Зросійщених іспанець: в який же все-таки країні вперше почали вирощувати картоплю?

Картопля - одна з найвідоміших сільськогосподарських культур в світі. Він входить до п'ятірки найбільш важливих продовольчих рослин поряд з кукурудзою, рисом, пшеницею, а серед незлакових культур він займає перше місце.

Його вирощують більш ніж в 100 країнах світу. Багато з них, в тому числі і Росія, культивують картопля не тільки в цілях споживання, але і з метою експорту за кордон.

У статті ми докладно дізнаємося про історію коренеплоду, порівняємо врожайність картоплі в країнах, де він найбільш популярний.

Історія

В якому місці нашої планети вперше стали вирощувати картоплю? Родом картопля з Південної Америки, де і зараз можна зустріти його дикорослого предка. Вчені вважають, що окультурювати цю рослину стародавні індійці почали близько 14 тисяч років тому. До Європи він потрапив в середині 16 століття, привезений іспанськими конкістадорами. Спочатку його квіти вирощували в декоративних цілях, а бульби йшли на корм худобі. Лише в 18 столітті їх стали використовувати в їжу.

Поява картоплі в Росії пов'язують з ім'ям Петра I, в той час це було вишуканим придворним ласощами, а не масовим продуктом.

Поширення картопля отримав пізніше, у другій половині 19 століття. Цьому передували «картопляні бунти», викликані тим, що селяни, змушені садити картоплю за наказом царя, не знали, як його є і вживали в їжу отруйні плоди, а не корисні бульби.

Про те, де і як в Росії вирощують картоплю, читайте в нашому матеріалі.

Рекомендуємо також подивитися відео про історію картоплі:

фото прапора

А так виглядає прапор країни, в якій почали культивувати картоплю.

Умови та місця вирощування

Зараз картоплю можна зустріти на всіх континентах, де є грунт. Найбільш придатними для зростання і високої врожайності вважаються зони помірного, тропічного і субтропічного клімату. Ця культура віддає перевагу прохолодну погоду, оптимальна температура для формування і розвитку бульб - 18-20 ° C. Тому в тропіках картоплю садять в зимові місяці, а в середніх широтах - ранньою весною.

У деяких субтропічних регіонах клімат дозволяє вирощувати картоплю цілий рік, при цьому цикл роса становить всього 90 днів. У прохолодних умовах Північної Європи збір врожаю зазвичай здійснюється через 150 днів після посадки.

У 20 столітті світовим лідером з виробництва картоплі були країни Європи. З другої половини минулого століття картоплярство почало поширюватися в країнах Південно-Східної Азії, Індії, Китаї. У 1960х роках Індія і Китай спільно виробляли не більше 16 мільйонів тонн картоплі, а на початку 1990-х Китай вийшов на перше місце, яке продовжує займати і до сих пір. Сумарно ж в країнах Європи і Азії збирають більше 80% всього світового врожаю, при цьому третина його припадає на частку Китаю та Індії.

Урожайність в різних державах

Важливим фактором для сільського господарства є врожайність культури. У Росії цей показник один з найнижчих в світі, при площі посадок близько 2 мільйонів гектарів загальний урожай складає всього 31, 5 мільйон тонн. В Індії з такої ж площі отримують урожай 46, 4 мільйона тонн.

Причиною такої низької врожайності є той факт, що понад 80% картоплі в Росії вирощується так званими неорганізованими дрібними землевласниками. Низький рівень технічної оснащеності, рідкісне проведення захисних заходів, відсутність якісного посадкового матеріалу - все це позначається на результатах.

Високою врожайністю традиційно відрізняються європейські країни, США, Австралія, Японія (про те, як отримати багатий врожай ранньої картоплі, читайте тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся про те, як правильно вирощувати картоплю, а також розповімо про нові технології отримання великого коренеплоду) . Це пов'язано в першу чергу з високим рівнем технічного забезпечення і якістю посадкового матеріалу. Світовий рекорд по врожайності належить Нової Зеландії, де вдається збирати в середньому 50 тонн з гектара.

Лідери з вирощування та виробництва

Ось таблиця з позначенням країн, які вирощують коренеплід в великих кількостях.

КраїнаКількість, млн тоннПлоща посадок, млн гаУрожайність, тонн / га
Китай965, 617, 1
Індія46, 4223, 2
Росія31, 52, 115
Україна23, 71, 318, 2
США200, 4247, 6
Німеччина11, 60, 2448
Бангладеш90, 4619, 5
Франція8, 10, 1746, 6
Польща7, 70, 2827, 5
Голандія7, 10, 1644, 8

експорт

У міжнародній торгівлі світовим лідером є Голландія, на частку якої припадає 18% від усього експорту. Близько 70% експорту Голландії становлять сиру картоплю і продукти, виготовлені з нього.

Крім того, ця країна - найбільший постачальник сертифікованого насіннєвої картоплі. З трійки найбільших виробників в топ-10 експортерів потрапив тільки Китай, який займає 5 місце (6, 1%). Росія і Індія практично не експортують вироблену продукцію.

КраїнаЕкспорт, млн $ (% від світового експорту сирої картоплі), 2016 рік
Голандія669, 9 (18%)
Франція603, 4 (16, 2%)
Німеччина349, 2 (9, 4%)
Канада228, 1 (6, 1%)
Китай227, 2 (6, 1%)
Бельгія210, 2 (5, 7%)
США203, 6 (5, 5%)
Єгипет162 (4, 4%)
Великобританія150, 9 (4, 1%)
Іспанія136, 2 (3, 7%)

Використання

За оцінками міжнародних організацій, приблизно 2/3 всього виробленого картоплі в тій чи іншій формі вживається в їжу людьми, решта йде на корм худобі, на різні технічні потреби і на насіння. В області глобального споживання в даний час відбувається зміщення від вживання свіжого картоплі до переробленим продуктам з нього, наприклад, картоплі-фрі, чіпсів, пюре з картопляних пластівців.

Пропонуємо Вам ознайомитися з іншими нашими статтями:

  • Як правильно підгортати картоплю?
  • Нетрадиційні способи посадки овоча на присадибній ділянці.
  • Навіщо і чому потрібно удобрювати картопля?
  • Як виростити овоч з насіння?
  • Що таке мульчування і навіщо воно потрібне?
  • Коли проводити полив картоплі і як це зробити крапельним методом?
  • Як скласти бізнес-план для виробництва коренеплоду в промислових масштабах?

У розвинених країнах споживання картоплі поступово знижується, а в країнах, що розвиваються воно неухильно зростає. Недорогий і невибагливий, цей овоч дозволяє отримувати хороші врожаї з невеликих площ і забезпечувати корисним харчуванням населення. Тому картопля все частіше садять в районах з обмеженими земельними ресурсами і надлишком, рік від року розширюючи географію зростання цієї сільськогосподарської культури і підвищуючи його роль в системі світового сільського господарства.

Схожі Статті