, ось чому не варто вирощувати такі сорти кропу в домашніх умовах. Вони швидко почнуть утворювати насіння.

А чи можна посіяти пізні сорти кропу і як довго вони будуть дозрівати? Що стосується пізньостиглих сортів, то це - ідеальний варіант для висіву в горщик в домашніх умовах. Культура пізніх сортів не встигає дозрівати за літо і дає хорошу зелену масу протягом тривалого часу.

Перелік пізньостиглих сортів, яких варто віддати перевагу для висіву насіння в горщик будинку:

 • Амазон;
 • Алігатор;
 • Ділл;
 • Буян;
 • Салют.

За рекомендацією городників-любителів, які вирощують таку приправу будинку, можна вибирати і ранньостиглий сорт, підійде:

 • гренадер;
 • Грибовський;
 • Кибрай;
 • або середньостиглий Рішельє.

Як посадити?

Висів насіння в горщик передбачає проведення кількох підготовчих заходів.

Перед посівом потрібно:

 • визначитися з ємністю для рослини;
 • придбати або підготувати грунт;
 • визначитися з місцем для пряної рослини;
 • підготувати посівний матеріал.

Кожен з етапів підготовки вимагає дотримання певних умов і рекомендацій.

горщик

Підійдуть для висіву кропу квіткові горщики, об'ємом до 2 літрів. Якщо передбачається висіяти велика кількість рослин, то можна використовувати звичайні дерев'яні ящики. Важливо, щоб в обраній ємності були пророблені спеціальні дренажні отвори. Потрібно до ємності підібрати відповідний піддон.

Особливих вимог для горщика під кріп немає. Єдине, на що варто орієнтуватися - це зручність розміщення рослин на підвіконні. Можна використовувати для висіву насіння торф'яні горщики, а після переносити в горщик для подальшого вирощування.

Грунт

Обов'язково потрібно передбачити наявність дренажного шару 2 см на дні обраної ємності або квіткового горщика. Для цього використовують звичайний керамзит. Якщо немає можливості використовувати керамзит, то підійде звичайний пісок.

Якщо немає бажання готувати грунт самостійно, то можна придбати готовий в магазині і змішати його в пропорції 1: 1 з садової грунтом або використовувати покупної грунт в чистому вигляді. Готуючи грунт самостійно, потрібно в однакових кількостях змішати садову землю, торф, перегній і універсальний грунт.

вибір вікна

Кріп вважається культурою довгого світлового дня, тому рекомендується вибирати для зростання рослини найсвітліше вікно. Краще розташовувати горщики з оброблюваної пряністю на південно-східній або південній стороні будинку. Чи не забороняється вирощувати кріп і в кімнаті, але буде потрібно виконати додаткові заходи для заповнення нестачі світла. У будь-якому випадку важливо вибрати саме світле місце для рослини.

Підготовка насіннєвого матеріалу

Перед посівом рекомендується провести підготовку насіння. Підготовчі заходи полягають в наступному:

 1. Необхідна кількість посівного матеріалу поміщають в марлевий відріз тканини або бинт і занурюють в теплу воду на 1-2 діб.
 2. Готують розчин марганцівки блідо-рожевого кольору і занурюють насіння на 15-20 хвилин в рідину, після чого промивають водою.
 3. Додатково можна провести обробку посівного матеріалу і використовувати стимулятор росту, наприклад, Епін. Розводити засіб потрібно згідно з інструкцією і залишати насіння в розчині на 3-4 години.

Далі можна відразу висівати кріп в квітковий горщик або іншу тару, в якому він буде рости на підвіконні будинку.

Найбільш підходящим часом для висіву кропу вважається березень-серпень, проте, враховуючи що в домашніх умовах температура в цілому завжди постійна і підлягає коригуванню, то висівати насіння можна в будь-який зручний час. Єдине, що варто передбачити - це можливість створення оптимальних умов для росту культури.

Покрокова процедура посадки

Посів насіння проводять у відповідності з наступним алгоритмом дій: В обрану ємність засипають підготовлений грунт і рясно поливають водою, але не допускають перезволоження грунту.

 1. Якщо ємність довга і дозволяє висіяти кілька рослин, то в ній проробляють канавки, глибиною до 1 см.
 2. Розміщують насіння таким чином, щоб відстань між ними зберігалася 10-15 см. Якщо ж кріп вирощується в окремому в горщиках, то досить 1-2 насінини на одну ємність.
 3. Після розподілу насіння в грунті, їх засипають невеликою кількістю землі і накривають плівкою. Залишають горщики в теплому, освітленому місці.
 4. Після того, як з'являться перші паростки (близько 11- 14 днів посе висіву), плівку прибирають і ставлять горщики на постійне місце росту.

Скільки зростає в домашніх умовах?

Якщо культурі забезпечений належний догляд, необхідну кількість світла і тепла, то першу листя можна обривати вже після 1, 5 місяця.

Кріп багато вирощують вдома, в тому числі на балконі. Про тонкощі процесу ви можете дізнатися на нашому сайті.

Як правильно доглядати?

Доглядаючи за рослиною, потрібно виконати наступні заходи:

 • Полив грунту. Поливати рослину потрібно, орієнтуючись на стан грунту. Полив потрібно проводити після майже повного висихання грунту. Ні в якому разі не можна допускати перезволоження грунту, як і його повного висихання.
 • Підживлення. Проводять внесення добрив один раз за 6 тижнів. При цьому кількість добрив однакове протягом росту культури. Використовуються для підгодівлі мінеральні добрива, призначені для овочевих культур. Розводити їх потрібно відповідно до інструкції придбаного кошти.
 • Температура для кропу не повинна перевищувати 20 градусів. Якщо температурний режим перевищує зазначений, то потрібно подбати про максимальне збільшення світлового дня і обприскувати рослини водою щодня.
Додатково потрібно періодично перевертати горщик на 180 градусів. Робити це можна щодня. Такий захід дозволить рослині витягуватися в верх, а не рости у напрямку до світла. Що стосується додаткового освітлення, то воно потрібне тільки в зимовий період.

Особливості догляду взимку

У зимовий час потрібно забезпечити додаткове освітлення в процесі росту культури. Встановлюють лампи на висоті 60 см над культурою. Якщо вирощується кріп на підвіконні, включати світло для рослини потрібно на 5 годин. Якщо кріп росте безпосередньо в кімнаті, то потрібно досвечивание протягом 15 годинного періоду.

Збір врожаю

Збирати пряну культуру потрібно методом проріджування таким чином, щоб між рослинами залишалося 5 см. З плином часу і подальшим збором врожаю відстань між рослинами повинна досягати 10 см (якщо культура височіла без дотримання технології). Якщо ж кріп розташовується спочатку на відстані 10-15 см, то збирати урожай потрібно, зрізуючи гілочки з рослини. Збір врожаю проводять у міру росту рослини.

Зростає кріп досить швидко, особливо, якщо дотримуватися технології обробітку і забезпечити культурі гідний догляд. У міру зростання рослини і збору врожаю можна висівати нове насіння, забезпечивши таким чином зростання кропу протягом усього року.

Цікаве відео

Пропонуємо переглянути відео про те, як виростити кріп на підвіконні:

Схожі Статті